Mandepanelet har et hav af opgaver foran sig
Udgivet for 453 dage siden i Politik
Tilføjet 27/02 19:47 til Boblere af Camilla Paaske Hjort
Danmarks kækkeste lille blondine, Ligestillingsminister Lykke Friis, har foreslået, at d. 8. marts nu ikke længere kun skal være en ”festdag” for ”kvinder” (læs: betonfeministiske krager et godt stykke over sidste salgsdato, hvis mentale udvikling gik i stå i 1968), men at også mændene nådigt skal inviteres ind i den politisk blåstemplede offerrolles lune livmoder. Således kan de også få gjort deres køn til en ”sag” og dermed lære at miste al respekt for sig selv og hinanden, som vi kvinder i fire årtier er blevet hårdt og nådesløst trænede i.
Men spøg til side. Ligestilling er jo en alvorlig sag.
Vi skal have et mandepanel, som skal beskæftige sig med, hvorfor det OGSÅ er synd for mænd, lover Lykke Friis. For der er ingen retfærdighed til, hvis det kun må være synd for kvinder. Nemlig. Og det er på enhver måde en fremragende idé med Lykkes mandepanel, for det er på høje tid, at mænd får gjort op med den massive undertrykkelse af deres køn, der hersker i det danske samfund, og som vi kun kan få løst op for med statsmagtens indgriben.
Lad mig nævne et par eksempler:
Mandlige prostituerede tager i gennemsnit betydeligt lavere beløb som betaling for deres erotiske ydelser end kvindelige prostituerede. Dette kan naturligvis intet have at gøre med, at mænds og kvinders kønsdrift fra naturens side er forskellig, eller at kvindens køn er mere dyrebart end mandens, eftersom hun risikerer uønsket graviditet ved samleje. De er jo for længst, både på Christiansborg og på såvel Københavns som Roskilde Universitet, blevet enige om, at kønnet så godt som ingen biologisk basis har, men er et produkt af den undertrykkende opdragelse af drenge og piger i det skøre, kapitalistiske samfund.
Der er altså tale om en situation her i det såkaldt ligestillede land Danmark, hvor heteroseksuelle mænd betaler i dyre domme for nøjagtigt de samme seksuelle ydelser, som kvinder og bøsser kan få langt billigere. Jeg har ikke ord for uretfærdigheden i det.
I samme åndedrag bør nævnes, at kvindelige pornoskuespillere tjener langt mere end mandlige pornoskuespillere. Det gælder både i Danmark og internationalt, og er et problem, som den kapitalistiske sammensværgelse velsagtens vil bilde os ind handler om simpelt udbud og efterspørgsel. Men naturligvis er det blot endnu et udtryk for vor kulturs kønsfascistiske hegemoni. Endnu en oplagt, oprørende sag for mandepanelet at kaste sig ind i mandekampen for, og det kan kun gå for langsomt.
Lad os blive ved det seksuelle, da dette naturligvis på ingen måde er et område, staten skal holde sig tilbage fra at blande sig i. Danskerne har jo ondt i sexlivet, kunne man for nyligt læse, og det er kun et spørgsmål om politisk vilje at få gjort noget ved det – nøjagtigt som det er tilfældet med alle andre fortrædeligheder, tilværelsen byder på.
Mænds potens falder støt med alderen, alt imens kvinder ubekymret kan blive ved og ved; endog stiger kvinders sexdrift efter sigende efter de 30. At kvinder så i højere grad end mænd bliver mindre attraktive at se på med årene, er naturligvis meget uretfærdigt og et stort problem, vi som samfund ikke kan sidde overhørigt. Men her har vi heldigvis allerede masser af feminister, der tager sig af at dekonstruere dette såkaldte faktum og sørger for, at hvis vi ikke kan forhindre unge kvinder i for eksempel at danse pole dancing og klæde sig sexet, så kan vi i hvert fald sørge for, at de skammer de sig over det.
Men det er selvsagt urimeligt, at de lettere slidte, men rare og sympatiske mandfolk over 40 ofte ikke har evner, der svarer til deres lyster. Så lad os hermed skære nogle få af mandepanelets fremmeste opgaver ud i pap:
Kvindelige prostituerede tvinges af staten til at sætte prisen på deres ydelser ned, således at mænd kan købe sex ligeså billigt som kvinder. Det er slet ikke umuligt at forestille sig, at dette vil medføre et fald i antallet af kvinder, der sælger sex, og hermed gør vi også vredens velformulerede gudinde, Anne-Grethe Bjarup Riis, og bidske, kristlige husmødre helt uden hang til synd tilfredse.
Ligeløn til mandlige pornoskuespillere. Staten indfører en fast, obligatorisk løn i pornobranchen, som på en gang fungerer som minimums- og maksimumsløn.
Gratis Viagra til mænd over 40, så de for alvor kan nyde godt af al den billige sex, de nu kan få, og ligeledes får bedre mulighed for at afsøge de nye, velbetalte muligheder i naturfilmbranchen.
Dette er naturligvis kun en brøkdel af de opgaver, der ligger foran mandepanelet. Som en ansøger til panelet skriver, så er der også sådan noget som frigivelse af mandlige fanger, så der kan blive ligestilling i fængslerne, udsmidning af kvinder fra deres boliger, så der kan blive ligeså mange hjemløse kvinder som mænd, og meget andet at tage fat på.
Lad os heller ikke i denne sammenhæng, hvor vi allerede har været op til flere ture rundt om de nedre regioner, overse, at kvinder har gratis adgang til mange swingerklubber, hvor mænd til gengæld afkræves en høj entrepris. Samt at kvinder, der ser godt ud, til enhver tid kan få adgang til en hvilken som helst prestigefyldt natklub, hvor mænd må stå og fryse i lange køer og risikere at blive afvist i døren. Selvom de ser godt ud.
Vi er mange, der ser frem til, at mandepanelet bliver en realitet, men man kan måske være bekymret for, om der vil blive tilført tilstrækkeligt med offentlige midler til mandesagen under den nuværende, stærkt højreorienterede og ultraliberale regering. Lad os derfor også arbejde for en ny regering, hvor jeg indtil videre har følgende forslag til ministerposter:
Ligestillingsminister: Søren Fauli. Der har indtil videre kun været kvindelige ligestillingsministre, og det er på enhver måde skammeligt, da ligestilling er det vigtigste overhovedet for et samfund. Søren Fauli har i høj grad udtryk sin interesse for mandesagen og sit nuancerede og ukontroversielle syn på kvinder og ligestilling, så han er et oplagt emne.
Socialminister: Anne-Grethe Bjarup Riis. Socialdemokraten Lars Aslan har allerede kastet dette udmærkede forslag op, og man kan kun være enig med ham. AGBR har til fulde vist sit store sociale engagement og sin dybe empati med prostituerede og andre, der lever på kanten af samfundet. Hun er desuden usædvanligt velformuleret, velargumentet og behagelig at lytte til. En sand fører af folket.
Finansminister: Anker Jørgensen. Vi kender jo allerede hans naturgivne talent for at styre samfundsøkonomien med fast og myndig hånd. Han har alle dage været selvskreven til netop denne post. Yderligere argumentation burde være unødvendig. Danmarkshistorien taler for sig selv. Og det hele skal jo heller ikke handle om sex.
Forskningsminister: Milena Penkowa. Ingen har som hun formået at få almuen til at interesse sig for, hvad helvede der foregår bag Københavns Universitets tykke mure, for slet ikke at tale om i Forskningsministeriet. Desuden ser hun godt ud.
Integrationsminister: Johnny Hansen. Det er alt for længe siden, vi har hørt noget til denne friske fætter fra Greve, og ingen kan vel være en bedre garant for en fast og fair udlændingepolitik. Og så er han så dejligt folkelig, og en rigtig mand. Dem skal vi også have nogle af i den nye, ligestillede regering.
Yderligere forslag modtages gerne. Det er Danmarks fremtid, der handler om. Og ligestillingen. Glem aldrig ligestillingen.
Jeg kan ikke andet end bakke op om dine ministerforslag - de er jo intet mindre end geniale ;)
Vi mangler dog et ministerium til Stein Bagger. Erhversministeriet? Alternativt kunne Frank Aaen være et rigtigt godt bud på en ny erhvervsminister! Han vil erhvervslivet det godt!
Gode forslag.
Et af forslagene er allerede ved blive implementeret af velfærdsstaten. Det med gratis viagra til mænd over de 40 år er faktisk noget som sagsbehandlerne i kommunerne bevilliger!
En sag hvor en 41 årig mand klagede over at hans nye kommune, Vallensbæk, kun giver tre piller om ugen, men hans gamle kommune, Hillerød, gav alle de piller som han lystede. Det er da synd for manden, at han ikke kan få alt den viagra af staten som han vil. Derfor bør kommisoriet i mandepanelet nok indsnævres til, at mænd over 40 år skal have alt de viagra de vil have - ellers er det synd for dem.
Link til den komiske artikel i Information om en mand, der klager sin ret over at staten ikke vil bevillige han mere viagra.
Justitsminister : Helt klart Zenia Stampe Mortensen. En sjælden begavelse med et unikt talent for juraens spidsfindigheder, parret med en dyb instinktiv indsigt i folkedybets opfattelse af retfærdighed.
+5
God artikel for satire er lige præcis en fremragende måde at udstille dumme ideer på.
Priskontrol på prostitution :)
Håber Anne-Grethe Bjarup Riis læser den her artikel. Måske hun kan se det komiske i den....Naahh.
Bare rolig Camilla - med eller uden mandepanel, så er mænd i lige så høj grad som kvinder, blevet banket i gulvet - så de har mistet al respekt for sig selv. Blot på en anden måde - men af samme gruppe kvinder.
Der er en lidt besk ironi i, at en ligestillingsminister - som jeg anser for at være den bedste af slagsen hidtil - kan foreslå et "mandepanel". Det er jo lige præcis sådan en anordning vi har brug for. Samfundslivets svar på finkegruppen, der står nede i skolegården og peger fingre ad dem de nu vil hænge ud - og trække den sidste selvagtelse ud af.
Men jeg håber da, at sådan en "basisgruppe" kan finde noget fornuftigt at tage sig til.
Skulle jeg blive "prikket" - (jo - jeg har en god fantasi) - ville jeg da foreslå, at vi tog på fisketur, som noget af det første.
:)
Forslag:
Kønskvoter i pornofilm. Mindst 40% af deltagerne i disse skal være at det ene eller andet køn.
Hvad med et panel til at kæmpe for de tvekønnede? :-)
+ max for Homer referencen!
Gelsted eller Wilster?
Staten skal sikre at alle mænd og kvinder giver hinanden lige mange drinks. Hvis man har mistanke om det ikke forholder sig således skal staten gå ind og støtteopkøbe drinks til den lidende part. Det kan evt. finansieres ved at hæve afgifterne på drinks, så alle tjener på det! En ren win-win situation.
Camilla Paaske Hjort lægger en formidabel paratviden for dagen. F.eks. er hun vidende om "mandlige prostituerede tager i gennemsnit betydeligt lavere beløb som betaling for deres erotiske ydelser end kvindelige prostituerede". Og hvor ved hun så det fra spørger jeg bare?
Er der mere du vil indvie os i Camilla?
Tak for dit sure, anonyme opstød :-). Som tidligere medlem af Seksualpolitisk Forum interesserer jeg mig for prostitutions-spørgsmålet, og har sat mig ind i en del undersøgelser på området. Hvis det virkelig interesserer dig, kan jeg komme med anbefalinger af læsestof om emnet. Men lad mig gætte: Det interesserer dig ikke.
Det blev så det sidste indlæg fra din hånd, jeg ser. En ting er ikke at evne at argumentere, men blot at falde tilbage på "fordi jeg synes..." Men at komme med en så plat kommentar om andre mennesker, blot fordi man er midsundelig på deres oratoriske evner.
Det er godt nok så langt under lavmålet, at du vinder over Rinso i kapløbet om hvem der først bliver skjult.
Et par forslag
Alle skal have obligatorisk sex når de kører bil.
- Det vil sikre ekstrem langsom fart, og dermed ingen trafikdræbte.
- Alle ville være glade i trafikken, og dermed ville vi undgå alle de aggressive bilister
- Det ville også være godt for miljøet, da der altid vil være mindst to personer i alle køretøjer.
For at undgår mere trafik, og dermed reducere CO2 indholdet, mindske infrastrukturinvesteringer, eksproeringer og meget andet ondt, så mener jeg seriøst at vi bør hæve registreringsafgiften fra latterlig lave 180% + moms til ca. 1000%.
Det ville betyde, at den absolut billigste blikbil ville få en nypris på ca. 500.000, og prisen på en Posche kunne vi få op på ca. 10. mill.
Det ville helt sikkert også betyde et kraftigt fald i trafikken, hvorefter det kun vil være de ultra rige, som vil have råd til at køre i bil. Vi taler nok om et par håndfulde, men vi skal nok finde noget til dem. Og voila, så behøver vi slet ikke mere veje.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 9 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 8 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 18 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 10 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 19 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 8 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 13 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 13 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 19 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 4 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 11 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 11 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 38 minutter siden i Politik
|
Om Camilla Paaske Hjort Freelancejournalist for 180Grader.dk. Medlem af Dansk Presseforbund. Kontakt: camillahjort09(snabela)yahoo.dk og camillahjort09(snabela)gmail.com. Se Camilla Paaske Hjorts profil eller Følg Camilla Paaske Hjort |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 56 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 33 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 28 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 975 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 703 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 480 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 438 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 377 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

