Kontakt 180Grader.dk
43

Skrevet af thure barsoe 729 dage siden - Direkte link
En bedre og enklere løsning af krisen, som ikke kræver ofre, men giver mere dynamik.

Regeringens første udspil som ville ramme folkepensionisterne hårdt satte gang i seniorsagen´s tænketank som kom frem til et forslag med en løsning for fremskaffelse af finanskrisens manglende 24 milliarder, uden at det kræver ofre, men tværtimod skabes forøget vækst og dynamik:
600.000 ansatte i den private sektor skal motiveres til at arbejde en time ekstra hver dag mod at der kun betales 30% skat af denne time. De 30% skat vil på 3,5 år skabe en indtægt til staten på 27 milliarder kroner.
Efter 3,5 år er krisen betalt og alle kan gå tilbage til 37 timers ugen. Børnefamilierne og de arbejdsløse m.fl. kan fortsætte med aftaler som hidtil.
Ingen hekseri - kun sund fornuft, det kan nås endnu. . . .

Thure Barsøe-Carnfeldt, næstformand www.Seniorsagen.org.
Jens Ole Lundsgaard, medl af bestyrelsen Seniorsagen

Skrevet af Udlandsdansker 729 dage siden - Direkte link
Glemmer du ikke, at staten jo skal betale de ansattes løn, før de kan skrabe 30 % skat ind? Det giver vel ikke noget provenu? Kunne du måske redegøre lidt bedre for dine beregninger?

Skrevet af Hamlet4 729 dage siden - Direkte link
De skal arbejde en time mere uden løn. 30% af ingenting er ingenting.
I den sidst time er skatten kun 30% istedet for 50%. Staten taber en indtægt svarende til 20% af en timeløn for 900.000 statsansat hvert uge.

Du har ret udlandsdansker.

Skrevet af Frode 729 dage siden - Direkte link
Det giver da overhovedet ingen mening.

Hvorfor skal nogen arbejde mere, for at andre kan dalre rundt og lave ingenting?

Det er ikke os, der i forvejen knokler liver ud af os selv, der skal yde endnu mere. Vi skal i stedet motivere dem, der ikke løfter en finger, ved at gøre det massivt mindre attraktivt at leve på passiv forsørgelse og gaveregn.

Skrevet af T Larsen 729 dage siden - Direkte link
Alle os under 60 arbejder gratis en time mere om ugen således at I over 60 kan blive fri for at bidrage til løsning af de udfordringer ung som gammel har været med til at skabe gennem de sidste mange år? Selvfølgelig syntes rødvins-segmentet at det er en behagelig løsning, men var det ikke muligt at diske op med noget seriøst?

Skrevet af Pedersen 729 dage siden - Direkte link
Thure - jeg er kontraktansat til 37 timer, arbejder dog mellem 60 og 70.

Fra hvor jeg står mangler din kommentar komplet forbindelse med virkeligheden.

Reelt er det som du efterspørger er at min arbejdsgiver giver mig en lønstigning svarende til 1/38 af min løn sammen med alle ansatte i den private sektor - en slags inflation om man. Præcis den samme inflation kunne man opnå ved at sænke samtlige overførsler med 1/38.

Prøv at tænk over den, og iøvrigt - du skal være velkommen i Danmark, hvis du en dag har lyst til at kende virkeligheden her.

Skrevet af Peter B. Perlsø 729 dage siden - Direkte link
>600.000 ansatte i den private sektor skal motiveres til at arbejde en time ekstra hver dag mod at der kun betales 30% skat af denne time. De 30% skat vil på 3,5 år skabe en indtægt til staten på 27 milliarder kroner.
Efter 3,5 år er krisen betalt og alle kan gå tilbage til 37 timers ugen. Børnefamilierne og de arbejdsløse m.fl. kan fortsætte med aftaler som hidtil.
Ingen hekseri - kun sund fornuft, det kan nås endnu. . .

Hej Thure.

Hvor har i behandlet de offentligt ansattes arbejdstid?

Iøvrigt vil en lavere skat generelt, og ikke kun på denne ekstra time, automatisk føre højere produktivitet med sig, så jeg så gerne at i forslog 30% flad skat over hele linien.

Skrevet af RonPaulist 729 dage siden - Direkte link
Hun har en pointe lige bortset fra at hun selv har valgt at stole på det offentlige, som forsørger hvilket ikke er særlig fornuftigt.

For hvorfor skal systemet fungere på den måde så et boligselskab eller en privat udlejer bliver forfordelt i denne sag. Det vil de jo blive i det øjeblik hun skal finde et nyt sted at bo og kommunen skal anvise et sted til hende. I de kommuner der er mangel på boliger vil det ofte resultere i ekstra store udgifter for kommunen.

I boligselskaber er jeg ret sikker på der spekuleres i dette. Enlige mødre ryger altid foran i køen.De har fortrinsret til de store lejligheder hvis de har børn. OG fordi de har kommunen i ryggen i de fleste tilfælde. Derfor er også private udlejere interesserede i at få dem, som lejere. Sikre penge uden bøvl.

Argumentet om at hun skal have sin ejerbolig betalt af andre skatteydere er i udgangspunktet ikke ok. Men er det i orden at vi betaler alligevel når blot det er et boligselskab eller en privat udlejer, som scorer pengene? Og hvad er det staten vil fortælle os vi sparer hvis hun ikke kommer i arbejde? Forklar mig logikken i dette. Jeg er så dum jeg ikke forstår det.

Skrevet af Helle 729 dage siden - Direkte link
Hun kunne jo vælge at flytte hen et sted, hvor man rent faktisk kunne bruge hendes arbejdskraft - så ville hun heller ikke ha' behov for støtte fra staten. Det job, hun havde før, lyder ikke til at føre til så mange muligheder i Nordjylland, og slet ikke under krisetider, så hvad med tættere på en større by?

Skrevet af Jacob de Lichtenberg 729 dage siden - Direkte link

Hmm.. Ikke den skarpeste artikel jeg har læst til dato, men den skal selvfølgelig også bare række ud til læserens følelser, og så er fejlagtige udsagn mindre betydningsfulde...

Hvis hun vitterlig var uafhængig af de offentlige kasser, så ville indgrebet jo ikke betyde noget, men det gør det jo i høj grad.

Som uddannet erhvervsøkonom med speciale i international handel har hun sat en ære i at gøre sig uafhængig af forbrugslån og alverdens offentlige ydelser, siden hun for fire år siden droppede et topjob som key account manager og en arbejdsuge på op til 70 timer for at flytte på landet i Nordjylland.
– Med de stramninger i børnepenge-satserne mister vi halvdelen af de penge, vi skal leve for. Det kan ikke lade sig gøre, så der er kun én ting at gøre: Vi må flytte, siger Nita Skov, som modtager dagpenge efter fire gange barselsorlov siden 2004.

Som mor til Freja på seks år, Bjarke på fem, Nana på fire og toårige Sune mister Nita Skov fra udgangen af juni 32.000 kroner om året svarende til halvdelen af familiens børnepenge. Det kan Nitas ellers stabile økonomi ikke klare.

En mindre detalje, men disse to udsagn hænger heller ikke sammen:

Som mor til Freja på seks år, Bjarke på fem, Nana på fire og toårige Sune mister Nita Skov fra udgangen af juni 32.000 kroner om året svarende til halvdelen af familiens børnepenge. Det kan Nitas ellers stabile økonomi ikke klare.
[Nita]s liv og hele værdigrundlag blev vendt op og ned, da hun i 2005 købte en ruin af en landejendom for en halv million kroner og fik sin første datter med den mand, der er far til alle børnene.

Han har i de seneste tre år været ude af Nita Skovs liv.


Skrevet af cnielsen 729 dage siden - Direkte link
Forældre afrunder normalt deres børn alder. Jeg ser intet unormalt i matematikken.  

Skrevet af Pedersen 729 dage siden - Direkte link
Tja. Barnets alder kan godt passe.

Men hvad med: "hun har sat en ære i at gøre sig uafhængig af forbrugslån og alverdens offentlige ydelser" og "Nita Skov har modtager dagpenge efter fire gange barselsorlov siden 2004."

At en journalist ikke kan finde ud af at dagpenge altså er en offentlig ydelse er da lidt af en fadæse eller hvad?

Skrevet af Peter B. Perlsø 729 dage siden - Direkte link
Du forlanger for meget af journalisterne :P

Skrevet af Bosse 729 dage siden - Direkte link
Hvis Sune er 2 år og 3 måneder gammel eller ældre kan besvangringen vel godt være sket for 3 år siden?

Skrevet af Jacob de Lichtenberg 729 dage siden - Direkte link
Ja, det har i selvfølgelig ret i...

Skrevet af Hamlet4 729 dage siden - Direkte link
Hvad er det med ekstra-bladet og hvordan staten "stjæler" overførelsesindkomster fra folk.

Hvis jeg giver en bums på gaden 10 kr en dag, og kun 5 kr. den næste dag, så har jeg vel ikke stjålet 5 kr. fra manden - har jeg vel. SKAL JEG I FÆNGSEL?? 

Skrevet af cnielsen 729 dage siden - Direkte link
Problemet er det gamle liberale argument at hvis du hver dag i en måned giver en bums 10 kr bliver han afhængig og forventer dit bidrag. Du har samme problem hvis du fodrer de vilde fugle om vinteren. Hvis du stopper fodringen dør de af kulde.

Folk burde være for kloge til at basere deres liv på offentlige ydelser. De forsvinder nemt fra dag til dag under en beskidt forhandling en sen nattetime i finansministeriet.

Skrevet af Peter B. Perlsø 729 dage siden - Direkte link
Arbejde: betal 40-60% i skat. Brug 40-60t af dit liv om ugen på arbejde, transport m.v.

Netto: - 8 timer eller mere om dagen, og med sikkerhed under 50% af dit arbejdsprodukt til udbetaling når moms o.a. offentlig bebyrdelse af dig regnes med.

Kort opsummeret: Stort tidsforbrug og kun moderat bedre levestandard ift. at være på støtten (se herunder). For nogen, forsvindende lille fordel over at være på bistand.



Bistanden: Udover aktiveringschikanen (såfremt relevant - ikke hvis man er på div. pensioner, efterløn eller i dette tilfælde med børnepenge), fri som fuglen.

Netto: I mange tilfælde ingen tid brugt, og gratis penge.

Kort opsummeret: Typisk intet tidsforbrug og stadig en ganske acceptabel levestandard.




Hvis man er klog vælger man naturligvis at hoppe på støtten. Man må da være galt afmarcheret hvis man frivilligt bruger sit liv på arbejde hvis man har muligheden for at stikke fingrene i kagedåsen her i landet.


Sagt på en anden måde: Vidt åbne offentlige kasser er et free rider problem, fordi ingen har et incitament til ikke at bruge af "de offentlige ressourcer". Ironisk nok er problemet skabt ikke af for lidt offentligt, men for meget. Løsningen er åbenlyst færre offentlige kagedåser at tage af, og at låget hurtigere sættes på.

Noget sker der da, men det er for lidt, og ikke akkompagnieret af skatteletelser i den anden ende (som skulle gøre arbejde rentabelt - nu er vi så i en situation hvor arbejde er lige så urentabelt sm det var før. duh.)

Skrevet af Niklas Nikolajsen 729 dage siden - Direkte link
Lad være med at få børn - hvis du hverken kan forsørge dig selv, eller få et parforhold til at fungere.
Lad være med at tude, når du alligevel vælger at opfører dig så uansvarligt, og mærker nogle af konsekvenserne.

Folk er egoistiske, når de fokuserer på deres "ret" til børn, selvom de intet forsørgelsesgrundlag har - og slet ikke tænker på de børns eventuelle tarv. Sådanne folk er jo ikke egnet som forældre, og jeg ser ikke grund til at skatte-udplyndre alle de hårdtarbejdende, ansvarsfulde mennesker, så de knapt har råd til egne børn, for at betale dem til en ansvarsløs børnefabrik, der bor i landlig idyl, og som ikke laver en dyt!

Hovedpersonen i denne artikel skal have et tilbud om at få bortadopteret det nødvendige antal børn for, at hun atter kan få økonomien til at hænge sammen - og nichts weiter...

Skrevet af Jakob J 729 dage siden - Direkte link
4 børn når man ikke har et job er vist også lige i overkanten... hun kunne vel have stoppet efter 2?

Skrevet af cnielsen 729 dage siden - Direkte link
omkring halvdelen af alle ægteskaber bliver opløst så der burde ikke blive født mange børn under dine regler :-)

I dette tilfælde er løsningen meget nem - overfør forældremyndigheden for de to ældste børn til faderen.

Skrevet af Niklas Nikolajsen 729 dage siden - Direkte link
Det er mig ligegyldigt - hvor mange børn der fødes.

Ja - ægteskabet og kernefamilien er effektivt opløst som social og økonomisk enhed - af socialstaten.

Skrevet af clauswobbe 729 dage siden - Direkte link
Mens I prøver at finde huller i hendes historie vil jeg da lige ytre, at jeg godt kan forstå at børnerige familier og andre får et mindre shock over regeringens plan. Man kan naturligvis sagtens diskutere størrelsen af børnepengene, men det er uanstændigt at vedtage et forslag, der med så kort varsel får betydning for et antageligt ikke ubetydeligt antal mennesker. Ændringer af den karakter bør ikke ske med tilbagevirkende kraft, hvad det effektivt gør i dette tilfælde - folk kan jo ikke ændre på, at de har fået børn.

Karakteren "Dumpet" til regeringen.

Skrevet af Niklas Nikolajsen 729 dage siden - Direkte link
>Ændringer af den karakter bør ikke ske med tilbagevirkende kraft

Det bliver de da heller ikke. Der er jo ingen, der bliver bedt om at betale mange års børnepenge tilbage...

Jeg er enig i, at der var mange mange steder, der burde have været sparet på, før man gik til børnechecken. Jeg er også enig i, at fjernelsen af en offentlig ydelse, der berører folk direkte privatøkonomisk, bør følges af en ditto skattesænkning - for ellers kommer folk med marginal-økonomi slemt i klemme.

For de folk, der har baseret deres indkomst på offentligt bidrag til børneforsørgelsen, er situationen derfor beklagelig. Men det viser præcis hvor lidt mening det giver at placere sin skæbne i hænderne på socialstaten.
I sidste ende må ret må være ret, og ret er, at folk selv må forsørge deres børn, uden at forvente at andre gør det. Derfor må de familier, der nu ikke kan få det til at hænge sammen, kombinere en eller flere af: løbe hurtigere / tjene mere, spare/skære ned i forbruget, bede private filantroper om hjælp eller evt. vælge at bortadoptere.

Det er dog en skandale, at besparelserne ikke gav udslag i lavere skat, men at der faktisk også var skattestigninger. Det er ved at være meget svært at leve økonomisk komfortabelt som almindelig familie i Danmark...


Skrevet af Helle 729 dage siden - Direkte link
Den træder jo netop heller ikke i kraft nu? Først næste år, og der får man 2/3 og året efter 1/3, så der er da tid til at omstille sig og gradvist ændre på de ting, der skal ændres, for at få det til at hænge sammen.

Skrevet af slettet bruger 2688 729 dage siden - Direkte link
Fantastisk artikel. Forstår overhovedet ikke hendes sag! Kan på ingen måder føle sympati med hende. Hun er dybest set ked af at hun nu ikke i helt samme grad kan gå derhjemme og hygge sig med sine børn. Det kan jeg da godt se er træls, men hvorfor pokker er det hun mener de arbejdende mennesker i det her land skal betale for det? Hun kan jo sagtens tjene sine egen penge, hun er uddannet erhvervsøkonom med speciale i international hande...  Finder det også morsomt at der i artiklen skrives hun har gjort en ære i at holde sig fra offentlig forsørgelse. Dog har hun været på offentlig forsørgelse siden 2004. 

Skrevet af Jesper Jagd Ottosen 729 dage siden - Direkte link
Lige på kornet

Skrevet af Peter B. Perlsø 729 dage siden - Direkte link
>Fantastisk artikel. Forstår overhovedet ikke hendes sag!

Hendes sag er som tusinder af danskere, at de har planlagt deres liv udfra en forventning af statens altid lovede gavegiveri vil fortsætte i al evighed,men at de økonomiske realiteter om velfærdsstatens uholdbarhed nu sætter ind og afskærer de lyserøde drømme.

Og der komemr mere, hvor flere der har købt vefærdsdrømen vil blive fanget, fordi det offentliges økonomiske inkompetence og manglende evne til at fremskrive er noget nær en stensat lovmæssighed.

Efterlønnen skal nok ryge, og det skulle ikke undre mig det mindste om det bliver en socialdemokratisk regering der tager livet af den (efter at de har udsat det nationaløkonomiske kollaps af deres forbrugspolitik et par år ved at sælge offentlig ejendom fra, ala TeleDanmark i 1990'erne :)

Skrevet af Kasper Petersen 729 dage siden - Direkte link
Det ville klæde journalisten at have spurgt hende, om løsningen monstro kunne være at få et job og dermed selv stå for at forsøge sine egne børn. Den slags medløber-mikrofonholderi giver mig mavesmerter.

Skrevet af slettet bruger 2688 729 dage siden - Direkte link
Nej for hun bor jo i UDKANTSDANMARK hvor man ikke kan få jobs.

Skrevet af michael 729 dage siden - Direkte link
Ens boligsituation er et valg, medmindre gæld umuliggør flytning.

Skrevet af Adam2010 729 dage siden - Direkte link
Som uddannet erhvervsøkonom med speciale i international handel har hun sat en ære i at gøre sig uafhængig af forbrugslån og alverdens offentlige ydelser [...]



Det har hun ikke klaret særlig godt...

Skrevet af Ole 123 729 dage siden - Direkte link
Så må hun vist igang med at lave noget og holde op med at leve på nas - velkommen til den virkelige verden, mor er ikke et job det er en relation.

Skrevet af Rasmus J 729 dage siden - Direkte link
Korrekt - det er skú skræmmende nogle af de udtalers der kommet i de sidste par dage, hvor folk nærmest ser det som et arbejde de har fået påbudt, at producere nye skattebatterier/skatteborgere til Staten, og nu har Staten så lavet kontraktbrud.

Skrevet af slettet bruger 3166 729 dage siden - Direkte link
Ja, det var en af de mere komiske indslag i dagens Danmark

Skrevet af Karsten 729 dage siden - Direkte link
Har hun mon en bil eller et kørekort? Jeg er sikker på, at en handelsskole f.eks. godt ville kunne bruge hendes praktiske erfaring på HG, HHX, eller som underviser i en af Voksen-klasserne.
Hun bor i Brønderslev, så hvis hun har en bil, kan hun hurtigt komme til Hjørring, EUC Nord, eller Aalborg (Aalborg Handelsskole)

Jeg går ud fra, at hun selv sine passer børn? Det betyder jo så, at hun ikke bruger hverken vuggestue, dagpleje eller børnehave. Alene der ligger der jo en besparelse for Brønderslev kommune.

Og igen, hvis hun har en bil, kan hun køre til Hammer Bakker, hvor der ligger en institution for folk med Down's Syndrom). Hvis I ellers læser hele artiklen, vil I se, at der faktisk også står dette:


Prisen for at rykke til udkant-Danmark er, at Nita er kronisk arbejdsløs trods bunker af ansøgninger på alle mulige ufaglærte job. Det betyder også, at hun umuligt kan bide sin stolthed over og tage et lån i kampen for at redde sit ’lille paradis’.
Kilde: http://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/article1352756.ece#ixzz0p9WbonoG

Så hun gider såmænd godt at arbejde...

Skrevet af Niklas Nikolajsen 729 dage siden - Direkte link
>Så hun gider såmænd godt at arbejde...

Det vil de skam allesammen - når du spørger dem :-) De gør det bare ikke.

Skrevet af Kasper M 729 dage siden - Direkte link
"Jeg går ud fra, at hun selv sine passer børn? Det betyder jo så, at hun ikke bruger hverken vuggestue, dagpleje eller børnehave. Alene der ligger der jo en besparelse for Brønderslev kommune."

Ifølge de regnskaber, kommunerne normalt præsenterer, er udgifterne til pasning af 3 børn en del højere end udgiften til 1 voksen på fuldtidsdagpenge.

Skrevet af Kasper M 729 dage siden - Direkte link
"Prisen for at rykke til udkant-Danmark er, at Nita er kronisk arbejdsløs trods bunker af ansøgninger på alle mulige ufaglærte job."

Og så overskriften igen: "Enlig mor som ikke gider at arbejde får halveret sine børnepenge"

Jeg synes ikke de 2 citater hænger sammen.
Iøvrigt er jeg lettere irriteret over den store mængde af voldsomt kyniske kommentarer fra læserne i denne tråd.
Kvinden har disponeret forkert og regnet med en offentlig ydelse, som inden længe kan blive taget fra hende. Det er da dumt og uheldigt, men jeg foretrækker dog hendes valg fremfor andre, som ofte fører til dyre lejemål midt i byerne med tårnhøje offentlige ydelser i form af kontanthjælp, boligstøtte osv. Hun har hidtil kunnet klare sig for rimeligt lidt grundet billig ejerbolig, men det kan jo slutte nu. Jeg siger ikke det er urimeligt, men bryder mig bestemt ikke om de hånlige reaktioner fra mange af jer.
Og jeg tror vi er meget langt fra den lovgivning I foreslår, som begrænser "hjælpen" til at være et tilbud om bortadoption.

Skrevet af Kim Freyberg 729 dage siden - Direkte link
Der er noget du har misforstået. Der er ikke empati denne historie handler om. Det du kalder hånlighed, er bare såkaldt tørre konstateringer. Engang var det flovt at modtage offentlige ydelser, fordi man ikke gad tage sig et arbejde. I dag sidder folk åbenlyst i medierne og klynker, når de ikke kan få nok klemt ud af de sociale kasser. Og så er spørgsmålet, på hvilken side denne kynisme egentlig befinder sig?

Skrevet af Ulla Lauridsen 729 dage siden - Direkte link
Ja, hun er grotesk. Hun har en god uddannelse og værdifuld joberfaring. Hun har alle chancer for at forsørge sig selv og de børn, hun formentlig har fået med vilje. Nul medlidenhed fra min side. Hun har allerede levet på nas alt for længe, og det gavner hverken hende eller børnene, som opdrages til at tro, at man har ret til at forvente, at andre mennesker lægger mere end halvdelen af deres indtægt i skat, så man selv kan hygge sig derhjemme.
Det er skønt, at dagpengeperioden også forkortes - så vil hun formentlig snart vågne op og få sig et arbejde. Ja, hun skal sikkert flytte. Det bliver alt sammen til det bedste. Som minimum må hun holde op med at brokke sig og tage ansvaret for sine valg.


Skrevet af Asger Jon 729 dage siden - Direkte link
De røde journalister slår igen!

Rendestendsbladets journalist vælger at vinkle kvindes historie sådan, at hun nu er offer for systemet ved, at systemet fratager hende hendes indtægt. En bedre vinkling ville være at spørge hende, om hvor stor en betydning vores skattesystem havde for hendes beslutning om at opsige hendes tidligere stilling.

Hvis skattesystemet ikke tog alle hendes penge, da hun arbejdede, havde hun måske forsat med at arbejde, og måske havde hun fundet en løsning på sit arbejde, der satte hende i stand til at arbejde fra hendes hjem. Måske ville det have hjulpet udkantsdanmark, at mange mennesker som arbejder og stresser inde i byen kan lukke deres bærbare computere og tage dem med ud til en billig bolig i for eksempel Nordjylland? Hvis vi forestiller os den situation, så måtte kvinden jo også foretage sine indkøb i udkantsdanmark og skabe arbejde til købmanden og så videre.

Jeg kan kun tale for mig selv, men jeg ville helt klart foretrække at bo et stort sted i udkantsdanmark og så arbejde foran computeren, fremfor at sidde i en lille, men dyrere lejlighed på femte sal og sidde foran en computer en computer på et kontor på syvende sal.

Lad os da indrette os sådan, at børnefamilier hvor forsørgerne arbejder foran computere kan flytte til udkantsdanmark og give deres børn masser af plads at boltre sig på.

Skrevet af BoNordahlPedersen 729 dage siden - Direkte link
En person som Nita Skov bør hjælpes gennem det børnefradrag Ole Birk Olesen anviser i sin leder. I et ordentligt liberalt samfund bør man kunne sørge for sig og sine før man skal sørge for fællesskabet. Det er ikke rimeligt Niklas Nikolajsen at tvinge en mor til at bortadoptere sine børn fordi hun skal sponsere egnsteatre og miljøkonsulenter - dette "privilegium" må desværre tilfalde os som kan brødeføde vor familie og lidt til. Hermed også sagt at regeringen kunne have sparet lidt yderligere på f.eks. andre overførselsindkomster og de nye store mængder af administratorer som åbenbart skal engageres krise eller ingen krise, så det ikke IGEN er de arbejdende og dem som blot ønsker at klare sig selv der skal holde for

Skrevet af Udlandsdansker 729 dage siden - Direkte link
Hende Nita Skov der ville have fået 0 kr. ud af OBO'ens forslag, da hun jo ikke har et arbejde, derfor ingen indtægt, og derfor intet at bruge sit fradrag til.

Skrevet af BoNordahlPedersen 728 dage siden - Direkte link
Så kunne hun tage et ;0) Når det er sagt, er dagpenge også skattepligtige, så lidt ville hun have fået

Skrevet af Kong Kret 729 dage siden - Direkte link
Endnu en udgave af Ekstrabladets smædekampagne mod Dansk Folkeparti. Det har intet med journalistik at gøre; det er bare fordummende.

Skrevet af V Rasmussen 728 dage siden - Direkte link



"mister fra udgangen af juni 32.000 kroner om året"


Hvad snakker hun om ? Ordningen indføres gradvis over 2 år med lidt reduktion ad gangen ..."Der samtidig indføres en overgangsordning, som indebærer, at alle børnefamilier
modtager en kompensation på 2/3 af den del af børnefamilieydelsen,
der efter de nuværende regler overstiger 30.000 kr. i 2011. I 2012 udgør
kompensationen 1/3."

Skrevet af Afskaftopskattennu 728 dage siden - Direkte link
Der er fejl i artiklen:

Man kan tjekke tallene efter her:

FamilieydelserBørnefamilieydelse 0 - 2 år pr. kvartal kr. 4.247Børnefamilieydelse 3 - 6 år pr. kvartalkr. 3.362Børnefamilieydelse 7 - 17 år pr. kvartalkr. 2.645



http://www.lolland.dk/Borger.aspx?M=News&PID=135&NewsID=1510

Skrevet af vera madsen 726 dage siden - Direkte link
Det er min mening, at børneydelsen skulle være indtægtsbestemt, eller reguleres nedad efter antal børn.
Samtidig mener jeg så heller ikke, at det er en belønning i sig selv at få mange børn, at en familie som den der i begyndelsen af debatten om begrænsningen af ydelsen, med 7 børn årligt modtager 100.000 skattefrie kroner om året, blot for at sætte børn i verden er vel ikke rimeligt, det er og bliver skatteyderne der betaler også unge under uddannelse.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

47
23
89
13
62
7
3
3
2
4
9
7
22
2
54
48
2
2
63
14