Konservativ dødsdrift - næstsidste afsnit — Magt og Marked
Udgivet for 248 dage siden i Politik
Tilføjet 20/09 13:41 til Boblere af Peter Kurrild-Klitgaard
Kilde: peterkurrild.blogs.berlingske.dk
Peter Kurrild-Klitgaard:
"Årsagen til, at De Konservatives valgresultat gik fra at være skidt og katastrofalt til at bringe det på gravens rand kan klart og utvetydigt placeres ét sted: I Lars Barfoeds taktiske udspil om at lave en “henover midten”-alliance med Det Radikale Venstre, hvori partierne gav hinanden håndslag på at ville insistere på, at det andet parti skulle med i alle større forlig."
Konservatives nedtur kan i høj grad begrundes mod dette partis, næsten barnlige måde at angribe
DF, i stedet kunne K have slået på tromme for de værdier ,som har været grundstammen .
Lars Barfoed har manglet værdighed, mod og fantasi og har ligget under for Nordkystens velhavere,
som af ren snobbisme hellere lod DF overtage de danske værdier--end at de ville risikere at ligge på
linie med DF. K har af simpel snobbisme taget afstand fra Pia K--fordi hun har været på arbejdspladser,
og ikke er sprunget fra et universitet til politik.
Nu er kun Per Stig Møller tilbage med værdighed i K---omend der er meget godt i unge Rasmus
Jarlov.
+1. Det er tydeligt, at Barfoed tilhører "Gitte Seeberg/ Peter Norsk - segmentet" i C. En verdensfjern klovn.
Taktikken var helt uambitiøs, en taburetforsikring med udvanding af C's værdigrundlag for gager. Ikke i vælgernes interesse, kun de folkevalgtes. Vi er tilbage til apanager og pensioner til adelige i herremandskulturen.
Men vælgerne har reelt gennemskuet, at C's ideologiske grundlag ingen plads har i tiden. Der er intet at bevare, men kun indrette sig på de globale strømninger.
Jeg vil håbe, at vælgerne er mere nådige næste gang - og giver partiet dødsstødet...
Lars Barfoed har konstant været folketingets svar på Bubber.
Er det nu også så enkelt? Faktum er at de vælgere der har valgt at gå henover midten, de er alle kommet fra Venstre og DF mens K er blevet forladt til fordel for LA og især Venstre.
Det ironiske er vel at at den afgående regering har leveret mere på de Konservatives mærkesager end de har leveret på det Liberale Venstres mærkesager men det er Venstre der har høstet udbyttet stemme mæssigt.
De Konservatives krise er jo langt fra ny og kan for en dels skyld forklares med at man har valgt at være for pæn og loyal og har haft for lidt kant.
Venstre og DF ved udemærket godt at hvis det borgerlige projekt skal lykkes så skal de konservative også lykkes og at påstå at DF og V har været hjælpsomme med at lade Konservative skabe deres egen profil og lykkes denne denne, må da vist siges at være en sandhed med modifikationer.
I bagklogskabens klare lys hvad skulle de Konservative have gjort, jo i stedet for at lade Brian Mikkelsen styre partiet over i noget som ingen kan se en klar linie i ud over fokus på skat og straf så burde man jo nok have fulgt en Honny Gedelår linie og fået en profil der var mere klar i forhold til både DF og V med dertil hørende konflikter. Men Lene og Brian Arthur var alt for glade for situationen som den var til at bekymre sig om i morgen og nu ser vi resultatet.
Jeg tror det er helt forkert at dømme Konservative døde, konservative værdier som repræsenteret af en Connie Hedegaard og en Per Stig og især værdier der ligger så langt væk fra Df som man næsten kan forestille sig, er der faktisk mange borgerlige vælgere der stadig hylder og dem er der hverken plads til i Venstre eller LA så hvis de konservative afgår ved døden må man opfinde noget nyt.
...konservative værdier som repræsenteret af en Connie Hedegaard og en Per Stig...
Vi har jo allerede et socialliberalt, "anstændigt" parti, der (i hvert fald at dømme efter det seneste valg) har vist sig mere levedygtigt, så hvorfor ikke bare fusionere med Det Radikale Venstre? Hvad er forskellen? Hvad er det for "konservative værdier", som en Connie Hedegard eller en Per Stig Møller repræsenterer, og som ikke er repræsenteret lige så godt hos de Radikale?
Tak for referencen:
Der er brug for et parti, der ikke har stirret sig blind på den forvoksede velfærdsstat, men mener, at samfundets grundlæggende institutioner skal styrkes; at pligt, ansvar og ret følges ad. Et parti, der formår at kombinere en stærk national identitet og kultur med et globalt og åbent udsyn og faktisk mener, at det første er forudsætningen for det andet.
Kunne ikke være mere enig...
Jeg kan sådan set pege på, hvad DFs problem som konservativt parti er: det er for fladpandet, der er for meget lokalkolorit.
For meget Richard Ragnvald og Billed-Bladet, for lidt Strauss, Sjostakovitsj og Steinbeck.
Hvad er det, det Konservative Folkeparti ville kunne, hvis det blev ordentligt drevet? Det ville kunne fremme den forestilling, at mennesket er sat i en situation, en kultur og en verden. Brudfladerne i forhold til DF er først og fremmest hvorvidt man grundlæggende accepterer de lighedsskabende elementer i velfærdsstaten, som eksempelvis Barfoed jo har været ude og melde fra overfor. Men derudover ville et ordentligt konservativt parti jo også kunne gøre op med den (katastrofale) forestilling, at vores kultur knytter sig mere til nationalstaten Danmark end til Aftenlandet generelt. Helt grelt er det i indfødsretsprøven: det er åbenbart vigtigere at vide diverse lokalkolorit, end at vide hvem Heinrich Heine var.
Hvad er det så der adskiller de Konservative fra de Radikale - udover yndlingsfarven? Dybest set er det vel forskellen mellem en kulturradikal forståelse, hvor kulturen kan forædle og ophøje mennesket, og en kulturkonservativ opfattelse, hvor kulturen derimod er en saft, der som birkesød gennemtrækker menneskets porøse væv og giver det det dybde.
Ja? Kunst er heldigvis større end kunstnerens politiske sympatier, og "Vredens druer" er fantastisk.
"Solen er så rød, mor" eller "Hør den lille stær" bliver jo heller ikke dårligere af, at Harald Bergstedt var nazist - ligesom "Voyage au bout de la nuit" jo heller ikke forringes af Celines skrækkelige antisemitisme.
Jeg ved ikke, hvad der får dig til at tro, at min tilslutning til ovenstående formulering fra JP's leder på en eller enden måde skulle være et ubetinget forsvar for DF?
Jeg har ved Gud aldrig forsvaret DF's socialdemokratiske økonomiske politik, men ser på den anden side partiet som det eneste konservative alternativ i andre - og for mig vigtigere - spørgsmål som EU og indvandring. (De økonomiske reformer af velfærdsstaten skal nok komme, det er kun et spørgsmål om tid.)
Bortset fra det, så tager du fejl, hvis du mener, at DF og partiets vælgere kun består af uuddannede læsere af kulørte blade med musikalsk smag for Richard Ragnvald, hvis foretrukne litteratur ellers strækker sig fra Harry Potter-bøgerne til svenske femi-krimier.
For nu at tage de mest åbenlyse eksempler: Hverken Søren Kraup, Jesper Langballe eller hans søn, Christian Langballe, der er nyvalgt til Folketinget for DF (og som jeg, som trofast læser af Tidehverv, også kender lidt til) er indlysende spor mindre belæste eller begavede end f.eks. en Per Stig Møller - men de er helt sikkert betydeligt mindre snobbede og skabagtige. Førstnævnte har mig bekendt i øvrigt heller aldrig, som PSM, udgivet utopistiske, totalitære tankeeskapader, der næsten sætter Mao Tse-tung i skyggen som "stor tænker", men lad nu det ligge.
Med hensyn til din forklaring på, hvad der adskiller de Konservative fra de Radikale, må jeg nok tilstå, at jeg er lidt af en kulturel barbar, for så vidt det for mig lyder meget lyrisk og meget lidt konkret.
Én gang til for prins Knud: Hvad er den politiske forskel på K og R, med den kurs Lars Barfoed lagde under valgkampen?
Nej, det må du undskylde. Den skulle være trådet længere oppe, under Thomas Jensens OP. Mea culpa.
Jeg ved egentlig ikke, om jeg synes der er noget specielt konservativt over det forsvar for den homogene nationalstat, mange nationalt sindede taler for: hvis jeg ikke husker meget galt, stod de konservative traditionalt for dynastiske modeller, mens de nationalliberale stod for nationalistiske modeller.
Derudover: jeg bedømte ikke det nuværende Konservative Folkeparti. Jeg talte om hvorledes partiet kan genrejses, men jeg tror ikke, at DF kan gøre det. Jeg tror simpelthen at deres "image" er for ødelagt.
Søren Krarup og Per Stig havde faktisk i sommers i Deadline en interessant debat om hvad konservatisme er. Jeg synes det er seværdigt, og faktisk synes jeg PSM vinder, men døm selv :)
Min pointe: start med at opgive ideen om et konservativt "folkeparti". Det er ophævelsen af konservatismen at gøre den folkelig, ligesom det er ophævelsen af universitetet at gøre det for alle. Derefter kan man rekonstruere et konservativt parti, som står vagt om selvforvaltning, det liberale demokrati og vores vesterlandske kultur. Men det kræver en moralsk oprustning.
Den er bestemt ikke stor. Det var jo heller ikke det jeg skrev. Hvad jeg skrev var, at der kan opnåes en større og virksom forskel, hvis man fortsætter ud af en egentlig konservativ vej. Jeg tror Barfoed er ved at sadle om - men når han gør det midt i vadestedet, får han jo våde fødder.
Enig langt hen ad vejen og jeg mener Klitgaard (midt i sit indgroede Liberale had til alt konservativt) fuldstændig vælger at overse at den den Konservative nedtur for alvor tog fart under ferieministeren som formand og før det havde man faktisk resterne af en fløjkrig helt tilbage fra Engels møde med betonblokken en fløjkrig som de konservative af en eller anden grund ikke kan finde ud af at lægge død.
At give håndtrykket til Vestager skylden for den konservative nedtur er lettere absurd
Hvis der er noget som helst fornuft skabt i hovedet på Barfoed og co så tænker de meget meget langsigtet hvis de ønsker at genrejse et konservativt projekt.
Når man ser på vælger tilslutningen til NA i sin tid så man man tro at nogen af de samme kan mobiliseres igen og mon der ikke også skulle være nogen der synes Venstre er blevet lidt for folkeligt og hvis afsky for Toga er så stor at LA ikke er en mulighed.
Men det kræver jo de rette personer at føre det ud i livet og i mine øjbne hører Jarlov ikke hjemme hos C og hvilke talenter er der så tilbage for slet ikke at tale om hvordan man får skilt sig af med Brian.
...hvis jeg ikke husker meget galt, stod de konservative traditionalt for dynastiske modeller, mens de nationalliberale stod for nationalistiske modeller...
Hvis det er Helstaten, du refererer til, så ja. Men jeg har svært ved at se relevansen i en nutidig sammenhæng.
Med mindre du altså mener, at vi skal have en ny dynastisk, vesterlandsk "helstat" kaldet EU, med en flok gamle, moralsk (og for en stor dels vedkommende, også økonomisk) korrumperede kommunister og socialister som vores nye dynasti?
Jeg tænkte nu mere på ex. Metternich. Men helstaten er selvfølgelig også et godt eksempel.
Jeg er ikke nogen stor fan af det nuværende EU. Men: jeg er som sådan ikke bange for yderligere national integration. Jeg ville bare foretrække, at det foregik på en mere ærlig og mindre gedulgt måde.
Da Konservative blev grundlagt på resterne af Højre, var det et sammenrend af ægte Højrefolk og af det opkommende flipproletariat. Fællesinteresser har i perioder holdt sammen på disse to grupper, der på mange måder er forskellige. Begge grupper har flyttet sig meget fra deres udgangspunkt, men kan stadig erkendes som to retninger hos de konservative. De trækker partiet i begge retninger og får det til at fremstå mere som en selskabelig forening end som et parti. Det er måske på tide, at Højre genetablerer sig som parti, og flipproletarenes åndelige efterfølgere de caffe latte konservative går til de Radikale, hvor de vil befinde sig glimrende. Højre vil næppe blive et meget stort parti, men hvis det bliver et parti, der ikke konstant er i strid med sig selv, kan det sagten blive større end de konservative er idag og de kan også komme i en position, hvor de bliver taget alvorligt imodsætning til de konservative.
Det Højre du her taler om udgør jo en pæn stor del af de DFére som ikke bare er velfærdsøgende socialdemokrater som bedre kan lide Pia end Helle.
Men en sjov tanke at hvis de gamle peartier i højere grad søgte mod rødderne ville det langt hen af vejen overflødiggøre de nye partier.
Jeg ved ikke om de specielt findes på DF, jeg tror de findes hos alle partierne på den borgerlige fløj.
Jeg er da absolut ikke enig.
Konservatives nedtur var da allerede en kendsgerning før de lavede den latterlige aftale med de Radikale.
Jeg tror det at de ikke har fremvist et ordentlig konservativt aftryk gennem 10 års ørkenvandring i borgerlig politik, har skuffet rigtig rigtig mange
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 7 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 5 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 16 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 7 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 17 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 5 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 2 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 2 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 10 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 2 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 10 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 16 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 2 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 9 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 8 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 1 time og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 4 minutter siden i Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 150 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 106 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 104 klik
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat 25/05 20:57 - 38 klik
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger 25/05 18:39 - 35 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 951 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 727 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 473 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

