Kontakt 180Grader.dk
20

Skrevet af Lars Hareskov 824 dage siden - Direkte link
Sadan er det bare - danskerne bliver fyldt med løgn.

Det eneste som give Middelhavslandene et forspring er, at de får mere sol end vi andre.D-vitaminet- som primært kommer fra solen - kan reducere kroniske sygdomme med mellem 40 og 80 procent. Dertil kommer at mange af de andre europæiske lande anvender komplementær medicin, hvilket vi som bekendt ikke gør i Danmark. 

Skrevet af DRS 824 dage siden - Direkte link
Hvis det, som artiklen antyder, er behandlingskvaliteten der er den afgørende faktor, kan det vække til eftertanke at danskere har en højere levealder end amerikanere.

Skulle det (horribelt dyre) amerikanske sundhedsvæsen ellers ikke være LANGT bedre end det danske?

Skrevet af KMH1990 824 dage siden - Direkte link
Danmark har det 2. bedste sundhedsvæsen i Europa, og det er kun overgået af Holland. I skal huske, at sundhedsvæsenet ikke alene kan bedømmes på ventelister og behandlingskvalitet, selv om disse faktorer da er de vigtigste at se på.

Skrevet af Captain Awesome 824 dage siden - Direkte link
Jeg synes måske at de lidt for hurtigt konkluderer at det er en myte at vores usunde livstil er skyld i den lave gennemsnitsalder. Derudover er jeg enlig også mere interesseret i at se på hvor vi kan få mest ud af de penge vi investerer. Jeg synes at det er forkert at konkludere at det er bedre at behandle end at forebygge og jeg må indrømme at de ikke har overbevist mig.

Uden at være ekspert vil jeg tro at det mest skadelige ved alkohol er hvis man drikker for meget for tidligt og hvis det indtages over kort tid. Jeg tror problemet især er at de unge som er i puberteten drikker for meget. I Danmark har 31.6% børn mellem 13-15 år prøvet at være fulde mindst 2 gange. I Frankrig og Luxembourg er tallene henholdsvis 14.1% og 14.4%. Det tror jeg har mere betydning end at Frankrig samlet set indtager mere alkohol end os. Derudover har jeg lidt på fornemmelsen at de drikker mere rødvin end os, men at vi drikker mere øl og spiritus.   

http://www.oecd.org/dataoecd/19/4/43570328.pdf

Angående tobak, så tror jeg at det har ligeså meget at gøre med hvor sund ens livstil ellers er. Japanerne forbruger meget tobak, men de lever tilgengæld også meget sundere end os danskere. Hvis man ser på deres levestil, så spiser de mere fisk og flere grønsager end os, samtidig med at de indtager mindre af det usunde. Der er en god grund til at når folk får at vide at de skal omlægge deres livsstil, så er det japansk de skal spise. Man kan vel argumentere for at japanerne kompenserer for det høje forbrug af tobak ved en sundere madkultur. De ville vel også blive endnu ældre hvis de droppede tobakken.

Jeg er stadig ret overbevist om at det er klart bedre at investere i forebyggelse, da omkostningerne er markant højere når skaden er sket. Se bare på alle dem som skal have gastric bypass operation, som koster staten rigtig mange penge.

(Edit)Når det er sagt er det selvfølgelig interessant at se på problemstillingen, jeg kunne dog godt tænke mig at de var gået lidt dybere ned i stoffet. Samtidig kunne det være interessant med en rapport om hvor det bedst kan betale sig for os at investere vores penge. For det er jo det som det hele handler om.

Skrevet af Hr Hansen 824 dage siden - Direkte link
Prøv at se på hvem ophavsmændene er.
De er alle folk som går ind for at tobaksrygning skal være tilladt igen.

Det de prøver indædt på, er at sætte sundhedsstyrelsen i et dårligt lys, for derefter at få folk til at påberåbe at men ikke kan stole på at passiv og rygning er skadeligt.

Og wupti, så har de befolkningen bag sig, til at få rygeloven afskaffet.
Tjek selv de 3 forfattere efter.

Skrevet af sorenh 824 dage siden - Direkte link
Har du overhovedet læst artiklen? Bemærk at det er Ole Birk Olesen der har lagt artiklen på. Bemærkningerne må betragtes som et personangreb.

Skrevet af Hr Hansen 823 dage siden - Direkte link
Ved du noget om medier ?

Når en DJ spiller et stykke musik i radioen, er det så også DJ'en som har lavet musikken ?

Ole er bare "stråmand" her, han giver bare noget klummer vidre som KK har været med til at skrive.

KK& Co prøver på at få WHO og Sundhedsstyrelsen ud på glat is, så dekan få omstødt rygeloven, så enkelt er det. Læs alt det som KK harskrevet, nå det har du vel allerede.
Det lyser ud af KK at han for alt i verden vil havde den rygelov sat ud af kraft.
Hanprøver også på at sige at han støtter resturants og værtshusene til atder må ryges igen, da rygeforbudet kvæler omsætningen. KK er ligegladmed omsætningen, det er rygeforbudet han gå efter. Så alt hvad der kanhjælpe til at ændre denne lov, vil han bruge.

Desuden er detikke smart af dig at råbe på modetator, jeg tror godt at Ole er klarover at det ikke er ham som har skrevet det, han er kun budbringer

Skrevet af Henrik Keller 823 dage siden - Direkte link
Jeg kender jo ikke hr Hansen. Skulle det være hr jenson?

Som medforfatter til artiklen vil jeg gøre opmærksom på, at jeg er ikke-ryger samt, at jeg ikke har nogen som helst tilknytning til tobaksindustrien eller på anden måde er sponseret.
Rygning er sådan set et underordnet emne i artiklen. Hovedbudskabet er, at livsstil ikke er hovedårsagen til den lave, danske levetid. Vi søger derfor en alternativ forklaring.

Skulle der iøvrigt være noget odiøst i at være modstander af rygeloven (hvad mine 2 medskribenter er) eller (som jeg er) generelt at være skeptisk overfor det tiltagende sundhedshysteri, stigmatisering af visse befolkningsgrupper (f.eks overvægtige og rygere) samt den omsiggribende tendens til uopfordret indblanding i borgernes ret tilat træffe egne valg?

Skrevet af Hr Hansen 823 dage siden - Direkte link
Det er jo det som loven giver folk ret til, at træffe deres egne valg.

Man er ikke længere tvunget til at sidde og være passiv ryger.

Og du som læge skulle da netop kunne se skaderne.

Men du er måske mere int. i at folk komme ind på sygehuset total smadret og skal havde behandlinger der tager flere år at ændre. End at oplyse og rette de små skader over tid ?

Behandler du din bil på samme måde ? Og for den sags skyld dine tænder ?
Læge ?

Skrevet af Klaus K 823 dage siden - Direkte link
Kunne vi prøve at forholde os til artiklens indhold?

Det er jo en rimelig alvorlig sag, hvis det danske sundhedsvæsen er skyld i så mange dødsfald, at det kan ses tydeligt på vores levetid.

Det drejer sig ikke om rygere her, Pete. Det drejer sig om alle danskere ...

Skrevet af Hr Hansen 822 dage siden - Direkte link
Hvis du går så meget op i havd sundhedsstyrelsen bruger penge på.

Så skulle du måske stoppe din propaganda for rygning.

Der bruges mange penge på at behandle rygerne. DISSE penge kunne havde været brugt bedre.

Men det er som altid lettere at få andre til at stoppe med deres ellers sunde hobby, frem for at stoppe en dræber = rygning.

Henrik, som læge, kunne du så ikke få tobak ind under lykkepiller, det er åbenbart der de høre hjemme. Både hvad udsagn fra rygerne angår og også hvad afhængighed angår. Fordelen ved lykkepiller, er at der genere du ikke andre. Gi dog KK et rygestopkursus.

Skrevet af Klaus K 822 dage siden - Direkte link
Jeg spørger igen: Kunne du prøve at forholde dig til artiklens indhold?

Det er opfattet af selv den mest tungnemme, at du ikke bryder dig om rygning. Men det handler artiklen ikke om.

Kan du ikke prøve at glemme rygning, når du skriver her - eller skrive et andet sted, hvis det er umuligt?

Skrevet af Hr Hansen 822 dage siden - Direkte link
Jeg forholder mig til hvad jeg vil, på samme måde som du blander æbler og bananer.

Jeg mener bare at det er på sin plads at fortælle folk hvad det er du er ude på.

Først at give rygeforbudet skylden for den økonomiske krise, ved at sige at Kastrup lufthavn selv er skyld i de lave antal.

Derefter at gå efter WHO.

Og nu sundhedsstyrelsen.

Forhold dig til virkeligheden KK.

Skrevet af Henrik Keller 822 dage siden - Direkte link
Svar til hansen.
Mht hvad  Sundhedsstyrelsen bruger pengene på.
Som alment praktiserende læger bliver man tæppebombet med kampagner, farvestrålende foldere etc, der i mindste detaljer beskriver, hvordan folk bør spise, drikke, sove, motionere, tale med deres børn, hvor meget de må veje etc. Meget af dette udgår fra Sundhedsstyrelsen. Nogle af disse kampagner er gode, men mange er overflødige og spild af penge og ressourcer. Meget af dette materiale arkiveres derfor lodret i papirkurven.
Jeg har forståelse for, at der skal findes beskæftigelse til alle de kandidater i kommunikation o.l, der sprøjtes ud fra læreanstalterne.
Det virker imidlertid efterhånden som om alle disse kampagner er blevet hovedområdet, mens  behandling af sygdom og kontrol af denne (som burde være Sundhedsstyrelsens første prioritet) nærmest er en forsømt nebengeschæft,
Mens alle disse kampagner  kører på skinner, oplever vi svigt på svigt i de øvrige funktioner, hvor der leveres bortforklaringer i TV. Senest i sagen med den Egyptiske læge med forfalskede papirer, der  (trods svenske advarsler) fik autorisation i Danmark. Ja han fik til og med (uden nogen form for kontrol) speciallægeautorisation.
Denne fokuseren på eget ansvar har for sygdom har en anden uønsket effekt: Den syge pålægges skyldfølelse for sin sygdom, mens en ineffektiv diagnostik og behandling (pga forkert prioritering af ressourcerne)  frikendes.

Skrevet af Hr Hansen 821 dage siden - Direkte link
Det kan da godt ske at I får mange foldere og plakater, men I vælgervel selv hvad I hænger op. Der er mange steder hvor pengene går tilplakater og andet. Mon ikke at der også er nogle som betaler for deplakater. Desuden så har de plakater dog et formål, man får en varieretkost :-).

At de måske skulle ligge focus et andet sted også, jo, men så er derandre i befolkningen der mener at de bestammer over hvem der har enpraksis. Jørgen Ege skulle aldrig havde haft en. Men selv om at han vari tv gang på gang med dårlig omtale, så gik folk selv til ham.

jeg mener nu at det er OK at rygerne bliver pålagt de sygedomme som deselv pådrager sig, ved deres rygning. Hvis vi holder dem i hånden ogklapper dem på skulderen, så mener de jo at de er verdens bedstefolkefærd.

Og til KK. Hvis jeg ikke tager meget fejl, så står der øl og RØG ioverskriften. Men måske har du endnu engang lavet en overskrift somikke lever op til noget - overhovedet

Skrevet af Henrik Keller 822 dage siden - Direkte link
Du tillægger mig motiver jeg ikke har. Jeg er enig i, at det skal være muligt at færdes uden at blive generet af røg (arbejdspladser etc), men jeg kan ikke se, hvorfor man unødvendigt skal genere rygere.

 Det gør man, når man (som visse offentlige arb.givere) har oprettet små korps, der jagter rygere, der i deres pauser ryger udendørs. Jeg kan heller ikke se, hvorfor man skal sløjfe rygerum (med mindre det rent teknisk ikke kan lade sig gøre at have rygerum). Jeg har det også skidt med, at man går ind og påbyder rygeforbud på værtshuse, som jo er privat område og hvor man ikke er tvungen til at opholde sig.

Problemet er jo også, at det ikke stopper her. Der tales om totalt rygeforbud. På små værtshuse hvor der kun kommer rygere og som har en social funktion for disse mennesker, der ofte har deres fællesskab her). Der tales om rygeforbud i eget hjem samt rygeforbud i fri luft. Stemningen er simpelthen blevet hysterisk og dette hysteri næres af organisationer, der har økonomisk interesse i sagen. De ønsker fortsatte bevillinger til div. projekter og den bedste måde at gøre dette på er at overdrive problemernes størrelse. Det ses også indenfor beslægtede områder, hvor størrelsen af problemer vedr f.eks overvægt,diabetes og osteoporose blæses fuldstændigt ud af proportion, men det er jo en god måde at bevare omsætningen i disse organisationer.

 Det betyder desværre også, at en del af de penge, der kunne bruges på sygdomsbehandling istedet kanaliseres over i div. futile projekter, der også ofte  lægger beslag på personaleressourcer, der ellers kunne anvendes på behandling.
Det er vel unødvendigt at nævne, at lægemiddelindustrien ofte støtter sidde organisatione rog deres projekter. Det fører jo ofte til udskrivelse af mere medicin.

Selvfølgelig skal der oplyses om sund levevis og  selvfølgelig skal der oplyses om skadevirkninger af tobak og alkohol, men man bør ikke antaste  det frie valg og, at folk har ansvar for deres eget helbred.

Jeg forstår slet ikke  dette hysteri. Danskerne har aldrig været sundere og der er lang imellem, at man som alm læge ser alvorligt syge patienter. Vores levetid har aldrig været længere. Det går altså godt, men vi har et efterslæb i forhold til andre lande og her tror jeg altså, at vores sundhedsvæsen har en del af skylden. Derfor er det barokt, at der i disse år fokuseres så meget på forebyggelse. Der er ikke ret meget mere at vinde på denne konto - udover at det selvfølgelig kan kaste nogle jobs af sig. De forebyggelsestiltag, der virkelig batter er allerede indført. Sådan er det jo tit. De vigtige tiltag, der indføres i starten  har stor effekt, men effekten af senere indførte tiltag (mindre vigtige områder)bliver mindre og mindre. 
Derimod kan sygdomsbehandlingen på en række områder optimeres. Det er der bare ikke så meget salg i og mange læger & sygeplejersker vil hellere beskæftige sig med forebyggelse/div projekter end at arbejde med behandling på vores sygehuse. Det er faktisk ved at blive et problem.

Skrevet af Hr Hansen 821 dage siden - Direkte link
Hvorfor genere rygerne så os ?
Her tænker jeg på åben gade, hvorfor skal de ryge på gågaden, det er jo umuligt at undgå røg her.

Igen, hvorfor må en autolakere ikke sige at han ikke bruger værnemidler, så må folk selv om de vil arbejde der ? De har jo ikke værnemidler, når der arbejder sort der hjemme, hvorfor så på arbejdet ?

Jeg har en nabo der ryger og luften er meget tør i min lejlighed, pga, at røgen går ind i min lejlighed. Skal jeg så bare flytte ? Hvis jeg siger noget, som jeg har prøvet, så går der en Kim Larsen op i dem "Vi har ret til at ryge" Altså har rygerne RET til at skade mig.

De penge og tid som bliver brugt på at reparere rygerne, kunne være brugt bedre. For så godt et liv giver rygning ikke, giv dem dog lykkepiller i stedet.

Jeg tror ikke at vi er "sundere" på ordet "sund" men vi lever længere. Det skyldes ikke rygning, men mere at vores arbejde ikke er så usund længere, vi bliver ikke nedslit på samme måde længere. Det var også det som tjenerforbundet var inde på da de  støttede  rygeloven. Desuden så holder  syghusene liv i hvad somhelst.  Jeg tror at vi så skulle havde  uddannet nogen til forbyggning, på samme måde som der er tandlæger og tandplejere.

Skrevet af Klaus K 820 dage siden - Direkte link
Hvorfor genere rygerne så os? Her tænker jeg på åben gade, hvorfor skal de ryge på gågaden, det er jo umuligt at undgå røg her.

Har du overvejet, om det måske skyldes, at der er indført rygeforbud på stort set alle indendørs steder? De gør det jo, fordi de må ikke andet. Før rygeloven var der jo ingen, der røg på åben gade.

Skrevet af Hr Hansen 819 dage siden - Direkte link
Før rygeforbudet var der ingen der røg - vel ?

Med det svineri der også var dengang, var det tydeligt at der var nogle der røg.

KK du prøver med alle midler at få den rygelov omstødt. Men jo, folkgik også og røg dengang og dengang var det lige så træls som det er idag. Men dengan havde vi rygediktatur og sagde man noget om det, varder ingen der sagde noget, man godtog røgen. Men man (nogle er) blevetklogere og man vil ikke den usunde og stinkende røg mere.

Skrevet af Afskaftopskattennu 824 dage siden - Direkte link
Rygning har naturligvis en stor årsag til den lave danske levealder. Her skal man sammenligne med lande med ens eller lignende populatione, som f.eks Sverige og Norge, der begge har haft lavere tobaksforbrug end Danmark og bedre sundhed.

Klaus K, der her kalder sig 'researcher', tidligere var han røg researcher, ønsker igen at frikende tobakken fra den ringe levealder i Danmark.

Der er dog også andre årsager, som sundhedsøkonomen Jes Søgaard tildigere har undersøgt og det er de ringe ressourcer sundhedsvæsenet i årtier har manglet i forhold til andre lande.

http://www.regionmidtjylland.dk/files/Regionshuset/Regions%C3%B8konomi/%C3%98konomisk%20redeg%C3%B8relse%2001-08/fane10/10.09.2%20Lav%20udgiftsv%C3%A6kst%20i%20dansk%20sundhedssektor%20sammenlignet%20med%20den%20%C3%B8vrige%20vestlige%20verden.pdf


Man får simpelthen ikke top behandling med dårlige bevillinger. For de 85 % af befolkningen der ikke ryger er det derfor også vigtigt at der ses på andet end den kræftfremkaldende tobak.

Skrevet af Henrik Keller 823 dage siden - Direkte link
At danskerne  er det folk i Europa med flest raske leveår, men med lavest levetid indikerer, at problemet må være behandlingskvaliteten i sundhedsvæsenet. Vi har i en lang årrække brugt færre penge  på behandling, end sammenlignelige lande. I stedet har vi brugt mange penge på overførselsindkomster, hvilket har ført til et forholdsvist lige samfund. Det kan måske forklare, at vi holder os raske i mange år.
Man kan ikke nødvendigvis gå ud fra, at forebyggelse betaler sig. Hvad f.eks overvægt angår, har det været meget svært at bevise (se f.eks undertegnedes indlæg på Facebookgruppe 360 grader sundhed), men der er en del mennesker, der ernærer sig af at arbejde med forebyggelse. Andre har det som hellig  ideologi, der ikke må antastet. En evt gevinst ved forebyggelse vil vise sig efter mange år, men det er nu der mangler penge og mandsdkab til at behandle de der allerede er syge.
Jeg vil iøvrigt ikke bestride, at det er usundt at ryge og jeg ryger da heller ikke selv. Jeg vil blot forsvare folks ret til selv at træffe deres egne valg.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

45
23
89
13
62
7
3
3
2
9
3
7
22
2
54
48
2
2
63
14
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen