Konfrontation i københavn
Udgivet for 811 dage siden i Politik
Tilføjet 22/11 19:41 til Boblere af Thomas Frederiksen
Jeg ved godt at filmen ikke er så aktuel som den har været, men jeg har først haft mulighed for at se den nu. På forhånd var der frygt for at denne film, ville skabe en ny muhammed krise. Dette har vist sig ikke at være tilfældet, og jeg ved nu hvorfor. Ja filmen er kritisk overfor tonen i den offentlige debat, samt Dansk Folkepartis større indflydelse på den politiske scene. Det er vi sådan set også mange danskere der er.
Seererne på Al- Jazeera bliver bland andet præsenteret for Jørn "Jønke" Nielsen, som altså skulle repræsentere det "rasistiske" Danmark. Jeg er overbevist om at de fleste som ser denne film, vil gennemskue at Jørn "jønke" Nielsen ikke kan repræsentere et land. Han er jo repræsentant, men det altså kun for middelaldrende mænd i læderjakke. I filmen gives der også taletid, til den anden part i bandekonflikten, heller ikke herfra siges der noget overaskende. Det er nemt at gennemskue at der er tale om to parter i en konfrontation, som intet har med etniske tilhørsforhold at gøre. I det her tilfælde kæmpes der om narkomarkedet. Dette benægtes i filmen af "Jønke" men her er det også nemt at gennemskue mandens motiver for dette.
Der er også andre aktører i filmen, bland de mest prominente er de Radikales leder Margrethe Vestager. Hun er naturligvis også bekymret over tonen i den offentlige debat. Jeg er enig med hende i at der er en problematik, men jeg er overbevist om at de Radikale ikke har løsningen. De var en del af Nyrup regeringen, og ønsker dybest set at føre den samme politik, en politik vi nu ved ikke virker. En politik som bland andet har skabt ghettoer. De ville redde hele verden, og endte med kun at redde deres egen mavefornemmelse. Det er selvfølgelig okay at have de "rigtige" holdninger, men det er altså nødvendigt at man også kan orientere sig mod virkeligheden, en disciplin som de Radikale har været ekstremt dårlige til.
Filmen er et eksempel på dårlig journalistisk håndværk, den giver sig ud for at være en dokumentar, men holdningen ligger fast på forhånd, og derfor får den et underligt krampagtigt udtryk. Dernæst er den utroværdig, da instruktøren tidligere har lavet en film som lovpriste Danmark. Til Awad Joumaa (instruktør) er der kun et at sige "det er en ommer".
Hvis meningen med denne film var at ændre noget noget som helst, spiller den fallit. Det er min klare overbevisning at Dansk Folkeparti ikke mister så meget som et kryds, det er mere sandsynligt at det modsatte gør sig gældende. Men hvorfor så vise den på en arabisk tv kanal, hvis man vil ændre noget i Danmark, så må man arbejde for det i Danmark.
En af konsekvenserne ved Mohammed krisen, er ganske givet at Danmark vil blive kritiseret, både af herboende personer, men også udefra. Vi bør ikke gå i selvsving når det sker. Vi bør hylde disse menneskers ret til at udtrykke sig også kritisk. Vi kan så altid svare tilbage, hvis ikke vi er enige.
Flere artikler fra Politik
Ny stramning af rygeloven er det rene vanvid.
Udgivet for 8 timer og 8 minutter siden i Politik
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør
Udgivet for 12 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:18 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: jp.dk
Vindmøller og den forbudte kernekraft.
Udgivet for 18 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:42 til Boblere af Holger Skjerning
Groft Sagt: Græsk gidselleg
Udgivet for 8 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 22:51 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: b.dk
Landbrugsminister er ligeglad med den private ejendomsret | Fair Forbud
Udgivet for 13 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 17:16 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: fairforbud.dk
Kong Kokain
Udgivet for 10 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 20:30 til Boblere af sorenh
Kilde: tobak-jatak.dk
Pensionsalderen i Sverige sættes op fra 65 til 75 år - for at finansiere indvandringen fra ikke-vestlige lande?
Udgivet for 23 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:00 til Boblere af Winston Smith
Kilde: blogs.jp.dk
Kan en hvid arbejde som en neger?
Udgivet for 15 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 13:07 til Boblere af synopsis-olsen
Helle Ib: Trængsler med "ringen" vil ingen ende tage
Udgivet for 22 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 08:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: borsen.dk
Betalingsring vil koste år af dit liv
Udgivet for 18 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:13 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: borsen.dk
Skal sundhedsvæsenet handle på videnskabelig eller på autoritær viden?
Udgivet for 20 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 10:07 til Boblere af Ane Kirkensgaard Due
Smuk og slank på statens regning
Udgivet for 12 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:53 til Boblere af Mac
Kilde: ekstrabladet.dk
Radikal kovending om døds-debat
Udgivet for 10 timer og 38 minutter siden i Politik
Gallup: Blå blok udbygger sit solide forspring
Udgivet for 23 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:21 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Betalingsringen: SF's kronjuvel
Udgivet for 18 timer og 28 minutter siden i Politik
ACTA vil blokere for livsvigtig medicin til verdens fattigste | information.dk
Udgivet for 16 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 14:39 til Boblere af Martin-2
Kilde: information.dk
Overborgmesteren: Jeg kunne ikke kontrollere min hash-rus
Udgivet for 23 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:23 til Boblere af Ulrich
Kilde: bt.dk
Domino's stopper udbringning på Nørrebro efter at et af deres bude blev overfaldet og røvet af 15-20 'unge'
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 10/02 22:01 til Boblere af Winston Smith
Kilde: politiken.dk
Betalings ringen er et problem
Udgivet for 14 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:15 til Boblere af Carl-Mar Møller
Omsætning i bod 4 på Christiania: Ca. 30 mio. kr. skattefrit om året - konen fik et Hublot ur til en halv mio.
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 10/02 21:52 til Boblere af Winston Smith
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Thomas Frederiksen Tidligere hovedbestyrelsesmedlem Liberal Alliances Ungdom. Tidligere bestyrelsesmedlem Liberal Alliances Ungdom Fyn. Folketingskandidat for... Se Thomas Frederiksens profil eller Følg Thomas Frederiksen |
Svend Auken: Betal mine dummebøder, eller jeg smadrer dig! 11/02 23:50 - 32 klik
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør 11/02 18:18 - 28 klik
Ny stramning af rygeloven er det rene vanvid. 11/02 22:58 - 27 klik
Liberal Fristad bliver måske snart en realitet 11/02 18:32 - 18 klik
Juicekæde risikerer kæmperegning efter kontrolbesøg - Media | www.business.dk 11/02 10:36 - 13 klik
Juicekæde risikerer kæmperegning efter kontrolbesøg - Media | www.business.dk 11/02 10:36 - 876 klik
Gallup: Blå blok udbygger sit solide forspring 11/02 07:21 - 648 klik
Skal staten begrænse rygning? - se JBO i clinch med Flemming Møller Mortensen 09/02 20:41 - 408 klik
Vindmøller og den forbudte kernekraft. 11/02 12:42 - 398 klik
|
|
Danmark som forgangsland Tilføjet 09/02 17:21 af Allan H. Nielsen |
|
|
Fra Hayek til de Historieløse Tilføjet 05/02 13:50 af Kasper Planeta Kepp |
|
|
Tobinskat: Den forkerte løsning på det forkerte problem Tilføjet 31/01 09:44 af Henrik Ræder Clausen |
|
|
Er de nyuddannede og studerende simpelthen bare for forkælede? Tilføjet 28/01 19:19 af Maria Holme Overgaard |
|
|
Skolens stjernestunder Tilføjet 26/01 08:37 af Lasse Birk Olesen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

