Ole Birk Olesen i spil som kandidat for Liberal Alliance
Udgivet for 688 dage siden i Politik
Tilføjet 07/07 16:47 til Boblere af Jonas Nielsen
Kilde: politiken.dk
Redaktøren for den borgerlige netavis 180grader.dk - Ole Birk Olesen - kan være et af de navne, som i efteråret bliver offentliggjort på Liberal Alliances liste over folketingskandidater.
"Men mine egne fremtidsplaner er lidt mere usikre end som så. Jeg har flere muligheder for, hvad jeg kan give mig til de kommende år"
http://politiken.dk/politik/article1012580.ece
"Derfor er det også fristende at være sådan et sted, hvor man kan gøre det, men jeg har altså også andre planer, og der er mange andre ting, jeg godt kunne tænke mig her i livet...
180 grader kommer til at overleve uanset, hvad jeg gør. Vi har lavet en model, hvor indholdet på 180 grader bliver produceret af brugerne, og så har vi en god ejerkreds på fire personer, hvor jeg er én af dem."
http://jp.dk/indland/indland_politik/article2119813.ece
Ole, 180Grader.dk overlever næppe uden en markant profil, der leverer originalt indhold.
Der er da ingen (i pressen) der siger at folk fra S, SF eller EL er "ultrasocialister"!
hvorfor skal der et udsagnsord på.... kan man ikke bare være liberal...
Hilsen
Michael (fimset liberal)
LA's næsteudfordring, som de set udefra ikke er gået i gang med endnu, bliver atfinde godt og vel 100 kandidater til et folketingsvalg. Den proces harde prøvet én gang før, og det kostede dem næsten deres politiske liv.
Vedsidste kommunalvalg kunne de ikke finde værdige kandidater i samtligekommuner. Hvorfor skulle de have mere succes ved et folketingsvalg?
Jegkan sagtens forestille mig at LA gentager deres sidste valgkamp, hvorde styrtdykker efter at man har fundet ud af hvem de er. ...og hvis destyrtdykker fra et lavere udgangspunkt end sidste valg, så dykker deunder spærregræsnen.
Hvis OBO'en bliver kandidat, så må han blive nød til at svare på om det var ham der skrev den snart famøse leder, hvor Dubai blev udpeget som et af de liberale diktaturer som er "dejlige steder at leve i." Det kunne nemt afføde et nyt indlæg til serien Liberal Alliance Watch.
Og ville nettoværdien for LA stadig være positiv, i betragtning af at OBO skiller vandene, som han gør? Anders Samuelsen fremstår betydeligt blidere end OBO, og han får i forvejen skudt rigeligt med ondskab i skoene.
Der er ingen grund til at skyde sig selv i foden ved at vælge kandidater, som frastøder flere vælgere, end de tiltrækker (af nye). Så hellere udvælge loyalt stemmekvæg uden illusioner om selv at skulle gøre sig gældende. Armene inden i bussen og alt det dér.
Eller hur?
WJ: Rigtig god pointe. Dertil kommer at OBO'en som polemisk debattør har skadet sine chancer som politiker. Os ikke-liberale får en field day, når vi gennemgår de gamle ledere fra OBO'ens pen.
Jeg husker i forbindelse medAidOnline-sagen at Ole Birk Olesen var i fuld flugt væk fra den privateejendomsret og retten til at bestemme over sine egnebrowser-indstillinger. Jeg henviser til lederen i dette tidligere indlæg på min blog, men linket til lederen er dødt. Ejendomsret, men kun så længe at OBO'en ikke er truet på pengepungen.
Hvor finder jeg de gamle ledere fra før 180graders nye design?
Nu skal jeg ikke kunne sige om OBO er enig med mig eller ej, men here goes: Du har ejendomsret over din PC, men ikke over alt hvad du download'er over nettet. Der er en implicit aftale mellem indholdsleverandør og læser: Læseren kan download'e og se deres indhold mod at læseren betaler med at se deres reklamer. Hvis ikke læseren ønsker at indgå den aftale, så kan denne frit undlade "handlen".
Derudover: thumbs up til OBO! All de klummer fra hans hånd som jeg har læst har været virkelig spot on.
WJ: Fogedretten er uenig med dig for så vidt angår den handel du skitserer:
Fogedretten ligger i denne forbindelse vægt på at teknologien, som anvendes ved blokering af blandt andet bannerannoncer og andet indhold på internettet har stor udbredelse og i nogle tilfælde indgår som integrerede dele af de internetbrowsere, som anvendes til at se sider på internettet. Der er herefter ikke grundlag for at nedlægge forbud imod, at rekvisitus spærrer og/eller medvirker til spærring af bannerannoncer.
Du kan downloade den fulde kendelse her.
Alt hvad du tilvælger at sætte til rådighed for mig kvit og frit har jeg ret til at manipulere med, så længe at det kun er min kopi jeg manipulerer med.
Jeg har fundet en kraftigt botaniseret udgave af den gamle leder, men kommentatorsporet, hvor OBO'en gør sig selv totalt til grin, har han behændigt sakset bort.
Men William, der er jo forskel på at kræve forbud, og så på at mene at nogle opfører sig uanstændigt (uden at kræve forbud). Man kan godt skrive en leder på baggrund af det sidste.
Tak for link. OBO'en har desværre været så snu at fjerne kommentatorsporet, hvor han gjorde sig selv totalt til grin og hvor især Fantomas rev ham et nyt røvhul.
Men hey... Hvis jeg nogensinde stillede op til et valg, så måtte jeg også botanisere i min historie, eller acceptere en tur i mediernes manege.
Enten har jeg talt forbi dig, eller også er du ved at tale forbi mig.
Jeg taler om denne gamle leder:
http://gammel.180grader.dk/leder/Leder_Godg_rende_snyltere_printer.php
Jeg kan ikke finde dens kommentatorspor. Kan du?
Det virker for mig lidt forhastet per automatik at forvente ond vilje hos sin modpart. Jeg ser det alt for ofte at politisk uenighed bliver til irrationalitet. Folk på venstrefløjen rammes især af det (deraf det faktum at de stadig er på venstrefløjen), men vi alle rammes af det, og det er lige grimt hver gang.
Tak for at påpege min fejl. Jeg har nu fundet kommentatorsporet, og der er stadigvæk guf i det. Bemærk hvor nemt det loader.
@ Michael:
Jeg har ikke tilskrevet OBO'en ond vilje. Jeg mener at det var rationelt nok at konkludere på baggrund af det link google smed op. Jeg tog fejl, men mine proces var rationel og fair.
@ OBO'en:
Mit navn er William Jansen, og mine personlige oplysninger kan ses her, og jeg beklager at jeg tilskrev dig et motiv du tydeligvis ikke havde.
OBO'en skriver bl.a.: Man kan diskutere frem og tilbage, om brugerne derude ved computerne da ikke selv må bestemme, hvilke annoncer de vil se på...
WJ: Hvad er der at diskutere? Brugerne må selv bestemme hvilke annoncer de vil se på. Eller hvad?
I kommentarerne skriver Ole bl.a. "I finder intet sted i lederen et krav om, at AidOnlines praksis skal forbydes."
Intet statsligt forbud = intet uliberalt. Så kunne man, hvis man ville prøve, blokere brugere af AidOnline fra at se sit eget website, men det er jo blot at gøre med sin private ejendom, som man vil.
Jeg takker, og beklager fejlen. Jeg har tillige beklaget overfor OBO'en.
Jeg fastholder at OBO'en stiller spørgsmålstegn ved min ret til at bestemme over mine browser-indstillinger, ved overhovedet at sige at den selvbestemmelse er til diskussion.
Han kalder denne selvbestemmelse for tyveri, hvilket er benhård kollektivism, og hykleri fra en påstået liberal som OBO'en. Hvad ville være de langsigtede konsekvenser, hvis OBO'ens Ejendom er Tyveri vandt indpas?
Her er et tip til svaret: Det er et ord på 10 bogstaver der begynder med K, og ender med Berlinmurens fald. OBO'en bør undskylde for at have kaldt browser-indstillinger for tyveri.
Jeg er ikke generet af at blive kaldet tyv, men det viser at OBO'en har kollektivistiske tendenser, når det gælder omverdenens forpligtelser overfor hans levebrød. Det skal han kaldes ud på.
Jeg er ikke gået ind på en restaurant. Restauranten har valgt at levere mad gratis til min dør, og så spiser jeg det jeg kan lide.
Jeg sidder i mit eget hjem, og læser hjemmesider på min egen computer. Man skal være kollektivist (dog ikke nødvendigvis selverkendt) for at kalde det tyveri.
Det vigtigste er at undgaa endnu et "famous but incompetent" NA style hold.
Men man maa osse overveje at det i V og K nogen er en %del af "rigtige" borgerlige, men at mere end 50% er magtliderlige psedeo-socialdemokrater.
Den rædselsfulde spiritualitet der er en direkte arving fra Himmlers vanvittige okkultisme har i den grad influeret på regeringen, så meget at den faktisk mente at huspriserne kunne stige ind i himlen, troen på den evige optur er det eneste der kan forklare indførslen af de afdragsfrie lån der totalt mister deres værdi i et negativt marked.
At bruge den psykologiske flokmentalitet i økonomiske sammenhæng betyder blot vilde bobler der i værste tilfælde kan gøre DK til Island, når krisen er ude bliver tabene socialiseret og skaber et usammenhængende samfund noget enhver ægte konservativ umuligt kan støtte.
Netværkssamfundets økonomi kan ikke hænge sammen uden metafysiske mirakler, i den normale verden er vi ikke afhængige af mirakler hvis vi opfører os rationelt, men i den alternative verden regner man konstant med mirakler. Denne alternative verden har intet med konservatisme/liberalisme at gøre, tanken om at folk der er blevet syge selv er ude om det fordi de ikke kan tænke på den rigtige måde er en syg forestilling. New Thought er noget frygteligt sort ævl.
Danske firmaer har heller ikke brug for mirakler, men alle de firmaer der nu er betalt af staten gennem aktiv tvungen udlicitering har til gengæld. Vi skal ikke have statsstøtte til folk der har for store egoer i forhold til hvad de selv kan klare i den åbne konkurrence. Det kan umuligt være konservativ/liberal politik.Min stemme bliver denne gang en proteststemme, jeg vil ikke finde mig i at skjulte agendaer skal ødelægge mit land. Hvis man fortsætter ad den neokonservative vej er det undergangen for landet helt uden nogen muslimers indgriben. Nok er nok! De fup-konservative og fup-liberale må ud!
Og til kvinderne: Jeg finder det umådeligt sørgeligt at i vil decimere jer selv til en flok ensrettede høns med førertrang, at i gør jeres selvbillede til en religiøs fantast der tror at man kan udrydde det onde. Det er den frygteligste idé nogen nogensinde har fået. Snap ud af det! Før det er for sent.
Desværre ser jeg ikke LA som et ordentligt alternativ til V eller K, det er fint nok at være socialliberal, vi er nødt til at have en sammenhængskraft i samfundet. Vi kan ikke undgå arbejdsløshed og den bedste stimulering af økonomien i nedgangstider er faktisk at give velfærd til de ramte, dette kan der findes enighed om langt ind i selv amerikanske republikanske rækker som den tidligere præsidentkandidat John McCain, men her fejler LA.
Det er derimod den samme neokonservative agenda at gøre velfærd til workfare, workfare har intet med nogen liberale frihedsidealer at gøre, det er rent "Arbeit macht frei". Jeg håber dog at Ole Birk Olesen der normalvis er et fornuftigt menneske vil gennemskue den falske liberalisme og istedet arbejde for den ægte klassiske liberalisme, men jeg tør nok alligevel ikke at stemme på ham.
"...dette kan der findes enighed om..."
Og når folk er enige, så må det jo være sandt... eller... nåhr nej. Enighed er ikke lig sandhed.
...så kender man kvaliteten af indlægget
Jeg vil foreslå at du starter med Irving Kristol og sætter dig ind i hvad anti-nihilisme går ud på.
Det ville være godt for Liberal Alliance med en meget ideologisk bevidst kandidat, der samtidig er en skarp debattør. Det ville styrke den liberale profil, og Ole Birk Olesen vil kun være en gevinst for Liberal Alliance.
Torben Mark Pedersen
Formand for Københavns storkreds i LA
Jeg vil dog godt sætte mine sparepenge på, at TS sætter krydset ved Margrethe Vestager og Co, når han skal afgive sin stemme.
Han indeholder altså tilstrækkelig meget af den radikale politiske korrekthed. Han har alle de "rigtige" holdninger.
For mange år siden mødte jeg en fhv Foketingspolitiker, der både havde siddet på Borgen og i Vestre fængsel. Han sagde: et er sikkert, hvis jeg nogensinde skal sidde igen, så skal det ikke være på Christiansborg.
Måske er det bedre han arbejder som spindoktor, det ser da ud til at gå fint indtil nu.
De fleste partier arbejder faktisk på samme måde, OBO er bare bedre til det.
Rent faktisk var det ikke for at så tvivl om manden, men lad ham lave det han er bedst til.
På den anden side, så gør han jo også et fantastisk job her på 180 grader, hvor han formentlig har større indflydelse end han vil få som folketingspolitiker.
Det er også i høj grad hans nuværende position som neutral i forhold til partipolitiske interesser og talerør for borgerlige holdninger i al almindelighed, der gør at han kommer i andre medier i massevis af sammenhænge.
Der hvor jeg mener han gør mere gavn er ved sine indlæg rundt omkring i pressen, det skaber debat og opmærksomhed. Skal Liberal Alliance overleve er netop den slags arbejde meget vigtigt.
Sammenligner man tilsvarende arbejde udført for rød side, er det slet ikke udført med samme professionalisme, da det mest er fagforeningspampere der laver deres selvbestaltede og ligegyldige debatter.
5-6 af OBOs slags og LA vinder valget i en jordskredssejr der ikke er set magen til i Danmark. Da Anders Samuelsen er god til debatterne er det en helt fantastisk kombination.
Har Liberal Alliance penge til det, burde OBO ansættes fast, jeg har ikke penge nok til at betale hans løn.
I mellemtiden har jeg dog læst følgende befriende udtalelse fra OBO:
På spørgsmålet om, hvad der sker med 180 grader, hvis han går ind i politik, svarer Ole Birk Olesen: ”180 grader kommer til at overleve uanset, hvad jeg gør. Vi har lavet en model, hvor indholdet på 180 grader bliver produceret af brugerne, og så har vi en god ejerkreds på fire personer, hvor jeg er én af dem. Men det er altså ikke helt aktuelt endnu – det er et hypotetisk spørgsmål.”Så der er ingen ko på isen, vi kan både få i pose og sæk med OBO ;-)
Jeg er lidt i tvivl, men heller alligevel mest til at det er en chance der bør gribes, imens den er der.
Det vil enormt være befriende at få en kandidat med pondus og tyngde, som repræsenterer den mere ideoloigsk funderede del af LA.
OBO kan i denne sammenhæng give vigtige inputs til den øvrige folketingsgruppe om hvordan man formidler klassiske liberale ideer, samt virke som garrant for at partiet ikke bliver for midtersøgende.
At miste ole på 180grader, samt på DR2 er selvfølgleig ærgeligt, men mon ikke vi kan klare oss uden i en enkelt valgperiode?
Når alt kommer til alt tror jeg det er de færste af os der kan nævne en kandidat vi hellere vil have til at repræsentere os på borgen. Konklussionen må derfor også være, go for it :)
Du har ejendomsret over din PC, men ikke over alt hvad du download'er over nettet. Der er en implicit aftale mellem indholdsleverandør og læser: Læseren kan download'e og se deres indhold mod at læseren betaler med at se deres reklamer. Hvis ikke læseren ønsker at indgå den aftale, så kan denne frit undlade "handlen".
Personligt syntes (og synes) jeg også AidOnlines forretningsgrundlag var drønhamrende uetisk, men så heller ikke mere end det. Af tekniske årsager ville de ikke kunne overleve ret længe, da både udbydere, mellemmænd og annoncører nemt ville kunne holde sig foran.
De udnyttede en åben dør ( = det er pt. nemt at identificere annoncer), og hvis ikke den negative medieomtale havde fået deres es til at trække sig (NGO'ernes officielle støtte), så ville døren bare blive lukket. Det ville givet blive en smule mere besværligt at præsentere annoncer, men det ville langt fra være et "dødsstød til reklamefinansierede medier."
Sammenligningen med at sætte klistermærker over annoncerne i sin avis, har været præsenteret mange gange. Det ville nok heller ikke få megen omtale at en gammel særling praktiserede dette. Men hvis analogien skal holde, svarer det jo nærmere til at et kommercielt firma, i samarbejde med landets største NGO'er, producerede en maskine der sad i postkassen og klarede arbejdet automatisk, inden læseren modtog den. En maskine, der til og med blev givet væk gratis.
Dette burde selvfølgelig ikke være ulovligt, men det er da naivt at forvente at udgiverne og annoncørerne vil sidde på hænderne, i stedet for f.eks. at implementere en chip i avisen som ødelægger maskinen - eller bare forhindrer den i det.
EDIT: Min pointe er, at den måde sagen er forløbet på, hvor medier omgående har taget deres forholdsregler og talsmænd har belyst de mindre heldige aspekter af forretningsmodellen - hvilket har resulteret i at NGO'erne har trukket sig og at AidOnlines gratis markedsføring er fortaget - er da langt at foretrække fremfor en unødvendig teknisk krig a la den mellem virus- og antivirusproducenter. Det er da så liberalt som det kan være. Hvis du pisser på folk, så tager de afstand fra dig.
Men i sidste ende er det i sagens natur op til OBO (og LA) selv at træffe beslutningen. Som liberale ved vi jo, at to situationer aldrig er helt ens, og at beslutningerne bedst træffes af de involverede parter selv.
På den anden side - der skal jo også stå nogen udenfor en gang i mellem for at sige "Han har jo ikke noget tøj på!" - og det er OBO jo også eminent til. Det kunne måske blive lidt sværere når først man er indenfor...
Så "Do-Shiyou?" som man siger i min ærede hustrus hjemland... Nå, det må Ole selvfølgelig selv bestemme.
Når OBO bliver uenig med LA, så vil det enten resultere i, at der ifølge medierne kommer "internt splid i LA" eller at OBO holder sig tilbage og noget, der sandsynligvis er ret relevant, ikke bliver sagt. Det er en lose-lose situation.
Hver gang OBO som nuværende debattør kommer i medierne, så er han jo repræsentant for at den liberale sag rent faktisk er ganske fornuftig. Dette bliver per automatik til gratis reklame for LA, på samme måde som fagforeningernes anti-liberale smædekampagner er gratis reklame for venstrefløjen (om det så er god reklame eller ej). Og hvis/når han siger noget der rent politisk er helt ude i hampen, så kan det ikke være værre, end når fagforeningsbosserne har billeder af stalin på væggen. Det bliver ikke til et så stort nummer, fordi han ikke er formel repræsentant for LA.
Hvis OBO forsætter med at være en stærk og hyppig debattør, så kan jeg ikke se nogen gevinst ved at han bliver politiker. Keep up the good work!
Vælg dog nogen med politisk erfaringBetyder det så Liberal Alliance skal headhunte nogle levebrøds politikere fra et eller flere af de andre partier? Der er jo ikke nogen som siger folketinget ikke kan ændres, kan man ikke ændre i folketinget var det jo reelt ikke nogen grund til at lave valg. Så politisk erfaring, nej tak! Der trænger til at begyndes helt forfra...
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 12 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 10 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 21 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 12 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 21 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 7 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 10 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 7 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 1 time og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 7 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 15 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 15 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 21 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 7 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 13 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 13 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
Boligejere kan få smæk i skattereform
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 22:24 til Boblere af Kenneth Eskegaard Nielsen
Kilde: b.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 31 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 30 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 24 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 22 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 994 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 687 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 486 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 444 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 399 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

