Kontakt 180Grader.dk
12

Skrevet af hans01 596 dage siden - Direkte link

Ja når man står med ryggen i mod muren, så siger man vel hvad som helst, jeg håber folk kan se igennem spinnet denne gang.


Skrevet af Rasmus Jarlov 596 dage siden - Direkte link

Det er bestemt ikke noget gaveforslag. Det er en omfordeling fra de langsomme studerende til de flittige og stræbsomme. Det burde man vel ikke være imod herinde. Vi forkorter SU-perioden og bruger provenuet til at lade folk, der bliver færdig før tid få udbetalt en del af de overskydende klip. Derudover vil vi gerne fjerne fribeløbet, så studerende kan tjene lige så meget de vil i deres studiejobs.


Skrevet af Martin Rytter 596 dage siden - Direkte link

For de studerende som modtager 30.000 kroner er det da et gaveforslag. Det er en bonus som er helt unødvendig. For dem burde der være rigeligt incitament forbundet med udsigten til et job.

 

Det er da muligt at elementer af forslaget er udmærket, men hvorfor skal det pakkes ind på den måde? Hvorfor vil I bruge tid på at forsvare og forklare en helt unødvendig bonusordning?

 

Jeg tror ikke vælgerne kan forstå, at vi for at spare nu pludselig skal opfinde en ny bonus. Jeg kan i hvert fald ikke forstå det.


Skrevet af Henrik Wils 596 dage siden - Direkte link

Den dér politik kan i godt pakke væk sammen med venstres spirende socialisme. I er fandme lyserøde allesammen! Fis dog over i rød blok hvis i alligevel ikke kan tage Danmarks økonomiske problemer alvorligt og lad Liberal Alliance komme til sin ret som det ENESTE borgerlige parti vi har i Danmark!


Skrevet af Kasper M 579 dage siden - Direkte link

Rasmus, jeg har længe været en af dine største fans.

.................

Men så kom du i folketinget. :(

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

43
22
89
13
62
7
3
3
9
3
7
22
2
54
48
2
2
63
14
16
Om Martin Rytter
Nørd med særlig interesse for frihed og softwareudvikling.

Se Martin Rytters profil
eller
Følg Martin Rytter