Kontakt 180Grader.dk
53

Skrevet af boesan 407 dage siden - Direkte link

Vil OLe Birk Olesen hellere blive ved med at betale  ca. 20 000 000 000 kr. i årlige renter af

den danske statsgæld.

Eller var det ikke rimeligt at vi gik i gagng med at afvikle gælden der er på ca. 400 000 000 000 kr.

Boe Jørgensen


Skrevet af Henrik Lundquist 407 dage siden - Direkte link

Der er bred enighed blandt økonomer 3 gode tiltag i dansk økonomi:

 

1) Fjernelse af efterlønnen.

2) En fjernelse eller i det mindste en markant ændring af den voldsomme progression af topskatten.

3) En ændring fra skat på indkomst til skat på bolig (uanset om det er ejer eller lejer bolig)

 

S/SF dumper på 3 af disse punkter, mens VKO kun dumper på 1,5.

 

Ovenstående tager udgangspunkt i et, alt andet lige, scenarie, hvor man har forudsat, at beskatningen fortsat skal være verdens højeste. Dette tager Liberal Alliance, så vidt jeg ved afstand fra. En større boligbeskatning, en voksende beskatning generelt, flere afgifter mv. er ikke LA's skattepolitik. Et samfund med meget svag vækst og verdens højeste skattetryk er tvunget til at nytænke den førte økonomiske politik.

 

 

 


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 406 dage siden - Direkte link

Jeg beklager men at flytte skat fra indkomst til bolig, ændre ikke en dyt på de Danske problemer.   At man bliver beskatte af bolig er bare en garantere måde at inddrive penge som folk ikke kan undgå.

 

Nej Danmark har brug for reelle lettelser, ikke socialistisk omlægninger hvor man altid kommer til at betale mere end før man lettede på indkomstskatten.

 

Skatte trykket i sin helhed er grunden tilat danske lønninger er 2x resten af verden (som vi konkurrere med), og at flytte skatten fra en ting til en anden ændre ikke en dyt på dette faktum.


Skrevet af Henrik Lundquist 406 dage siden - Direkte link

Du har så ganske ret.


Skrevet af Philipr 407 dage siden - Direkte link

hej boe jørgensen

tror ikke du har forstået hele konceptet..

i stedet for højere skat (dræber for vækst) så er planen at der bliver et lavere forbrug og lavere skat (gødning for vækst)


Skrevet af Philip Moltke-Leth 406 dage siden - Direkte link

Hvis man sælger mælk og ingen køber den fordi den koster 65 kr. literen, så er rød stues svar at sætte prisen op til 70 kr.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

47
23
89
14
62
4
7
3
2
4
9
7
22
2
54
48
2
2
63
14
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen