Kontakt 180Grader.dk
27

Skrevet af abel 744 dage siden - Direkte link
Blændende godt, Jeppe!

 Vh Abel

Skrevet af Filip Berghamar 744 dage siden - Direkte link
Nu er jeg ret sikker på at også Pilegaard er yderst kritisk overfor Wahabisme, men denne kronik er virkelig god.
Læs også Jesper Lau's fremragende klumme:
http://gammel.180grader.dk/klumme/Racismens_to_ansigter.php


Skrevet af Bertel Vagn Christensen 744 dage siden - Direkte link
Nogle kan ikke lide svenskere andre kan ikke lide jøder siger Lars 'raapil' Pilegaard. Hvorfor bekymre sig om hvad LP mener, der er ingen chance for at overbevise ham, resultatet er bare at han tager mere taletid for sine rabiate synspunkter.

Skrevet af Jacques d´Biann 744 dage siden - Direkte link
Nej, du vil ikke have fred, for hele verden tilhører islam. I yderste konsekvens kan jøder og kristne eksistere som 100% umyndiggjorte dhimmislaver under det etablerede islamiske herrefolk imens at gudløse som mig vil blive søgt udslettet i et organiseret, islamisk guddommeliggjort globaliseret holocaust. Så vil jeg få fred? Nej, aldrig! Ikke engang i mit eget land vil jeg kunne vide mig sikker, for også her er islamisk lov den højeste lov iblandt dem, der vil mig til livs engang når befolkningsproportionerne er til, at de kan slippe afsted med en islamisk samfundsomvæltning i et enkelt snuptag.

25% af verdensbefolkningen er nu muslimer og overvej så lige konsekvensen af reproduktionsraten, indoktrineringsgraden og den EuroMed faciliterede folkevandring ind i vesten?

Så længe at profetens ultranarcissistiske vanvidskåbe omsvøber langt størstedelen af alverdens muslimske sind, vil der aldrig blive fred - ever!

Islam er kærlighed til sig selv og had til alt, der afviser det selv.

Den rød-islamiske alliance er den største politiske skamplet på europa siden anden verdenskrig - og den bliver endu dyrere på konsekvensskalaen.

Og nej, problemet kan ikke isoleres til Wahhabisme, for der findes slet ingen moderat islam. Vis mig een eneste gren af islam, der ikke forlanger alt ikke-islamisk udslettet globalt med vold udført af menneskehænder udøvende gudssanktioneret førsteaggression.

Vesten er nødt til at forskanse sig selv overfor mellemøsten - demografsk og geografisk, hvis vores frie "way of life", tryghed og sikkerhed fortsat skal eksistere for vore efterkommere. Men i et historieløst og irrationelt overliberaliseret vanvidsridt, sker lige det modsatte.

Dette overlever oplysningens europa ikke...!

Skrevet af kongkret 744 dage siden - Direkte link
Der er kun eet større problem i vesten end islams egne kæmpere.
Det er medløberne. Det er Siedenfaden, Elleman-Jensen, Lykketoft osv ... og i den mere ligegyldige ende Pilegaard, Olesen og de mange andre, der gør fodarbejdet for islam i vesten i misforstået tolerance. Islam er truslen som samfundsmagt, de nævnte en farlig skamplet på forsvaret af de letforgængelige vestlige værdier.


Skrevet af Bolette Pedersen 744 dage siden - Direkte link
Kære Jeppe,

Jeg har lige brugt fem minutter på at finde selve originalkronikken på Berl. Kunne ikke findes - jeg tror den har været bragt i efteråret 2009? , men den dukker ikke op. Kan du ikke give os præcist navn samt dato på kronikken.

Jeg kunne finde en replik med et spørgsmål fra en Grethe Bille, svarede du i øvrigt hende og i givet fald med hvad?

(Ellers har jeg umiddelbart sympati for indholdet i din kronik, men vil altså læse originaludgaven fra Berlingske. Jeg er som du meget skeptisk overfor Goldstone-rapporten)

Og så fremover please husk altid præcis kildeangivelse tak!

Mvh

Bolette

Skrevet af Capitalist 744 dage siden - Direkte link
Hej Bolette.

Det nærmeste jeg kommer er følgende kommentar fra Berlingskes debat-sektion:
http://www.berlingske.dk/kommentarer/hvorfor-satte-ali-dig-af

Kommentaren skriver 22. oktober som datoen for udgivelse.

Mvh.
Capitalist

Skrevet af Stoffer 744 dage siden - Direkte link
Du spørger, om Ali vil have fred. Og om Hamas og Hizbollah vil? Ja, jeg tror faktisk, at alle parter er indstillet på at glemme 1948, glemme 1967 og måske også glemme krigen i Gaza, hvis man kunne tilbyde en fred, der gav den palæstinensiske befolkning et værdigt liv tilbage eller bare et liv. Et liv i frihed uden militær besættelse, uden checkpoints, uden vejspærringer, uden mur og pigtråd. Men det er der ikke lige udsigt til, vel Jeppe?
Hmm, Grethe Bille - har du for nylig læst Hamas eller Hizbollah's chartre? Der står vist intet om at de mener Israel kan bestå side om side med en Palæstinensisk stat ...

Skrevet af Frihed 743 dage siden - Direkte link
Ja, Grethe Bille er vist ikke for skarp. Pinligt indlæg hun havde der i tante Berlingeren.

Skrevet af Giraffen 744 dage siden - Direkte link
Den blev aldrig gjort tilgængelig online. Blev kun udgivet i den trykte udgave.

Skrevet af madamim 744 dage siden - Direkte link
Hold SÅ kæft, hvor er det godt skrevet!!! Man sidder sgu' da med vand i øjnene! Godt gået, Jeppe :-)

Skrevet af Frihed 744 dage siden - Direkte link
Ja, yderst velskrevet. En fornøjelse at læse og som påpeger et reelt og alvorligt problem. Et problem som visse liberale ikke synes at fatte alvoren af. Heldigvis er vi dog mange liberale som har fattet hvad det handler om, og at vi ikke kan se den anden vej.

Skrevet af Jannik Thorsen 744 dage siden - Direkte link
Yderst relevant og velskrevet kronik som får sat fokus på et voksende problem.

Hvis vesten skal overleve er det første skridt et mentalitets skifte, særligt må højrefløjen lede an. Således at virkelighedsfjerne socialliberale og  neoliberale udskiftes med en mere overlevelsesdygtig borgerlig. Nationalliberale og konservative har forstået faren ved islam, og er derfor tilpasset til det 21. århundredes udfordringer.

Det næste skridt politisk, er som Jacques meget rigtigt påpeger;

Vesten er nødt til at forskanse sig selv overfor mellemøsten - demografsk og geografisk, hvis vores frie "way of life", tryghed og sikkerhed fortsat skal eksistere for vore efterkommere. Men i et historieløst og irrationelt overliberaliseret vanvidsridt, sker lige det modsatte.

Det vestlige samfund overlever ikke, hvis vi ikke afskærmer os selv fra de mennesker som repræsenterer islam. Der er ingen lette løsninger.
Pt. forstærker man fra politisk hold problemet, ved stadig at tillade omfattende indvandring fra de forkerte områder.
Man dækker sig naivt ind under en foretilling om at disse mennesker skal afhjælpe ældrebyrden. Istedet vil man transformere vesten til en region som kulturelt er en mellemøstlig islamisk koloni.

Befolkningsudskiftning vil ikke som multikulturalisterne påstår, resultere i kulturer som harmonisk lever side om side og kulturelt udveksler til hinandens fordel. Dette er et barnagtigt utopia som ikke har rod i den menneskelige natur.
Istedet vil det resultere i krig og konflikt, og fortsætter de demografiske tendenser, vil muslimerne dominere danmark og vesten.

Man kan kun håbe på at de "anstændige" snart vågner op.

Skrevet af Jacques d´Biann 744 dage siden - Direkte link
Det, der har ramt den borgerlige side - i særdeleshed utopist-liberale som Ole Birk Olesen og Lars Pilegaard; folk som jo gladeligt spiller russisk toleranceroulette med hele civilisationens førlighed og fremtid som indsats, alt imens de totalt virkelighedsimmuniseret fabler løs om alle andres uansvarlige og på anden vis, utilstrækkelige holdninger - er den post-modernistiske forbandelse.

Post-modernismen nægter at anerkende det simple faktum, at ikke alle kulturer er lige intellektuelt fordrende for fremmelse af avanceret, fredelig og oplyst civilisation. Den nægter at anerkende, at for et kognitivt højtudviklet væsen som mennesket er evolution ikke kun biologisk, men også sociologisk og har derfor også en social dimension.

Det, at den politisk korrekte elite, post-modernisterne, nægter at anerkende dette aldeles uomgåelige faktum og indrette sig (selv)forsvarligt protektionistisk derefter, er præcis det, der vil koste denne civilisation livet, hvis ikke hjelmen spændes godt op - meget snart.

Liberalismen er nødt til at udvikle sig i territorial retning og om nødvendigt blæse FN og det post-socialistisk centralistliderlige EU en lang march. Nationalliberale Wiilders har løsningen og derfor skal han nu trynes af den marxistiske inkvisition i vore dages svar på en hekseprocess med efterfølgende bålafbrænding i form af et statssanktioneret karaktérmord på en fredelig anderledes tænkende.

Den rød-islamiske alliance er langsomt ved at bekende kulør!

Skrevet af slettet bruger 75 744 dage siden - Direkte link
Hvis jeg ikke vidste bedre, d'Biann, så ville jeg tro du var en online-avatar skabt af Rune Engelbreth for at latterliggøre nationalkonservatismen. Men fortsæt for Guds skyld - du er enormt underholdende.

Skrevet af Jannik Thorsen 744 dage siden - Direkte link
Det er da ikke d'Biann som er til grin. Han udlægger bare den udvikling vi er vidne til i et både velartikuleret og malerisk sprog.

Der er intet latterligt over hverken nationalliberalisme eller nationalkonservatisme. De fleste tilhængere har da i den grad indset hvad der skal til for at redde Europa på langt sigt. Du har jo ikke andet end ironisk distance tilovers for dette, fordi du simpelthen ikke vil se i øjnene at dit socialliberale og multikulturelle utopia er den direkte vej ned til helvede.

De socialiberale nokkefår har efterhånden prædiket om multikultur i et par årtier snart. 
Men hvilken fløj er det som har taget fejl Pilegård? Hvem har løjet eller fortiet om udviklingen i mange år?

Hvem er det så som rent faktisk er til grin?

Skrevet af slettet bruger 75 744 dage siden - Direkte link
Jeg har ikke noget multikulturelt utopia, jeg skal promovere. Jeg tror på den amerikansk-franske 'flag-nationalisme' og bryder mig ikke om den tysk-østeuropæiske 'blod-nationalisme'.

I øvrigt involverer den muslimske indvandrings historie i Danmark flere aktører end blot 'socialliberale'. Oprindelig var det storkapitalen, repræsenteret af DI og DA, der promoverede indvandring.

Det fortsatte de med, men de fik følgeskab af den statsansatte venstrefløj, som havde interesse i tilkomsten af flygtninge, der 'skulle hjælpes'.

Om de socialliberale 'do-gooders' ideologisk lænede sig op ad storkapitalen eller de op ad statsansatte venstreorienterede - eller måske begge, kan jeg ikke helt gennemskue.

Måske handlede/handler det simpelthen om, at man vinder symbolsk kulturel kapital ved at tage afstand fra pøblen, fra Dansk Folkedanserparti og 'racismen'.

Men uanset hvad, så køber jeg ikke jeres dommedagsscenarier - selvom jeg anerkender at de ikke er fuldstændig ubegrundede.

Skrevet af Jannik Thorsen 744 dage siden - Direkte link
Ja på det punkt er jeg så nok mere nationalkonservativ end liberal. "Blod nationalisme" er netop et bolværk mod risikoen for at en etnisk befolkning bliver overrendt af fremmede. I den sammenhæng er jeg selvfølgelig tilhænger af at danskere har førsteret til dansk jord. For netop at sikre at danskere ikke bliver overrendt eller koloniseret af fremmede.

Jeg er klar over at der har været adskillige andre aktører end de socialliberale, hvad angår indvandringens historie i DK i de sidste 40 år.

De sidste 20 år har netop venstrefløjen og i særdeleshed det meget udanske parti, radikale venstre, været fortalere for masseindvandring, multikultisocialisme og ophævelse af nationalstaten. 

Danskeres identitet, er i deres optik, jo alligevel blevet så flydende og postmoderne at opretholdelsen af grænserne og den danske identitet kan være lige meget.

Hvor ubegavet og landsforræderisk har man lov til at være på en og samme tid?

Du har da også ganske ret i at godhedsindustrien har været i hastig vækst de seneste år, dette har selvfølgelig været socialisternes og de blødsødne borgerliges hjertebarn.

Måske handlede/handler det simpelthen om, at man vinder symbolsk kulturel kapital ved at tage afstand fra pøblen, fra Dansk Folkedanserparti og 'racismen'.

Ja, og det viser jo at cafe-latte hattedamerne ikke stemmer i forhold til langsigtet bæredygtighed og fornuft, men alene pga. farisæisk moralisme, sådan at de kan fremstå som skinhellige og stuerene i det gode selskab.

Det må i den grad være topmålet af infantil og narcissistisk uansvarlighed. 

Men uanset hvad, så køber jeg ikke jeres dommedagsscenarier - selvom jeg anerkender at de ikke er fuldstændig ubegrundede.

Vikeligheden når nok at indhente dig på et eller andet tidspunkt. Forhåbentligt før end senere.

Skrevet af Jacques d´Biann 743 dage siden - Direkte link
@Lars Pilegaard

Når man ikke har nogle effektive kontraargumenter til det sagte og eens egen politik nu direkte viser sit akutte civilisationsmæssige dommedagspotentiale i en efterhånden længere række af europæiske lande på samme måde som det er sket for alle andre lande, kulturer og civilisationer der igennem verdenshistorien, i rent intellektuelt dårskab og virkelighedsfjern overskudsmentalitet, tillod en nævneværdig bestøvning af sig selv med det islamiske fænomen og efterfølgende faldt, så kan man jo altid forsøge sig med lidt arketypisk indbildsk bedrevidende, socialliberal arrogance. Ikke noget under at dit og Margrethe Monika Hansens narcissistisk selvforædlede osteklokkeparti er nedpryglet til spærregrænsen.

Nobody loves an asshole! Specielt ikke en skolelærer der hænger en 17-årig gymnasiepige ud på Internettet som en nazipropaganda soldat og forsøger at understrege validiteten i sit groteske haterpostulat ud fra hendes hårfarve og "guilt by association" tricket ud fra tilfældige facebook bekendtskaber! Så meget greb om virkeligheden har du. Er der nogen der har taget kontakt til den skole hvor du arbejder? Jeg er sikker på, at bestyrelsen og forældrene til de børn du indoktrinerer godt kunne tænke sig at vide lidt om det omtalte, for lige at danne sig et mere præcist billede af den "ansvarsperson" de overlader deres børns sind til imens de selv er på arbejde!

Dit elfenbenstårn er væk og "kejser Pilegaard" er nu hensat til at spankulere rundt med røven bar i fuld offentlighed, imens den frække knægt råber:

"Han har jo ikke noget tøj på!"

- og så er jeg iøvrigt ikke nationalkonservativ, men nationalliberal.

De borgerlige er klart inde over indvandringsprojektet fra '83, ja, men læg lige mærke til hvordan de ankomne tituleredes. De hed gæstearbejdere. Men da der blev skiftet regering og man fandt ud af, at de nyankomne i overvældende tendens smed stemmer efter rød stue, så skulle de pludselig ikke ud igen alligevel, men tværtimod omklamres af velfærdsstaten bl.a. via stakkevis af førtidspensioneringer.

Så kan du jo prøve at more dig lidt over dette indlæg!

Skrevet af slettet bruger 75 743 dage siden - Direkte link
Er der nogen der har taget kontakt tilden skole hvor du arbejder? Jeg er sikker på, at bestyrelsen ogforældrene til de børn du indoktrinerer godt kunne tænke sig at videlidt om det omtalte, for lige at danne sig et mere præcist billede afden "ansvarsperson" de overlader deres børns sind til imens de selv erpå arbejde!
Det er helt klart en sag for Dansk Folkepoliti, d'Biann. Du kan melde mig her.

Skrevet af Jacques d´Biann 743 dage siden - Direkte link
Ja, der er ihvertfald ingen tvivl om at folk som dig er den bedste årsag til at adskille stat og "uddannelse".

Skrevet af Giraffen 744 dage siden - Direkte link
Fremragende indlæg Hr. Juhl.
Dig er dine vil finde åbne døre i Danmark skulle det, som under WW2 (vorherre forbyde det), igen blive nødvendigt. Og disse døre vil blive forsvaret med liv og sjæl. Med alt.
Jeg har ledt efter din kronik på nettet, men har fundet ud af, at den aldrig har været tilgængelig online på trods af, at den tidligere har været bragt i Berlingske. Med Den Gamle Tandløse Dame's opførsel på det seneste forstår jeg nu godt det sidste. Dit indlæg harmonerer ikke med denne såkaldte avis' forskruede, uvidende videreførsel af den evige kaglen ved den velmenende, politiserende anstændige klasse's middagsborde.  
Anyway, dit indlæg fortjener langt større udbredelse end det har fået hidtil og jeg vil da opfordre dig til at sende det til så mange som muligt. Ikke til de almindelige aviser (måske på nær JP) som bliver mere og mere ligegyldige i al deres virkelighedsfornægtende kolportering af elitens evindelige vrøvl, men til de mange blogs som flere og flere mennesker bruger som deres primære nyhedskilde. 
Og kom endelig på banen hvis du har mere af samme skuffe at byde på. Lad dig ikke gå på af den hetz der har været kørt på det sidste mod islamkritikere. Der kommer en dag hvor disse nedrige individer vil blive peget ud og placeret blandt de nøgne. Kolaboratører og feje hunde som de er. 
Og til Lars Pilegaard, OBO og andre patetiske følgagtige løgnere og fordrejere. Gå hjem og læs H.C. Andersens eventyr om 'Kejserens Nye Klæder'. Brug derefter jeres tid på at sætte jer grundigt ind i hvad Islam er (for i ved det ikke).
Hvis i har hjerne, empati og samvittighed vil det efterfølgende løbe jer koldt ned ad ryggen. 
  

Skrevet af Morten Mølsted Nedertoft 743 dage siden - Direkte link
Kære lbk, Jannik, d´Biann og Giraffen.
Jeg har et indtryk af, at jeg kan lære noget af jeres utallige indlæg om Islam og muslimer. Desværre bliver dette forstyrret af, at I kaster med negative udsagn om os, der endnu ikke er så kloge, eller er kommet til den samme politiske overbevisning, som jer. Desuden føler jeg, at I gang på gang generaliserer (digter?) omkring motiverne til at mene anderledes end I.
Måske er det fordi, at I føler jer hjemme på debatsiderne her, at I kører hinanden op, og glemmer at respektere anderledes tænkende.  

Skrevet af Giraffen 743 dage siden - Direkte link
@Morten

Kære Morten,

Jeg skal være den første til at beklage hvis følelserne løber af med mig. Men når man gang på gang skal se budbringerne (Lars Hedegaard, Mishra, Kjærsgård, Mahmoud, Kolghi og mange, mange andre) hængt ud som islamofober, nazister, racister og det der er værre er det svært ikke at ty til samme metoder.

Jeg respekterer anderledes tænkende, men når individer - som eksempelvis OBO og Pilegård fra 180 Grader -  drevet af uvidenhed og opportunisme, træder andre under fode ved hjælp af systematiske fejlfortolkninger, fordrejninger og manglende faktuel viden om det de taler om er det svært at bevare 'den gode tone'. Disse mennesker burde mødes med total fordømmelse. I stedet bakkes de op af deres egen korumperede stand og den ene kaglende rundbordsdiskussion efter den anden.

De kompromiterer på et falsk grundlag de mennesker der fra udsigtstårnet har fået øje på en helt uoverskuelig fare i horisonten og som nu forsøger at råbe almindelige danskere op inden det er for sent. Dette med store omkostninger til følge for dem selv og deres nærmeste.
 
I øvrigt lader jeg mig ikke køre op ad de andre du nævner. Hvad de skriver må stå for dem selv. Dermed ikke sagt at jeg er uenig med dem. Det der 'kører mig op' er Pilegårds og OBO's himmelråbende insinuationer mod diverse islamkritikere, Trykkefrihedsselskabet og andre. Det hele baseret på en ligeså himmelråbende uvidenhed. De ved simpelthen ikke hvad Islam er,  hvilket OBO demonstrede på pinligste vis i Deadline under en diskussion med Lars Hedegaard hvor OBO afslørede, at han ikke havde den fjerneste anelse om hvad haditherne var. 

Men tilbage til Juhl's pointe:

Lidt dugfrisk antisemitisme fra Tyskland:
http://www.youtube.com/watch?v=jB13y2py0V4

Og fra Sverige:
1. http://www.youtube.com/watch?v=30InXuXmFuw
2. http://www.youtube.com/watch?v=yNYiBHNMY4A

Og så lidt om det Hedegaard og Langballe har udtalt sig om, men som man ikke må sige højt:

“A question of honour: Police say 17,000 women are victims every year…
[…]
…warns that the number of girls falling victim to forced marriages, kidnappings, sexual assaults, beatings and even murder by relatives intent on upholding the “honour” of their family is up to 35 times higher than official figures suggest…”Kilde:
http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/a-question-of-honour-police-say-17000-women-are-victims-every-year-780522.html



Skrevet af Giraffen 743 dage siden - Direkte link
Jeg vil i øvrigt opdordre alle til at følge med i retssagen mod Wilders. Snaphanen dækker det fint, hvorimod den danske presse stort set er tavse. Hvilken skandale.

[...] On trial is not so much Geert Wilders, but the Holy Book of Islam. On Jan. 20, the first day of the case, Mr. Wilders’s defense team presented the court with a list of expert witnesses. It is indicative of his strategy. The expert witnesses, a group of internationally renowned academics on the one hand and, on the other, radical Islamists (among them Mohammed Bouyeri, the killer of Theo van Gogh, and the influential Iranian Ayatollah Mesbah Yazdi, an outspoken anti-Semite and religious mentor of Iranian president Mahmoud Ahmadinedjad), are requested to testify about the Quran’s message and Mr. Wilders’s comparison of the Quran to “Mein Kampf.” As Mr. Wilders stated on the first and, so far only, session in court, if his statements about the Quran and “Mein Kampf” are correct, he cannot be convicted for telling the truth. So Mr. Wilders’s defense team will concentrate on the extreme and violent paragraphs in the Quran, and compare them to paragraphs in “Mein Kampf.” [...] Leon de Winter: Stop the Trial of Geert Wilders ; Douglas Murray: Geert Wilders: on trial for telling the truth

Kilde: www.snaphanen.dk

Skrevet af Giraffen 743 dage siden - Direkte link
Ugens citat:

"Hvis man er stærk nok holder man sandheden, som “the high ground” og tvinger i længden sin vilje ned over sine fremstormene uvidende modstandere, som bliver besejret gennem tab af argumenter og ansigt. Hedegaard og præsterne har ret og de er ikke ilet i kamp utålmodige efter at få en hurtig afgørelse, men som general Buford valgt et sted, hvor de havde højdedraget."

http://monokultur.dk/2010/01/24/og-langballe/ 

Skrevet af Slettet bruger 740 dage siden - Direkte link
Kære Jeppe Juhl,
det var et gribende indlæg i debatten.
Jeg har taget mig friheden at "trykke" det på vor blog "Kulturchok", http://www.eticha.dk med din signatur og korrekte henvisninger - meddel mig venligst, hvis du ikke kan acceptere dette.

Hans Erling Jensen hej@eticha.dk


Skrevet af Jeppe Juhl 740 dage siden - Direkte link
Kære Hans Erling Jensen:

Du er velkommen til at kopiere den på 'Kulturchok'.

mvh
Jeppe Juhl

Skrevet af B Rugernavn 731 dage siden - Direkte link
I har fuldstændig og aldeles ret Leif Knudsen og Bolette Pedersen

Skrevet af Jimi Meshulam 603 dage siden - Direkte link

Flot artikel Jeppe. Godt skrevet og meget rørende.

Jeg selv har nogle både positive og negative oplevelser med muslimer, arabere, osv., men her den jeg har det sværest med.

En af min alderbedste venner er palæstinenser og vi har kendt hinanden i mange år. For nogle år siden var vi i Israel/Palæstina på samme tid, hvor han besøgte sine palæstinenske familie i Ramallah og jeg besøgte min familie i Tel-Aviv og Tiberias. Han rejste fra København via Jordan og jeg med det israelske luftfartsselskab Arkia. Vi havde forinden vi rejste fra København aftalt at mødes i Israel og rejse rundt sammen.

I Israel kontaktede jeg ham i Ramallah og vi mødtes ved grænsen mellem Palæstina og Israel. Vi brugte de næste 10 dage sammen med min familie og legede turister. Han blev han modtaget med åbne arme af min familie og til min lettere irretation var min søstre mere nysgerrige og brugte mere tid sammen med ham end deres storebror de ikke havde set i flere år!

En af mine søstre var kæreste med en grænsevagt, som var ortodoks jøde og han inviterede os begge til frokost hos hans familie og senere til Shabbat middag. Da de fandt ud af, at han var palæstinenser, slog de blot over i arabisk og bød ham velkommen i deres hjem. Som gæst blev han  serveret først og vi havde en fantastisk aften sammen med hele familien på stranden i Tel-Aviv, hvor vi senere grillede (efter Shabbaten).

Nu kommer det lidt ærgelige. Efter de 10 dage, skulle min ven tilbage til Ramallah og da vi stod ved grænsen i Jerusalem, sagde han til mig, at han var ked af det, men han kunne desværre ikke inviterer mig til Ramalla og besøge hans familie. Han familie var ikke interesseret i, at jeg kom på besøg. Nogle år senere, kunne jeg hellere ikke deltage i hans bryllup, da hans familie ikke ville kunne accepterer at jeg deltog. Han har nu fået børn og vores venskab er desværre løbet lidt ud i sandet. Jeg forstår hans valg og det at hans familie har det svært med, at han omgås en jøde/israeler, men det er ærgeligt, at det skal være sådan, for jeg er jo hans ven og vil ham blot det bedste.

Skrevet af Jeppe Juhl 603 dage siden - Direkte link
Kære Jimi:

Det er også en smuk, men trist historie, du der fortæller. Den tåler faktisk selvstændig publikation.

Vi kender nok ikke hinanden. Jeg er fra familien Choleva. Min tvillingebroder (Jacob) og jeg gik i Carolineskolen for totusindeethundrefemogfyrre år siden. I Israel ville de kalde mig Schmuel :)

vh
Jeppe Samuel Choleva Juhl

Skrevet af Jimi Meshulam 601 dage siden - Direkte link
Jeg voksede op på Falster og kunne derfor ikke gå på Carolineskolen. Min familie er Sephardi jøder og stammer fra Yemen og Marocco, og mit familienavn er Meshulam.

Der må da ligge en interessant historie bag dit meget danske navn?



Skrevet af Jeppe Juhl 601 dage siden - Direkte link
Hej Jimi :)

Ikke nogen særlig interessant historie andet end, at min far var meget dansk (ikke-jøde) og min mor og min opvækst meget jødisk, hvilket især skyldes at min familie var i kz-lejr under krigen. Jeg er ikke religiøs ..


shalom
Jeppe
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

18
33
62
25
8
10
61
15
31
24
16
4
3
31
13
7
15
45
3
39
Om Jeppe Juhl
Journalist og tv-producent.
Cavlingprisen 1989
Bosat i udlandet

Største interesser: Historie, matematik, fysik og filosofi
Mærkesager: Kamp mod...

Se Jeppe Juhls profil
eller
Følg Jeppe Juhl