Poul Høi : Jeg er færdig med at undervurdere Joachim B. Olsen.
Udgivet for 178 dage siden i Politik
Tilføjet 29/11 17:38 til Boblere af Kristoffer Bæk
Kilde: hoisonten.b.dk
Det er jeg også!
Håber også, at det gælder Joachims partikolleger, som havde travlt med at moderere Joachims udtalelser i starten af forløbet.
Vælgerhavet er klar til en langt mere liberal politik. Lavere sociale ydelser, mindre omfordeling, færre offentligt ansatte, mere erhvervsvenlig politik, endnu færre regler og bureaukrati, end det LA foreslår, endnu mere udtalt EU-skepsis, end det LA foreslår.
Må jeg komme med nogen forslag?
1. Beskæftigelsesministeriet nedlægges. Livsnødvendige opgaver sendes videre til økonomi- og erhvervsministeriet.
2. Undervisningsministeriet nedlægges. Staten skal ikke bestemme, hvad elever skal lære, ligesom staten ikke skal bestemme, hvilken religion folk skal have. I stedet skal gymnasier (Hvad enten det er STX, HF, HTX eller HHX) sammen lave en eller anden form for adgangskriterie, som de mener er passende fra folk, som kommer ind fra grundskolen. Det samme skal universiteterne og andre, som videreuddanner gymnasie-studenter.
3. Forsvaret nedlægges.
4. Indkomstsskatten fjernes.
5. Virksomhedsskatten reduceres med 10%.
6. Kontanthjælp og lignende overførselsindkomster refomeres således, at de bliver "bare essentials". Hus, mad, tøj og medicin. Dette vil alt sammen blive forsynet af staten. Vil man have mere, så må man spørge private støtteorganisationer. BEMÆRK: Dette gælder ikke folkepension og lignende!
7. Alle reguleringer regelsamlinger (Som A-kasse reglerne), må ikke fylde mere end 50 sider og skal være skrevet således, at alle, som har gennemført grundskolen kan forstå dem til punkt og prikke.
8. Medicinalindustrien får fuck-fingren, og hospitalerne begynder at bruge feks Gerson Therapy mod kræft. Det er både MERE effektivt og LAAAAAAAAANGT billigere end konventionel kræftbehandling. Lignende tiltag vil finde sted med alle kroniske/livsstilssygdomme.
9. Danmark melder sig ud af EU.
... Og jeg kunne blive ved. Nu sidder jeg ikke med hele det offentlig budget, og gud må vide, hvor meget det ville fylde, men jeg er overbevist om, at jeg ville kunne skære mindst 20% væk uden at skade livskvaliteten markant for en eneste dansker, også selvom at 20% ikke er nok, hvis Danmark skal være i topklasse.
Gerson Therapy - er det ikke et eller andet pjat med diæter og gulerodssaft? Jøsses.
Steve Jobs prøvede også at bruge diæter mod kræft. Gik ikke så godt.
Gerson Therapy udnytter de kraftbekæmpende egenskaber i frugt og grønt, samt D-vitamin fra sollys.
Steve Jobs brugte hverken Gerson Therapy eller spiste 80-10-10 raw vegan, så det er faktisk lidt irrelevant. Steve jobs var dog Råvegetar da han grundlagde Apple, hvilket forklarer navnet.
Jamen du skal da have lov til at bruge de udokumenterede voodoo behandlingsmetoder du har lyst til, men at indføre det som alternativ til dokumenterede behandlingsmetoder af alvorlige sygdomme vil være katastrofalt. Hvor du har påstande om, at frugt og grønt og D-vitamin skulle være mere effektivt end rigtig kræftbehandling ved jeg ikke. Det virker som fri fantasi.
Læger bør fungere som patienters konsulenter. Folk som kender mulighederne og rådgiver om de bedste behandlinger. Meget få læger vil anbefale udokumenterede grøntsags- og frugt-kure som behandling af alvorlig sygdom. Med god grund.
Steve Jobs er relevant fordi han udskød operation, som sandsynligvis havde reddet hans liv og i stedet forsøgte sig med diæter, næppe ulig denne Gerson terapidiæt.
Hvor du har påstande om, at frugt og grønt og D-vitamin skulle være mere effektivt end rigtig kræftbehandling ved jeg ikke. Det virker som fri fantasi.
Du rammer helt rigtigt. Det ses af de links Calle postede nedenfor.
Det er pudsigt som folk kan have kæpheste af næsten religiøs art som de ikke holder sig tilbage for at presse ned over andre.
Jeg oplevede det første gang for en del år siden da jeg begyndte at poste på et udenlandsk forum for ateister. Det kan godt være de ikke troede på gud, men de havde godt nok ikke lagt fantasierne på hylden. Der var alt fra telepatiske ænder til ufo'er og homoepati. Det var som om den, nok så omtalte tomhed som religion skulle efterlade i os hedninge, blev fyldt op med alverdens lort og løgn.
At nedlægge forsvaret? Hahaha, i en tid hvor EU muligvis går nedenom og hjem? (de har iøvrigt mange afledte arrbejdspladser i bla. private konstruktionsfirmaer)
Iøvrigt kunne man spare en masse penge ved at fjerne alverdens fradrag (rentefradrag osv).
Man kunne fjerne store dele af erhvervsstøtten.
Og jeg er nødt til at ryste lidt på hovedet af din 8'er...
Det danske forsvar er fuldstændig ukampdygtigt. Hvad fanden skulle vi gøre, hvis Tyskland, Rusland, USA eller Kina besluttede sig for at angribe os? Netop, det er et spild af penge. Det bedste vi kan gøre et at være ligesom Schweiz, så kan vi nemlig føre defensiv guerilla-krig, hvis vi bliver indvaderet, og vi vil ikke have nogen hær, som kan true andre.
Fradrag og erhvervsstøtten skal selvfølgelig også væk.
Du har tydeligvis ikke sat dig særlig meget ind i ernæring. Alle type 2 diabetikere ville blive kureret, vi vil have langt færre psykisk syge, vi vil kunne kurere en stor del af astmatikere og folk med feks høallergi, vi ville slippe for knogleskørhed, alzheimers, drastisk reduktion i influenza osv osv.
Hvis nogen kunne finde en liste over, hvad det offentlige bruger på behandling af forskellige sygdomme og lidelser, så ville jeg kunne regne ud, hvor meget man ville kunne spare.
Det er jo derfor vi er allieret med stærke militærmagter såsom USA som sikrer vores sikkerhed. Vi har dog også pligt til at spytte i kassen og bidrage med forsvarsressourcer.
Schweiz er i en helt anden situation end Danmark. Det et et bjergland. Det kan lade sig gøre at kæmpe en effektiv defensiv gurillakrig. Schweiz bruger 0,9% af gdp, Danmark ca. 1,4%. Dertil hører, at Danmark har brug for en flåde. Vi er et vidstrakt rige.
At du tror du kan løse alverdens problemer med ernæring finder jeg tvivlsomt, men i princippet underordnet, for jeg formoder ikke, at du vil tvangsfordre folk med din diæt og forbyde med at spise hvad de vil?
Uanset hvor velmenende, så er den slags totalitære anti-frihedstiltag dybt usympatiske og forkerte.
Det som Ole siger er at danskerne er parate til at opgive offentlige o.l. tilbud. Der findes mange eksempler, en udmeldelse af eksempelvis EU vil sansynligvis medføre landbrugstøtten forsvinder, det er landbrugstøtte modtagerne ikke interreseret i. EU bestikker også en lang række andre ting. Folk er simpelthen ikke villige til at adskille sig med de særbehandlinger de får fra staten o.l. Men folk vil sikkert gerne betale mindre i skat, og så bliver den politiske løsning bare at låne penge på borgernes regning istedet. Så får de mindre skatter og mere stat. Win-win. Lige indtil gælden skal betales. Det er desværre sådan at dem som støtter politik, socialdemokratisk eller liberal bare ender med at støtte en ondskab som bare bliver endnu værre og endnu længere
Hvis jeg skal betale til et offentligt sundhedsvæsen skal de sgu ikke forsøge at helbrede kræft med urtesaft og bjergkrystaller.
http://www.myhealthnewsdaily.com/195-vitamin-d-may-decrease-cancer-risk-100921.html
http://www.sciencedaily.com/releases/2005/02/050212184702.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/05/070521094818.htm
http://www.insidershealth.com/article/anti_cancer_potential_of_pineapple_derived_bromelain/2398
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12946240
Problem? En kost, hvor du lever 100% af frugt og grønt er bedre mod kræft end kemo, og endda billigere.
En kost, hvor du lever 100% af frugt og grønt er bedre mod kræft end kemo
Det er der vist ikke et eneste af dine links der understøtter, men det er jo også ligegyldigt for religiøse.
Jeg ramte rigtigt forleden dag, der jeg kaldte dig et konspirationsfjols.
Mon ikke de fleste liberale var skeptiske i starten over for JBO, det var jeg i hvert fald. Men man må sige at han har gjort det til UG indtil videre. Det er jo et emne hvor man lynhurtigt kan blive lagt for had, og blive kaldt kynisk, når man tillader sig at kritisere de såkaldte "fattige".
Ja, også her. Men alle kan jo ikke være hypersmarte kommunikatorer. Når man ser folketingsdebat oplever man en mere selvsikker JBO, så jeg aner der er noget generthed eller slet og ret respekt for det politiske indhold forbundet med JBO. Og det må være indholdet der er væsentligt - som skrevet andetsteds :
"Selvom man måske kan mene at Joachim B. Olsen endnu virker lidt uprøvet og svag kommunikativt, så har han en fordel som Ozlem Sara Cekic ikke har : Nemlig facts og realiteterne på sin side! Den slags kan selv den mest indignerede selvgode "beskytter" af de svage ikke hamle op med."
Vi vandt fattigdomsdebatten i går - og virkningen vil, fraset et uset genialt stunt fra SSF's kommunikationsfolk, vare meget, meget længe.
Jeg tror ikke, man kan undervurdere betydningen for vinklen i debatten om omfordeling. Og som Ole Birk Olesen så fint har påvist, så betyder politikernes holdninger faktisk noget for befolkningens holdning (hint V og K: Hold op med at være socialdemokrater).
Dette er om noget et vink med en vogstang til VK - De røde (minus Jan Trøjborg og få andre) har jeg mistet al fidus til.
Lad os få mikrofonen med i skurvognen, blandt SOSU medhjælperne, på lageret osv. - Vil I gerne betale mere i skat for at Carina kan kræve mere fra samfundet?
Meget af hans fremgang er vel også fordi Øzlem fandt et så dårligt eksempel? Havde JBO skullet sidde med en brøkpensionist eller noget ville det nok være en lidt anden historie.
Jeg synes han gjorde det godt i hele denne debat, også inden Özlem fandt Carina. Hvis du ser debatter fra folketinget vil du se en skarp JBO.
Den klamme og ødsle Oslem havde ellers 1-2 måneder at finde sin fattige person i. Det magtede hun (heller) ikke. Efterfølgende kommer hun med en undskyldning og har mange søforklaringer. Det er bare ikke godt nok.
Smid hende ud af landet, så kan hun kæmpe alt det hun vil, for at give RIGTIGE fattige en bedre hverdag i sit hjemland.
Poul Høi trækker vidst i land her. "Jeg var en anelse skeptisk" - lol - det tror jeg ikke kunne gøre det.
Great balls of liberal fire!
Ha! I går sagde Özlem at han var til grin, idag trækker hun så meget i land at man tror det er løgn. Jeg er villig til at vædde ret meget på, at hun ikke har skiftet mening, men at hun blot har loddet folkestemningen, og troligt følger efter!
Jeg må også indrømme, at jeg var ret skeptisk i starten, men JBO har nu efterhånden flere gange bevist, at han forstår hvad LA står for, og hvad liberalismen er!
Joachim sparker røv, for at sige det på godt nudansk....
Rigtig god, objektiv statsmandsstil med fokus på fakta og klinisk lige til benet,
som alle LA-medlemmer kan dyrke med fordel.
God vind herfra!
Ja, og - synes det - herligt fri for alskens spindoctor-snak og postmoderne social-konstruktivisme.
Blot ærligt forsøg på beskrivelse af virkeligheden.
OG JBO har optrådt med langt større værdighed og respekt over for den, på sin vis, stakkels Carina, som blot er blevet (for-)brugt (tør jeg sige "voldtaget") af Özlem, der nu frækt og frimodigt i alle medier ytrer sig om, at Carina alligevel slet ikke er fattig.
Har mødt manden. Før det var jeg imod.. Nu mener jeg han er en af de kommende stjerne i dansk politik!
Du kan ikke krediterer Joachim B. Olsen for at Özlem Cekic dummer sig.
Nej, men hele optakten og after-party'et har han klaret genialt. Jeg håber blot han stadig læser med her, og nyder de velfortjente roser.
Nu skal han blot fastholde momentum, og angribe nogle af de andre luftige floskler, og indgroede løgne på venstrefløjen.
Frem i bussen, Olsen!
Flere artikler fra Politik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 13 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 11 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 21 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 13 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 8 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 22 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 11 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 8 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 8 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 2 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 16 timer og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 16 timer og 27 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 22 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 8 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 14 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 14 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
|
'Yes Scotland': Independence campaign seeks million signatures - YouTube Tilføjet 26/05 00:51 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Kristoffer Bæk Ph.D i mikrobiologi/molekylærbiologi Se Kristoffer Bæks profil eller Følg Kristoffer Bæk |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 42 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 37 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 34 klik
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet - Politiken.dk 26/05 03:54 - 31 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1009 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 662 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 495 klik
Skattereformen er socialt SKÆV! 25/05 09:32 - 448 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 419 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

