Kontakt 180Grader.dk
23

Skrevet af Peter Kurrild-Klitgaard 127 dage siden - Direkte link

Hvad Per Michael Jespersen også lige glemmer er, at hele "analysen" forudsætter, at Det Radikale Venstre meningsfuldt skulle kunne siges at være et "borgerligt" parti.  

 

Vist er der social-liberale elementer i dele af RV's politik, og der har også været borgerlige tendenser i partiet, særligt tidligere, men på den udgifts-/fordelingspolitiske har partiet altid hældt til venstre.

 

Nok så vigtigt: Siden 1953 har RV kun peget på / understøttet regeringer med borgerlig deltagelse/ledelse i perioderne 1968-71, 1973-75 og 1982-93, samt nogle knap så gennemskuelige dispositioner sidst i 1970erne.  M.a.o.: De sidste 59 år har RV i alt andet end ca. 15 år (altså 1/4 af perioden) peget på socialdemokratisk-ledede regeringer, der samtidigt baserede deres parlamentariske flertal i SF og undertiden DKP, VS m.v.

 

Så det ...


Skrevet af Frederik S 127 dage siden - Direkte link

Man kan også stille spørgsmålstegn ved hvor borgerlige DF kan defineres som. På næsten alle andre områder end udlændinge politiken, minder de om S.

Hvis man kigger på økonomisk forsvarlighed, mener jeg, at RV har en mere forsvarlig politik end DF.


Skrevet af Ulver Spangsberg Lorenzen 127 dage siden - Direkte link

Deres udlændingepolitik er heller ikke borgerlig i øvrigt.


Skrevet af Frederik S 127 dage siden - Direkte link

Hele præmisen for artiklen nemlig "borgerlig vs. socialist" er fejl placeret. I dansk politik af vi midt partier (V,RV,DF,S), mere borgerlige partier (LA,K) og mere socialistiske (SF,EL).


Skrevet af Vimfuego 127 dage siden - Direkte link

Hvis danskerne er borgerlige, hvorfor har vi så et af de mest socialistiske samfund i verden?

 

Det har muligvis noget at gøre med at de såkaldt borgerlige partier fører socialistisk politik. Og jeg mener ikke det er socialdemokraternes gevinst, og at de skulle have haft held til at præge den borgerlige lejr.

 

Det skyldes udelukkende vattede "borgerlige" politikere der ikke tør stå ved og føre den politik der står i deres partiprogram.

 


Skrevet af NJN 127 dage siden - Direkte link

Danskerne er meget borgerlige når der skal betales skat, men er meget røde når der skal modtages tilskud og fradrag.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 127 dage siden - Direkte link

Det vil jeg nu kalde Rent Rødt.

 

Socialister er glade ved at få, og tager gerne langt mere end hvad der tilkommer dem, mens de sørge for de ikke selv betaler - se USSR ledelsen, Kommunist partiet i Kina, Cuba, m.v.   Det ses igen og igen.

 

Socialist ser ud til at være kendetegnet med at de har det godt med at modtage, bare andre betaler for det..

 

Så Danskerne er meget meget røde - sådan generelt.


Skrevet af ErikH 127 dage siden - Direkte link

Det giver slet ikke mening at tale om 'borgerlige' kontra 'socialister' i Danmark længere. Man kan altså, eller retter sagt - kunne, godt være socialist tidligere samtidig med man knoklede på arbejdsmarkedet. Fabriksarbejderne, faglærte arbejdere (i arbejde) og andre med lange arbejdsdage til lav løn er den klassiske socialist/røde. Denne grupper stemmer i dag Venstre eller DF.

 

Det nye skel er mellem bureakratiet (og deres klienter) og så den arbejdende befolkning. De klassiske samfundsindelinger i røde og blå er ligeså intetsigende som Amerikanernes 'valg' mellem Demokrater og Republikanere.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

35
21
88
12
62
7
2
9
2
7
22
2
2
3
54
48
2
63
14
16
Om Thomas V. S. Gyldborg
Freelance BI udvikler. Konverteret fra socialist til liberalist

Se Thomas V. S. Gyldborgs profil
eller
Følg Thomas V. S. Gyldborg