Kontakt 180Grader.dk
82

Skrevet af lalle 751 dage siden - Direkte link
Moral er godt, dobbeltmoral er dobbelt så godt!

Skrevet af Asger Jon 751 dage siden - Direkte link
Det socialdemokratiske partimantra!

Skrevet af Jens Kristiansen 751 dage siden - Direkte link
Hun er blevet klogere. I privaten. Det ville klæde hende, om hun lod det afspejle i sit politiske virke, men så ville hendes socialistiske verdensbillede bryde sammen. Oh skræk, oh ve. Virkeligheden er en led motherfucker.

Skrevet af skum-frands 751 dage siden - Direkte link
Hvorfor tror du at hun er blevet klogere? Det har da altid været sådan, at socialismens menneskefjendske idealer kun skulle gå ud over masserne, ikke deres magthavere.

Skrevet af ag1 751 dage siden - Direkte link
Smukt. Mon man rent faktisk kan gå så langt som at sige, at Mette Frederiksen er blevet ramt af virkeligheden?

Skrevet af Schlagzeilen 751 dage siden - Direkte link
Hvor er det egentlig ynkelig journalistik, at hverken JP eller BT kan finde ud af, at linke til den rigtige historie!

Godt arbejde af 180grader og brugerne - Nu gratis arbejdskraft for landsdækkende aviser!

Skrevet af Jesper Gødvad 751 dage siden - Direkte link
180grader.dk må trøste sig med at sætte dagsorden

Skrevet af Henrik Lundquist 751 dage siden - Direkte link
Det var sku da mig der satte den dagsorden!

Skrevet af Skovgaard 750 dage siden - Direkte link
Haha, berømmelse er en flygtig størrelse.

Skrevet af Louis B. Knockel 751 dage siden - Direkte link
Tænk hvis Mette skulle bestride et job ude i det virkelige liv. Så ville hun måske også blive lidt klogere på, hvordan det foregår. Tænk hvis hun skulle bo i Mjølnerparken osv.

Nå, det er ønsketænkning. Hun skal nok, ligesom Ritt Bjerregaard, få sig en lang og fin karriere under det uskrevne motto: Gør ikke som jeg gør, men som jeg siger.


Skrevet af Jens Kristiansen 751 dage siden - Direkte link
De siger: "Det er vores fælles ansvar ..."
De mener: "Det er jeres fælles ansvar..."

De siger: "Gratis"
De mener: "Vi har stjålet nogle penge og betalt for dig"

En ordbog over politisk tale kunne være en fin idé. Den perfekte mandelgave.

Skrevet af uldwarp 751 dage siden - Direkte link
Jeg mener hun er meget konsistent. Overskudsbørn skal gå i folkeskole. Helt ærligt, tror I at et barn med en mor med så anløben moral kan karakteriseres som overskudsbarn? Nej vel.!

Skrevet af V Rasmussen 751 dage siden - Direkte link
Husk endelig også Vestager : (med tusinde tak og kredit til 180grader bruger Maradona Isho )


"Ifølge de radikales uddannelsesordfører, Margrethe Vestager , er det op til det offentlige at sørge for en bedre fordeling af tosprogede elever i folkeskolen. Det må aldrig blive en opgave for den enkelte hvide familie.

Politiken: Hvorfor går dine børn ikke på den lokale folkeskole, Amager Fælled Skole?

Margrethe Vestager : »Fordi den er så stor«. (*)

Politiken: Har det også noget at gøre med, at det er en folkeskole med sociale problemer og mange tosprogede elever - knap 60 procent......"


Læs Politiken interview her:
http://onlinedebat.religion.dk/showthreaded.php?Number=38990

http://www.180grader.dk/Leder/mette-frederiksens-velfaerdsmodel-er-ikke-for-hendes-egne-boern#c41556

Skrevet af Jan Christensen 751 dage siden - Direkte link
Her er et uddrag fra en artikel på min egen blog om Margrethe Vestager:
(...)"Som tidligere undervisningsminister og indædt fortaler for det multikulturelle samfund, skulle man som en selvfølge tro, at Vestagers egne børn går i den lokale folkeskole, Amager Fælled Skole, hvor andelen af elever med udenlandsk baggrund er over 50%, og de derfor kan blive beriget med alle de nye aspekter, den massive indvandring har ført med sig, men sådan forholder det sig ikke. Hendes børn går i stedet i Den Classenske Legatskole i det indre København, hvor ca. 85% af eleverne er etnisk danske. Ifølge Vestager skyldes det, at denne skole ligger tættere på familiens bopæl end Amager Fælled Skole, men den forklaring har vist sig ikke at holde stik. Derfor fulgte den kulturradikale avis, Politiken, der bestemt ikke er Vestager og De Radikale uvenlig stemt, op på historien. Det var imidlertid ikke nogen god idé, for den vrede dame lod den påtrængende journalist forstå, at hvis samtalen skulle dreje sig om dette ømtålelige emne, var der ikke mere at tale om. Man kan mene, at denne lille historie fra Vestagers privatliv er irrelevant for hendes politiske virke, men det gælder ikke, når der er så stor forskel på, hvad en folkevalgt siger som politiker, og hvad vedkommende gør i sit privatliv."

Skrevet af V Rasmussen 751 dage siden - Direkte link
"...den vrede dame lod den påtrængende journalist forstå, at hvis samtalen skulle dreje sig om dette ømtålelige emne, var der ikke mere at tale om"
Var Politiken ikke meget radikal dengang ? Mon journalisten er på Politiken stadig ?

Skrevet af Klamgen 751 dage siden - Direkte link
Apropos Politiken kan jeg oplyse, at Thøger Seidenfadens søn, Emil; går på den fine privatskole Ingrid Jespersens Gymnasieskolen. Heller ikke Thøger Seidenfaden føler trang til at lade sit eget barn berige af at modtage undervisning i et multietnisk miljø.

Alle disse eksempler på skindhellige hyklere, der priser det multietniske samfund, men i praksis fravælger det, viser, at den politisk korrekte klasse ikke bryder sig om folk af fremmed oprindelse, når det kommer til stykket. De lader bare som om samtidig med, at de pisser på almindelige mennesker.

Skrevet af ckh 751 dage siden - Direkte link
Komklusionen er enkel: Såvel Margrethe Vestager som Mette Frederiksen er både løgnere og hyklere.

Skrevet af Bertel Vagn Christensen 751 dage siden - Direkte link
Folkeskolen er god nok til småborgerne, blot fordi man er småborgernes forkæmper så har man jo ikke lyst til at se sine børn blive spoleret og få fnat af dem, det siger sig selv.

Skrevet af V Rasmussen 751 dage siden - Direkte link

Overskriten på denne artikel :
Mette Frederiksen skældte ud på forældre med børn i privatskole i 2005.

Mette Frederiksen skældte ud på friskoler i 2008 :

»Og så er det helt afgørende, at man blander eleverne. Det kan ske med busordninger. For det skal være slut med sorte og hvide skoler, og hvis den målsætning skal opfyldes, så skal vi tvinge privatskoler og friskoler til også at tage deres andel«, fastslår Mette Frederiksen.

Hun erkender, at politikerne i alt for mange år fejlagtigt har troet på, at den sociale udvikling ville ændre sig i takt med tiden.

»Vi har skabt en ny etnisk underklasse i Danmark. Det kan vi ikke stiltiende se på. Vi må gøre noget drastisk«, fastslår hun.


http://politiken.dk/indland/article605094.ece

Skrevet af Winston Smith 751 dage siden - Direkte link
Ikke blot har hun solgt sin egen socialistiske sjæl. Hun har også solgt sit land mens hun bildte sine landsmænd ind at de var en flok intolerante, racistiske islamofober. Nu hvor eget afkom skal ind og prøve kræfter med det multikulturelle utopia bakker hun ud.

Hvad er problemet lille Mette? Er det alligevel ikke sagen at få beriget sine poder on a daily basis?

Godt for dig, med din løn fra det folk du så skammeligt har svigtet, at du er ressourcestærk nok til at have råd til privatskolen. Der er masser af danskere rundt om i landet der ville ønske de kunne gøre det samme. 

Hovedet er helt nede i tønden. Øjnenene er ved at poppe ud af anstrengelse og mavekramper. Opkastet når helt op til brættet. Kors hvor er jeg træt!



Skrevet af Henrik Johansen 751 dage siden - Direkte link
+1

Skrevet af Ole Birk Olesen 751 dage siden - Direkte link
I kan ikke snakke om andet end muslimer, vel? Jeg har ikke kunnet findet statistikken for antallet af tosprogede på Egebjergskolen, men til gengæld har jeg spurgt en, der indtil for nylig har gået der selv. Hans svar følger her:

"Vi havde 2 i min klasse fra 7 frem. Den ene fra Tyrkiet, den anden fra Brasilien. Generelt har jeg ikke oplevet særligt mange indvandrere i den ende af Ballerup."

Egebjergskolen er efter alt at dømme en af de seks skoler i Ballerup Kommune, som har færre end 10 procent tosprogede elever. Fire har mere end ti procent. (se her)

Så nej, det er altså ikke for at undgå muslimer, at Mette Frederiksen har valgt en anden skole. Men I kunne bare ikke lade være, og så betyder fakta mindre.

Skrevet af Kasper M 751 dage siden - Direkte link
Hvad med dig, Ole, har du lyst til at sende dine børn i en skole med stort flertal af "to-sprogede" børn??

Iøvrigt har det været fremsat som fakta adskillige steder i debatten at Egebjergskolen har indvandrerandel omkring 60%. Det gør det selvfølgelig ikke rigtigt, men det er måske en årsag til at islamofoberne går løs på dén vinkel.
Iøvrigt kører der en sammenligning med Magrethe Vestagers handlinger i samme stil, og hun fravalgte hvertfald netop en folkeskole med stor andel af "to-sprogede".

Skrevet af Ole Birk Olesen 751 dage siden - Direkte link
Hvor har det været "fakta"? Blandt kommentatorerne på Uriasposten eller hos mere troværdige kilder? Jeg har som skrevet googlet efter tallet, men har ikke kunnet finde det. Til gengæld kender jeg en intelligent ung mand, som selv har gået på skolen, og som kan fortælle om virkeligheden der. Jeg gætter på, at de islamomane bare har påstået de 60 procent, fordi de savnede deres vinkel på sagen, og fordi de kun har én vinkel - altid.

Og nej, jeg vil af princip ikke gå ind i endnu en diskussion om muslimer på baggrund af et forsøg på at sprede løgne - nu om muslimers ansvar for at Mette Frederiksen har valgt en privatskole. Jeg ved, at nogle af 180Graders læsere helst vil diskutere muslimer 24/7, og jeg vil ikke give dem den sejr, at de bare kan komme med en eller anden løgnagtig påstand i en sag, der intet har med muslimer at gøre, og når så jeg eller andre retter deres usandheder, så kan de sige "ok, men det er også lige meget - hvad synes du egentlig om Osama bin Laden?" eller lignende ...

Det er bare et forsøg på at afspore en diskussion, der handler om noget helt andet. Vi kan tage den, når det er relevant. Jeg ved godt, hvad jeg vil svare, men det bliver ikke på denne lamme baggrund.

Skrevet af Henrik Johansen 751 dage siden - Direkte link
Godt ord igen, måske Mette Nimby Frederiksen har tænkt, at der ganske enkelt var for lidt muslimer på skolen!

Skrevet af Kasper M 750 dage siden - Direkte link
Du har ret, Ole, jeg fortryder det irrelevante spørgsmål om dine egne børn. Sorry.


Jeg har ingen troværdige kilder angående de 60%, men adskillige debattører (ikke jeg) slynger det tal om sig, som om det var fakta. Dermed er det i debatten blevet præsenteret som sådan.
Jeg forholder mig hellere til at Mette tordner løs mod de forældre som gjorde nøjagtigt det, som hun så selv gør senere.
Og at Magrethe Vestager altid har været ivrig fortaler for øget muslimsk indvandring og lignende knæfald for islam, men så sandelig ikke skal have sine egne børn blandet med dem.
Begge kvinder tilhører samme fløj, og hykleriet synes jeg virkelig kendetegner fløjen som helhed, selvom det ganske vist er umådeligt svært at sætte konkrete tal på.

Skrevet af peter jensen 743 dage siden - Direkte link
klamgen skriver: "Apropos Politiken kan jeg oplyse, at Thøger Seidenfadens søn, Emil; går på den fine privatskole Ingrid Jespersens Gymnasieskolen."

har du link eller lign til den oplysning.
Hvis det er rigtigt er det en meget interessant detalje.

Skrevet af boppo 729 dage siden - Direkte link
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

45
23
89
13
62
7
3
3
9
3
7
22
2
54
48
2
2
63
14
16
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen