Messerschmidt: Fri mig for jeres lighedsvelfærd
Udgivet for 138 dage siden i Politik
Tilføjet 08/01 19:18 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: blogs.jp.dk
Så hørte vi det igen. Halvdelen af befolkningen lever på overførselsindkomst! Et tal, der må begejstre den ynkende venstrefløj, men må bekymre enhver anden. Det er en falliterklæring, men desværre udtryk for samfundets tilstand. Moralsk fordærvet og økonomisk dybt udfordret. Hvad har dog skabt et samfund, hvor ikke bare halvdelen af landets indbyggere ser sig berettiget til at leve af den anden halvdel, men hvor også den arbejdende halvdel blindt finder sig i at være skaffedyr for et samfund i moralsk forfald?
Ganske god retorik, hr. Messerschmidt, men hvorfor er De så DF'er stadigvæk?
Ja, det kan undre. Men på den anden side, hvad er alternativet? Starte et nyt parti? Eller trække sig helt fra politik?
Ganske god retorik, hr. Messerschmidt, men hvorfor er De så DF'er stadigvæk?
Fordi MM er modstander af EU og det er LA ikke, selvom vælgerne blot venter på en klar udmelding.
Vi har i 10 år haft en borgerlig regering - inklusive Messersmidts parti DF - og disse politikere som forestiller at være kræfter der arbejder for det private erhvervsliv - har som bekendt plejet og udbygget vores socialistike udbytter-samfund i en sådan grad at jeg oprigtigt talt tvivler på at socialdemokraterne kunne have gjort det bedre.
Så med mindre man nyder at pine sig selv langsomt ihjel, er den eneste mulighed efterhånden at flytte til et andet land hvor man påskønner hårdt arbejdende folk.
Vi har selvfølgelig L.A. og de gør det ved gud også godt, men det er slet ikke nok til at ændre noget væsentligt - for christs sake, der er flere folk i Danmark der stemmer på E.L. og åbenbart ønsker et kommunistisk samfund, end der er folk som stemmer på L.A. og ønsker at gøre situationen bedre for det arbejdende folk.
Noget i retning af mine ord... og i tilslutning til Hr. LBK - ja det kan undre at MM fortsat er der. DF er fx. store tilhængere af topskat og alt muligt andet socialistisk gas.
Et noget mere EU skeptisk LA burde være mere nam nam for MM.
Mht EU så er der jo en kæmpe forskel på at komme kærester, til at man overlader kæresten styringen af skoindkøb. EU er fint nok for mig til at vi kan undlade at være i krig med Tyskland, England og Sverige hele tiden - men meget af det andet øregas fortjener blot et afdansningsbal på den kongelige - må jeg være fri for sådan et tudefjæs Hr. Uffe Elleman. Kulturstøtte min bare røv - Det sparkede da vist kun til noget med Dødens Triumf for næsten 40 år siden - endda i farver!
Et noget mere EU skeptisk LA burde være mere nam nam for MM.
Du undervurderer de politiske forskelle mellem LA og MM kraftigt. MM er måske nok den mest liberalt indstillede DF'er, men DF er politisk placeret ganske tæt på S i sociale og økonomiske spørgsmål. MM er på det værdipolitiske plan klassisk konservativ. Han anerkender derfor betydningen af kulturelle, nationale og historiske tilhørsforhold og sammenhænge, hvilket bl.a. giver sig til udtryk i modstanden mod EU og indvandring af vanskeligt integrerbare mennesker fra den 3. verden samt på områder som rets- og uddannelsespolitik.
MM har jo ret om man sympatiserer med DF eller ej, det skal siges gang på gang på gang indtil det endelig er gået igennem.
DF har holdt hånden over efterlønnen, den lange dagpengeperiode og været imod lettelser i skatten på arbejde.
Sammen med VK pustede de omvendt boligmarkedet op med afdragfrie lån og et skattestop, som gav skattefrie gevinster til vælgerne og en følelse af rigdom, alt imens industrien flyttede ud af Danmark,
Sverige kan de næste par år se frem til vækstrater på 3 % om året, og overskud på deres statsbudget mens der ikke er vækst i Danmark og underskud år efter år.
Danmark er som DSB. Gamle udslidte diseltog der humper afsted på et nedslidt baneanlæg og broer der er ved at skvatte sammen, mens lande som Sverige og Tyskland kører på højhastighed.
Tja - men det ændrer ikke på at MM mere og mere ligner en LA profil.
DSB har det bedst i form af modeltog - resten burde overtages af meget mere kompetente ledelser.
Hvad er problemet? 50% arbejder og 50% gør ikke. Det er da lighed så det kan forståes. Her behøver vi ingen kvoter af nogen slags. :P
Få andre lande har så høj erhvervs- og beskæftigelsesfrekvens som Danmark. Problemet er for aldersgruppen 60-65, kontanthjælp, samt at danskerne generelt arbejder for få timer.
Det som er mest frustrerende er, at en stor del af politkerne der kalder sig borgerlige og giver udtryk for borgerlige holdninger, når de kommer til magten, handler stik imod deres eget parti program.
Så har vi andre som Morten Messersmidt og socialdemokraterne, der også til tider giver udtryk for at ville det arbejdende folk det bedste, men som når de får magt som agt selvfølgelig blot følger partiprogrammet og udbytter det arbejdende folk for at kunne belønne samtlige arbejdssky elementer med en tidlig pension.
Samtidig arbejder man i begge lejre på at indføre end endnu større offtentlig sektor med højere skatter of afgifter til følge. 70% marginal skat er SLET IKKE NOK - de rige svin har bare at aflevere børnechecken og betale MEGET MEGET mere mere i arveafgift samt miljø afgift på deres virksomheder og biler.
Selvstændige folk der arbejder 80 timer om ugen skal arbejde endnu mere hører vi nu regeringen sige. Man får ingen fribillet her, 90 timers arbejdsuge og 90% marginalskat eller højere er målet.
Det er jo fuldstændig vanvittigt det der foregår.
Blablablaaa...... Manden stinker jo tol at fiske tal op af lommen. 1 198 994 er antallet af førtids- og almindelige pensionister (http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2011/NR189.pdf). disse mennesker kan ikke ses som en byrde, vi behøver at give dem skylden for det dyre Danmark da de fleste af dem nu engang har betalt deres. Jeg mener det er helt i skoven at give halvdelen af befolkningen skylden da man til pensionisterne kan lægge studerende til og trækker man dem fra ja så kan det aldrig blive halvdelen af danskerne der bare sidder og snyltere, da jeg ikke mener disse 2 grupper høre til i en sådan kategori.
Man kan jo fortsætte og trække arbejdsstyrken fra og børn.
Jeg tror på vi skal finde fleremåder at få mere for pengene på, i stedet for at kaste med rådden frugt og ligegyldige statestikker. Løsninger og visioner skal afløse tudekiks og valgflæsk.
Hvad laver han så i et socialistisk parti, der kun har forværret tingenes tilstand?
MM har haft 10 år til at lave noget om på alt det han på peger, men det har han ikke.
Han har nu fået oppositions 20/20 klarsyn, og kan se alle problemerne, og vil fremhæve dem, og glemmer hans egen delagtighed i det hele - ja han var en del af DF, og sage intet om dette da hans parti sad ved magten.
Men det ændre dog ikke ved at hans kommentar generelt er korrekt, bare en skam at klarsyn rammer ham når DF ikke længere har nogen indflydelse.
MM har haft 10 år til at lave noget om på alt det han på peger, men det har han ikke.
DF har i den periode bevirket en kraftig begrænsning af fattigdomsflygtninge og samtidigt en øget indvandring af kvalificeret arbejdskraft og studerende.
Man kan pive over at de vil gøre mere for pensionisterne end der er råd til, men i en situation hvor resten af folketinget vil forære landet bort til hhv. EU-bureakrater eller muslimer virker det jo lidt som at brokke sig over farven på tapetet i et hus der brænder.
Ja det har gjordt nogle gode ting, men han på peger med meget liberale synspunkter, som DF har været med til at modvirke - det meste af hans kronik er direkte resultater af deres egen social politik.
Fremragende indlæg af Morten Messerschmidt.
Morten Messerschmidt kan passende starte det nye højreparti som erstatning for de konservative.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 10 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 8 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 19 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 11 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 20 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 8 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 5 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 5 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 13 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 5 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 13 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 19 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 5 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 12 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 11 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 14 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Sass Larsen, godt han er tilbage saa S helt kan forsvinde
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 7 minutter siden i Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 56 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 33 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 28 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 975 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 703 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 480 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 438 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 377 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

