Kontakt 180Grader.dk
5

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 825 dage siden - Direkte link
et angreb på den private ejendomsret.
Mindsker det på nogen måde folks ret til og mulighed for at disponere over deres ejendom?

Jeg kan komme i tanke om betydeligt alvorligere problemer. Nationalpark Mols Bjerge, for eksempel.

Skrevet af Tja 825 dage siden - Direkte link
Alt i alt kommer det vel an på hvad de data bruges til.
Hvis man sender et brev til de enkelte borgere og fortæller at her eller der kan der spares på varmeudgifterne er det vel ikke så slemt.
Det er mere et problem hvem der egentlig kommer til at betale for selve fotograferingen, da det selvfølgelig også betales over skatten, vil de der allerede har brugt en formue på isolering jo være med til at betale.
I stedet kunne de prøve at få private firmaer til at tilbyde den slags fotografering mod betaling selvfølgelig, men satser et firma på store områder, burde det kunne gøres til fornuftige priser. Alternativt kan man bede google og at tilføje sådan et kamera på deres vogne og satelitter, de kan så lægge det gratis på nettet eller tage betaling for det som de vil.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 825 dage siden - Direkte link
Et eller andet sted er der en stordriftsfordel ved at kommunen får lavet det for hele byen på en gang. Det er lidt som at kortlægge trafikken for at finde ud af, hvor der skal sættes ind for at eliminere trafikpropper - og besparelser på energien oversættes ret direkte til besparelser i udbygning af energiinfrastrukturen.

En relevant offentlig opgave, som minimalstatsfanatikerne ikke har grund til at hidse sig op over.

Skrevet af Esben Hansen 825 dage siden - Direkte link
Privatlivsmæssigt kan jeg ikke se problemet. Om det er rimeligt at gøre kommer vel meget an på prisen; hvis det har kostet millioner ville jeg mene der var bedre ting at bruge pengene på; har det kostet 10000 så er de formegentligt tjent hjem igen på besparelser bare på kommunes egne bygninger.


Skrevet af Frihed 825 dage siden - Direkte link
Spar os for mere overvågning.

Det næste de vil bruge det til er at finde "mistænksomme" boliger og bygninger, hvor folk måske dyrker fjolletobak. Det gør de allerede i England.

Dette er en del af overvågnings-glidebanen.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 825 dage siden - Direkte link
Frihed, dit sprog er upræcist. Dette er 'kortlægning', ikke 'overvågning'.

Skrevet af Frihed 825 dage siden - Direkte link
Hehe, ja, jeg er ikke så god til newspeak :)

Skrevet af Esben Hansen 825 dage siden - Direkte link
Problemet angående canabis/hash er at det hele taget er ulovligt.(Forbyd aldrig noget; brandbeskat det i stedet. Det er mit motto.) Når det nu er, kan jeg ikke se noget problem i at politiet bruger infrarødt kamara til at finde gartnerier. Ikke at de behøver; i Maastrict kigger politiet bare efter tage i byen der ikke har sne om vinteren.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

47
23
89
14
62
4
7
3
2
4
9
7
22
2
54
48
2
2
63
14