Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af CaBroKo 800 dage siden - Direkte link
Det er som sædvanligt en halv løsning, men selvfølgelig bedre end ingenting.

Og i øvrigt: har man flyttet navngivningen i samme ombæring? Formentlig ikke. Det betyder, at det kun er ét besøg hos præsten, de nybagte slipper for, og så får præsten da mere tid til sit egentlige arbejde. :-)Det seriøse ville naturligvis være, at flytte al civilregistrering fra kirker/præster/degne til folkeregistret. Der har vi de professionelle, når det gælder at holde styr på, befolkningen - hvor mange der er, og hvor de bor. Vær lidt lean-agtige: overlad opgaven til dem, der gør det bedst!

Skrevet af Isabella Balkert 800 dage siden - Direkte link
Enig, enig og enig :D

Skrevet af Esben Hansen 800 dage siden - Direkte link
Jeg fik en datter til sommer, og jeg har da ikke været forbi nogen præst. Nu kan det jo godt være svært at huske detaljerne, men jeg tror fødselsanmeldelsen skete pr. post. Navngivningen kan jeg tydeligt huske, den blev gjort via. nettet med digital signatur (begge forældres, iøvrigt), så heller ikke der skal man snakke med præsten.

Skrevet af Isabella Balkert 800 dage siden - Direkte link
Det skulle man da jeg fik mine børn. Jeg skulle igennem en form for spidsrod og trusler om at det ville skade mit barn at det ikke fik den kristne dåb, så nr. 2 barn fik min mand navngivet på kirkekontoret, hvor han ikke blev generet så groft som jeg blev, men - Det ligner ikke noget at den danske folkekirke overhovedet skal servicere folk der ikke er medlemmer af deres kirke og man har da heller ikke kapeller til ateister endnu. Man skal bede om lov, af præsten og den kirke man tilhører om man må få lov til at lægge familiens døde i et kristent kapel og det er en skandale.

Nu har man så givet kommunerne lov til at etablere ateistkirkegårde men uden kapeller, så det hele halter langt bagud stadig væk.

Skrevet af Esben Hansen 799 dage siden - Direkte link
Der kan jo også sagtens være regionale forskelle. Og jeg er ikke uenig i at det aldrig burde have været kirkens opgave; og at deres påstand om at de historisk har stået for CPR er noget nonsens (CPR er altså ikke særligt gammelt, og kirkebøger er altså noget ganske andet).

Skrevet af 9kolaj 798 dage siden - Direkte link
Er der nogen, der påstår, at kirken har stået for cpr-numre?

Skrevet af 9kolaj 798 dage siden - Direkte link
Det står enhver frit for at oprette sit eget trossamfund eller livssynsforening, bygge et kapel og søge om lov til at etablere en begravelsesplads.

Skrevet af 9kolaj 800 dage siden - Direkte link
Jeg begriber ikke, hvorfor nogle danskere er så bange for Folkekirken. Det er kirken, hvor man ikke behøver at tro på Gud, så længe man ikke skriver bøger om det.

At den kirkelige registrering er et cirkus for kirken selv, er en anden sag. Men en stor del af kirkefolkene kan ikke se det, fordi de dybest set ikke har noget på hjerte, og kirkeregistreringen bliver derfor en opgave der kan retfærdiggøre deres løn.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

47
23
89
14
62
4
7
3
2
4
9
7
22
2
54
48
2
2
63
14
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen