Opfordring til LA i "Debatten" - Nu gælder det om at holde fast - ikke mindst i principperne
Udgivet for 757 dage siden i Politik
Tilføjet 29/04 13:44 til Boblere af Claus C. Møller
Nu gælder det om at holde fast. Dette er min bøn for aftenens debat på DR.
Hvis LA ikke formår at holde den liberale fane højt, og forfalder til instinktiv beskyttelse af diverse vælgergrupper, så vil enhver potentiel vælger opfatte, at der reelt ikke er forskel på LA i forhold til K eller V - og er dermed vil LA blot være det 9 socialdemoktrati af lige så mange mulige. Og så er LA historie...
Det er lederskabet der er det vigtigste - og lederskab handler blandt andet om at anvise en vej.
LA vil gøre sig selv en stor tjeneste ved at kunne give mindst et konkret eksempel på, hvilke regler eller hvordan man vil effektivisere dele af den offentlige sektor. Det er for let at sige, at man ved at fjerne regler vil effektivisere og dermed reducere sygefraværdet, uanset om det er rigtigt. Man risikerer at blive plaffet ned for åben skærm. Det ønsker jeg ikke.
Offentlig effektivisering og regelsanering kunne udmærket hvile på nogle overordnede principper og retningslinjer.
De kunne være noget lignende: (Skal naturligvis forfines og formuleres bedre).
1) Frihed for "produktionen" til at gøre arbejdet bedst muligt.
(Produktionen = alle der arbejder direkte med kunderne.
2) Med frihed fører ansvar og dermed krav om at skabe resultater.
3) Ansvar kan placeres, og giver mulighed for at belønne eller det der er værre.
3) Krav om konkurrence skaber mangfoldighed og lader dårlige projekter dø, jf. punkt 2 og 3.
4) Krav om gennemsigtighed så borgerne har lettere ved at vælge.
Et eksempel:
Frihed til folkeskolerne, gymansierne og uddannelsesinstitutioner generelt til selv at udvikle deres skoler. Pengene følger eleverne. Skolerne priorierer selv, hvordan de vil bruge sine penge.
RESULTATER
Skolerne bliver forskellige og hjælper elever med forskellige evner, interesser, problemer og forudsætninger. Skoler der skaber arbejdsløse lukkes (såfremt skolen arbejder med børn, hvor det er forventeligt, at de vil have arbejdsevne, når de bliver voksne. Det er vel mindst 90 -95% af alle danske børn).
Lærerne engagerer sig der, hvor deres evner er bedst.
Lærerne bliver gladere som lærere, og dermed også mindre syge
Jobbet bliver igen et kald i stedet for blot et job
Eleverne bliver gladere og kommer til at lære mere, fordi der tages udgangspunkt i deres specifikke evner.
Forældrene vil i højere grad engagere sig i deres børns skolegang
Store dele af Undervisningsministeriet vil blive overflødig, og do kommunal administration.
Som rosinen i pølseenden kaster vi ikke velfærdssamfundet ud med badevandet.
Vi vil stadig have danske skoler, som er finansieret over skatten. Men blot skoler, som er mangfoldige, forskellige og i øvrigt til fulde lever op til folkeskolens §1 som vidst siger nogen lunde, at skolen skal tage udgangspunkt i den enkelte elev.
WIN - WIN - ikke sandt.
Det var et eksempel - som kom til vej ved brug af fri fantasi og brainstorming på sådan ca. 5 minutter. Sproget kunne være bedre. :-), men det er vel let fatteligt.
Er der andre eksempler - så her en opfordring om at komme til tasterne.
LA skal være ærlige - Vejen til et fungerende Danmark er mindre skat, det skjuler LA ikke. Men denne mindre skat skal delvist financieres gennem mindre offentligt forbrug, og ikke kun dynamiske effekter. Dette er LA pt. bange for at melde ud.
Lad os få et principfast parti, der kun stemmer for hvad de kan stå inde for - og som ikke her på faldrebet for fødslen af et ægte borgerligt parti, lader sig korrumpere, blot for at få et ekstra mandat eller to.
Man skal gribe mulighederne, når de er der - ikke mindst når de er historiske. Der er et vindue åbent, og det skal gribes.
Aldrig har der været større grund til at stille spørgsmålstegn ved det system som vi har opbygget.
LA skal være tro mod egne idealer, egne ideer og visioner for vores samfund. Hvis de evner det (det burde jo ikke være så svært) så er der masser der vil følge efter - og tro mig - langt flere end det ekstra mandat eller to.
Altså - Stemmerne ligger ikke i at lefte, de ligger i at vise en selvstændig vej, medmindre hele Danmark skal blive til udkants Danmark. Men det er selvfølgelig en mulighed for at lukke den debat :-)
Den bedste og eneste hjælp til en alkoholiker er at give ham mere alkohol - mener socialisterne. De elsker de fattige så meget at de gør alt hvad de kan for at skabe flere af dem.
Jeg kan anbefale dig at læse om socialismens forbrydelse - måske vil du da forstå at liberalisme opfordrer til næstekærlighed, mens socialisme altid fører til ondskab.
Nu skal du tænke dig godt om. Vil du da være med til at gøre det mere eller mindre attraktivt for "borgerlige" at skabe værdier til sig selv og til samfundet?
Hvis du gør det mindre attraktivt at skabe værdier, så bliver der sjovt nok skabt færre værdier til skade for de "borgerlige" og for samfundet, og dermed også for de syge og de handicappede. Det du ikke forstår er, at de "borgerlige" nok skal klare sig, de kan flytte til andre lande hvor det, at skabe værdier, bliver tilskyndet, tilbage i DK er så de syge og de handicappede, der nu udelukkende skal brødfødes af DIG. Hvor højt skal skatteprocenten da stige før også DU flytter bort? 70%?, 80%?, 90%?... Eller du er måske endda en af de syge eller de handicappede der ikke kan flytte bort?
Hvis du gør det mere attraktivt at skabe værdier, så bliver der også skabt flere værdier, som der bliver betalt skat af, og som der bliver brugt til startkapital for nye virksomheder, der skaber arbejedspladser. Plus at DK bliver det land hvor andre "borgerlige" flytter hen til, fordi du nu er med på at gøre det attraktivt at være produktiv i dette land, hvorfor DK får flere produktive end der var før, der nu er med til at skabe flere værdier som der betales skat af og startes virksomheder for.
På samme måde kan du spørge dig selv om du vil være med til at gøre det mere eller mindre attraktivt at have en virksomhed i DK? Udfra ovenstående sammenhænge håber jeg svaret giver sig selv.
Kan du ikke lige finde det citat frem. Det har jeg nemlig ikke læst.
PS. Liberale er så sjove, at de er villige til at diskutere alt. Men følelser og fordomme giver de ikke så meget for i den sammenhæng. Så frem med argumenterne, så er vi på.... :-)
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 12 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 10 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 21 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 13 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 22 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 7 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 10 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 7 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 1 time og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 7 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 15 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 15 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 21 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 7 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 14 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 13 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
|
|
'Yes Scotland': Independence campaign seeks million signatures - YouTube Tilføjet 26/05 00:51 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Claus C. Møller Politisk interesseret gennem mange år, men begyndte at føle mig politisk hjemløs kort efter Fogh regeringen kom til magten. Langsomt har jeg... Se Claus C. Møllers profil eller Følg Claus C. Møller |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 31 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 30 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 24 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 22 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 994 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 687 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 486 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 444 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 399 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
'Yes Scotland': Independence campaign seeks million signatures - YouTube Tilføjet 26/05 00:51 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

