Kontakt 180Grader.dk
5

Skrevet af Aarup 857 dage siden - Direkte link
Sådan Villum! That´s the spirit!
At LA ligger lavt i meningmålingerne skyldes udelukkende at LA ikke får mediedækning, men det vil ændre sig når der bliver valgkamp, dér får LA lige så meget mediedækning som de andre, og dér kære Villum, dér skal du blot fortsætte dit fremragende forsvar for Atomkraft, og vedholdende forklare danskerne hvorfor dette er vejen frem for Danmark. Danskerne skal vide at moderne atomkraftværker IKKE er farlige, og IKKE kan nedsmelte, og næsten ikke producerer noget affald, og desuden køber vi allerede i dag EL der er produceret på Atomkraftværker i andre lande.

Et lille tip herfra er, at du kombinerer fortalen for Atomkraft med at fremhæve fordelene ved geotermisk energi - et område som ingen på Christiansborg snakker om. Et område der passer lige ind i DIN profil, et område som danskerne SKAL høre om, så hvorfor ikke lade LA være det fremsynede parti, der bryder isen på borgen. Se fx. her: http://www.geotermisk.dk/

Skrevet af HenrikRClausen 857 dage siden - Direkte link
Liberal Alliances geni Anders Samuelsen har lige erklæret, at den folkelige og politiske støtte til Kurt Westergaard er et udtryk for "politisk korrekthed".

Ved han egentlig, hvad det udtryk betyder..? Hvorfor bruger han ord, han ikke forstår?

Skrevet af Frihed 857 dage siden - Direkte link
Ja, det er pinligt. Men det er vel ret beset korrekt, at det er politisk korrekt at udtrykke sin støtte til Kurt Westergaard? Det er måske nærmere et problem, at det ikke er endnu mere politisk ukorrekt at handle som Lauritz.com eller Karen Thisted?

Skrevet af HenrikRClausen 857 dage siden - Direkte link
Næh, ´Politisk korrekthed´ er langt farligere end det. Det handler om at pakke problemerne ind og gemme dem væk, så vi ikke kan konfrontere dem på ærlig vis. Det gøres for at undgå konfrontationer - men indimellem er konfrontationer nødvendige og sunde. Specielt EU har som specialitet at foretrække et råddent kompromis fremfor en sund konfrontation.

Hvad Samuelsen sikkert mener, er at det er en gratis omgang at støtte KW i situationen - man løber ikke den store risiko. Men det ændrer ikke ved, at han stadig overser det centrale:

At bred folkelig og politisk opbakning til KW udgør en sund manifestation overfor religiøse mørkemænd.

Skrevet af Einer T. Ludvigsen 857 dage siden - Direkte link
Det sker hver eneste dag, at en MF´er beslutter ikke at forlade sin folketingsgruppe og sit parti, så nyhedsværdien må her siges at være såre begrænset :-)
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

45
23
89
13
62
7
3
3
2
9
3
7
22
2
54
48
2
2
63
14
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen