Kontakt 180Grader.dk
107

Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 171 dage siden - Direkte link

Mette Frederiksen udtalte iflg P1 at det selvfølgelig ikke er i orden og at hun derfor vil lave en reform af kontanthjælpssystemet. Kan kun forestille mig at det blive en udvidelse af den bonus ordning, der er snak om for langtidsledige, der finder et job.

En sænkelse af kontanthjælpen vil være utænkeligt


Skrevet af Sex 171 dage siden - Direkte link

Flere penge til kontrol. 1:1 fuldtidsmandsopdækning af kontanthjælpsmodtagere med en hær af nyansatte støttepædagoger. Vupti - så revolutionerer vi lige systemet og så skaber folk på kontanthjælp alligevel arbejdspladser, hvabehar?


Skrevet af Jakob J 171 dage siden - Direkte link

... ja, det er sørgeligt nok noget i den stil der vil blive forsøgt.


Skrevet af Torsten Malm 171 dage siden - Direkte link

Jeg spår dig en glimrende karriere i socialdemokratiet eller SF, skulle du melde dig ind hos dem.

 

:)


Skrevet af Martin Seebach 171 dage siden - Direkte link

Du må være gal! De får jo stress! Løsningen er åbenlyst mere tillid til kontanthjælpsmodtagerne.


Skrevet af Jakob J 171 dage siden - Direkte link

Der har vi et af svarene på, hvorfor der er færre kvinder på direktionsgangene, end mænd.


Skrevet af nwinther 171 dage siden - Direkte link

Tvært imod.

 

Det er intet problem at spinne dette resultat til det stik modsatte, nemlig at kvinderne ønsker at gå hjemme, fordi mænd har skabt så giftigt et miljø på direktionsgangen at kvinden, velsign hende, ikke ønsker at bidrage med hendes fortræffeligheder.

 

Det problem kan løses på to måder: At mænd begynder at opføre sig mere som kvinder (hvad det så end er) eller At vi indfører et kvotesystem, hvor kvinder får lejlighed til at rense ud i alle de dårlige vaner, mændene har skabt i deres årtusind lange misregimente.

 

Du må snart få det lært, Jakok. Hvis det er negativt, er det ALTID mandens skyld.


Sig det så!: "Hvis det er negativt..."?


Skrevet af Jacques d´Biann 171 dage siden - Direkte link

Selvfølgelig arbejder matriarker ikke i en matriarkstat. Det har man da mænd til.


Skrevet af nwinther 171 dage siden - Direkte link

Det hedder vist "Matriarkat".


Skrevet af Froggy 171 dage siden - Direkte link

Hvordan mon Kvinfo og femifascisterne forholder sig til denne ulighed i arbejdsmoral?

 

Håber faktisk det kommer i en debat på TV - jeg vil sidde klar med popcorn og en velfortjent fyraftensøl og se social-konstruktivisterne åle sig rundt om virkeligheden.

 

Det er som bemærket oppe i tråden af Jakob J et klokkeklart bevis på hvorfor direktionsgangene ikke er 1:1 besat af begge køn. Mange kvinder vil simpelthen hellere krydre bagdel på sofaen og have 17800kr. udbetalt (forståeligt nok). Alene i den øvelse fjerne man jo decideret 5% af talentmaterialet og kan forklare en stor andel af kønsdifferencen i erhvervslivet (kobler man kvinders barsel og bias henmod offentlig ansættelse på analysen, så er forskellen evident).


Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 171 dage siden - Direkte link

Kan man ikke lave et storskærms arrangement. :-D


Skrevet af Froggy 171 dage siden - Direkte link

Haha :)


Skrevet af Callesen58 171 dage siden - Direkte link

Hvis man kigger på evolutinær psykologi, så er det jo logisk, thi kvinders psykologi fortæller dem, at de skal finde en forsøger, da de ikke kan forsøge sig selv, og da langt de fleste mænd nu om dage er nogen blødsødne skvat, så vælger kvinderne at blive gift med staten i stedet.


Skrevet af Grølheim 171 dage siden - Direkte link

Giftes med farmand, for farmand er så rar  :-)


Skrevet af Callesen58 171 dage siden - Direkte link

Han har ihvertfald godt med penge!


Skrevet af Niklas Hegnelt 171 dage siden - Direkte link

Jeg havde ellers det indtryk, at han havde kæmpe gæld på ~100 mia.


Skrevet af MadsL 171 dage siden - Direkte link

Det er de uansvarlige og onde mennesker, der skal betale den gæld... ikke alle de svage.


Skrevet af Badger (Meles meles) 171 dage siden - Direkte link

Må det i den forbindelse være mig tilladt ubeskedent at henvise til mit debatindlæg ADHD-epidemi, fattigdomsdebat og arbejdssky kvinder – er der en sammenhæng?.


Skrevet af skum-frands 171 dage siden - Direkte link

Lad os gætte på at hovedparten af dem stemmer på Ødslem og hendes fæller til gengæld for at få de mange penge.

En parasit-symbiose kan det vist kaldes. Et samarbejde om at udsuge os mest muligt.


Skrevet af Kbh 171 dage siden - Direkte link

Symbiose er korrekt.

 

Nasserne stemmer på Ødslen således at hun kan få MF løn og fradrag, og til gengæld belønner hun med en sikker (og snart højere) passiv forsørgelse.

 

Der er ingen tabere (bortset fra os andre).


Skrevet af K Jensen 171 dage siden - Direkte link

Og så siger man at kvinderne ikke vil gå hjemme?


Skrevet af Thomas Frovin Jensen 171 dage siden - Direkte link

Spar spekulationerne...det er kvindernes sande natur, der kommer frem.
Den natur, som nogen forsøger at voldbøje.... 


Skrevet af Callesen58 171 dage siden - Direkte link

Nemlig. Kvinder er lige så meget et produkt af vores sidste 100.000 års historie, som mænd er. Derfor kan man give kvinder nok så mange ressourcer, men deres underbevidsthed fortæller dem, at de må og skal finde en forsøger.

 

Når kvinderne søger har fundet deres sugar daddy, så kan de begynde at have massere af sex med de 40% af mænd, som er seksuelt attraktive. Sjovt nok de samme mænd, som inden civilizationen opstod, der var de eneste, som fik børn.

 

Derved taber samfundet også den kæmpe stigning i produktivitet, som en mand får, når han har nogen at forsøge. Kort sagt: Et samfund, som bryder med evolutionær psykologi, er et sygt samfund, som vil dø en hurtig og smertefuld død.


Skrevet af Else C 171 dage siden - Direkte link

Jeg tror nu ikke kvinderne på direktionsgangene er rekrutteret fra dette segment:)

Men passer det måske med kvinderne fra jeres eget liv? Jeres mor, søster eller hustru?

Svar udbedes;)


Skrevet af Vera Madsen 171 dage siden - Direkte link

+3


Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 171 dage siden - Direkte link

Passer meget godt med min hustru som jeg så må svinge pisken over og sende på arbejde når hendes barsel er overstået, selvom hun ikke lyster.


Skrevet af Soegaard 171 dage siden - Direkte link

Nop. Min kæreste er fra asian og har en arbejdsmoral der virkelig sætter danske kvinder i dårligt lys. 

Min mor opforstrede 2 børn som enlig, og har (udover boligstøtte) ikke modtaget penge fra det offentlige. Hun har derimod knoklet særdeles mange timer igennem mange år. 

 

Min søster kunne måske nok passe ind i dette. Men hun re ikke gammel nok til at sige det med sikkerhed.


Skrevet af Claus Due 171 dage siden - Direkte link

Trick question.

 

Vi er liberale og ses helst ikke med personer, der er bevidst arbejdssky - og vi er tildels et produkt af den moral, der findes i vores familier. Du spørger det helt forkerte sted, hvis det du vil påvise er, at tallene ikke holder stik i virkeligheden.


Skrevet af Torsten Malm 171 dage siden - Direkte link

Godt indspark, Else.

 

Inden det hele nu går op i "kvinder er nogle dovne skidderikker, og mænd arbejder 24/7", så er det nu nok klogt en gang i mellem at tage et skridt tilbage og trække vejret.

 

Ingen tvivl om at undersøgelse indikerer en lavere arbejdsmoral hos kvinder en hos mænd, generelt betragtet. Men lad nu være med at gøre det til at alle kvinder har en dårlig arbejdsmoral. Der findes jo masser af kvinder som er denne undersøgelses direkte modsætning.

 

Du kender sikkert selv en del af dem i din omgangskreds. Og det syntes jeg Else påpeger, meget klogt.

 

 


Skrevet af John Larsen 171 dage siden - Direkte link

Min mor kommer fra en landfamilie og har altid arbejdet, det samme gør sig gældende for min kæreste. Hvis hun en dag skulle blive en doven sofa kartoffel, så skiller jeg mig af med hende for det gider jeg kraftstejleme ikke se på!


Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 171 dage siden - Direkte link

Man kan se på det på forskellige måder. Min kone fx vil gerne arbejde mindre. Da mine timer på arbejde er væsentlig mere værd end hendes kunne jeg godt se fornuften. Hun kommer ned på 30 timer om ugen, men til gengæld har hun ansvaret med at hente børn, lave mad og holde hus, hvilket hun siger hun godt kan lide (og hvilket hun evner bedre end mig). Til gengæld får jeg så frigjort mere tid til at arbejde, hvilket resulterer i en højere indtægt for hele familien.

Så ikke at arbejde på arbejdsmarkedet er en ting som kan kompenseres andet steds, men jeg vil aldrig gå med til, at min hustru gør det på en overførselsindkomst.


Skrevet af John Larsen 171 dage siden - Direkte link

Jeg ville være enig i at det var måden at gøre det på i et frit samfund, men vilkårene er ikke til det på samme måde her i landet, som eksempelvis i USA hvor Thomas Sowell har skrevet uddybende om forholdene, og hvor kvinder tjener bedst ved at lade deres mænd arbejde ude, mens de tager sig af alt det praktiske i hverdagen. Dette gør sig ikke i nær så stor udstrækning gældene i Danmark, ihvertfald ikke i min nuværende situation.


Skrevet af Annette Højrup 171 dage siden - Direkte link

Vi er altså rigtig mange kvinder, der gerne vil arbejde...!!!

 

jeg er selvstændig og arbejder meget, det er så også mig, der tjener mest i familien, og det har vi det godt med. Min mand arbejder det, han skal, nemlig 37 timer.


Skrevet af John Larsen 171 dage siden - Direkte link

I et frit samfund, som er det jeg er fortaler for, er du jo heldigvis også fri til at arbejde.


Skrevet af John Larsen 171 dage siden - Direkte link

Det nedenstående er fra en tidligere diskussion om kvoter, men der tog jeg ikke højde for at kvinder simpelthen ikke gider arbejde til at starte med...

"Ligestilling burde betyde lige muligheder og rettigheder, for S-SF betyder ligestilling åbenbart samme jobs uden samme indsats.

Der er samlet 1.411.000 mænd på arbejdsmarkedet og 1.288.000 kvinder på arbejdsmarkedet, Tildels fordi kvinder bliver førtidspensioneret for et godt ord: http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2010/NR212.pdf
Tildels fordi kvinder tager efterløn oftere: http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2010/NR409.pdf

Der er altså samlet på arbejdsmarkedet 123.000 færre arbejdende kvinder end mænd, dette er direkte talt og ikke talt i arbejdstimer.

Den gennemsnitlige normale arbejdstid for mænd er 37,5 timer mens den for kvinder er 32,1 timer, kværner man disse tal sammen finder vi at der effektivt er samlet 281.000 færre kvinder på arbejdsmarkedet talt i arbejdstid i forhold til mænd. Derfor må man forvente en reduktion i antallet af kvindelige ledere i en ca 15-20% målestok væk fra ligestillings median målet 50% så ca 35% kvindelige ledere.

Men da det ofte kræver en minimum 40 timers arbejdsuge, blot at blive mellemleder i det private, må vi kigge på andelen af kvinder der ønsker at arbejde mere end 37 timer i ugen. I denne gruppe finder vi kun 190.000 kvinder mod 560.000 mænd, altså blot 1/3 ca af dem der har arbejdstiden til at blive ledere er kvinder.

så kan vi tage de 35% af lederne fra før der burde være kvinder og skære dette tal ned med ca 50% grundet manglende arbejdstid så lander vi på ca 17% af mellemlederne der burde være kvinder, det faktiske tal er 22,3%.*

*I det ovenstående er der i den sidste % beregningerne indgået nogle skøn, alle grundtal er dog baseret på tal fra DST's statistik bank."


Skrevet af Thomas V. S. Gyldborg 171 dage siden - Direkte link

Det er smukt udformet. Jeg vil straks kopiere dette og gemme, da det er meget godt at bruge i diverse debatter.

 

Tak


Skrevet af sjensen 171 dage siden - Direkte link

Undersøgelser har det med at udkomme med et resultat, som undersøgeren helst ser.

 

Det kunne være interessant at se en undersøgelse udelukkende foretaget i Mjølnerparken, 2200 Nørrebro.

 

Her trives en subkultur, styret af beboerformanden, socialdemokratisk borgerrepræsentant Muhammed Aslam, som i følge Finn Rudaizky(medl. af sammme borgerrep.) og Jarl Cordua forsøger at holde kvinderne i beboelsen i stramme islamistisk inspirerede tøjler, gennem overvågning via de talrige kameraer, som er opsat for at forhindre tidligere tiders mange kælderbrande i bebyggelsen.

 

Et helt igennem råddent sted, som i følge Lejerbos forretningsfører plages af svært bevæbnede kriminelle banders gøren og laden herforuden.

 

http://www.karenwest.dk/blog/?p=703

 

 


Skrevet af Allan 171 dage siden - Direkte link

hvorfor er det svært at forstå  ? en simpel afstemning siger alt


Skrevet af Ole 171 dage siden - Direkte link

Det er god skik at linke til den originale (fup-) artikel istedet for et referat på et andet medie. Du har linket til et referat på Poltiken, som klart siger at de refererer Jyllandsposten. Den oprindelige artikel er her: http://jp.dk/indland/indland_politik/article2628413.ece

 

Men det er også god skik at tjekke sine kilder inden man videregiver potentielt løgnagtige/manipulerede historier (det gælder naturligvis også Politiken! Det er da utroligt at journalister ikke selv kan finde ud af at tjekke de kilder de refererer). JPs historie er nemlig fup og tallene er grebet ud af luften. Der er intet statistisk belæg for de tal: http://journalisten.dk/jp-bl-ste-arbejdstal-op

 

Meget kan man med god grund hidse sig op over. Men det er smartest (både for ens eget blodtryk og den politiske troværdighed) at begrænse sig til at hidse sig op over ting, der faktisk er noget hold i.


Skrevet af Lennart Kiil 171 dage siden - Direkte link

Haha. Selvfølgelig holder hovedkonklusionen i undersøgelsen selvom den baserer sig på et lavere antal respondenter end oplyst af JP


Skrevet af Ole 171 dage siden - Direkte link

Haha! Ja, selvfølgelig kan man lave statistik politik baseret på udsagn fra under 40 personer. Og selvfølgelig mister man ikke troværdighed indenfor videnskab demagogi når man lyver sine tal til at være 60 gange større end de virkelig var.

 

Du er flintrende ligeglad med sandhedsværdien og saglighed er du ikke?

 

Problemet er bare, at selvom du udelukkende er interesseret i den partipolitiske gevinst ved en sådan fup-historie, så er det altså desværre også sådan at man blandt folk, der rent faktisk er interesserede, mister troværdighed når man lyver - også selvom man bare er politiker og dermed egentlig bør formodes at lyve. Det kan diskuteres om det skader "sagen" at være så åbentlys usaglig, men for mig giver det altså dårlig smag i munden.


Skrevet af Lars L 171 dage siden - Direkte link

Som jeg læser dit link, ændrer antallet af respondenter tallene på en sådan måde, at i stedet for at slå fast at 33,9% af kvinderne ikke søger job, er det et sted mellem 23,9% og 43,9% DET ER STADIG ALT FOR MANGE, der ikke står til rådighed for arbejdsmarkedet selvom det lige netop er det de får penge for at være.

 

Ergo pointen holder stadig, selvom det nu kan være 10 procentpoint mere eller mindre end først antaget.


Skrevet af Lennart Kiil 171 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Lennart Kiil 171 dage siden - Direkte link

Det er ikke en fup-historie. Se, hvad Lars L skriver herover.


Skrevet af trolle3000 171 dage siden - Direkte link

Fra artiklen Ole linker til på Journalisten.dk, min fremhævning:

Det reelle antal af deltagere i undersøgelsen er helt nede på 250. Antallet af kvinder, der har svaret at de ikke søger arbejde, kommer dermed helt ned på omkring en 40 stykker. Det giver ifølge Danmarks Statistik en usikkerhed på 10 procent. Det reelle antal kan altså være alting imellem 23 og 43 procent.

Man kan sagtens lave ordentlig og redelig statistik på 250 personer, hvilket ovenstående næsten er et eksempel på. Det kunne dog være rart at vide hvad konfidensniveauet er.

 

Men mega skod af JP ikke at oplyse præcist om hvor tallene kommer fra. Nu diskuterer vi sandhedsværdi frem for det retfærdige i at folk får kontanthjælp uden at stå til rådighed for arbejdsmarkedet.

 

Som diskussionen om "fattige" Carina tydeligt viste, så er sandheden, facts og tal det bedste våben i kampen om et mere retfærdigt samfund med lavere skatter, lavere overførsler og en mindre offentlig sektor.

 

Uærlighed om tallene fjerner fokus fra facts, og dermed får venstrefløjen en kæmpe fordel.


Skrevet af Ole 171 dage siden - Direkte link

Når vi er nede på at vi faktisk kun har "talt" med mindre end 40 kvinder der har svaret, "nej" til at de har "søgt et arbejde i de seneste fire uger, og nej til at ville kunne begynde på et arbejde inden for to uger," så har vi altså at gøre med en ekstremt lille respondent-gruppe. Så lille at vi nærmest er nede at tale om det personlige, ikke det statistiske, niveau.

 

Overvej for eksempel hvor mange - fornuftige! - grunde der kan være til at man ikke har udsendt en jobansøgning i netop de sidste 2 uger: Det kan være man allerede har fået jobtilbud, det kan være man skal påbegynde en uddannelse, det kan skam også være at der faktisk ikke har været nogen jobs indenfor de sidste uger (det sker vel), det kan være man har været syg (det er december) og meget mere.

 

Jeg nævner ikke disse ting for at undskylde noget hvis der er tale om en signifikant samfundsmæssig og statistisk tendens til overhovedet ikke at være job-søgende. Men som sagt er vi nede på så lille et antal, at der blot skal være et par enkelte af ovenstående eksempler for at hele statistikken vil blive gevaldigt forvrænget.

 

Det er desværre helt uvederhæftig journalistik/statistik.


Skrevet af Anders Wegge Keller 171 dage siden - Direkte link

Du manipulerer. Der er tale om 250 respondenter. Til sammenligning kan man forudsige et folketingsvalg med et konfidensniveau på et par %, ved at spørge godt 4 gange så mange mennesker. Ved sidste valg har der været en 50-60 stykker der har svaret at de ville stemme på de konservative. I forhold til den samplede population er det endnu færre end de 40 du bliver ved med at hænge dig i...

Uden at jeg vil hænges op på det præcise tal, vil jeg iøvrigt tro at 250 personer udgør en større andel af kontanthjælpsmodtagerne i matchgruppe 1, end de sædvanlige 1036 personer udgør af de stemmeberettigede ved folketingsvalgene. 


Skrevet af Andreas Baumann 171 dage siden - Direkte link

Uden at jeg vil hænges op på det præcise tal, vil jeg iøvrigt tro at 250 personer udgør en større andel af kontanthjælpsmodtagerne i matchgruppe 1, end de sædvanlige 1036 personer udgør af de stemmeberettigede ved folketingsvalgene. 

Det er ligegyldigt: hvis stikprøven er repræsentativ, afhænger sikkerheden af stikprøvens størrelse og ikke af populationens størrelse.

 

Derudover er der - som Ole fremhæver ovenfor - et problem med validiteten: at man ikke har søgt et arbejde indenfor de sidste 4 uger eller ville kunne tiltræde et arbejde indenfor de næste 2 uger. Eksempelvis er personer, der modtager kontanthjælp og er på barsel stadig placeret i deres oprindelige matchgruppe, selvom de er fritaget fra at skulle stå til rådighed for arbejdsmarkedet.


Skrevet af trolle3000 171 dage siden - Direkte link

Der kunne klart være et validitetsproblem, hvis ikke syge og gravide etc. sorteres fra.

 

Ved du om det er gjort?


Skrevet af Andreas Baumann 171 dage siden - Direkte link

Det ved jeg ikke, men jeg kunne forestille mig at man ikke har sorteret dem fra, af den simple grund at man som regel prøver at opgøre størrelsen på arbejdsstyrken.

 

Når jeg kritiserede validiteten, sigtede jeg på brugen af data i denne artikel. Jeg er ikke overbevist om, at rådighed for arbejdsmarkedet er et validt mål for arbejdsvillighed, that's all.


Skrevet af Lars L 171 dage siden - Direkte link

http://politiken.dk/politik/ECE1471549/thorning-kontanthjaelpsmodtagere-skal-paatage-sig-et-arbejde/

"Undersøgelsen er lavet blandt kontanthjælpsmodtagere, som ikke lider af sygdom eller andet, som forhindrer dem i at arbejde."


Skrevet af Andreas Baumann 171 dage siden - Direkte link

Det betyder blot, at kørslen er lavet på matchgruppe ét fra AKU.

Jeg har kigget på DAs data, og det fremgår klart, at den omtalte procentsats ikke vil have et arbejde. Jeg må dog stadig pointere, at der findes grunde ud over ren arbejdsskyhed for ikke at ville modtage et arbejde som kontantshjælpsmodtager - bl.a. de ovenfor nævnte.


Skrevet af trolle3000 171 dage siden - Direkte link

Jeg må dog stadig pointere, at der findes grunde ud over ren arbejdsskyhed for ikke at ville modtage et arbejde som kontantshjælpsmodtager [...]

Kunne du ikke komme med 3 rigtig gode grunde på nær sygdom, graviditet og uhensigtsmæssigheden i at ansætte folk i stillinger de klart ikke er kvalificerede til?


Skrevet af Andreas Baumann 170 dage siden - Direkte link

Nej, det kan jeg ikke. Det er jeg heller ikke sikker på, at der er.

 

Pointen var blot, at midlertidigt syge og gravide ikke er sorteret ud af datagrundlaget for denne undersøgelse.


Skrevet af Annette Højrup 171 dage siden - Direkte link

De syge var i hvert fald


Skrevet af Andreas Baumann 170 dage siden - Direkte link
Som ovenfor angivet: de syge, der er sorteret fra, er de personer som grundet sygdom er visiteret til matchgruppe 2 og 3. Dvs., teoretisk set kan der godt være tale om en lungebetændelse eller et brækket ben (jeg tror dog påvirkningen er lille).

Skrevet af Anders Wegge Keller 171 dage siden - Direkte link

Det er ligegyldigt: hvis stikprøven er repræsentativ, afhænger sikkerheden af stikprøvens størrelse og ikke af populationens størrelse.

 

Nemlig ja! 12 ud af 100 giver et meget sikrere resultat end 6 ud af 6 for eksempel.


Skrevet af Andreas Baumann 170 dage siden - Direkte link

Nu er der jo ikke i nogen af tilfældene tale om, at man har samplet hele populationen, for så ser det ganske rigtigt anderledes ud. Jeg ved godt det virker underligt, men det er sådan det forholder sig - i det konkrete tilfælde vil jeg endda tro at det er relativt let at bevise vha. multinomialfordelingen.

 

Tænk på: hvis du trækker 20 træk fra en binomialfordeling med p = 0,5, er der 50% chance for, at du får et resultat med enten 9, 10 eller 11 successer - dvs. et resultat indenfor 10% af den sande middelværdi. Hvis du derimod trækker 200 træk fra samme binomialfordeling, er der 86% chance for at få et resultat indenfor 10% af den sande middelværdi.


Skrevet af trolle3000 171 dage siden - Direkte link

Det er desværre helt uvederhæftig journalistik/statistik.

Det er desværre en helt forkert konklusion.

 

Man kan sagtens lave statistik på 250 personer hvis disse er tilfældigt trukket fra en population. Som der står ovenfor bliver konfidensintervallet bare bredere.

 

Dog enig i at JP skulle have spillet med totalt åbne kort - fakta er klart i den liberale dagsordens favør ;-)

Overvej for eksempel hvor mange - fornuftige! - grunde der kan være til at man ikke har udsendt en jobansøgning i netop de sidste 2 uger: [...]

Sagen uvedkommende. Hvis man ikke kan starte på et job indenfor 2 uger (og man ikke er syg), så står man ikke til rådighed.

 

Du kan heller ikke bare ringe ind mandag morgen og tage 2 ugers orlov, vel?


Skrevet af Lars L 171 dage siden - Direkte link

Nu har jeg lige læst artiklen igennem igen, og Danmarks statistik siger at der er en usikkerhed på 10%, hvorfor jeg ville antage at intervallet lå på 30,51%-37,29%.

Men Journalisten.dk siger at intervallet er 23,9%-44,9% hvilket vel er en usikkerhed på 10%-point.

 

Er der nogen med forstand på statistik som kan sige om det er journalisten.dk der har misforstået, danmarks statistik som har forklaret sig upræcist eller bare mig der har misforstået procent og procentpoint ;) 


Skrevet af Badger (Meles meles) 170 dage siden - Direkte link

Usikkerheden (spredningen) på estimatet på binomialfordelingens p-parameter tilnærmes med √(p0(1-p0)/n), hvor p0 er andelen fundet i en stikprøve af størrelse n.

Intervalbredden fra Journalisten tyder på et 99,9-%-konfidensinterval, mens dit eget forslag svarer til ca. 75 %.

 

Et 99-%- eller 95-%-konfidensinterval må være tilstrækkeligt, og så lander vi på henholdsvis [0,257;0,410] og [0,275;0,392] baseret på p0 = 1/3 og n = 250.


Skrevet af Andreas Baumann 170 dage siden - Direkte link
95%-konfidensintervallet er 23-43 pct (http://dst.dk/OmDS/presse/Pressemeddelelser/2011-12-06-Kvinder-paa-kontanthjaelp.aspx).

Skrevet af Badger (Meles meles) 169 dage siden - Direkte link

Tak for linket, hvoraf fremgår, at stikprøven kun var på 118 individer. Det betyder, at det er ved at være uforsvarligt at konkludere på tallene. Der er en grund til, at analyseinstitutter som tommelfingerregel tilstræber 1.000 respondenter.


Skrevet af Baphemetis 171 dage siden - Direkte link

Ligestilling giver ingen mening. Vi skal have ligeværd her i landet og det har vi ikke i øjeblikket. Det giver altså ingen mening at indføre lovgivning der rammer 100% for noget som 5% måske gør, det er en defekt måde at bruge lovgivning på, noget der kun skulle vedrøre nødsretslige vilkår.

 

Jeg var på besøg hos en feminazi for ikke så lang tid siden (de flokkes omkring mig for at fortælle mig hvor meget de hader mig), på hendes køleskab havde hun deres filosofi hængene i en form som Deepak Chopra ikke kunne have gjort meget bedre. Hun mente at det at leve i nuet skam var ansvarligheden selv for den gik hun nemmeligen ind for. De bliver aldrig glade for at høre at de har jord i hovedet, at de ikke selv aner hvad det er de går ind for samt at de ikke aner hvor meget de bliver manipuleret. De bliver specielt heller ikke glade for at høre at de selv er problemet, at ADHD-epidemien kan forsvinde hvis blot de tager sig sammen, at det er voksne menneskers ansvar at få tingene til at fungere så godt som muligt (indenfor rimelighedens grænser naturligvis). Men hadet er desværre stort i øjeblikket, hvor det så end kommer fra?

 


Skrevet af leif 170 dage siden - Direkte link

Et tyydeligt bevis på, at mænd er fremtidens tabere. De træller for kvinderne.

 

Mand, rejs dig.


Skrevet af Niklas Nikolajsen 170 dage siden - Direkte link

Hver tredje kvinde på kontanthjælp vil ikke have et job

...yderligere en tredjedel er uærlige - og svarer at de derfor gerne vil have et job, selvom de egentlig helst er fri. Sidste tredjedel vil til gengæld meget gerne arbejde, men har efter års lediggang svært ved at finde et indgangsjob med en løn på > 32.000, så det kan svare sig for dem at arbejde.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

21
85
57
8
7
19
2
3
2
54
3
45
2
63
13
16
9
60
17
22
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted