Iben Thranholm: Krigforskrækkede biskopper kastrerer kristendommen
Udgivet for 124 dage siden i Politik
Tilføjet 22/01 05:48 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
TABET AF MASKULIN kraft i kristendommen kan få en fatal udgang for den verdenshistorie, som skrives i disse år. Når kristendommen gøres til slap, blodfattig samtaleterapi drænet for testosteron, gøres den samtidig passiv og verdensfjern. Hvad der er brug for, er en muskulær kristendom, der har styrke, vilje og visdom til at skabe forandringer. Krig er, hvad enten vi kan lide det eller ej, et vilkår i verden, og at lukke Gud ude fra disse områder er en misforståelse af, hvad tro drejer sig om.
Jesper, der er bare det ved det, at vi ikke går i krig med biblen i hånden. Det er IKKE en krig på religioner!
Jeg er egentlig ligeglad med hvilke tegn og fagter feltpræsten bruger ved sine andagter, bare det bliver i lejren. Nu da det er udenfor lejren, er det meget uheldigt. Vi er ikke i Afghanistan for at kristne nogen... Det er meget vigtigt at slå fast.
Vi er ikke i Afghanistan for at kristne nogen... Det er meget vigtigt at slå fast.
Er der nogen der har påstået andet ????
Hvad der er brug for, er at holde religion helt uden for selskabet.
Selv om jeg kun er bekvemmeligheds-kristen så er jeg kommet til den overbevisning at vore fællesskab som danskere kun kan fortsætte med at eksistere så læng vi har en fælles tro på en højere magt.
Derfor kan man ikke adskille danskhed og kristendom der er undrgravende for vores sammenhængskraft.
Det er hellerikke muligt at sætte lighedstegn mellem alle mennsker uden at ødelægge den folkelige samhørighed.
Enhver form for kulturradikalisme er samfundsundergravende virksomhed. Det samme gælder enhver form for socialisme da dette kun er den bløde udtryksform for rå og brutal marxsime.
Selvfølgelig kan vore præster bruge våben imod vore fjender.
Afghanerne er vore fjender vi er der for vores egen skyld ikke for at hjælpe dem.
Jeg bliver mere og mere overbevist om at kristendom, ligesom enhver anden religion, er noget der skal tages afstand til når jeg læser indlæg som disse...
Afghanerne er vore fjender vi er der for vores egen skyld ikke for at hjælpe dem.
What.. the.. fuck....
Kristendom versus Islam.Jeg mener ikke Kristendommen er meget bedre end islam med hensyn til mange ting.Specielt før i tiden med hekseafbrændinger osv.Idag ser det ud til det mest er præsters forkærlighed for smådrenges genitalier og anus der præger der guddommelige billede.Ordet hykleri må vist være relevant at nævne når Kristendommen skal diskuteres.
Selv om jeg kun er bekvemmeligheds-kristen så er jeg kommet til den overbevisning at vore fællesskab som danskere kun kan fortsætte med at eksistere så læng vi har en fælles tro på en højere magt.
Så de af os dankere der ikke tror på din nissemand, kan så ikke være med i dit fællesskab? Har jeg forstået det rigtigt?
Da ingen stort set tror på højere magter i dag (sådan rigtigt), så formoder jeg at vores fællesskab allerede ikke eksistererer mere.
Det ville i øvrigt være rart med et argument eller to.
Det er heller ikke muligt at sætte lighedstegn mellem alle mennsker uden at ødelægge den folkelige samhørighed.
Enig, læs Hauges Hjørne om "Fornuftig nationalisme". Med et helt andet udgangspunkt når han frem til en lignende konklusion.
Afghanerne er vore fjender vi er der for vores egen skyld ikke for at hjælpe dem.
Der må være noget, du har misforstået. Vi er der for at hjælpe afghanerne med at nedkæmpe Taleban. - Men du har ret i, at det samtidig er i vores egen interesse. Sådan er det altid, når venner/allierede går i krig mod en fælles fjende.
Ikke helt. Vi er der for at hjælpe Amerikanerne med at nedkæmpe, først og fremmest, AlQaida, men nu er AlQaida jo venner med Talban, så derfor er vi også kommet op at slås med dem.
Forøvrigt er der ingen af dem der direkte er vores fjender (før Kurt Westergård gjorde dem os ilde stemt). De er der i mod Amerikanernes fjender, eller i det mindste har de været det da vi indvaderede Aafganistan, for her sidste år støttede vi (både Amerikanerne og os) AlQaida i nordafrika med at vælte Gadaffi. Og så er det man tænker over hvad det er godt for alt sammen.
Jeg troede vi var blevet allierede med Taleban - i hvert fald nogle af dem?
Krigen, eller hvad man skal kalde den, er et fuldstændigt meningsløst projekt. Men det er sikkert ret spændende at være udstationeret. Sikkert også for præsterne. Det giver sikkert en følelse af at der virkeligt sker noget i ens liv.
Jesus ville være stolt!
... Og Paulus ville juble:
"Slaverne skal underordne sig under deres herrer i et og alt og rette sig efter dem uden at sige dem imod." (tit. 2,9):
Maskulin kraft i kristendommen?
Må jeg bede om forladelse, når jeg trækker på smilebåndet ved tanken om de katolske velærværdigheder i deres dametøjslignende gevandter.
Thranholm som hylder af pavestaten burde tage fat her.
En tid til at elske, en tid til at hade.
En tid til krig, en tid til fred.
Prædikerens bog 3,8
"Mine fjender, som ikke vil have mig til konge, før dem herhen og hug dem ned for
mine øjne".
(Lukas, 19/27)
Jesus:
"Tro ikke, at jeg er kommet for at bringe fred på jorden. Jeg er ikke kommet for at bringe fred, men sværd. Jeg er kommet for at sætte splid mellem en mand og hans far, en datter og hendes mor, en svigerdatter og hendes svigermor, og en mand får sine husfolk til fjender. Den, der elsker far eller mor mere end mig, er mig ikke værd, og den, der elsker søn eller datter mere end mig, er mig ikke værd. Og den, der ikke tager sit kors op og følger mig, er mig ikke værd. Den, der har reddet sit liv, skal miste det, og den, der har mistet sit liv på grund af mig, skal redde det.”
(Matthaeus 10,34)
Ja det citat ville jeg også havde kommet med :-) kristendommen og ikke mindst jødedommen før den er nemlig en meget krigerisk religion. Hvis nogle undrer sig over hvor muslimerne har fået det fra, så er det altså fordi Muhammed (krig være med ham) har kopieret de to andre.
Det skal dog siges at der i biblen også står (Matthaeus 26:52) "Da sagde Jesus til ham: »Stik dit sværd i skeden! For alle, der griber til sværd, skal falde for sværd."
Det sted havde Biskeop Absalon også læst, og det var han jo blevet noget betænkelig ved, så han fik det lyse ide at han bare kunne bruge en økse is stedet for og så var den jo i orden.
Muslimerne ved dog godt det der med at man dør hvis man går i krig, så de har tagtet konsekvensen og springer sig selv i luften. Jesus ville havde været stolt.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 5 timer siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 3 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 13 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 14 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 5 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 3 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 8 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 8 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 14 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 6 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 6 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 23 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 50 minutter siden i Politik
|
Om Jesper Ørsted Nationalliberal Kernekrafttilhænger Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden Modstander af fri narko Mac... Se Jesper Ørsteds profil eller Følg Jesper Ørsted |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 148 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 143 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 88 klik
Techcrunch om iværksætterskatten! 25/05 16:26 - 75 klik
"Høyresiden har hatt rett" -Aftenposten 25/05 13:50 - 61 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 890 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 730 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 460 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

