Kunsten at græde i kor – hvilken kunst!
Udgivet for 432 dage siden i Politik
Tilføjet 20/03 09:40 til Boblere af Laura Lindahl
Erling Jepsens roman ”Kunsten at græde i kor” fra 2002 er et lille mesterværk, som egentlig ikke burde trækkes ind i det politiske spil. Alligevel kan jeg ikke lade være med at drage visse paralleller til den politiske scene.
Fortællingen skildrer en 11-årig drengs hverdag, som er præget af en far, hvis ønske om andres død og seksuel udnyttelse af egen datter forekommer lige så naturligt som søvn, sult og tørst. Romanen rummer på trods af sit alvorlige tema en humor, som får en til at vakle mellem gråd og grin. Samme følelse som man oplever, når man betragter dansk politik, som i mine øjne personificerer sig som en svag fader, der med feje kneb holder resten af familien i et jernfast greb.
Danmark står overfor en økonomisk udfordring, der skriger på politisk handling, men dette til trods fortsætter vores folkevalgte den daglige trummerum på Christiansborg med skyklapper på, så virkeligheden kan lukkes ude. Den ubehagelige virkelighed, der vil kræve handlinger, som kan true de behagelige taburetter. Faderen i ”Kunsten at græde i kor” kæmper på samme vis som vores politikere mod de nye tider, som gør det svært for ham at holde liv i sin butik. En situation der til forveksling minder om den, vi oplever i Danmark, hvor anerkendelse af vores økonomiske udfordringer forsøges ignoreret, udelukkende fordi konsekvenserne vil være for uoverskuelige for husholdningen.
Hvad karakteriserer den politiske dagsorden? I henhold til medierne er det personsager: Henriette Kjærs mand, Helle Thornings privatøkonomi, Bertel Haarders temperament. Den enes død er den andens brød, et tema, som vi genfinder i romanen skildret gennem faderens deltagelse i byens begravelser, hvor han optræder som rørstrømsk taler for at hytte sit eget skind. Tilsvarende ser vi danske politikere holde taler for egen vindings skyld med henblik på at bibeholde deres positioner og fornægte den belastende økonomiske situation, nationen har sat sig i, og som kun bliver værre, hvis ikke der rettes op med en ansvarlig økonomisk politik.
Incest afbildes som en normalitet i den lille familie. Daglige overgreb på den 11-åriges søster tolkes som en nødvendighed for opretholdelsen af den lille familie – nøjagtigt som indgreb i den enkelte samfundsborgers liv i dagens Danmark betragtes som et must for opretholdelsen af den danske velfærdsstat. Ingen sætter spørgsmålstegn ved, hvorvidt det reelt er en nødvendighed. Det antager vi – ligesom den 11-årige. Nu er der bare det ved det, at den stemmeberettigede del af befolkningen trods alt ikke er 11-årige. Til gengæld er en stor del af befolkningen vokset op med velfærdssamfundet. Det er den virkelighed, man kender og tager for givet.
I slutningen af romanen begynder selvstændige tanker at udvikle sig hos den 11-årige dreng. Han vender blikket udad og reflekterer over sin hverdag i forhold til sin omverden. Han bliver klar over, at en ukritisk tilgang til sin fars ageren ikke er vejen frem og indser, at samfundet er i udvikling, og at man ikke kan bremse denne, uagtet at han brændende ønsker at gøre sin far glad. Barnet udvikler sig til et selvstændigt tænkende individ løsrevet fra sin far, hvilket resulterer i afsløringen af faderen som en svag og syg sjæl, der har fejlet i rollen som far og har taget røven på sine omgivelser. Kunne man forestille sig et scenarie, hvor flertallet af danskere får øjnene op og begynder at forholde sig kritisk til alle de indgreb, vi dagligt oplever, og en erkendelse af, at det ikke er ved andres død, at vi skal holde gang i vores egen forretning? Så kunne vi måske råbe hurra i kor.
Fint skrevet!
Jeg tror desværre ikke, at de danske vælgere "vågner op" og indser at den kurs, der er sat, kan få alvorlige konsekvenser. Vælgerne får sig sikkert en ny regering, desværre med en rød farve, og kursen, tjah den vil vel i grunden ikke blive grundlæggende forandret.
I stedet får vælgerne nogle nye samfundsgrupper at pege fingre ad: Hvor det i 00'erne var flygtninge og indvandrere bliver det i 10'erne åbenbart de højtuddannede og "de rige".
Det er tilsyneladende sådan man vinder valg i DK: Finde nogle at pege fingre ad så man derved kan tilfredsstille den trang i danskeren til at beskue sin nabo misundeligt fordi hans græs altid er grønnere end ens eget.
For mit eget vedkommende beskuer jeg selv naboens græs. Naboen er i dette tilfælde Tyskland, som ejg overvejer at flytte til, når jeg senere i år afslutter min kandidatuddannelse. Hvis ikke "de røde" inden da når at indføre kandidatpant.
Jeg har ikke læst romanen, men har set filmen, og det er en god analogi til det danske samfund med den uskyldige dreng der støtter op om sin far selvom faderen er på helt forkert kurs. På et tidspunkt bliver drengen voksen og ser sig om i omverdenen og indser at alle andre familier omkring er på en anden og bedre kurs, en mere normal kurs, og en af eksperterne udråbt sund kurs, og drengen starter sit eget parti netop med denne reformerede kurs som mål for familien.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 7 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 6 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 16 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 8 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 17 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 6 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 11 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 11 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 17 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 2 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 9 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 9 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 36 minutter siden i Politik
|
Om Laura Lindahl Liberalist, uddannet cand.merc(filosofi) på CBS, Folketingskandidat for Liberal Alliance i Københavns Storkreds. Se Laura Lindahls profil eller Følg Laura Lindahl |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 137 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 75 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 61 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 41 klik
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat 25/05 20:57 - 35 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 965 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 723 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 476 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 433 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 349 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

