Pensionister snyder sig til ældrecheck
Udgivet for 248 dage siden i Politik
Tilføjet 21/09 06:27 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: jp.dk
En ulovlig metode har spredt sig blandt landets pensionister. En del af dem lyver sig fattigere, end de egentlig er for at få del i ældrechecken på 10.900 kr.
Men hvori består problemet egentligt ?
Jeg går ud fra at de penge som de ældre "gemmer" er penge som de allerede een gang har svaret skat af.
Hvis Hansen og Jensen igennem livet har tjent lige mange penge og Hansen har soldet sine penge op mens Jensen har sparet sine sammen hvori består rimeligheden i at Jensen så igen defacto beskattes af sine penge een gang til ved at han selv skal betale medicin osv og Hansen får det hele betalt af kommunen.
Den der tankegang med at staten tæller penge der allerede een gang er svaret skat af syntes jeg er tåbelig.
Man skulle hellere afskaffe alle disse tilskud eller lave det om så alle har lige ret til dem uanset hvor mange beskattede penge man måtte have i banken.
Henrik Madsen
Helt enig - en afskaffelse af ældrechecken ville være 100% effektiv (ingen kan snyde i en ikke-eksisterende ordning) og 100% efficient (Det koster ca 0,- at administrere at regler bliver væk). :o)
Det var en lorteregel da den blev indført, det er en lorteregel nu og det vedbliver med al overvejende sandsynlighed med at være en lorteregel indtil den bliver afskaffet.
(Hvad hulen er det også for noget pjat at den kun arbejder med likvide midler!?)
Eftersom Mærsk selv har betalt så meget i skat at han reelt set selv har financeret sin ældrecheck og sikkert også 10.000 andre ældre's så ville det vel ikke være så urimeligt.
Henrik Madsen
Hvis det blev ændret til begravelseshjælp og sat til 100.000 pr pernsionist, ville vi se pensionisterne dø som aldrig før.
Det er pudsigt, at folkepensionisterne har så god presse, som "søde gamle bestemødre", "Werthers bolchers bedstefar" osv., når de bare er ligeså grådige og kriminelle som de "enlige" mødre, der har eksmanden boende i et lejet kælderkammer.
I betragtning af, at vi pensionister altid har været en byrde for samfundet er en begravelseshjælp på 100.00 pr pensionist da højt sat, set ud fra dette er vi måske ikke så ringe endda.
Det er bestemt ikke en nyhed, selvom den med DFs ældrecheck har fået fornyet aktualitet. Det har jo været en kendt problematik i banksektoren i hvert fald i 20 år, at pensionister lægger store mængder kontanter i f.eks. en bankboks for at modtage diverse offentlige pensionsydelser, som er afhængige af formueforhold.
Problemet er næppe pensionisternes adfærd, som er ganske forventelig, og med omfanget af den danske velfærdsmaskine og tilhørende skatteplyndring nærmest må betragtes som frihedskamp.
Problemet er naturligvis alle de tossede ydelser, tilskud, ordninger og regler der er bygget op for at omfordele og skabe lighed, også mellem pensionister. Væk med alle disse bureaukratiske ydelser og deres foranstaltninger og sænk bundskatten og giv pensionister et forhøjet personfradrag, hvis man er bange for at dem med de laveste indkomster ikke kan klare sig. Det vil ikke skabe lighed, nej. Men det vil skabe rimelighed, klarhed og enkelthed.
Det er dælme en gammel problemstilling... egentligt underligt at den ikke er fjernet for lææænge siden!
I 1950 sagde man om den socialdemokratiske politik : "Når man subventionerer rugbrødet, så fodrer bonden sin hest med rugbrød". Det er i overført betydning det samme der sker. Jo flere kunstige velfærdsydelser og velfærdspenge man bevilliger, des mere misbrug opstår. Det er mange år siden, at tyske økonomer har konstateret, at når et nyt subventionstiltag præsenteres, så koster det to år efter fire gange så meget, som man beregnede det til. Det skyldtes ikke fejl i beregningsmetoden, men overforbrug og misbrug.
Ældrechecken er i øvrigt et klart eksempel på, at hjælp skaber endnu flere "ofre" og "hjælpeløse".
Giver skatteyderne støtte til en lille gruppe, her de allerfattigste pensionister, vil den gruppe vokse eksplosivt.
Man må sige, at støtte er af det onde, for pludselig er der 10 gange så mange, som har "ondt" i ét eller andet, vi ikke ønsker at omtale her.
Nu hvor den røde regering efter al sandsynlighed snart indfinder sig igen og vi atter skal være vidne til deres gigantiske skattecirkus sætter denne artikel så afgjort focus på hvor latterlig og destruktiv den danske velfærdsmodel med al tydelighed har spillet sig selv af dage og foreslår derfor danskerne en AKUT afvænningskur mod den "dræbende" skatteskrue.
Sæt omgående skatten ned til max 25 % så vi fremtidigt undgår den slags "ulovligheder" - det er da vanvittigt andet og udløser kun en stigende afhængighed af et system der er gået helt over gevind.
Ja, løsningen er lige for. Afskaf ældrechekken.
Generationstyveriet vil fortsætte, ældrechecken er derfor fredet, da ingen udover de radikale i rød blok tør lægge sig ud med flertallet af vælgere, desværre, og jo selv efterlønnernes rabatter på bla offentlig transport vil fortsætte eller øges.
Der er meget lang ventetid for at kunne få en ledig bankboks.
Jahh, så kan man jo tænke lidt over hvorfor, der er lang venetid for at få en ledig bankboks.
Ja-det er en beskidt ting at de ældre snyder--de burde skamme sig---faktisk kan man få den
tanke--at de har lært den form for snyderi af udlændinge---det er ihvertfald tankevækkende at stå
i en bank og se fremmede hæve store pengebunker omkring januar-----
Det er trist at se så mange tale imod den Ældrecheck som betyder meget for pensionister som kun har kr 8.400--det er tegn på manglende forståelse og empati fra folk--som selv har alt på det tørre.
Den check betyder mulighed for at købe et par sko, en gryde--og andre nødvendige ting som der ellers
ikke er råd til i et budget--hvor DONG stiger og stiger, samt tandlægeregninger er umulige at klare,
der kan inviteres en gæst, pensionisterne kan gå til frisør--eller måske tage en tur til Jylland.
Kors--hvor skulle I SKAMME JER I som ikke under mindrebemidlede en nødvendig hjælp ! FØJ !
Jeg vil gerne hjælpe andre mennesker. Men jeg vil sku ikke have en pistol for panden og tvinges til at hjælpe. Kan du forstå det, Birthe Frandsen?
Tandlægeregningen er du selv ude om - 100%. Den gidder jeg ikke betale for dig (mere end de ca 20% jeg allerede betaler over Sundhedsbidraget på 8% af min løn).
Jeg lever fint for 8.400,- om måneden eller langt under. Hvorfor skal jeg så finansiere at andre kan leve for mere - bare fordi de er gamle og ikke har sparet op (i likvide midler)?
Jeg skammer mig sådan set, men det er mest fordi jeg betaler så meget i skat. Jeg er med til at fodre velfærdsmaskinen som avler folk med din krævementalitet.
Du skriver du lever fint for 8.400,- eller langt under!
Mon dog når du samtiddig anker over, at du betaler så meget i skat. Det tyder da på, at du ikke nødvendigvis skal leve for 8.400 om måneden, ej heller 12 måneder om året, til alle udgifter vel at mærke, ikke kun til kost og daglige fornødenheder som eks. sæbe toiletpapir, men der udover, til tøj, sko,telefon og TV til transport el og varme og sidst ikke mindst husleje.
Prøv lige, at få 8.400,- til at række "fint" til ovenfor nævnte udgifter, og kom så igen.
Jeg har vel omkring det beløb du nævner i indtægt. Og det kan man godt leve for, hvis man sætter tæring efter næring. Jeg kan personligt ikke arbejde fuld tid, da jeg også har et studie at passe, og derfor har jeg været nød til at søge ind på et billigt kollegie. Kom ind i kampen og lad være med helt skamløst at kræve penge ind fra andre mennesker, Vera.
Lige i parentes: Jeg kræver ikke bare penge ind af andre, jeg har arbejdet i 53 år på arbejdsmarkedet siden jeg var14 og gennem mit arbejde sparet op til pension dertil opsparing i bank. Jeg har via skat betalt til andres folkepension, har betalt for at unge som du kunne studere og få SU og således slippe for at arbejde på fuld tid.
En ting mere, jeg hører ikke til de der ideligt klager over at betale for meget i skat, men bliver harm når jeg bebrejdes som modtager af en del af den pension jeg selv har været og er, med til at betale for.
Jeg modtager ikke 8.400 fra dig og andre skatteydere, da jeg ikke får højeste folkepension med tillæg.Jeg er delvis selvpensioneret,( en pension jeg i øvrigt betaler B skat af, 37% uden fradrag) men jeg kan da regne ud, at med en husleje på 4.550,00 kr./mdl. minus EL for en lejlighed på 53 kvadratmeter, ville det være uhyre svært at få 8.400,00 til at slå til.De resterende 3.850 rækker ikke langt når EL, TV ,Telefon, Kost Tøj og Transport skal betales, jeg ved ikke hvor du bor eller hvor længe dine boligforhold skal vedvare, men vel næppe år frem i tiden.
Det du hentyder til, er, at alle vi ældre jo bare kan flytte fra hus og hjem og ind på et værelse sætte tæring efter næring ikke sandt.
Jeg klarer mig, klager ikke, og hører ikke til de der harmes over andres "fede" lønninger, store huse og biler,eller for den sags skyld får SU og andre ydelser, men vil gerne havde lov til at nyde mine ældre dage uden hele tiden at skulle beskyldes for at være SNYLTER.
Til sidst jeg betalte 75.409,- i skat i 2010 det lyder ikke af meget, men dog stadig lidt mere end 32%(indkl. fradrag som alle skatteydere) af hele min indtægt. bevares noget af det er tilbagebetaling af folkepension, men hovedparten skat af den pension jeg har sparet op,Jeg betaler faktisk skat på lige fod med dig uden særbehandling.
Mener du stadig du kan tillade dig at beskylde mig for skamløst at kræve ind, må det være noget du må gøre op med din samvittighed, jeg melder hus forbi.
@Birte, en ældrecheck, børnepenge o.s.v. er fuldstændigt forældet og kræver et større bureakrati at administrere.
Ingen ville beskyldes for uærlighed, hvis alle disse frem-og tilbage posteringer bli'r ændret via en lavere skatteprocent og minus skat på pensionerne - enkelt & ligetil.
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 12 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 11 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 21 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 13 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 22 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 7 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 11 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 7 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 1 time og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 7 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 16 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 16 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 21 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 7 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 14 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 14 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 14:19 til Boblere af Claus Due
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 31 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 30 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 24 klik
Post Danmark: 160 kroner i gebyr for 7 kroners told 16/02 08:31 - 22 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 994 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 687 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 486 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 444 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 399 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

