Hvordan har man tænkt sig at håndhæve en evt. kandidatpant?
Udgivet for 250 dage siden i Politik
Tilføjet 18/09 15:39 til Boblere af LeeKuanYew
Selvom det ikke virker sandsynligt at kandidatpanten kommer igennem går jeg stadig ofte og tænker på hvordan en evt. kandidatpant i al verden skulle håndhæves.
Hvis vi hypotetisk siger at en ung man tager en kandidatgrad i naturvidenskab og derefter flytter til udlandet, lad os bare sige et ikke EU-land.
Han bliver der ude i en årrække og fælden klapper - nu skylder han 150.000 kroner til staten.
Staten sender et brev om at man altså skylder en hel masse penge men den unge mand (som nu ikke er så ung længere) nægter at betale da han mener at hans uddannelse blev financieret af hans fars skattebetalinger.
Spørgsmålet er så: Hvad gør staten nu? Hvordan inddriver man gæld på den anden side at jorden?
Det mest sandsynlige er at SKAT bliver ved med at sende vrede breve til den anden side at jorden hvori der står at man altså skal betale og der nu er løbet XX ekstra tusind på renter.
Det er kun hvis den unge mand flytter tilbage til Danmark og får et job der at SKAT kan trække pengene fra hans løn. Jo større "gælden" vokser sig jo mindre incitament har han til nogensinde at komme tilbage.
Derudover er det kun hvis man rent faktisk kommer og arbejder. SKAT kan ikke gøre noget bare han sætter sine fødder på dansk jord.
Man kunne tænke sig at SKAT ville gå hårdede til værks og lave en form for kontrol i danske lufthavne lidt ala når man checker for socialt bedrageri.
Evt kunne SKAT også gå så langt som til at arrestere enhver skylder så snart han satte sine fødder på dansk jord - hvilket igen reducerer incitamentet til nogensinde at komme tilbage til Danmark og blive skatteborger.
SKAT kunne også evt. konfikere alle den pågældende danskers værdi i Danmark. Hvor mange værdier en nyuddannet har skabet sammen inden den pågældende rejste til udlandet er dog nok ret begrænset.
Så kan jeg kun komme i tanke om to andre udveje:
Staten senden en arrestordre til det udenlandske land og beder dem arrestere den pågældende borger og sende ham hjem til Danmark så han kan bliver retsforfulgt. Dette ville et EU-land måske gå med - men hvad med et land som f.eks Singapore?
Har et sådant land nogen interesse i arresterede de talenter og den arbejdskraft det har formået at tiltrække for at sende dem tilbage et andet land for at bliver retsforfulgt?
Derudover er der mange lande som Danmark ikke har udleveringsaftaler med.
I aller yderste konsekvens sender staten et specialhold af PET agenter ud for at inddrive pengene med vold og evt. hente den pågældende dansker hjem til Danmark.
For det første er det i strid med folkeretten, for det andet vil omkostninger ikke den mænde penge der kan inddrives. To agenter, flybiletter, diæter, deres assistenter osv løber hurtigt op i 150.000+
Jeg er ikke ekspert i gældsforhold men jeg kan bare ikke se hvordan man rent praktisk har tænkt sig at håndhæve en evt. kandidatpant.
De eneste reele sanktioner der kan indføres reducerer bare incitamentet til nogensinde at vende tilbage til Danmark og betale skat.
Er kandidatpanten bare endnu en omgang rød-populistisk symbolpolitik?
Man kan gøre krav på gælden lokalt - dvs. udenlandsk inkasso, fuldstændig, som udlandet også kan gøre krav på gæld stiftet af danskere der bor i Danmark.
Det kan så tage en rum tid, og der vil helt sikkert være steder og situationer, hvor det vil være mere eller mindre umuligt at indrive pengene, men sålænge Staten gør krav på gælden, så er den stadig gældende.
Bedste strategi vil være bare at skride fra Danmark, og ikke fortælle hvor man tager hen, så kan Staten bruge tid på, at spore en. Vælger man dette gælder det selvfølgelig om, at holde lav profil der hvor kaffedrikkende, småkagespisende offentlige ansatte tror de kan finde en - dvs. Facebook etc., også bare ellers nyde livet - evt. tjene så mange penge, at man en dag kan rejse til Danmark og betale "150K dummebøden" for en SSF regering.
Mon ikke også at man efter 10 år er så heldig at der er kommet folk med omløb i pæren i statsministeriet som så har afskaffet den tåbelige ordning igen.
Jeg regner ikke med at man bliver bonnet for en 2 årig periode hvor HTS legede statsleder og indførte stavnsbåndet når man kommer hjem 8 år senere.
Henrik Madsen
Vil der ikke også være en forældelsesfrist på sådan en gæld ? Lidt à la de 150.000 HTS eftersigende skylder ?
Alle unge, der vil tage en videregående uddannelse, får tatoveret deres CPR-nr. i panden ved optagelse på et universitet eller lignende.
Ved grænsen opstiller De 4 Tykke Toldere en pantautomat med et enormt stort hul i. Der bliver de unge under 60 år puttet i ved udrejse fra Kongeriget Danmark, og hvis hyletonen lyder, skal de straks smide 500.000 kr i automaten, ellers kommer de ikke ud af automaten.
Hvis de så kommer hjem inden kl. 24.00, får de de 500.000 kr retur ved tryk på returpantknappen.
Trykker de forkert, går de 500.000 kr. til Folkekirkens Nødhjælp, som straks sender dem til Hamas og Hizbollah, så de kan købe flere raketter til at slå jøder ihjel med.
Det skal nok gå godt.
"der skal ske tilbagebetaling, hvis man »inden for de første ti år efter endt uddannelse opholder sig fem år eller mere i udlandet«."
http://politiken.dk/politik/ECE1390853/eu-jurister-dumper-s-sfs-studieforslag/
Jeg tog min ph.d. i Lund i Sverige (4 år) og tog derefter direkte til USA i to år. Så jeg ville skulle have betale penge tilbage til staten, selvom jeg har valgt at komme tilbage til Danmark.
Det skal siges, at der både har været store personlige og økonomiske omkostninger ved at vælge uddannelse i udlandet. Det koster i privatliv, netværk og økonomi, i forhold til at tage ph.d. og postdoc i Danmark og ikke opnå international erfaring.
Udover, at jeg fik 5000 mindre i ph.d. løn i Sverige, så varede det fire år, og jeg fik ikke pension og skulle selv betale sygesikring i USA. Alt ialt tabte jeg nok 300-400.000 efter skat på de seks år, for at bringe international viden hjem til Danmark. S-SF vil så have, det skal øges med 170.000 ekstra.
Nu har Flyvevåbnet altid haft "Kandidatpant" på deres pilot uddannelser og selv om netop denne uddannelse er en af dem det er allerlettest at finde anvendelse for i udlandet så har det søree virket alligevel så mon ikke noget tilsvarende kan etableres andre steder.
Eller er det en selvfølge at vi skal have gratis uddannelse med SU oven i ?
Det er jo umiddelbart noget andet, da du ved FLV skriver en kontrakt. Det gør du ikke ved modtagelse af SU. Det kunne socialisterne jo lave, men hvorvidt den juridisk er mulig, tør jeg ikke spå om.
Man kunne også bare gøre det enkelt og indføre SU-lån kun til kandidat og så eftergive gælden hos dem, der har overholdt visse kriterier for eks. arbejde i Danmark efter endt uddannelse.
Understreger lige, at jeg ikke går ind for dette, men synes bare selv, at det lyder som en mere realistisk model.
Så bliver du nødt til at forklare, hvordan du konkret mener at erfaringerne fra FLV kan anvendes på eks.en studerende i biokemi, der efter endt kandidatuddannelse får tilbudt et phd.-stipendie ved Harvard.
Jeg frygter at panten bliver en dummebøde for talentfulde borgere og at den vil fungere som en dæmper på ambitionsniveauet for de der bliver og mindske lysten for de der rejser til at vende tilbage til DK.
De, der tager Flyvevåbnets pilotuddannelse, er også sikret fast ansættelse med en rimelig løn i vistnok 10 år bagefter.
Jeg ved ikke hvordan løn niveauet er nu men i SAS storhedstiden så fik de ca 1/3 i FLV om du vil kalde det rimeligt er jo op til dig.
Men det ændrer jo ikke ved at kandidatpanten er en form for bruger betaling og hvis vi et øjeblik glemmer ideologien så mangler der en diskussion om hvordan man sikrer de nødvendige midler til at forbedre niveauet på de vidergående uddannelser.
Kandidatpant
Studie afgift
Omlægning af SU
Der er mange muligheder men en naturlig konsekvens af at gøre skatten flad eller mere flad er jo at dem der ønsker sig de lange uddannelser med hvad deraf følger af fordele i højere grad selv skal til at betale for dem.
"....i SAS storhedstiden så fik de ca 1/3 i FLV om du vil kalde det rimeligt er jo op til dig..."
Ja, men SAS var berømt/berygtet for at give millionlønninger til piloterne allerede for mange år siden. 1/3 af det var dengang stadigvæk mere end f. eks. en juristløn eller en ingeniørløn, så du får mig ikke til at tude.
Desuden bør vi naturligvis diskutere samtlige uddannelser, for også faglærte, handels- og butiksuddannede, kontorassistenter og bankuddannede får deres uddannelse betalt af andre, endda med løn, som i modsætnming til S.U. ikke skal betales tilbage til atbejdsgiverne.
Alt det skal naturligvis betales tilbage til arbejdsgiveren, hvis man ikke arbejder for ham til halv løn i ti år, indtil samtlige hans udgifter er tilbagebetalt.
Ja forkælede velfærds børn vil have det hele gratis og have penge oveni.
Hvis logikken er at dem der har de højeste indkomster skal bidrage mindre men samtidigt vil have hævet niveauet på uddannelserne, var det så ikke rimeligt at de betalte noget af deres uddannelse selv?
Hvis mester ikke selv skal betale lærlingen løn hvis er så værdien af det lærlingen producere? Skal det så tilfalde staten ?
Men hvis det kan glæde dig at lave kandidat pant på en metalarbejder så lav da et forslag.
Ligesom jeg synes det er tåbeligt at vores uddannelses system uddanner Norske og Svenske læger uden at få noget for det så synes jeg da også at samfundet skal have noget ud af alle de andre det investere uddannelse i
Hvordan bruger betalingen skal strikkes sammen kan så diskuteres
"....Hvis mester ikke selv skal betale lærlingen løn hvis er så værdien af det lærlingen producere? Skal det så tilfalde staten ?..."
Når først mester har betalt for lærlingens tre brokemner i skarnkassen, bliver der et fjerde produkt, som mester kan være bekendt at aflevere.
Mester betaler desuden for lærlingens undervisning på Teknisk Skole og løn imens.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 6 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 6 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 1 time og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 12 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 1 time og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 22 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 4 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 21 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 44 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 1 dag og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 136 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 134 klik
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten 25/05 15:47 - 61 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 809 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 712 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 433 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

