Perfid karikaturtegning i Ekstra-Bladet, men bare rolig: Den forestiller ikke profeten Muhammed
Udgivet for 735 dage siden i Politik
Tilføjet 06/02 13:57 til Boblere af Jan Christensen
Som bekendt skal man være meget, meget, meget varsom med at tegne en vis muslimsk profet. Inden man ved af det, risikerer man at have en øksemand stående inde i sit hus, og han er ikke kommet for at hjælpe med at hugge brænde...
Så er det anderledes risikofrit f.eks. at karikere danske politikere, specielt dem fra et ganske bestemt parti. De er nemlig vant til det. Ekskrement, heks, ådsel, rotte, kønsorgan, fugleskræmsel, luder, svin, bændelorm? You name it: been there, done that. Lederen af Danmarks tredjestørste parti kan - formentlig uden stolthed - sætte flueben ved alle ovenstående fremstillinger af sig selv.
Umiddelbart skulle man jo tro, at det var noget værre at fremstille en konkret, nulevende person som f.eks. rotte, end det er at tegne en måske/måske ikke historisk person i forskellige til sammenligning meget mere respektfulde og moderate former. Sådan forholder det sig imidlertid ikke. Mange muslimer siger ligeud, at de elsker profeten mere end deres egen familie, og de bryder sig ikke - for nu at sige det mildt - om at se ham fremstillet i et mindre flatterende lys.
Denne pointe er - hjulpet en liiiille smule på vej af en række friske mennesker fra diverse verdensdele med særdeles overbevisende argumenter - efterhånden også gået op for alle danske aviser og blade, og vi kan derfor igen koncentrere os om at karikere dem, der er vant til at blive fremstillet som diverse afskygninger af jordens værste skabninger og tager deres skæbne i stiv arm. Se f.eks. denne tegning af Morten Ingemann fra dagens udgave af Ekstra-Bladet ved at klikke her.
Much later he was told that the enemy is closer and that they still had time to arm themselves, but he said he didn't believe it.
The enemy overran his castle and killed him.
His final words were: "I didn't think they were serious."
"During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act."
- George Orwell
http://www.vl.no/samfunn/article4847853.ece
http://www.dagbladet.no/2010/02/03/nyheter/karikaturtegninger/pst/profeten_muhammed/rasehets/10222684/
Uhadada...en lille gris med skrifttegn på!
P.s.: Den selv samme ret som giver dig lov til at brokke dig over tegneren, giver tegneren lov til at tegne det du kritiserer. Du kan jo eventuelt benytte den, og tegne nogle tegninger den anden vej? Jeg skal med glæde kigge på dem, og hvis de er sjove (om det så er muhammed, jesus, villy søvndal, løkke rasmussen, ...) skal jeg nok love at grine!
I intet civiliseret samfund, folk fornærme andre religioner, dogmer eller grundlægger af religioner, undtagen angelsaksiske områder. Dette er på grund af arrogance og historiske racistiske holdninger.
Jeg tror, at mange bloggere i 180 Grader har ingen forståelse for kulturelle udtryksformer eller religiøs følsomhed uden for Danmark. Ingen ved, om det er på grund af total uvidenhed om historien eller bare dansk provencialism. Jeg synes, det er begge dele.
Venlig hilsen
Bashy Quraishy
Forhåbentlig er det dansk provinsialisme når den er bedst! God gammeldags dansk værkstedshumor som du aldrig kommer til at forstå!
Du behøver ikke at skrive 'Venlig hilsen' Bashy Q. For du mener det ikke. Er der noget danskere ikke kan tage så er det slesk tale og påtaget fornærmethed. Det er pinligt og falsk.
Og ja. Vi danskere elsker at fornærme religioner. Findes der noget sjovere? Se på dig selv...du har meget at lære.
Bliv buddhist!
Tal på dine egne vegne, ikke på mine og fem millioner andre danskeres.
nonsense ikke kommer op på min PC skærm ?
Hvis man vil have dokumenterende information om emnet, kan man gå på biblioteket og låne Geoffrey Cains bøger: Ondskabens ikon og Gensyn med ondskabens ikon.
De handler om bladtegnernes tilsvining af Pia Kjærsgaard.
Flere artikler fra Politik
Avis: S og SF skjulte regnestykke bag ringen
Udgivet for 3 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 08:49 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
JP's leder om leksikon.org: Propagandisterne
Udgivet for 3 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 06:54 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: jp.dk
Uden for kategori: Halløj i godhedsindustrien
Udgivet for 1 time og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 10:29 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: jp.dk
Statsministeren hedder Noa
Udgivet for 1 time og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 10:20 til Boblere af Morten Dreyer
S og SF fuskede med ring-milliarder
Udgivet for 2 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 09:08 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: ekstrabladet.dk
Ny rapport: Offentligt ansatte arbejder for lidt
Udgivet for 1 time og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 10:50 til Boblere af Kim Ursin
Kilde: bt.dk
Feministernes opgør med det åbne samfund
Udgivet for 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 11:39 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Så hårdt er livet på kontanthjælp
Udgivet for 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 10:51 til Boblere af LarsLarsen1
Grøn afgift giver minimal miljøgevinst
Udgivet for 1 time og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 10:33 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Telefonstorm over postkassebrev
Udgivet for 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 12:01 til Boblere af Ulrik B. Petersen
Kilde: fpn.dk
Lars Trier Mogensen: Regeringen er sin egen værste fjende
Udgivet for 1 time og 17 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 11:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør
Udgivet for 18 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:18 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: jp.dk
Groft Sagt: Græsk gidselleg
Udgivet for 13 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 22:51 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: b.dk
Ny stramning af rygeloven er det rene vanvid.
Udgivet for 13 timer og 25 minutter siden i Politik
Vindmøller og den forbudte kernekraft.
Udgivet for 23 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:42 til Boblere af Holger Skjerning
Landbrugsminister er ligeglad med den private ejendomsret | Fair Forbud
Udgivet for 19 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 17:16 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: fairforbud.dk
Kong Kokain
Udgivet for 15 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 20:30 til Boblere af sorenh
Kilde: tobak-jatak.dk
Radikal kovending om døds-debat
Udgivet for 15 timer og 55 minutter siden i Politik
Pensionsalderen i Sverige sættes op fra 65 til 75 år - for at finansiere indvandringen fra ikke-vestlige lande?
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:00 til Boblere af Winston Smith
Kilde: blogs.jp.dk
Smuk og slank på statens regning
Udgivet for 17 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:53 til Boblere af Mac
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Jan Christensen Selvstændig, tidligere tyskstuderende og stadig meget germanofil. Jeg elsker også Brasilien, ikke mindst fodbolden. I det politiske spektrum er... Se Jan Christensens profil eller Følg Jan Christensen |
Avis: S og SF skjulte regnestykke bag ringen 12/02 08:49 - 201 klik
JP's leder om leksikon.org: Propagandisterne 12/02 06:54 - 155 klik
DMI totalt til grin: 2011 var et meget varmt år! 11/02 22:33 - 134 klik
Svend Auken: Betal mine dummebøder, eller jeg smadrer dig! 11/02 23:50 - 133 klik
Juicekæde risikerer kæmperegning efter kontrolbesøg - Media | www.business.dk 11/02 10:36 - 944 klik
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør 11/02 18:18 - 467 klik
Vindmøller og den forbudte kernekraft. 11/02 12:42 - 456 klik
Skal staten begrænse rygning? - se JBO i clinch med Flemming Møller Mortensen 09/02 20:41 - 410 klik
|
|
Danmark som forgangsland Tilføjet 09/02 17:21 af Allan H. Nielsen |
|
|
Fra Hayek til de Historieløse Tilføjet 05/02 13:50 af Kasper Planeta Kepp |
|
|
Tobinskat: Den forkerte løsning på det forkerte problem Tilføjet 31/01 09:44 af Henrik Ræder Clausen |
|
|
Er de nyuddannede og studerende simpelthen bare for forkælede? Tilføjet 28/01 19:19 af Maria Holme Overgaard |
|
|
Skolens stjernestunder Tilføjet 26/01 08:37 af Lasse Birk Olesen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

