Kommunerne spekulerer i førtidspension
Udgivet for 541 dage siden i Politik
Tilføjet 01/12 14:01 til Boblere af Jonas Nielsen
Kilde: epn.dk
Mange syge bliver ofte parkeret på varig offentlig forsørgelse efter et år, når kommunerne ikke længere modtager refusion fra staten.
Fedt, fedt, fedt... Blev denne historie ikke taget op for et års tid siden også? Hvad synes I løsningen er? Ville det hjælpe at droppe offentlig budgettering og bruge forecasting og benchmarking i stedet? Mere decentralisering? Droppe kommunalvalg, så borgmestrene ikke konstant opfører sig moronic? Eller ville det være nok bare at udvikle et refusions-system, der ikke medfører gaming?
Løsningen er
1. Kræve ved lov at regeringen og kommuner ikke kan have underskud på deres finanser.
2. Nedsætte de månedlige ydelser til folk på forsøgelse med fx 2,5% per måned således at de bliver tvunget til at komme ud og lave noget fornuftigt - ydelsen falder jo længere man ikke arbejder.
3. Nedsætte ydelsen til folk på offentlig støtte der sygemelder sig med 50% så længe de ikke står til rådighed (medmindre de er erklæret helt uarbejdsdygtige).
1.
Var der ikke en kommune, der lod skatten stige for at øge budgettet og bare tog imod den økonomiske sanktion fra staten?
Kommunerne vil også altid bruge hver en øre af budgettet for ikke at have et lavere budget i det følgende år.
2. + 3.:
Meget enig, de høje overførselsindkomster har nærmest gjort det attraktivt at være på offentlig forsørgelse og lave intet, i stedet for at arbejde for en marginal indkomststigning.
Man bør inkludere mulighedsomkostningerne hos de arbejdsløse, når man fastsætter niveauet for overførselsindkomster!
Hvad med at få fjernet arbejdsmarkedspolitiken fra kommunerne? De har gang på gang vist, at de ikke kan administrere det. Enhver ordning, der indebærer en form for statslig refusion under visse omstændigheder, vil altid blive misbrugt af kommunerne. Der går altid kassetækning i den.
Det er hele systemet som er råddent. Den ene statsinstitution kæmper mod den anden - den ene stjæler fra den anden - o.s.v. Indimellem føres der sager mellem instanserne som koster borgerne millioner af kroner i gebyrer og salærer. Stat, regioner og kommuner engagerer "ekspertfirmaer" i dyre domme for at komme med analyser og forslag til forskellige tiltag. Man har åbenbart ikke selv de egnede folk. Vi er tilbage i den samme skure: Hvilke specielle lederevner har de af partierne opstillede og senere "folkevalgte" personer. ????
USSR døde af sit bureaukrati - Danmark er godt på vej.
Et tiltag jeg længe har savnet er, at man kræver at alle offentligt ansatte altid tænker på almenvældet frem for dem selv / deres egen organisation.
Det ville være helt rimeligt, at offentligt ansatte der spekulerer i noget, der skader almenvældet til gavn for dem selv / egen organisation blev fyret eller forfulgt strafferetsligt. Det er en kultur ændring der skal til, og et par hurtige retssager mod de groveste tilfælde kunne forhåbentligt få ryddet op i det.
De fleste offentligt ansatte har en chef, og den chef referer til borgmesteren og byrådet, som igen refererer til vælgerne i den pågældende kommune. Måske var det her du skulle sætte ind?
Lav et pointsystem, hvor du får større ydelse, hvis du opnår nogle mål, som at tale dansk på forskellige niveauer, kunne svare rigtigt på danske samfundsværdier, udfører frivilligt arbejde, er medlem i foreninger osv. Dygtige folk kan sikkert finde de rigtige punkter.
Så folk skal kvalificere sig til bedre overførselsindkomster? Det ændrer jo ikke rigtigt på, at det ikke kan betale sig for dem at arbejde. Jeg kan kun se 2 muligheder: Sænk overførselsindkomsterne eller sænk skatten!
Sænk overførselsindkomsterne: At efterspørge en vis levestandard er ok, men det er ikke ok at have den samme levestandard som dem med arbejde. I dag kan man spekulere i overførselsindkomster, jeg ser hellere et DK, hvor det er ynkeligt at være arbejdsløs og ikke socialt accepteret.
Sænk skatten: Dette vil sænke værdien af overførselsindkomsterne indirekte. Hvis arbejdsindsatsen pludselig bliver 5.000 mere værd, så er der måske en reel værdi i at arbejde (mulighedsomkostningerne bliver større ift. overførselsindkomster).
Den sidste løsning er bedst, lettest og bredest accepteret (af omkring 7,1 % af danskerne afhængigt af hvilket analyseinstitut, der foretager meningsmålingen!)
Gør det mindre attraktivt at få førtidspension ved at sætte satsen for førtidspension ned. Har man ikke kræfter til at arbejde har man heller ikke kræfter til at bruge 16.125 kr. pr. måned.
8.000 må være et passende beløb. Med førtidspension har man også mulighed for at planlægge frem i tiden hvilket gør man kan bosætte sig billigt.
Lav udligningsordningen om, så kun de hårdest ramte kommuner har mulighed for at modtage udligning. Udligningen er sammen med refusionerne og bloktilskud med til at fastholde sagesløse borgere på overførselsordninger uden syndelig hjælp.
Det er snart 5 år siden jeg gjorde opmærksom på denne praksis i læserbreve, jeg kender til flere personer der har kæmpet imod at få en førtidspension, men hvor kommunerne har forsøgt at presse dem til at tage imod da det ville spare kommunerne penge. Jeg har i år fået to nye eksempler på denne praksis lagt for dagen, det drejede sig i disse tilfælde begge gange om personer der ville have revalidering og levede op til kravene for en ny uddannelse med revalidering, kommunerne vil dog hellere have at de bliver førtidspensioneret og forsøger igennem lang sagsbehandlingstid at presse dem til at tage førstidspensionen som de bliver tilbudt med det samme.
Det første skridt er at erstatte det neutrale 'førtidspension' med det rigtige ord 'invalidepension', som Ole O. skriver om i Taberfabrikken.
Der er ikke 250,000 invalide i Danmark, men tværtimod rigelig med 'førtidpensionister'. Selve ordet leder jo mere tankerne hen på golfspil i sydspanien og ikke over mod mennesker der er invaliderede.
Og så er det selvfølgelig rigtig klamt at se hvordan de forskellige offentlige instanser kæmper om hvem der kan suge flest penge ud af det offentlige bureakrati.
Gør 'førtidspensionen' tidsbegrænset til max 5 år, med mindre der f.eks. er tale om svære hjerneskader, svær grad af åndssvaghed eller svære fysiske handicaps.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 7 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 5 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 16 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 7 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 16 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 5 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 2 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 2 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 10 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 2 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 10 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 16 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 2 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 9 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 8 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 1 time og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 59 minutter siden i Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 150 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 106 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 104 klik
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat 25/05 20:57 - 38 klik
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger 25/05 18:39 - 35 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 951 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 727 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 473 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

