Lønfest blandt departementschefer
Udgivet for 696 dage siden i Politik
Tilføjet 29/06 10:30 til Boblere af Lars Helleskov Engelbrektsen
Departementscheferne er utvivlsomt nogle af landets bedste juridiske, henholdsvis økonomiske hjerner. De har gjort karriere i etaten, i embedsværket. Systemets mænd hver og én og de er ikke politisk tonedøve eller uden politisk flair. De blander sig selvsagt ikke i partipolitik, hvilket vil så tvivl om deres neutralitet. Det vil skade deres karriere, som de er yderst bevidste om at fremme. De får så rigeligt deres behov for at blande sig i fordelingen af goder og byrder i samfundet dækket, som embedsmænd. De kan bedrive alt den politik de vil, fra sidelinien og uden at blive stillet politisk til ansvar.
Men noget tyder på at de og deres fagforening er lidt for dygtige til at begå sig politisk og forhandle løn hjem, i en økonomisk krisetid, hvor selv politikere er villige til at gå ned i hyre.
Departementschefen varetager ministerbetjeningen, men det er ministeren der er øverste politiske og faktisk også administrative chef i et ministerium. Derfor vil det være naturligt om ministeren er den højst gagerede i et ministerium. Det er imidlertid ikke tilfældet. Det er Departementschefen, der tjener mest. Og ingen embedsmænd i staten må i øvrigt tjene mere end Departementschefen.
Departementschefen i Miljøministeriet, Marianne Thyrring, blev belønnet med en lønstigning på 210.839 kroner, fra det ene år til det andet. Christian Schønau, som er Departementschef i Socialministeriet, fik 198.365 kroner ekstra for sit arbejde. Lidt spydigt kan man sige at, det får han for sit arbejde for de svage og udsatte!
Sammenlagt har cheferne i danske ministerier fået en lønstigning på 8,3 procent fra 2008 til 2009, og gennemsnitslønnen er nu 1.576.858 kroner om året. Det viser tal fra Personalestyrelsen. Det er en lønstigning pænt over den almindelige lønudvikling i Danmark.
Lønfesten forarger flere fagforbund, fordi den kommer midt i en sparetid, hvor det offentlige er på skrump. Derimod mener andre, at lønstigningerne sikrer gode offentlige ledere, skriver Ugebrevet A4, Flere fagforbund har svært ved at se fornuften i de høje lønstigninger, der svarer til en halv bruttoårsløn for en rengøringsassistent. Hvorfor bliver topcheferne belønnet, så nogle tjener mere end landets statsminister, midt i en sparetid, hvor der tales om nulvækst og nedskæringer? Et godt spørgsmål, som kræver en forklaring og ikke fremsigelse af formodninger, fra min side.
Jeg skal hverken forsvare eller gå til angreb på Departementschefernes løn. Jeg vil blot gerne have at vide, hvorfor de har oplevet en betydelig reallønsfremgang.
Den har de fået hjem efter forhandling mellem deres fagforening og arbejdsgiver. Frie forhandlinger, hvor to parter har ”fundet hinanden” og er nået til enighed. En fri forhandling og en situation, hvor efterspørger af arbejdskraft møder udbyder af arbejdskraft. Altså et eksempel på at markedet har fået lov at fungere. Set i forhold til hvad andre topchefer i lignende positioner tjener, er knap 1,6 mio. kr. ikke meget. Tænk blot på at størstedelen af lønnen udsættes for topskatten.
Men jeg er lidt forundret over, at ministre ikke honoreres lige så godt som Departementschefer. Det er det debatten bør handle om, grundlæggende set. Er det mon fordi det er Departementscheferne der kører butikken og politikken og ikke ministrene?
Hvor tit bliver en departementschef fyret? Uhyre sjældent. I værste fald bliver han forflyttet. Er han helt uduelig, får han en indholdsløs stilling som "kommitteret", så han kan hæve sin fede løn og efterfølgende fede pension livet ud.
Det offentlige bevilger sig selv stadig større bidder af en kage, som for tiden skrumper alvorligt ind.
Selv en embedsmand i spidsen for et himmelråbende fiaskoprojekt som den elektroniske tinglysning bliver bevilget hundredetusinder af kroner i "bonus" for en indsats, der ude i det virkelige liv ville have sendt ham ned ad trappen med et støvleaftryk i bukserøven.
Lad os se, om en erklæret socialistisk regering kan gøre det endnu ringere, end VKO har gjort siden 2002. Man tvivler efterhånden.
De er som forreste geled i første verdenskrigs infanteriangreb - ren kanonføde for generalernes katastrofer.
En pointe som forstærkes af at vi i dag ikke kan se forskel på dem som sidder i Folketinget og embedsfolkene - ingen af dem har erfaring udenfor de lukkede nepotistiske cirkler, ingen af dem har andre uddannelser end dem som bekræfter dem i troen på at staten er samfundet, embedsfolket er samfundets udvalgte øverste klasse og borgerne blot er til for etatens ambitioner.
I dag støbes, udformes og kommunikeres de vigtige love af embedsfolk - og hvislovene ikke passer embedsfolket så ignoreres og gentolkes de som detpasser dem. Se f.eks. på ikke-kvalificererede certifikater som en omgåelse af Lov om Digital Signatur.
Politikerne får lov til at lege symbolpolitik, så længe de ikke blander sig i landets styring.
Den giver et utroligt godt indblik i statsapparatets mekanik.
Der er jo bruge for gode offentligt ansatte i alle stillinger, så alle bør jo have samme lønfremgang. Hvor bliver de offentlige chefers kollegasolidatitet af? - Er det en fair løsning?
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 9 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 8 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 18 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 10 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 19 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 7 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 4 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 4 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 13 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 4 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 12 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 18 timer og 51 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 4 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 11 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 11 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 20 minutter siden i Politik
|
Om Lars Helleskov Engelbrektsen Profil: Jeg er født og opvokset i Midtjylland. Idag bosat i Næstved. Jeg sætter fokus på de forhold, hvor især politikere, men også... Se Lars Helleskov Engelbrektsens profil eller Følg Lars Helleskov Engelbrektsen |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 91 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 48 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 44 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 36 klik
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat 25/05 20:57 - 31 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 970 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 720 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 478 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 437 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 368 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

