Politiken: Borgerlig sammensværgelse mod Helle Thorning-Schmidt begyndte på 180 Grader
Udgivet for 533 dage siden i Politik
Tilføjet 24/08 11:33 til Boblere af Jan Christensen
Så vidt jeg har kunnet se, er der ikke andre her på siden, der har nævnt det, så nu tager jeg tråden op: I sin artikel De borgerliges dronningeattentat skriver Politiken søndag, at skattesagen mod Helle Thorning-Schmidt (og hendes mand) i virkeligheden er en borgerlig sammensværgelse, udtænkt af bl.a. B.T. (selvsagt), Venstre og, lidt mere overraskende, 180 Grader:
(...) Politiken Søndag har derfor forsøgt at kortlægge, hvordan den glemte historie fra valgkampen i 2007 blev vakt til live igen, og i hvilken udstrækning regeringen og de borgerlige har bidraget til at fremme sagen mest muligt gennem pressen.
Det første synlige spor fører til den liberale hjemmeside 180grader, hvor anonyme debattører allerede i maj begyndte at diskutere, hvorfor »Helle Thornings mand ikke betaler skat« : »Der er som udgangspunkt ikke noget galt i at bo i Danmark i under 200 dage om året, og så betale skat i et andet land.
Det er bare dobbeltmoralsk, at Helle Thorning snakker om, at alle skal bidrage til fællesskabet og udvise solidaritet, når hendes egen mand gør det stik modsatte«, skrev debattøren, der begyndte debatten og går under kaldenavnet »The Midas Touch«, 9. maj i år.
Endnu mere velunderrettet lader til at være en vis »Rasmus J.«, der beskriver sig selv som en »selvstændig mand i begyndelsen af 30' erne, som praktiserer udspredelsen af individuel frihed« : »Skal nævnes at Stephen Kinnock har forladt diplomatiet og nu arbejder som Direktør i World Economic Forum. Uden at kende hans løn, så er den nok tættere på millionen end mange andres og dermed socialisternes millionærskat - hvis han altså betalte skat i Danmark. Nogen der har lyst til at grave videre?«, spørger »Rasmus J.«, inden Midas Touch igen tager ordet på 180graders debatforum: »Han (Stephen Kinnock, red.) er hjemme i weekenden, lidt ligesom golfspilleren Søren Hansen der er anklaget for at snyde i skat«.
De ovennævnte debattører har selvsagt grund til at være stolte over at have spillet en vigtig rolle i dette komplot mod den socialdemokratiske formand, der i sidste ende risikerer at have tabt kampen om statsministerposten på denne sag. Når det er sagt, er Politikens artikel udtryk for kampagnejournalistik af allerværste skuffe. Avisen skriver, at flere borgerlige før sagen begyndte at rulle havde kontaktet Ekstra Bladets Jan Kjærgaard, den første journalist, der beskæftigede sig med ægteparrets skatteforhold helt tilbage i 2007, for at opfordre ham til at tage sagen op igen. Nej, hvor overraskende! Det findes der formentlig tusinder af borgerlige, der kunne finde på, og omvendt har der med en til sikkerhed grænsende sandsynlighed været utallige venstreorienterede, der har tilskyndet aviser til at rode efter snavs om borgerlige politikere.
Politiken mener i øvrigt også, at den konto, Skat har lavet til ære for de danskere, der ikke mener, de lægger nok penge i statskassen i forvejen, i virkeligheden er oprettet for senere at kunne drille Helle Thorning-Schmidt.
P.S: Hvis man er interesseret i at læse hele artiklen i Politiken, kan man maile til mig på janchr10(snabel-a)teknial.dk
http://www.180grader.dk/Politik/avisen-politiken-helle-t-historien-er-uden-indhold
Hele sommeren har dagbladet BT forsøgt at udstille Helle Thorning-Schmidt (S) som skatteunddrager og løgner, men nu tyder mere og mere på, at hele sagen er en behændig konstruktion
Det hele er så transparent - en artikel her, en oplysning der - at der ikke er meget 'konstruktion' over dette. Politiken er selv ude i konspirationstænkning ved at påstå den slags pjat.
http://www.180grader.dk/Politik/helle-thornings-mand-betaler-ikke-skat
"den kosmopolitiske Thorning-Schmidt/Kinnock-familien trækker lige så meget på velfærdsstatens ydelser som enhver anden kernefamilie."
http://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/article446053.ece
Håber du ser det her OBO :-)
Skal man endelig samligne Fox News med noget dansk (hvilket reelt ikke lader sig gøre) så er formiddagspressen - Ekstrabladet og BT det tættereste man kan komme på den rolle som Fox News har i USA.
Men som sagt - det har dybest set ingen mening - at samligne USA og Danmark på dette område.
Der er altså ret bred enighed om, at Fox er bunden - næsten uanset politisk tilhørsforhold - og det er da isoleret set temmelig positivt.
Synes i øvrigt ikke man kan sammenligne hverken EB eller BT med Fox. EB er i dag reduceret til en slags statsstøttet pornosite som også har en trykt udgave, uden anden dagsorden end annoncekroner, og BT har genopfundet sig selv med én del fladskærmsjournalistik og én del ufarligt "samfundsstof" henvendt til kvinder og pensionister, antagelig fordi markedet viste et hul.
Min specifikke anke går på begge har en åbentlys (men ikke indrømmet) sympati for en politisk fløj samtidigt med at begge blander journalistik og holdninger sammen, så det er umuligt at skelne det ene fra det andet. Kunne du forestille dig den beskrevne artikel bragt i nogen anden avis?
Det er også ret oplagt at sammenligne Fox's engagement i Tea Party bevægelsen med Politikens engagement i Irakcenteret. (hvis man kan abstrahere fra at de i en hvis forstand får værdipolitisk i hver sin retning)
Lidt li'som 180grader?
I en verden, hvor nyheder er så nemt tilgængelig, så er overgangen til views en fornuftig forretningsbeslutning. De specifikke views er knap så fornuftig en forretningsbeslutning, but nevertheless...
Views er en vare, som du kan gøre unik, og den vare er nemmere at sælge end news.
At fabrikere views & news, alene med henblik på at påvirke en masse mennesker, det mangler vi dog at se i Danmark. Ejheller DR, selvom mange tror det, er jo på den galej. Jeg mener ikke de har excelleret i den slags siden skolelærer-epoken i starten af 70'erne. Jeg mangler i hvert fald gode eksempler - og eksempler på politikere gået fra DR til "de røde". Kan finde 15 der er gået fra DR til "blå" blok :-)
Sammenligninger med danske medier er ret meningsløse, for mediemarket er helt anderledes her end i USA. At sammenligne med Fox er som regel bare en substansløs nedgørelse af et medie, der fortæller ubekvemme ting. Det gør gode medier :)
Vel bedriver f.eks Politiken osv vinklet journalistik (motivanalyse er det nye modeord), men der er forskel på at vinkle noget faktuelt sandt, og så fabrikere hele løgnehistorier og stigmatisere helt vildt - f.eks Hitlersammenligninger - alene for at sætte opponenten i dårligt lys, som Fox gør. Og de opererer tilmed på samme måde som når man kører en reklamekampagne for Cillit-Bang eller whatever : Altså generere en top-3 i hovedet på vælgerne, koste hvad det vil, bla via bevidstløs, unuanceret repetetion. Smædekampagner i Danmark på dette niveau, har (i hvert fald hidtil) været de ungdomspolitiske foreningers prærogativ. En måling kundgjorde iøvrigt for nylig, at samtlige ungdomspolitiske foreninger vendte tommelfingeren nedad ift sommerens politiske debat, og dermed også direkte til mediernes dækning af selvsamme.
Et dansk medie - Politiken, TV2 News, 180grader.dk, kan jo ikke bare gemme sig i Nordjylland og sælge aviser, generere annoncekroner eller blive taget alvorligt, hvis de kopierer Fox blot 10%. Andedammen er for lille. Selvkontrollen er for stor. Det er simpelthen for nemt at afsløre en løgn.
Og så er verden meget mindre. Der er maksimalt 200.000 danskere der aktivt gider at interessere sig for politik og samfundsforhold på medieniveau - grænsen mellem politik og journalistik er allerede temmelig flydende, og det er for en udenforstående nok temmelig uklart hvem der egentlig er i politik, og hvem der ikke er. Kommentatorer er tidligere politikere eller spindoktorer, og politikere kommenterer kommentatorernes kommentarer på deres egne blogs, på avisernes hjemmesider. Mange politikere er journalister, og politikere kan efter udført dåd om ikke andet blive journalister - eller kommentatorer - igen. Der er MAO langt fra det "filter" ift udlægning af teksten, som FOX repræsenterer, ift hvad vi ser i danske medier.
(næsten) uanset hvem man peger på, i danske medier, handler det om "views", som "Afskaftopskatten" er inde på - meningsfælleskaber, ikke løgn på løgn, for løgnens skyld, som er mit generelle indtryk af Fox.
Jeg savner i øvrigt også at se, hvordan det hele hænger sammen med de amerikanske ultrakapitalistiske og zionistiske kræfter. At udelade et så vigtigt komponent af sammensværgelsen er dårlig journalistik fra Politikens side. Jeg er sikker på, at man med lidt flid og god fantasi også kan koble Helles justitsmord sammen med CIA's bombning af World Trade Center.
Det var jo bare en: "ulykkelig - uheldig - beklagelig og utilsigtet sjuskefejl, som ikke blev gjort for egen vindings skyld..." hvor mange gange skal hun sige det, før nogen tror på det?
Anders Samuel har også undskyldt for den med blikkenslageren... Nu mangler vi bare, at Hjorten springer med en undskyldning for det 80 mia. store underskud på næste års financer?
http://blogs.konservativungdom.dk/landsformand/2009/09/29/snyder-de-i-skat/
Teknisk set - altså ift reglerne - er det jo nok med nogle betalende abonnenter for at få del i distributionsstøtten, og det er en avis, så vidt jeg har forstået. Der er sikkert mange læsere, der ville give f.eks 1000 kr blot for at se 180grader.dk komme på støtten, alene for provokationens skyld :-)
Men Politikens hysteri-journalistik er vel næppe overraskende, desværre er størstedelen af deres læsere ikke i stand til at se hykleriet...
1) Der er sjældent røg hvor der ikke er ild. Altså burde HTS (el. hendes spindoktor) have bragt orden i sagerne. Politikere må forventes at have styr på deres private forhold og efterleve deres partis værdigrundlag.
2) hvis et medie med brugerdrevet indhold kan få så stor indflydelse i den offentlige debat, så må det skabe røre i chefredaktionerne og i ledelserne for de trykte medier. Da det enten betyder at de mister indflydelse og/eller at deres "såkaldte" journalister ikke evner støve interessante nyheder op på egen hånd - og endnu vigtigere: forholde sig kritisk til det, de planker rundt omkring.
Tillykke til 180grader!
Mærkeligt, at POLITIKEN tilsyneladende mener, at pressens interesse for Helle Thorning-Schmidt tilsyneladene på det berømte hjørnekontor på Rådhuspladsen menes, at være meget mere forfærdelig for omtalte HTS end for de hjemmehjælpere der måske uretsmæssig er kastet for løverne eller for den erehvervsdrivende, som pressen uretsmæssig har bragt usandfærdige historier om. Jeg tror ikke et øjeblik på at HTS er blevet behandlet for hårdhændet at de årvågne journalister på BT - når man apirerer til statsministerposten - burde HTS forvente denne interesse og kan ikke med sine "dådyrøjne" bare beklage at hun er "Sjusket" med sin oplysninger til SKAT, mange almindelige borgere - burde så i hvert fald have samme rettighed - det er vist bare aldrig oplevet.
Gad vide om det også er BT's skyld alt det Peter Brixtofte rendte rundt og lavede i Farum af ulovligheder...
Fat det nu...Der er kun EEN der kunne forhindre denne sag og det er HTS og måden hun kunne forhindre den på var ved at have orden i sit privatliv og ved at hendes mand betalte den skat han skulle.
Hvordan Thøger Feidensaden kan komme frem til at det er BT's skyld og ikke HTS skyld er ufatteligt.
Henrik Madsen
Nu har det så vist sig at HTS siger eet til skattevæsnet og noget andet til justistministeriet. Dette fuldstændig i linje med selv at have en samlet meget lav indkomstbeskatning, og tæske løs på den danske jantelovs laveste fællesnævner.
(*) http://www.lav-det-selv.dk/Forum/aff/4/aft/97564/afv/topic Om noget er det ganske nagelfast at danskerne er et gør-det-selv-folk. Vi udnytter ikke det vi er uddannet til, da bytteforholdet mellem vores professionelle virke og køb af anden arbejdskraft er smadret af tossede skatteprogressioner!
Utroligt at Thøger får lov til at trykke den slags propaganda.
HTS og hendes mand har jo kun gjort hvad der er muligt for at undgå at betale skat. Som alle andre. Hun burde være en slags helt - en toppolitiker der gør som os andre, og endda har været smart juridisk skattetænkende som en anden Mogens Glistrup. Tilmed lader Thorning revisorregningen blive kørt af på nogle skatteydere. Smart, smart.
Hun skal da hyldes for sit eksempel. Ikke jordes blot fordi hun tilfældigvis er en stakkels socialdemokrat...:-)
Flere artikler fra Politik
Spøgelser
Udgivet for 5 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:20 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Fortsat nedtur hos S og SF dræner rød blok for vælgere
Udgivet for 10 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 09:37 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: metroxpress.dk
Rygerforening: Nicorette er bag rygeforbud
Udgivet for 4 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 15:35 til Boblere af Klaus K
Kilde: ekstrabladet.dk
Believe In A Return To The Gold Standard? You Are Now Officially An Extremist According To The FBI | ZeroHedge
Udgivet for 10 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 09:02 til Boblere af michaltheil
Kilde: zerohedge.com
Politikere og eksperter har ideologisk modvilje imod sundhedsforsikringer
Udgivet for 13 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 06:22 til Boblere af Martin Ågerup
Kilde: jp.dk
Jalving: Jeg troede, at det var mig, der var racist
Udgivet for 4 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:09 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: blogs.jp.dk
Herligt svar fra Karen Hækkerup
Udgivet for 7 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 12:18 til Boblere af Sebastian Vikkelsøe-Engelbrecht
Kilde: detbedste.com
Senere mødetid giver glade og kvikke elever – metroXpress
Udgivet for 3 timer siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:43 til Boblere af Lars Andreassen
Kilde: metroxpress.dk
Hovedstadstolden og hovedstadsvolden
Udgivet for 5 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:36 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
Usund kultur i forsvarets top
Udgivet for 4 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:12 til Boblere af Illuminati
Uffe Gravers Pedersen: Tværfagligheden er gået amok
Udgivet for 7 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 11:52 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: denkorteavis.dk
Sundhedsstyrelsen kritiseres for kræft-overvågning
Udgivet for 7 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 12:13 til Boblere af Moelgaard
Kilde: altinget.dk
Hinsides højre og venstre
Udgivet for 4 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 14:58 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: information.dk
Debat: Ny ægteskabslov er en kulturradikal magtdemonstration | Kristeligt Dagblad
Udgivet for 9 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 08/02 10:06 til Boblere af MSorensen
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Danmarks Radio bruger flittigt propagandaorganet ”Leksikon.org” som kilde.
Udgivet for 1 dag, 1 time og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 18:05 til Boblere af liberalfristad
Messerschmidt: Narkissos som socialdemokrat?
Udgivet for 1 dag og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 18:56 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: blogs.jp.dk
SF vil afskaffe private dagplejere
Udgivet for 19 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 23:49 til Boblere af Nikolaj F. Rasmussen
Kilde: bt.dk
TV: Se Thornings brøler på pressemøde
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 13:23 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: ekstrabladet.dk
Sex & Samfund - feminister under dække af oplysning
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 09:17 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Ekstra Bladet - Sverige lufter en pensionsalder på 75 år
Udgivet for 1 dag, 1 time og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 07/02 17:24 til Boblere af michaltheil
Kilde: ekstrabladet.dk
|
Om Jan Christensen Selvstændig, tidligere tyskstuderende og stadig meget germanofil. Jeg elsker også Brasilien, ikke mindst fodbolden. I det politiske spektrum er... Se Jan Christensens profil eller Følg Jan Christensen |
Fallit i straffesystemet: Voldsomt hjemmerøveri foran børn - 3 år! 08/02 10:46 - 154 klik
Rygerforening: Nicorette er bag rygeforbud 08/02 15:35 - 106 klik
Fortsat nedtur hos S og SF dræner rød blok for vælgere 08/02 09:37 - 106 klik
Spøgelser 08/02 14:20 - 93 klik
Kommunalarbejder fik mild dom - Glistrup straffedes 13 gange så hårdt! 08/02 15:59 - 89 klik
Købte SF sig til ... valgnederlag? 07/02 21:55 - 666 klik
Danmarks Radio bruger flittigt propagandaorganet ”Leksikon.org” som kilde. 07/02 18:05 - 665 klik
Politikere og eksperter har ideologisk modvilje imod sundhedsforsikringer 08/02 06:22 - 522 klik
TV: Se Thornings brøler på pressemøde 07/02 13:23 - 498 klik
Fortsat nedtur hos S og SF dræner rød blok for vælgere 08/02 09:37 - 489 klik
Hurra: ikke mere global opvarmning! 02/02 12:11 - 1302 klik
Fattigere og fattigere: Betal mere og mere i skat. 05/02 09:35 - 1049 klik
Ny IT-skandale: Regeringen lukker projekt til halv mia. 03/02 09:53 - 1035 klik
Fra Hayek til de Historieløse 05/02 13:50 - 1026 klik
TV: Se Thornings brøler på pressemøde 07/02 13:23 - 971 klik
|
|
Fra Hayek til de Historieløse Tilføjet 05/02 13:50 af Kasper Planeta Kepp |
|
|
Tobinskat: Den forkerte løsning på det forkerte problem Tilføjet 31/01 09:44 af Henrik Ræder Clausen |
|
|
Er de nyuddannede og studerende simpelthen bare for forkælede? Tilføjet 28/01 19:19 af Maria Holme Overgaard |
|
|
Skolens stjernestunder Tilføjet 26/01 08:37 af Lasse Birk Olesen |
|
|
Jeg havde en drøm... Tilføjet 24/01 17:25 af Allan H. Nielsen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

