Kontakt 180Grader.dk
17

Skrevet af Gert L 854 dage siden - Direkte link
Først var det rygere, nu er det de overvægtige som de hvidkitlede guder nedkalder forbandelser over. Hvis du er for tyk skal du ikke regne med at få hjælp til at få børn for det er jo din egen skyld dit madsvin. Hvad bliver det næste ? Ambulancefolkene vender om i døren når de ser du er for overvægtig. Det er din egen skyld !!!! Hvad er det for et menneskesyn at have. Der har været kraftige mennesker altid og da jeg var barn for ca. 45 år siden var der ikke nogen der gøede over det og folk kunne gå til lægen uden at komme krybende langs fodpanelet ind i vænteværelset.

Skrevet af CaBroKo 854 dage siden - Direkte link
Jamen, der er da stillet krav gennem mange år. Fx til enlige kvinder, der ikke kan få rettet skavanker vedr. deres fertilitet før de stiller med et stk. mandsperson til brug for avl. Og det bliver ikke sagt ligeud, at der kræves en mand; der bliver kun sagt, at det ikke kan lade sig gøre. 

Gad vide, hvor mange single-kvinders single-liv, den ukorrekte information har forårsaget. 

Skrevet af Helle 854 dage siden - Direkte link
For min skyld kan de få lige så mange behandlinger, de vil, tykke som tynde, hvis de betaler selv. Hvorfor skal det offentlige betale for, at nogle ikke kan få børn? Det er ikke en sygdom, og det er ikke en menneskeret at få børn. Og slet ikke, hvis dårlig livsstil gør det endnu sværere, end det ellers ville ha' været.

Skrevet af Mette Jensen 853 dage siden - Direkte link
Det er fuldkommen rimeligt. Både fedme, rygning og alkohol både kan være medvirkende årsager til barnløshed, og at de samme faktorer udgør en væsentlig risiko for både den gravide og hendes barn. Jeg synes det er godt at staten hjælper barnløse (og her kunne hjælpen godt omfatte barn nr. 2 også), men jeg synes det er mere end rimeligt også at stille nogle krav. Noget for noget er vel i bund og grund ikke unfair?

Skrevet af Klaus K 853 dage siden - Direkte link
Måske skulle de sidste kommentatorer her lige gennemtænke en ekstra gang, hvad det betyder, at der er en gruppe læger, der vil bestemme, hvem der kan få fertilitetsbehandlinger. Kodeordet her er "bestemme" - og overskriften er: "Du er ikke god nok, og det er din egen skyld."

I tror det måske ikke, men udviklingen på dette sundhedsområde er nu på vej "frem" imod scenariet fra Tyskland i 30-erne, hvor kun de "rene" fik lov at formere sig, mens de "urene" blev tvangssteriliserede og endda i mange tilfælde underkastet sindssyge medicinske eksperimenter.

Dette førte til, at en række læger blev dømt til døden ved Nürnberg processerne i 1946. I skulle læse denne artikel, som viser at disse hæslige begivenheder i europæisk histrorie startede med netop den situation, der tales om her:

Not a slippery slope or sudden subversion: German medicine and National Socialism in 1933

(kræver subscription, gratis)

Jeg er enig i, at fertilitetsbehandling idag burde være en privat sag, der ordnes på et privat hospital. Det er jo dybest set ikke en sygdom - Problemet skal derimod ikke løses ved at staten (lægerne) sætter regler for, hvem der "må" få behandling. Det vil være livsfarligt at gå den vej, som historien viser.

Det skal tværtimod løses ved at frigøre det statslige hospitalsvæsen fra at skulle levere disse opgaver overhovedet - gældende for alle. Herefter vil den klassiske udbud-efterspørgsel få private fertilitetsklinikker til at blomstre. (og sygehusvæsenets udgifter reduceres).

Og så må venstrefløjen prøve at vænne sig til tanken, at enhver ikke kan vade ind og kræve at få behandling uden penge. Det er faktisk et glimrende princip, som vil få en anden menneskelig dyd til at blomstre i befolkningen: At spare op til det, man ønsker sig købe. Det er nemlig sundt. Det er ægte "sundhed".
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

44
22
89
13
62
7
3
3
9
3
7
22
2
54
48
2
2
63
14
16