- Vi vil gerne gøre opmærksom på, at Anders Samuelsen faktisk er den største løftebryder eller vendekåbe i dansk politik. Anders Samuelsen har ment en hel masse andet, end det han gør nu, og det er vigtigt at have for øje, siger Kristoffer Beck.
For at nævne noget andet end kristoffer Beck, så mente LA og dermed også AS op til valget at vi skulle have åbne grænser, og lukkede kasser. Et par måneder efter stemte de for åbne grænser og endnu mere åbne kasser! Hvorfor?
En anden ting er det i min optik er totale selvmodsigelser at kalde sig liberalister, og så samtidig støtte et stærkere EU - og dermed endnu mere udemokratisk placeret overherredømme - af socialistisk observans!
For at det hele ikke skal være kritik af LA, så vil jeg sige at JBO i nogle enkeltsager har oversteget mine forventninger til ham, og OBO har også haft enkelte gode indslag - og også uheldige optrædender -, mens AS og SEA mest af alt har været fraværende i alt udover kritik af den forgående regering!