Oberst: Råddenskaben begynder i Folketinget
Udgivet for 106 dage siden i Politik
Tilføjet 09/02 17:30 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: jp.dk
Panserobersten og forfatteren Lars R. Møller har fået nok af klapjagten på tidligere hærchef Poul Kiærskou. Hvad havde politikerne forestillet sig, spørger han.
Klapjagten på generalløjtnant og tidligere chef for Hærens Operative Kommando (HOK), Poul Kiærskou, er blæst helt ud af proportioner. Det mener oberst Lars R. Møller, som er chef for internationale operationer i Forsvarskommandoen, tidligere eskadronchef og forfatter.
Han tager derfor bladet fra munden og kritiserer nu højlydt de politikere, som sendte soldaterne i krig i Irak – og nu holder Poul Kiærskou ud i strakt arm, fordi han ifølge et hemmeligt notat øjensynligt skulle have beordret underordnede til at oplyse et mindre antal irakiske tilbageholdte, end tilfældet var.
Til Irak uden et klart mandat”Når en fisk rådner, begynder forrådnelsen i hovedet. Så hvis man skal tale om råddenskab i forsvarets øverste ledelse, kan man starte i Folketinget, for hvad fanden havde man tænkt sig?! Politikerne sender folk til Irak uden at give dem et klart mandat om, hvad man skal gøre med fanger, og hvordan man skal registrere dem,” siger han.
Han mener, at sagen mod Poul Kiærskou er en storm i glas vand. Tilbage i perioden fra 2003-2007 var der ingen klare retningslinjer for, hvornår soldaterne havde tilbageholdt irakere. Det gjorde registreringen upræcis og tilfældig, og definitionen af en tilbageholdt blev skabt hen ad vejen i HOK.
Tak, Lars Møller!
Han var også i studiet i deadline i dag, den kære oberst. Jeg er meget enig med ham. Det ER en storm i et glas vand. Bare fordi der var uklare retningslinjer for hvordan tilfangetagelser skal defineres og optælles, er det ikke ensbetydende med at forsvarsledelsen bevidst har vildledt folketinget. Endnu et eksempel på at journalisters blodtørst resulterer i at uskyldige mennesker bliver lynchet. Og venstrefløjen springer lystigt med på vognen og truer med at suspendere forsvarsledelsen på baggrund af tvivlsomt journalistisk research på Politiken. Tyndt.
Håber ikke at det er jægerbogssagen du tænker på når du siger, at dette er et eksempel på at journalisters blodtørst resulterer i at uskyldige mennesker bliver lynchet.
Jeg tror de fleste forstår - også i folketinget, at i disse krige skal forsvaret og HOK kæmpe med mange komplicerede elementer og politiske uklarheder. Fine teoretiske politiske mandater og konventioner skal implementeres i en krig, hvor der kæmpes om liv og død. Venstrefløjen, Amnesty og alle andre interesser står klar med luppen, på udkig efter fejl.
Det kan ikke være nogen nem opgave! Og jeg forstår og har empati for Lars R. Møllers kritik.
Jeg tror også at de fleste kan forstår forvirringen, med registrering af fanger. Særligt i starten af krigen. Derfor er der ingen grund til at tilbageholde sandheder, eller korrekt information.
Anklagen (hvis den er rigtig) omhandler den øverste chef i forsvaret, som beordrer tal ændret og derved folketinget misinformeret. Det synes jeg ikke er en lille sag, eller en storm i et glas vand...Tværtimod. Jeg synes det er fornuftigt at få undersøgt om der er hold i anklagen. Det synes forfatteren til det omtalte notat sikkert også ?
Lars R. Møller, må forstå at tilliden til HOK og toppen af forsvaret er noget slidt, hvilket de kun kan takke sig selv for. Forsvaret kunne sagtens have sagt, at antallet af fanger anhænger af definationen af disse.
Det er da heldigt at danskerne var så store kujoner, at de lod andre om at klare ww2 for os. Tænk sig en jammer, hvis en tysk soldat havde brækket en negl, på grund af en dansk jens'es manglende indsigt i reglementet?.
Den her sag er så latterlig, at man burde slæbe Åen og de qandre idioter, der skubber på, ud bag ved og give dem en dragt opdragende prygl.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 11 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 10 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 20 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 12 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 21 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 6 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 10 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 6 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 1 time og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 6 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 15 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 15 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 21 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 6 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 13 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 13 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
|
|
'Yes Scotland': Independence campaign seeks million signatures - YouTube Tilføjet 26/05 00:51 af NickRohde |
| Flere videoer | |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 31 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 30 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 24 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 22 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 994 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 687 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 486 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 444 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 399 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

