Kontakt 180Grader.dk
39

Skrevet af Anders Wegge Keller 373 dage siden - Direkte link

Fem procent af den del af den skattepligtige indkomst der overstiger en million, må umiddelbart antages at være det samme, uanset hvordan overstigelsen er fordelt på enkeltpersoner. Så din analyse lyder i første omgang til at holde vand.

 

Mon ikke S-SF baserer deres tal på en fremskrivning af lønudviklingen, så de tager de forventede beløb i 2020, og sælger dem som 2012-tal? 


Skrevet af Johannes Ballieu Petersen 373 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af A Bjerregaard 373 dage siden - Direkte link

Det kan godt være. Men så må de - for det første - gå ud fra en meget stor tilvækst i antallet af millionærer og/eller disse millionærers lønninger. For det andet, hvis det er det de har gjort, er det så ikke lidt fusket?


Skrevet af Michael Westergaard 373 dage siden - Direkte link

Faktisk er det ikke umuligt med disse stigninger.  Inflationen de sidste 9 år har været på totalt 19.6% ifølge Danmarks Statistik.

 

Antager vi lønnen er på det niveau og at den bliver på det niveau (og det virker nogenlunde rimligt), er indkomsten for de 30000 nævnte i 2020 51.3 mia, hvilket efter samme beregning giver dette et skattegrundlag 47.2 efter AMB og på 17.2 mia efter "fradrag" (den første mio er "fri" for hver af de 30000, hvorfor vi subtraherer 30 mia).  Det giver en indtægt på 860 mio.

 

Dertil kommer at enhver, som i dag tjener over 1 mio / 1.196 /0.92 = 909 tusind bliver ramt i en eller anden grad, og mon ikke man kan hente de sidste 340 mio her?

 

Og gu' er det snyd!  Dette antager, millionærskatten i stedet i nutidspenge er en 909 tusindioærskat.

 

Hvis vi i stedet tager inflationen fra 2008, hvor den var høj på 3.4% og fremskriver efter den, får vi 58.0 mia, 53.4 mia, 23,4 mia og 1.17 mia eller afrundet lige så kreativt som jeg har gjort i de forrige udregninger 1.2 mia (selvom man først afrunder til sidst, får man 1.1662 mia, som stadig kan afrundes til læsevenlige 1.2 mia).  Tadaa, jeg fandt dem!  Denne udregninger, gør skatten til en 804.5 tusindionærskat.

 

Vi kan også i stedet tage inflationen i 1940 på 24.4% og fremskrive til 306 mia, 282 mia, 252 mia og et provenu på 12.6 mia - næsten nok til at beholde efterlønnen! Jeg tror vist nok, jeg kunne blive skatteminister hos de røde!  (Dette gør i øvrigt millionærskaten til en 152 tusindionærskat.)


Skrevet af Michael Westergaard 373 dage siden - Direkte link

Alternativ løsning: Antag, der er 50000 bistandsklienter i DK (jeg er for doven til at slå det op), hæv bistanden til 1315000 pr. person.  De skal ikke betale AMB, så det giver ialt 80000 millionærer, hvilket er RIGELIGT til at indkradse de 1.2 mia.  Og det er uden, vi kigger på dynamiske effekter, som sikkert ville sikre flere bistandsklienter og dermed millionærskatteydere. ;-)


Skrevet af Gismo 373 dage siden - Direkte link

Shh... Du ved ikke hvem der læser med!


Skrevet af Gismo 373 dage siden - Direkte link

Shh... Du ved ikke hvem der læser med!


Skrevet af frankie 373 dage siden - Direkte link

Mon ikke de regner med en effekt af at der bliver lagt et 100.000 kr. loft på pensionsindbetalinger.

Det vil vel øge skattegrundlaget betragteligt. Det vil sikkert også katapultere nogle stykker op i millionærskatten.

Mon ikke vi snart får lært at blive liggende?


Skrevet af A Bjerregaard 373 dage siden - Direkte link

Hvordan bevirker pensionsloftet, at skattegrundlaget øges? Et af regnestykkets antagelser er, at der ikke er nogle fradrag (udover AMB). Provenuet på 470 mio. får man altså kun hvis der slet ikke er nogle fradrag.


Skrevet af frankie 372 dage siden - Direkte link

Vil det sige at man ikke kan få fradrag i millionærskatten ved pensionsindbetaling?


Skrevet af StefanCyron 373 dage siden - Direkte link

Virkelig godt indlæg, meget tankevækkende. 

 

Jeg kan næsten ikke tro, at det kan være korrekt - det ville være et selvmål af rang, hvis det blev opdaget, at de overdrev så væsentligt i deres økonomiske plan.

 

Jeg kan imidlertid ikke se, hvad der skulle være galt med beregningerne - de eneste variable tal (antallet af millionærer samt deres totale skattebidrag) er jo hentet fra Skat selv og må derfor være korrekte. Og som du selv nævner; forskellen er jo enorm, så selv hvis tallene, du lægger til grund eksempelvis er lidt forældede vil det jo aldrig kunne komme op på et provenu på over en milliard.


Skrevet af A Bjerregaard 373 dage siden - Direkte link

Lige præcis! og dertil kommer, at der i mine beregninger slet ikke findes hverken rentefradrag, befordringsfradrag osv osv osv, og at ingen vil ændre deres arbejdsvaner eller flytte...


Skrevet af Villy Sleepdale 373 dage siden - Direkte link

Der er flere af deres skattestigninger på i alt 34,5 mia. som er kraftigt overvurderede. Desværre ved vi jo med fuldstændig sikkerhed at de så bare vil finde på noget andet tilfældigt at beskatte. Gerne noget med banker, mordere, rige svin, skovsvin, børnelokkere etc.

 

Du har ret i dit regnestykke. Jeg kunne heller ikke få det til at hænge sammen. Derudover undrer det mig at de har skrevet en post med fremrykning af pensionsbeskatning (pga. loftet) to steder i planen - både med 5,6 mia. et sted og yderligere 2,1 mia. et andet sted. Det giver 7,7 mia. i alt, men i teksten er kun de 7,7 mia. beskrevet. Hvis de 2,1 mia. er en del af de 5,6 mia. så mangler de 2,1 mia. i regnestykket når man alle posterne lægges sammen.

 

Derudover er der aktieomsætningsafgiften som blev behandlet i Børsen i dag - den er HELT skudt ved siden af. Desuden er det en skat på pensionister eller kommende pensionister. Tak for kaffe!


Skrevet af Bitten enevold 373 dage siden - Direkte link

Det jo helt galt hvis den kvinde vinder valget.. Hvad skal vi uden midler og muligheder for at fraflytte dette land gøre? Acceptere den ultimative lighed?


Skrevet af Gismo 373 dage siden - Direkte link

Helle vil ikke svare på hvilke økonomer der siger god for deres 2020 plan. Kan tyde på at der heller ikke har været økonomer inde over, da planen blev lavet. Kun Villy's kugleramme...


Skrevet af Henrik Lundquist 373 dage siden - Direkte link

Igen er det fugle på taget overbeskatnings økonomi. Rød legestue kommer til at mangle mindst halvdelen af deres bavle grundlag.

 

Men der er jo det forhold at VKO i alt for høj grad har drønet rundt i en lyserød pyjamas i tøseværelset i rød legestue. Hvad fik det liberale Danmark ud af det? Villy's bare røv gemt under Fort Bragg.

 

Vågn da for helvede op: SSF vil lave en Berlinmur af beskatning omkring KBH og Danmark. Spejlblanke danser topskatte- og privatskolehyklere rundt, på det de drømmer om skal være en luftfattig rød planet. Det skal fame være løgn!  


Skrevet af Christian Melgaard 373 dage siden - Direkte link

Hvorfor den overraskelse over at S-SF´s tal ikke holder vand når de gås efter i sømmene. Det er jo præcist derfor de oftest kun lægger få tal frem, og i stedet holder sig til verbale drømmerier.

 


Skrevet af crispy 373 dage siden - Direkte link

Jeg tror at de regner det på den måde at millionærskatten også gælder for det der tjenes under 1 million, ellers kan det hvertfald ikke passe med de tal der.


Skrevet af A Bjerregaard 372 dage siden - Direkte link

Det tvivler jeg meget stærkt på, da det ville ødelægge systemet med marginalskatter. Derudover ville også føre til det absurde, at en person, der går fra en årsløn på 999.000 kr. til 1.010.000 vil få et skattesmæk på ca. 60.000 kr. og altså være betydeligt dårligere stillet ved at tjene 11.000 kr. ekstra. Hvis det var sådan det fungerede ville provenuet dog blive på ca. 2,4 mia.


Skrevet af OH 373 dage siden - Direkte link

Ikke at det gør det mer spiseligt, men igår læste jeg at det ikke mer er 5 pct men 6 pct.

 

Det gir dog stadig en stor forskel.


Skrevet af A Bjerregaard 372 dage siden - Direkte link

Ok, så var det kun den "gamle" millionærskat der var 5%. Hvis det i stedet er 6% der skal betales, så giver det et provenu på 568 mio. - stadig under halvdelen af hvad SSF postulerer..


Skrevet af LeeKuanYew 372 dage siden - Direkte link

6%? Er det ikke mellemskatten?

 

Så topskatten er blevet til mellemskat og millionærskatten er den nye topskat.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

50
23
3
89
16
62
4
7
3
2
4
9
8
22
2
54
48
2
2
63
Om A Bjerregaard
Jeg læser på CBS og arbejder (selvfølgelig) ved siden af. Er træt af at høre på 1) studerende der hævder at SU er en absolut nødvendighed...

Se A Bjerregaards profil
eller
Følg A Bjerregaard