Hvad skal vi med journalister?
Udgivet for 428 dage siden i Politik
Tilføjet 24/03 15:28 til Boblere af Charlotte Dyremose
Pressen bryster sig som regel af at være den 4. statsmagt – demokratiets vogter. Men jeg må indrømme, at jeg ofte synes, at det holder temmelig hårdt med at udfylde den fornemme rolle.
Alt for ofte oplever man som politiker at pressen overhovedet ikke tager fat i sager, der kræver bare et minimum af flid at komme i dybden med. Samtidig oplever man, at journalisterne kun sjældent holder politikere op på deres politiske løfter eller udsagn – særligt, hvis der er gået noget tid.
Og endelig oplever man alt for ofte journalister, der slet ikke beskæftiger sig med det reelle politiske indhold, men i stedet har en vinkel, som udelukkende har til formål at skabe drama eller sætte politikeren i et dårligt lys – og i hvert fald ikke tjener til at oplyse læserne/seerne/lytterne om indholdet i historien.
Helt aktuelt vil jeg gerne give et nyligt eksempel på journalisters arbejdsmetoder, der måske kan give lidt indsigt i, hvad jeg taler om:
Mandag d. 21. marts 2011 var jeg i P1 debat, hvor jeg debatterede folkeskolen med Christine Antorini. En udmærket politisk debat med store meningsforskelle. Antorini ønsker at alle folkeskoler bliver Heldagsskoler som svar på, at de ressourcestærke elever forlader folkeskolen. Det mener jeg er en fejl og her er min argumentation kort:
Heldagsskolen lægger beslag på børnenes fritid. For børn af ressourcestærke forældre med overskud og plads i økonomien vil det betyde, at man bliver fritaget en reel mulighed for at vælge en fritidsinteresse, som ikke kan foregå i skoleregi. For ressourcesvage børn vil det formentlig betyde mere sport, end man ellers ville have fået. Hvorfor er det så en dårlig ide?
Jo, hvis de ressourcestærke børn trækkes ud af heldagsfolkeskolen, fordi deres forældre ikke vil finde sig i, at kommunen bestemmer over børnenes fritid, så betyder det endnu færre ressourcestærke elever i folkeskolen.
Det skader de ressourcesvage elever, som efterlades i Folkeskolen, mens de ressourcestærke i højere grad vælger privatskoler og fritidsinteresser som det passer dem.
Det synspunkt citerer Politiken sådan set korrekt i deres netavis. Det var der bare ingen der opdagede. For Politiken havde besluttet, at artiklen skulle handle om, at jeg er et overklasseløg, der bare interesserer mig for dyre fritidsinteresser. Så overskriften blev, at jeg var imod heldagsskoler, fordi der skulle være plads til ridning og golf.
Ikke et ord om, at det sådan set ikke handlede om hverken ridning eller golf, men om at sikre social balance i folkeskolen.
Artiklen – som jo altså skulle handle om heldagsskoler – bliver suppleret af et fint billede af mig og min hest. Og artiklen indledes med denne tekst:
”De fleste vidste godt, at den konservative uddannelsesordfører, Charlotte Dyremose, er vild med ridning.
Det fortalte hun om i 2006, da hun i TV-Avisen argumenterede for at nedsætte skatten for dem, der tjener mest, mens hun striglede sin hest på rideskolen i Gentofte - et indslag, der dengang vakte stor debat.”
Nu er det jo i denne sammenhæng ligegyldigt om jeg er vild med ridning – særligt fordi de, der hørte udsendelsen vil vide, at min argumentation for det første ikke handlende om dem, der skulle gå til fritidsinteresserne og for det andet ligeså godt kunne eksemplificeres med ishockey eller motocross, som heller ikke så let kan placeres i en skolegård.
Men lad os så sige, at det faktisk var relevant for sammenhængen, at jeg engang dyrkede ridesport på eliteniveau. Så lad os nøjes med det faktuelle: I det pågældende TV indslag fra 2006 nævner jeg ikke ridning med ét ord. Indslaget handlede om skat, vækst og velfærd. Løgn nr. 1.
Min hest stod ikke på en rideskole i Gentofte. Den stod på en gård i Dragstrup, tre kvarters kørsel Nord for Gentofte – hvor kvadratmeterprisen er det halve af, hvad den er i Gentofte. Hvorfor Politiken alligevel skriver ”en rideskole i Gentofte”, vides ikke – jeg blev slet ikke interviewet til artiklen. Men det virker da helt klart finere end ”en gård i Dragstrup” – så her ligger svaret på dét spørgsmål nok.
Dette var nu 2. løgn. Og vi er kun nået til indledningen.
Efter et par korrekte citater om indholdet – som vel skal med for at historien kan bære bare en smule – pakkes det hele ind i en fortælling om, hvem min far er. Og hvad har det nu med debatten om heldagsskoler at gøre? Kunne det tænkes, at det var endnu et forsøg på at klassificere mig som overklasseløg frem for at tale substans?
Og så kommer endelig kronen på værket: Jens Rohde slæbes på banen. For sagen er nemlig den, at omkring en måned efter, at TV-indslaget fra 2006 blev bragt, lavede Jens Rohde sin helt egen personlige fortolkning af, hvad jeg havde sagt i det indslag. Og siden Jens Rohdes udlægning har ingen journalist gjort sig den ulejlighed at undersøge, hvad der blev sagt i det indslag. Gang på gang har det ene medie efter det andet i nu fem år beskrevet som en kendsgerning, at jeg i 2006 talte for en fjernelse af topskatten, mens jeg stod og striglende min dyre konkurrencehest.
Her er fakta:
I indslaget forklarer jeg, hvorfor vi konservative ønsker skattelettelser: Jeg forklarer, at vi ønsker at sænke skatten på arbejde for at sikre vækst og bedre råd til velfærd – noget, som de svageste i vores samfund er afhængige af.
Der bliver så som altid lavet dækbilleder. Normalt går man ned af vejen eller læser avisen. Men denne dag er jeg kun en måned fra at skulle til VM med min hest og jeg har travlt med træningen. Så TV holdet tager op til Dragstrup for at møde mig. Og de beder om at måtte lave dækbilleder, hvor jeg strigler min hest.
I ugerne efter indslaget var der ingen som helst debat om det. Men da jeg en måneds tid efter var taget af sted til VM starter mediestormen pludselig på baggrund af Jens Rohdes udtalelser. Og så går medierne i selvsving. Nu er der en mulighed for at gå efter manden og ikke bare bolden. Og den lader journalisterne jo ikke gå forbi.
Men ikke én journalist har nogensinde konfronteret Jens Rohde med, at han talte usandt om indholdet af udsendelsen.
Her 5 år efter bliver hans løgn stadig ført videre – først i Politiken og så på TV2 News. Der er sikkert nogle journalister, der undersøger sagerne, inden de går ind i dem. Men de er vanskelige at finde. Jeg har utallige gange skrevet til journalister og fortalt dem, at det, de har skrevet i denne sag, er faktuelt forkert og baseret på Jens Rohdes fejlagtige udlægning. De har alle undskyldt – de fleste med den begrundelse, at de aldrig selv har set indslaget, men blot troede, at det var sådan, det var...
Må jeg efterlyse journalister, der undersøger tingene før de skriver om dem? Må jeg efterlyse journalister, der konfronterer politikerne med de ting, de selv har sagt? Må jeg efterspørge journalister, der fokuserer på den politiske substans i deres artikler og udelader totalt irrelevante informationer, der udelukkende har til formål at bringe læserens tanker hen på noget helt andet end det, som sagen drejer sig om?
Må jeg udtrykke min dybe forståelse med de mange dygtige erhvervsledere, der nægter at gå ind i politik, fordi de oplever, at den politiske journalistisk er latterliggørende og meget lidt seriøs.
Hvis vi vil have et oplyst demokrati, så har vi hårdt brug for oplysende journalistik og journalister med en hukommelse, der rækker ud over tabloidhistorierne.
Tak til Charlotte Dyremose for hendes nutidige eksempel på journalistisk uhæderlighed.
Jeg vil tillade mig at supplerer med et eksempel fra sommeren 1986, hvor Ekstra Bladet - helt uberettiget - hængte Mogens Glistrup ud som nazist:
I forlængelse af denne klumme kunne det være sjovt at lave en oversigt over alle de gange vores seriøse og troværdige politikere har forholdt sig til rygter, Facebook-udsagn, medieskabte 'historier' osv. uden at sætte sig ind i de faktuelle forhold, og så bare ladet munden løbe.
Spørgsmålet er, om journalisterne bare retter ind efter den standard politikerne selv sætter.
Jeg sidder og undrer mig over at nogen gider at se TV2's nyheder, hvilket jeg ikke mere gør, faktisk kunne jeg få den samme information ved at købe de kulørte ugeblade. Det er da helt fint, at der er nogen, som synes, at det er interessant at Charlotte Dyremose kan lide at ride, det er bare ikke mit behov.
Jeg mangler i den grad informativ og gerne kritisk dækning af den - for tiden meget spændende - politiske debat, hvor det ikke drejer sig om de politiske personer, men om deres politik. Det er efterhånden kun DR2 som virker seriøs, og selvom jeg ikke altid - faktisk lidt sjældent - at jeg er ening, så giver det da nogen at tænke over.
Jeg vil komplimentere Charlotte Dyremose, for at også tage sagen op, og var jeg politiker, ville jeg gøre det til en hjertesag at få journalisterne til at gøre noget ved det journalistiske niveau, som de er på for tiden.
Nogen gange har på fornemmelsen, at medierne ikke er opposition til staten og politikerne generelt, men kun til borgelig og liberal politik.
P.S. måske er det en sønderjysk ting, men jeg har nu altid oplevet ridning som værende en sport for alle piger (og drenge) og ikke kun for rige "overklasse-løg".
"Democracy is screwed up because while agreement and compromise make the world better, bitter rivalry is just more fun."
Politik er som sportskampe og meningsmålinger er som sportsresultater. Det er fint nok med flotte mål og tarvelige tacklinger, men i sidste ende er det kun vinderen der er interessant - og kun indtil en ny vinder kan findes.
@Charlotte
Venligst gør dig mere umage med at stave folks navne korrekt. Det er mangel på grundlæggende respekt og virkeligt irriterende for øjet i et ellers fint indlæg.
@Frihed30
At bruge et pseudonym i en åben debat er nedladende og respektløst over for de folk du diskutere med.
Velkommen på 180grader Charlotte.
Indledningsvis vil jeg råde dig til at skrive lidt kortere indlæg, hvis du ønsker at folk skal læse dine indlæg, men det vænner du dig formentlig til.
Du skriver at man alt for ofte som politiker oplever at pressen ikke tager fat i sager, der kræver bare et minimum af flid at komme i dybden med og endvidere at journalister slet ikke beskæftiger sig med det reelle politiske indhold.
For det første er det lidt selvhøjtideligt at skrive at "man som politiker oplever" det ene eller andet. Jeg går ud fra vi lever i samme virkelighed - politikere eller ikke-politikere?
For det andet er det mindst et lige så stort problem, at politikere alt for ofte går uden om sager der kræver bare et minimum af flid samt at de heller ikke beskæftiger sig med det politiske indhold men mere med partipolitisk fnidder og "taburet-dans".
Vrøvl, Melgaard!
Dyremose har skrevet et interessant, velformuleret indlæg, og klart nok må hun bruge lidt ekstra plads for at få pointerne med.
I øvrigt er det da sandt, at journalisterne ikke gider at grave, hvis de bare kan hugge noget slimet sludder fra kollegerne. Det beskrives jævnligt her på 180Grader.
Det er ikke tilfældigt, at Statsradiofonien har gjort sig fortjent til betegnelsen DDR.
Klart nok oplever politikerne abnormt meget mere slet journalistik, end kontorassistent Jensen, Amager, gør.
Meget velartikuleret kritik "vrøvl" - det har givet være et intellektuel anstrengelse at komponere den.
Det ligger implicit i min kommentar, at jeg er enig i kritikken af (de fleste) journalister, men da det er en politiker der skriver, benytter jeg lejligheden til at fremhæve, at det er mindst et lige så stort problem at (de fleste) politikere også er overfladiske og populistiske. Og lad mig tilføje, at Charlotte Dyremose ikke er nogen undtagelse.
Måske var det tid til stoppe den omfattende medie støtte og licenspligten af respekt for sandheden som pressen ikke kærerer sig om og skatteborgerne. Den underlødige og tendentiøse nyhedsdækning her i landet er en skændsel for demokratiet og bør straks medføre et stop for statsstøtten fagbevægelsen kan selv betale for deres propaganda
Der er vel ikke meget tvivl om sølvskeen, dermed kommer det jo bare til at ligne metaspin.
Som gammel konservativ mener jeg at det er enhver regerings ansvar at det går godt for landet som helhed og ikke kun deres egne vælgere, den ansvarlighed kunne vi regne med før i tiden fra de konservative, men denne regering har jo ikke gjort andet end at spinne sig selv op som en succes samtidigt med at de ikke ville vedkende sig den store risiko ved de afdragsfrie lån. Den økonomiske politik der blev ført var ganske enkelt jubelidiotisk og groft uansvarlig derfor er jeg blevet partiløs eks-konservativ. I har selv været med til at ansætte løs i det offentlige på et luftkastel af fremtidig tilbagebetaling. Det var stort set kun hæderskvinden Pia Christmas-Møller der tog afstand fra den hellige jubelidioti der endnu engang bare skulle hældes ned i halsen på os uden et eneste blik på demokratiet, det skulle bare spinnes, så resten af jer såkaldte konservative har jeg meget lidt respekt for.
@Charlotte. Helt enig med dig. Pressen bliver mere og mere perfid ... og det undergraver demokratiet.
Jeg synes også den var grov dengang at Charlotte var i Deadline og journalisten pludselig påstår at der intet videnskabeligt belæg er for at skattelettelser øger arbejdsmængden i samfundet.
I det hele taget så har jeg aldrig hørt begrebet "hængekøje-effekten" uden for DR.
Desuden er det heller ikke muligt at kommentere på Politikens artikel. Det er en væsentlig detalje.
Fejlene ville straks have været korrigeret af vågne læsere.
Læg pres på aviserne NU for at åbne for læserkommentarer - uden censur.
180grader kan finde ud af det, ja selv Russia Today kan finde ud af det på deres YouTube kanal.
SIG NEJ til 1-VEJS KOMMUNIKATION FRA STATSSTØTTEDE DANSKE MEDIER.
Både Politiken og Ekstra Bladet har nogle overordentligt perfide læsere.
Derfor vælger begge blade selv, hvilke artikler der kan og skal komme folkedybets malende sprogbrug på. Og den udvælgelse er nøje bestemt af, hvad artiklen handler om og hvilken vinkel.
Politiken tillader næsten aldrig kommentarer, så deres læsere må åbenbart være ekstremt perfide. Ekstra Bladet tillader kommentarer på væsentlig flere artikler. Hvis de virkelig har sådan en kæmpe tiltrækning på perfide læsere burde det give anledning til selvransagelse.
Hvem er det til gavn for, at der ikke kan debateres på en avisside? Måske skulle de sprørge læserne hvad de synes. Det er jo trods alt læsernes avis. Eller er det?
Der var en klog blogger som sagde, at de bedste blogs er dem hvor kommentarerne er bedre end indlægget. Se, der er noget at tænke over for aviserne.
Vi lever i en debatkultur, men aviserne nægter at deltage. De har meget svært ved at give slip på deres monopolstatus på meninger. Internettets muligheder anser de som en trussel for deres eksistens. Derfor får løgne lov til at florere som i det konkrete eksempel.
Uha, jeg kan stadig huske det interview, og det indtryk det efterlod. Og det var ikke godt. Jeg vil ikke redegøre hvordan jeg havde det, men kun takke Charlotte for at sætte det interview i den rigtig sammenhæng....
Fint indlæg af Charlotte her. Gad nok vide hvor mange procent af kommunikationen mellem politikere og journalister der ender som beskrevet. 40% ?......80% ?
I min verden er journalister som nyhedsformidlere ved at være en uddød race. Hvorfor spilde tid på at høre på en journalist. Nettet bugner af blogs om de fleste emner. At "formidle" informationer er ikke et job længere. Det sørger borgerne selv for uden journalister.
Man kan se det på de oprør der har været i den arabiske verden. Ingen/lille adgang for journalister, men billeder og anden dokumentation ender alligevel på internettet.
Indlægget er ikke for langt. Det er passende længde til at forklare tingenes tilstand. Og så er det dejligt frit for politisk slagside.
Meget interessant indlæg Charlotte.
Det gør det også yderligere forståeligt at Anders Samuelsen engang imellem ikke taler specielt pænt til "dumme journalister for ikke at sige lidt uærlige"
Som du fremlægger sagen burde der være nogen på politiken der sidder med røde ører, men jeg er bange for at de ret ligeglade, de er jo den fjerde magt og tror derfor de kan tillade sig alting.
Jamen kære Charlotte, du ved jo, at langt størstedelen af journalisterne er venstreorienterede og at de fleste stort set kun laver kampagne-journalistik, hvor de politiserer. Journalister ser sig som meningsdannere, som folk som skal have indflydelse på samfundet.
I den forbindelse; hvornår hører jeg DIG og de borgerlige foreslå, at DR nedlægges eller i det mindste skæres kraftigt ned og fratages nyhedsformidling? Vi er i en situation, hvor vi tvinges til at betale 3½ milliard om året til en bunke venstreorienterede journalister i DR, som på daglig basis laver politiserende venstreorienteret "journalistik". Hvorfor gør du og regeringen ikke noget ved det?
For pokker da - TV-Avisen ledes af en DKP-kommunist, uddannet i Moskva (Naja Nielsen)! Og det kan ses og høres på valg af historier og vinkler. DRs såkaldte ombudsmand (Jacob Mollerup) er også (tidligere) DKP-kommunist, hvor han blandt andet underviste andre kommunister på Østtysk partihøjskole.
KOM NU IGANG!
Jeg så lige denne "nyhed". Det er godtnok på tragisk baggrund, men meget humoristisk rammende om journalisters vinkling af historier
Kære Charlotte,
Jeg er meget glad for din klumme. Den er "spot on" i forhold til det, jeg selv oplever i forhold til pressen.
Du tager fat på et meget vigtigt punkt, som vi i Liberal Alliance også forsøger at belyse. Når pressen ændrer deres tilgang til den politiske agenda fra at være vagthund til at være jagthund, vil demokratiet uværgeligt lide under det.
Vi skal ikke være blinde overfor, at den gode historie for pressen, er en ny regering. Ny politik, nye ansigter, nye ministre, man kan forfølge og nyt blod på alle måder. Vi skal ikke græde over, at det øjensynligt er situationen, for den ville være den samme, hvis det havde været en rød regering, der havde siddet på mageten i de sidste 10 - 11 år.
Men det er tydeligt, at det er deres agenda.
Da jeg sidst blev interviewet til DR nyhederne i forbindelse med Anders Samuelsens fravær til politiske møder, blev mit svar klippet ned til dét svar, DR skulle bruge til at underbygge deres historie.
Men hvis nu politikere (opposition såvel som regeringspartier m.fl.) begyndte at anvende medierne som formidlere af reelle nyheder og politik - og ikke personfnidder, ville pressen ikke have de samme muligheder, som de har i dag for at spinne deres historier, som de gør.
Når Helle T. de sidste dage bruger tid på at kalde vores statsminister for klodset overfor pressen, er det jo ikke et reelt forsøg på at sikre et effektivt politisk (sam)arbejde på Borgen - men udelukkende en "se mig jeg er bedre end ham" reaktion.
Politikere, som har Christiansborg som arbejdsplads, bruger ualmindeligt meget tid på at sladre til pressen, kommentere de dumme modstandere overfor pressen, og på alle måder fodre pressen med snavs, hvilket resulterer i at pressen snart kun har snavs at rode rundt i.
Jeg er blevet opdraget med, at den der sladrer, er lige så forkert på den, som den, der gjorde noget dumt... Jeg er ikke stolt over at blive en del af den hverdag, skulle jeg blive valgt ind ved næste valg.
Tænk hvis alle politikere, henvendte sig til hinanden - ÅBENT OG ÆRLIGT - hvis der var noget, der skulle ud af verden. Sikke en borgfred, der ville blive - sikke et arbejdsklima - sikke en effektivitet.
Men som det er i dag, skynder man sig at ringe op til eksterne formidlere, hver gang, nogen gør noget dumt... Se hvad han gjorde - hør hvad han sagde...
Kunne befolkningen og pressen ikke bare én gang svare: JAMEN DU SLADRER...
Hvis ikke politikerne griber pressen anderledes an og betragter dem som reelle formidlere i stedet for at fodre dem med sladder og dårlige historier - og dermed klassificerer politikere som sladrende, sensationshungrende, perfide paradise beach deltagere, skal vi heller ikke forvente, at pressen begynder at opføre sig anderledes.
Blot en tanke
Mvh
Søren Søltoft Holmboe
Folketingskandidat, LA - Sydjylland
Hej Søren
"...Vi skal ikke græde over, at det øjensynligt er situationen, for den ville være den samme, hvis det havde været en rød regering, der havde siddet på mageten i de sidste 10 - 11 år..."
Jeg er ikke enig. Min personlige erfaring med samtlige journaliststuderende og journalister jeg er bekendt med, er, at de som absolut minimum ligger lige mellem Vestager og Helle Thorning. De fleste mere højlydt til venstre. Hvad der skræmmer er deres komplette mangel på ydmyghed og i det mindste tilstræbt objektivitet. Adskillige tilkendegiver ligeud at 'ville være med til at ændre samfundet'.
De vil allesammen gerne vælte en minister... og jeg tror ikke på, at de kun vil vælte borgerlige ministre.
Jeg er sikker på, at Nyrup også oplevede, at journalisterne gerne så nyt blod på taburetterne i stedet for hans metaltrætte regering.
Jeg er meget enig.
Synes det er en ok artikel charlotte har skrevet, men sandt er det at politikerne selv har en stor del af skylden.
Pressen bliver langt hen ad vejen (mis)brugt til ideologiske kampagner af den ene og anden slags, massiv brug af spindoktorer, m.v.
Hvis politikerne selv insisterede paa en serios formidling af deres politik ville pressen ogsaa se anderledes ud.
Samtlige journalister skulle sættes i en (for lille) båd,sammen med alle advokater.Så kunne de alle sejle mod nye udfordringer.:)
Charlotte +1
Hvad skal vi med poltikere, kunne man spørge!
Som jeg ser det er det 2 alen ud af samme dårlige stykke.
Hvornår gider Charlotte og Søren at få løst landets problemer i stedet for at delagtiggøre os i deres personlige problemer med pressen?
Det er da topmålet af navleskueri og tudefjæs over deres syn på pressen.
Op til flere uafhængige undersøgelser har - gang på gang - slået fast, at der IKKE findes en slagside i det store, forkromede billede af nyhedsdækningen. Men hvis man vil finde dårlige journalister, så kan man det jo sagtens det - men det som Samuelsen - og andre i LA - byder os, med personlige angreb, udhængninger og beskyldninger på navngivne journalister og kommentatorer, er jo både forstemmende og direkte dumt. At det også kommer til at koste LA stemmer er udenfor enhver tvivl. At de så vinder andre på den samme medicin er jo godt nok for dem, men det vil jo være stemmer, som er væk ved næste valg, og som man ikke kan bygge et fornuftigt parti op på. Saglighed og seriøsitet efterlyses. Også når I fremlægger tal, budgetter og partiprogrammer.
Charlotte - du er blevet behandlet uretfærdigt af journalisterne - uden tvivl. Du er hverken den første, eneste eller sidste der bliver det. Men det må du da kunne sætte dig ud over - eller kan vi se frem til at du vil begynde at te dig a la Birthe Rønn? Eller Samuelsen og co.?
Kære Torfisk,
Hvor i alverden får du tudefjæs vinklen ud fra mit svar på denne klumme???
Jeg anfægter jo netop politikernes egen brug af pressen. Jeg anfægter netop ikke, at pressen er efter den blå blok. Jeg maner netop til, at politikere er selvkristiske.
Læs det blot igen - læs måske endda hele mit svar og ikke kun de første 5 linjer.
Vinklen i mit svar er netop, at hvis ikke politikerne bruger pressen og medierne til at udstille "alle de andre" men udelukkende fokuserer på, at aflevere klare politiske budskaber til pressen, ville man helt sikkert få en mere saglig dækning af alt det politiske - og ikke ensidig dækning af personlig karakter.
Men jeg forstår godt din forvirring... Det er ikke normalt, at en politiker kommer med den vinkel...
Mvh
Søren
"at aflevere klare politiske budskaber til pressen"
Eller også skal alle politikere helt lade være med at aflevere noget til pressen. Brug internettet, medlemsblade, lav et "Dansk Politik" blad som ligger på alle biblioteker og offentlige kontorer. Lad simpelthen være med at lade pressen være den 4 statsmagt. Det meste af pressen befinder sig alligevel på paradise-Xfaktor niveau. Lad dem uddø der i stedet for at bruge tid på dem.
Hvis man også læser/hører/ser forskellige andre europæiske medier, er man klar over, at dansk journalistik bevæger sig på et yderst lavt plan.
Ja, hvad skal vi med journalister og aviser:
http://www.180grader.dk/Politik/naar-et-fejlskoen-bliver-til-en-regnefejl-jarls-blog
KPN har en artikel om journalistikkens kerneydelser. Det er lidt i tråd med emnet her, selv om det ikke er om politik.
"Journalisten skal observere og rapportere. Han skal stille kritiske spørgsmål og loyalt bringe svarene videre. Han skal ikke stille sig selv i centrum. Det gælder også på JP, hvor den forløbne uge har givet anledning til selvransagelse."
Kære Charlotte
Det er en skam at du ikke blander dig i debatten. Især kunne jeg godt tænke mig at få en reaktion på min kommentar
http://www.180grader.dk/Politik/hvad-skal-vi-med-journalister#c173992
Det slår mig, at politikere er skrækslagne for at "sige for meget", f.eks. at sige hvad man mener kan jo være farligt. Igen pga. journalisternes tyranni.
Jeg forstår godt at politikere passer på med at blande sig. Uanset hvad de siger kan det trylles om til lort af journalisterne. Og så skal politikerne forsvare sig , i pressen, mod påstandende. Forsvaret bliver så også tryllet af journalisterne, og sådan kan det fortsætte.
Nu tog jeg mig endelig tid til at læse artiklen på Politiken.dk og wow det er godt nok underlødigt. "Golf og ridning" bliver nævnt 6 gange i artiklen - inklusiv i overskriften, underrubrikken og en af underoverskrifterne. Det er simpelthen så søgt en vinkel.
Jeg er evigt taknemmelig for at internettet har hjulpet med at demokratisere nyhedsstrømmen, så medier som Huffington Post (og 180grader.dk selvfølgelig) kan inddrage brugere og derigennem sund fornuft. Nu mangler vi bare at mediestøtten til dagbladene fjernes og at licensen fjernes.
Vi har brug for journalister til f.eks. at påpege at det var din far der sørgede for at du kunne hoppe lige fra hesten og direkte ind på en førsteplads som vælgeremne i din valgkreds, ligegyldigt om valgstemmerne i virkeligheden var givet til en anden. Og så har vi brug for at journalisterne påpeger at din far fik tiltusket sig to gyldne håndtryk på at stå i spidsen for et firma der behandler sine kunder svinsk.
Og så har vi da også i den grad brug for at journalister viser os, i hvor høj grad du selv finder det rimeligt at privatskolen er et valg til de rigeste, mens V og K skærer ned på folkeskole og specialundervisning i en køre, når det samtidig viser sig at netop de rigeste river deres børn ud af folkeskolen, mens det er de mindre bemidlede der skal dele klasser med de børn, der har uendelig mange særbehov, og derfor forsinker iindlæringen for de andre, fordi de har svært ved at passe ind i undervisningen.
Vi har brug for journalister til at pege kritisk på hykleriske ministre og folketingsmedlemmer der ikke passer deres arbejde i folketingssalen, til trods for de hæver deres gode gager, benytter sig af de ferietilbud man tiltusker sig i arbejdstiden under parolen "at lære om andre lande, sammen med ægtefællen på Christiansborgs regning" - Samtidig med at man har Danmarks længste ferieperioder.
Så er Isabella gået kraftigt til port´en igen :-)
I bedste balkertstil går hun først efter kronikørens familie, dernæst de rige svin, og til sidst politikerne. Rigtig flot. Det skal da nok få Charlotte Dyremose til at skrive herinde igen :-/
Hvordan kan du finde på at tænke på portvin 8000er, det skullle vel ikke være fordi du selv har snablen i de våde varer? I øvrigt taler jeg ikke om de ringe svin - Jeg citerer Charlotte Dyremose for en udtalelse der ikke kunne misforståes - Nemlig at hvis folkeskolen ikke lever op til de riges krav, så vælger de rige folkeskolen fra. Ikke mindst fordi de selv vil have lov til at vælge om deres børn skal gå i heldagsfolkeskole eller til ridning efter skoletid.
I øvrigt er det pinligt at påstå folk drikker, hver gang man ikke er enig med dem, eller bryder sig om hvad de skriver - ET jammerligt fællestræk man oplever igen, igen og igen på 180 grader og fra LA tilhængere der også skriver under anonyme pseudonymer, så de ikke bliver revet deres urimelige debatstil i næsen i den virkelige verden.
I øvrigt kan Charlotte Dyremose skrive lige så tosset hun vil, både på 180 grader og alle mulige andre steder, men når hun gør det vil det ikke altid være i medvind. Og med ros som den eneste effekt af hendes læserbreve.
:-) Sorry Isabella.....men et par ting ;-)
"Ikke mindst fordi de selv vil have lov til at vælge om deres børn skal gå i heldagsfolkeskole eller til ridning efter skoletid"
Er det urimeligt at folk selv vil have lov til at opdrage deres efter skoletid ? Jeg synes nemlig tit at man hører folkeskolen beklage sig over, at folk netop ikke opdrager deres børn. Så nu er jeg lidt forvirret. Hvad vil du helst ? At det er forældrene eller systemet der opdrager børnene ?
"I øvrigt er det pinligt at påstå folk drikker, .....man oplever igen, igen og igen"
Det har jeg ikke læst/hørt andre nævne før. Jeg er da ked at høre at du har den oplevelse. Har du en ide om hvorfor du har den oplevelse igen, igen og igen ? :-D
Jeg synes at det er USÆDVANLIGT lavt, selv for en journalist, at Charlotte skal lastes for at hendes far har været ansat som topdirektør og at det på den måde skal bruges som et "argument", selvom jeg tvivler på, at du selv forstår hvad ordet egentlig betyder.
Apropos dit spark til ministre og folketingsmedlemmer om diverse aktiviteter, som du åbenbart mener det er nødvendigt med "journalister" for at "påpege", så forekommer det mig ekstremt morsomt, at du ikke påpeger folketingsmedlemmers afslappede forhold til spekulation i udlændingebeskatning (trods de selv taler om større skatter til alle andre). Det er tilsyneladende ikke interessant, at landets kommende statsminister hævder over SKAT, at familiens primære livsinteresse (domicilbegrebet, hvis du vil uddannes på området) slet ikke er i landet. Ah ja. Relevans. LOL !
Du mener i forbindelsen med dit spark ud efter de rige skolevalg heller ikke, at det er relevant at påpege, at folketingsmedlemmer selv har flyttet deres børn på privatskole, at nævnte folketingsmedlemmer selv betaler topskat (de rige, Isabella, de rige) og ikke mindst at samme folketingsmedlemmer selv har agiteret for at alle andre skal beholde deres 'ressourcestærke' børn i folkeskoler, selv de værste af slagsen.
Men ok, afsløringer som går oppositionen imod er nok ikke omfattet af det "journalistiske" kriterium om "relevans". Ikke når samme opposition har valgt at tilkendegive gennem kommende kulturminister Mogens Jensen, at man vil give Danmarks mest forkælede journalister i DR et par ekstra millioner, 800 for at være præcis, hvis man vinder valget. At man skal være uafhængig er vist et kriterium, der for længst er gået fløjten, hva' ?
Så nej, Isabella. Vi kan ganske givet *slet* ikke undvære journalister og de etablerede medier.
Jeres sortering i hvad der er relevant og hvad der er irrelevant er jo et MUST for at opdrage, undskyld, oplyse borgerne. Dine indlæg er et case study i samme.
Velbekomme.
Læg det oprindelige indslag på youtube? Der er ikke det samme monopol for broadcastere som tidligere ;). Det skal nok brede sig stille og roligt og Rohdes genfortælling vil falde i baggrunden.
Det kræver selvfølgelig en udgave, men mon ikke den kan rekvireres eller bliver det slettet?
Det er en super god idé - problemet er bare, at jeg ikke har en udgave af det. At det findes, er der ikke tvivl om. Men så er der jo lige det med DR's rettigheder - og deraf følgende betaling for indslaget. Så gode råd modtages til, hvordan jeg skaffer en udgave så den kan komme på youtube.
Helt hysterisk bliver journalisterne, også her på 180, når man kræver, at journalisterne kontrolleres.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 6 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 5 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 11 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 1 time og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 22 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 4 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 21 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 22 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 23 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 124 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 64 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 62 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 54 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 747 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 698 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 431 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

