Hvordan kan LA stadig være EU-tilhængere efter dette?!!
Udgivet for 166 dage siden i Politik
Tilføjet 11/12 13:27 til Boblere af Jacques dôBiann
"Give me control of a nation's money and I care not who makes it's laws."
- Mayer Amschel Bauer Rothschild
Helt ærligt! Hvis man var i tvivl om hvorvidt der i kulissen fandtes en New World Order i form af et globalt, centralbanksstyret gældsspekulerende bankkartel med Rothchilds og Rockefellers på toppen som arbejder på at fjerne vores nationale selvbestemmelsesret og trælbinde os via spekulation i gældsstiftelse som dræn ned i vores lommer, så kan man ikke være det længere - medmindre man er komplet idiot. Det er et globaliseret ufrihedssystem der ved lov sikrer afbetalinger til det globale bankkartel via tvangsbaserede skattesystemer der financierer alle de maksimalstater der konstant stifter ny gæld op imod bankkartellet imod de betalende mindretals udtrykte vilje. Det gør man for at tilfredsstille overførselsafhængige flertal i befolkningerne som kun tænker på at sikre deres egne overførselsindkomster ved skattemæssig voldtægt af de arbejdende mindretal der skaffer de midler som 100% af alle samfundets regninger betales med og imens skrumper beskatningsgrundlaget mere og mere ind igennem de værdiskabendes løbende udvandring til grønnere græsgange.
Kære overførselsmodtager: Hvad vil du gøre, når den private sektor i DK er nede på størrelse med en valnød, skatten er 100% og statens udgifter overstiger skatteindtægterne med 12-1300%? Stifte mere gæld? Det er en dødsspiral. FAT DET NU!
http://www.youtube.com/watch?v=OTw5CT3YXL0&feature=related
Målet er klart og tydeligt afviklingen af al national suverænitet for at få lapperne i de privatansattes lommer uden om nationalstatens beskyttelse af borgerne. Den planøkonomiske Bilderberg-stat kaldet "EU", sætter nu dødsstødet ind og resultatet bliver ikke din frihed, kære liberale medborger! EU er et post-socialistisk planøkonomisk, oligarkisk altopslugende monster fra helvedes sorteste grube der nu åbent vedkender sig intentionen om "EU-lovligt" at masserøve Europas befolkninger (igen!) ved højlys dag efter løbende behov og du har ingensomhelst juridisk ret til bare at sætte spørgsmålstegn ved et eventuelt "tiltag" når det handler om afbetaling på gæld som overførselsflertallet etablerer igennem staten og sætter dig til at betale.
Så længe LA støtter op om EU som politisk projekt ser det ALDRIG bare skyggen af en stemme fra mig. Der er kun én rigtig frihedsorienteret position i forhold til EU og oligarkisk globalisering og det er den nationalliberale udenfor!
En ting er det finanspolitiske, noget andet er, at den tid vi lever i nu mere end nogetsomhelst andet illustrerer, at ethvert demokrati hvor man kan stemme sig til andre menneskers penge er dømt til undergang. Vores system er både moralsk og pengepolitisk fallit og der er demokratisk flertal for tvangsmodellen, levereret af statsafhængiggjorte, tommelfingersuttende overførselsmodtagere der kun tænker på sig selv, imens de beskylder dem der krænkes for egosime, hvis disse brokker sig over svineriet!
Det er slut hvis denne traktat går igennem mine damer og herrer. Så er det game over for det som måtte være tilbage af det frie Europa. Dette er "the end game".
Endu engang:
LA: MAN KAN IKKE BÅDE VÆRE PRO-FRIHED OG PRO-EU! Og den her med at: "Vi er tilhængere af A, B og C ved EU, men ikke X, Y og Z" holder ikke. Der skal tages et konsekvent standpunkt nu. Enten er man pro-frihed eller også er man ikke. Man kan ikke være halvt gravid.
VÆLG!
Hvad skal det nytte? Hvis vi står uden for, når alle de andre får bliver samlet i indhegningen, så destruerer de os bare så nemt som ingenting. Vi er jo ikke ligefrem selvforsynende.. Politik og hvem man stemmer på nytter intet.
Mads N:
Forkert. Man behøver kun at omdanne Danmark til en af "de grønnere græsgange" jeg omtaler i indlægget og stoppe al videre gædsstiftelse og evt. begynde at arbejde med alternative valutaer. Tror du måske at Schweitz bliver knust? Norge? Island tog den kolde tyrker og har faktisk solid vækst i øjeblikket; en vækst de aldrig ville have oplevet, havde de sagt ja til Icesave. Du ligger under for frygten, Mads N og det er den, svinene overlever på.
Men så længe vores grundlov enten ikke fratager flertallet retten til at krænke mindretallet og/eller grundloven simpelthen ignoreres af vore egne og de højere udemokratiske magter de ligger under for, så har du reelt kun en stemmeseddel tilbage og det er den pengeseddel du har i lommen. Herfra er der kun civil ulydighed tilbage, så kampen ligger nu hos den enkelte og må udspringe af egen samvittighed. Enhver der stemmer på et EU-tilhængerisk part er direkte med til at sende sin nabo og rækker af fremtidige generationer i gældsbaseret trældom og det er der ingen der har moralsk berettigelse til - ever.
Omkring "mini-valutaer":
"Jersey issues its own currency and has retained the 'pound note'. The British and the Jersey pound are identical, there is no fee for exchanging them, and English, Scottish, Northern Irish and Guernsey notes are frequently used along with the Jersey notes."
De har så valgt at koble den på pundet, men det kan jo ændres til hver en tid, skulle bankkartellet gå til angreb på pundet for at få ram på dem. Det handler simpelthen om at lave småvalutaer der ikke er reguleret af en centralbank og som ikke må udsættes for inflation. Der SKAL være reel værdi bag en mønt/seddel, da sedlen skal kunne byttes til det som den repræsenterer, som man før kunne bytte dollar om til en bestemt mængde guld og omvendt. Derudover skal "fractional reserve banking" forbydes som det, det er - legaliseret bedrageri. Den angel-saxistiske lånekapitalisme skal i det hele taget afvikles.
http://www.jersey.co.uk/jsyinfo/atoz.html
Læs også om colonial script.
"The Moneymasters" kan også anbefales. Perfekt til en grå Søndag.:
Jacques, The American Dream er en bedre film til at gøre folk interesserede i emnet.
Se specifikt efter 17:00 og frem, for det som er relevant til denne tråd, såfremt man ikke er interesseret i at se det hele.
Jacques,
Hvorfor lever du i den vrangforstilling at LA er pro-EU?
Har du f.eks. prøvet at læse "aviser" og "nyheder"?
Pedersen:
Helt ærligt? Hvem tror du du narrer? LA's holdning er - som allerede pointeret - denne:
"Vi er tilhængere af A, B oc C ved EU, men ikke X, Y og Z."
Det er en "både og" holdning og kan derfor ikke tolkes som konsekvent modstand imod EU som politisk-ideologisk entitet.
LA' nu vær'.
Ud fra din logik må man så konkludere, at du også må betegne Folkebevægelsen mod EU som pro-EU. når de ikke konsekvent yder modstand imod EU som politisk-ideologisk entitet, men f.eks. støtter op om EU's udenrigspolitiske linje og miljøindsats...
Jeg personligt er temmelig ligeglad med din stemme Jacques d´Biann
LA er tilhænger af ideen omkring EU. Altså EF med frit marked og fred. LA er imod den centralstyring der finder sted
Ja det vil LA Kbh, fordi LA er spunget ud af et af de mest EU fundamentalistiske partier i Danmark og fordi de stadig ikke kan tænke fornuftigt selv. Vi skal selvfølgelig holde fast i vores forbehold og benytte et af dem med det samme og lade vores krone flyde og så skal vi arbejde benhårdt på at komme ud af EU og melde os ind i EFTA, med en handelsaftale med EU som Schweitz har det. Hvor svært kan det være at regne ud at det er den bedste løsning for os?
Du er da en EU nar Carl Andersen. EU er ikke et frit marked, det er et marked med toldmure mod resten af verden, som også styrer hvor meget mælk og smør vi må producere. NATO og FN har hele tiden garanteret freden. EU har man solgt som fredens projekt til alle dem der var naive nok til at tro på det, men EU er våbenproducerende og skaber i den grad ufred. EU har således solgt våben til Gadaffi og andre islamiske tyraner fordi EU ikke har skyggen af moral på det punkt.
EU er for Centralstyring det er hvad hele EU går ud på, nu vil de bare endnu mere centralstyring så få lige fod på dine fakta. Det er JdB der har ret hele vejen igennem.
Alene ud fra den betragtning at når talen falder på EU, så er det èt fedt, om man stemmer på: SF, Socialdemokraterne, Det radikale Venstre, Venstre eller Det konservative Folkeparti.
Derfor virker det meget sandsynligt, at Jacques d´Biann har fat i den lange ende, når han giver udtryk for, at vi danskere er udsat for en eller anden form for sammensværgelse.
@Isabella Balkert.
Som landet ligger, er det nok klogest at lade det forblive som det er med kronen tilknyttet euroen. Trods alt har Danmark dermed sikkerhed for at den europæiske centralbank vil gribe ind og hjælpe Danmark, hvis der skulle komme et raid, rettet mod den danske krone. Dette aspekt kunne du med fordel tænke lidt mere over, før du næste gang melder ud om lyksalighederne ved en flydende krone.
Noget andet er at det, når man handler med udlandet, er en stor fordel at kronen er låst fast til euroen indenfor et vist interval. Hvis man nemlig køber varer eller tjenstydelser til videresalg, er det vigtigt at kende sin indkøbspris. Hvis den kan variere alt for meget, efter at man har afgivet en ordre, er man nødt til at indkalkulere en mulig højere indkøbspris i sine salgspriser, hvilket, alt andet lige, kan betyde en fordyrelse for den danske forbruger.
Det er derfor ikke forsvarligt bare at lade kronen flyde som om der ikke var negative konsekvenser. I øvrigt mener jeg principielt at det er til Danmarks fordel at være tilknyttet euroen, forudsat man får styr på stabilitetsbetingelser og sanktionsmuligheder. Man bør selvfølgelig også arbejde hårdt på at gøre EU til et folkeligt projekt, hvilket det langt fra er, men det er en anden sag.
@Ulrik BP. Der er vi bare helt uenige. Kronen har været flydende f'ør, Den svenske krone flyder og det kan vores krone også gøre igen. Idéen om at der ville komme et raid på kronen er noget paranoidt sludder, EU fundamentalisterne har opfundet for at få os til at tro på at det er bedst at binde os til en valuta der går op og ned som en jo-jo og mest ned. Euroen er i en dødsspiral lige nu og når man låner for at støtte sin egen valuta, så skal man ikke være bankuddannet for at fatte at den er rivende gal.
Svenskerne har oplevet hvad der sker når man binder sin krone fast, det tog dem flere år og komme sig over det. De er kommet sig hurtigere over gældskrisen netop fordi deres krone flyder og det havde også gavnet os at lade vores krone flyde.
Og hvorfor har man så valg ikke at lade kronen flyde i Danmark. Det har man undladt fordi det igen, igen ville bevise hvor godt der er vi har vores forbehold og ikke mindst hvor godt det er at vi stadig har vores egen valuta.
Når man handler med udlandet så er de helt ud i stand til at aflæse kronens valutakurs,selv et barn kan gøre det på nettet. Så det er vås at det vil være farligt eller besværligt at lade vores krone flyde.
Alle dem der har forstand på økonomi, er allerede i gang med at etablere handel med alle andre lande end EU og især Kina, Afrika og Asien er i spil nu fordi det er voksende økonomier, der også er interesserede i vores varer netop fordi mellem klassen får flere penge mellem hænderne på grund af væksten, så Fuck EU det er ikke der det foregår, og alle EU landene ville få vækst hvis de beskæftigede sig med det de er bedst til og solgte det til resten af verden der er i vækst.
Se bare på Island, der var helt i knæ, nu er de oppe igen, og i vækst og se så på Irland, de er ikke kommet ud af stedet, fordi de er bundet af Euroen og EU's snabel der også suger i deres skattekasse.
Lad os komme ud, hellere idag end i morgen. Jag de tyske trawl ud af dansk farvand og skip børnepengene til Polen og så lad os få dansk arbejde på danske hænder, ellers er vi da helt færdige om et par år.
Hej Jacques d´Biann
Jeg forstår og er enig i mange af dine argumenter. Og jeg forstår også den dødelige alvor der ligger i dem og som du udtrykker. Det takker jeg dig for.
Men der hvor jeg synes at din kæde hopper helt af er når du skriver:
Så længe LA støtter op om EU som politisk projekt ser det ALDRIG bare skyggen af en stemme fra mig.
Og jeg går i forlængelse af denne udtalelse udfra at du ved valget afholdt dig fra at stemme. Denne intention har du i altfald tidligere oplyst os om her på 180 grader.
Men det er en fuldstændig sindsyg holdning efter min opfattelse.
Nu er der et antal alkoholikere, bistandsklienter, unge rodløse og uvidende, der helt givet har kastet lodderne i den forkerte vægtskål.
Og så afskærer du dig fra at rette lidt op på skævhederne.
Der var i realiteten ganske få stemmers forskel mellem rød og blå blok. Og hvis der har været for mange liberalister af din slags højt flyvende og klamrende sig til fanen, ja så har det jo været
medvirkende til at rød blok kom til magten.
Du har en fantastisk evne til at formulere dig, - men jeg tror at man kan blive for idealistisk.
Det er udemokratisk og uliberalt at kalde folk for sindsyge blot fordi de tager et andet valg end du selv gør Henning Rolapp - Og det kan aldrig være forkert at nægte at stemme på noget der er en inderligt imod. EU modstanderne stemmer bare ikke på EU fundamentalistiske partier - Fat det dog.
Henning Rolap:
Tak for "ros".
Jeg mener, at linjen skal trækkes her, nu - lige nu.
Stemmer man på et EU-tilhængerisk parti, så arbejder man i virkeligheden i det overstatsligt fascistoide Rothchild bankkartels politiske interesse og er dermed så bare en simpel nytteidiot for disse planøkonomiske globaliseringspsykopater. De udgør en overstatslig fascistoid overbygning på hele planetens politiske system, intet mindre! Der skal siges totalt fra og det gør vi klarest ved 100% udmelding og afvisning af alle deres tiltag.
Jeg har sagt det før, siger det gerne igen: ALT ud over EFTA er unødvendigt - ALT!
Ingen frihedssøgende individer bør kaste stemmer efter et parti der ikke er 100% anti-EU.
Hej Jacques
Når du afholder dig for at stemme er det kun noget du gør for din egen identitets skyld, det er ikke noget der kan måles, ikke noget der påvirker samfundsudviklingen. Det er ikke noget er vægter over for alle tåbernes stemmeafgivning.
Det er ren luft, først indtil din holdning bliver udtrykt i et medie.
Så jeg håber du trods alt har stemt alligevel, men blot bruger din udtrykte holdning som et ekstra stærkt argument. Og så er det jo helt fint.
Men selvfølgelig: Vores demokrati giver os 1 stemme, og så kan vi jo gøre med den hvad vi vil.
Henning Rolapp:
Når du afholder dig for at stemme er det kun noget du gør for din egen identitets skyld, det er ikke noget der kan måles, ikke noget der påvirker samfundsudviklingen. Det er ikke noget er vægter over for alle tåbernes stemmeafgivning. Det er ren luft, først indtil din holdning bliver udtrykt i et medie.
Hellere boycott'e et defekt demokrati end at kaste stemmer efter partier der ikke er 100% anti-EU.
Jeg er slet ikke interesseret i at "påvirke samfundsudviklingen" længere. Herfra er det i bådene. Demokratiet er fallit og Titanic er på vej ned - igen og de sidste rester smadres af det overnationale bankkartel med Rothchild i spidsen. EU er nu at betragte som en direkte fjendtligtsindet og kapret politisk overstatslig entitet der ikke tåler trods; en Rothchild-satellit hvis klare, langsigtede mål er afviklingen af de europæiske nationalstater og dermed også annulleringen af det juridiske fundament for disses beskyttelse af borgerne fra de overnationale krænkeres intentioner. Merkel bekræftede selv intentionen om afviklingen for nyligt. Altså, et fjerde rige.
Vampyren Rothchild tåler ingen modstand imellem sig selv og dem hvis blod skal suges - heller ikke et statsapparat! Den nye traktat viser stilen, så det ikke er til at misforstå.
En stemme på et EU-tilhængerisk parti er en stemme på NWO og dermed også en stemme på afviklingen af egen frihed og et fremtidigt globaliseret og kontantløst overvågningssamfund med stregkode i panden og en RFID chip i nakken.
Som kvinde har du har nok fuldstændig ret Isabella.
Kvinder tænker ikke, de føler.
Det har jeg fattet.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 2 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 11 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 12 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 6 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 6 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 3 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 1 time og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 12 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 1 time og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 22 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 4 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 22 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 4 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 21 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag og 44 minutter siden i Politik
Manu Sareen løber fra løfte om kvindekvote-brev - Politiko | www.b.dk
Udgivet for 1 dag og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 21:05 til Boblere af GWT
Kilde: b.dk
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 10:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Så meget rejser Helle for
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:18 til Boblere af Ulrich
Kilde: ekstrabladet.dk
LO: Vi vil gerne arbejde mere - når helvede fryser til
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 09:59 til Boblere af Gold Standard
Kilde: b.dk
|
Om Jacques dôBiann Et nationalliberalt manifest: 1. Vi er trætte af politisk feminiserede matriarkstater der under trusler om vold og indespærring, tvinger os til... Se Jacques dôBianns profil eller Følg Jacques dôBiann |
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 136 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 134 klik
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten 25/05 15:47 - 61 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 809 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 712 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 433 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

