Kontakt 180Grader.dk
19

Skrevet af Henrik Johansen 209 dage siden - Direkte link

Zenia Stampe og Co har skam råd til de helt store armbevægelser. Dels er de jo selv forsørget af den store og almægtige barnepigestat og med udfasningen af eksempelvis efterlønnen, bliver der rigtig råd til at dele gaver ud, så Mustafa og Suleima også i rigt mål kan nyde godt af velfærdsgoderne. Når porten atter er åbnet for alle og en, som kan skrige asyl, har disse gode mennesker nået deres endelig mål. Stilladsarbejderne har stadig ikke fattet en skid!


Skrevet af Afskaftopskattennu 209 dage siden - Direkte link

Christian Friis Bach. En sand socialist pamper.

 

Såfremt man i visse øjeblikke får en vildfarelse, at de radikale er et alternativ til Venstre, fordi de radikale vil af med efterløn og sænke skatten på arbejde en lille smule, skal man bare se på dette pragteksempel af en pamper.

 

Vi lukker os ikke inde. Vi kigger ud i den store verden.....


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 209 dage siden - Direkte link

Fint. Så er de nødt til at bryde løfter givet til danskerne for et tilsvarende beløb.


Skrevet af slettet bruger 4458 209 dage siden - Direkte link

Har landet ikke underskud på finanserne for tiden?

Er det så lånte penge vi sender direkte ned til Zimbabwe og Somalia?


Skrevet af VladKalashnikov 209 dage siden - Direkte link

Jeg syntes ikke der er nogen grund til at bruge forskønnende new-speak termer som f.eks. "ulandsbistand." Korruptionsfremmende midler er ganske godt passende. Men ganske passende. S/SF/R vælger at være mere international solidarisk på vores alles vegne, fordi de ikke stoler på deres vælgere os andre til at udvise den ønskede solidaritet af egen fri vilje.


Skrevet af ulla 209 dage siden - Direkte link

Hvor er det dejligt at vide, at vi nu kan sørge for, at der kan købes endnu flere Mercedeser til de afrikanske ministre. Det hævede vores nye minister for området, at det for ham da var ligegyldigt, hva pengene blev brugt til, blot de blev brugt Det var sand udvikling af demokrati!
Når nu vi gerne vil, at afrikanerne selv skal bestemme - kunne man så ikke også lige overføre det på os danskere. Lad mig da selv bestemme, om jeg vil overføre 3000 kr eller 1 kr eller 0 kr til ulandsbistand. 

Må jeg så få mine demokratiske rettigheder tilbage. Jeg vil ikke leve i et DDRsamfund.


Skrevet af Fremskridt 209 dage siden - Direkte link

"Humanitær bistand" - også kaldet Ulandshjælp - er blevet praktiseret i jeg ved ikke hvor mange år.

 

Til gengæld så ved jeg. at humanisterne aldrig har stillet krav om nogen form for modydelse som fx. kunne bestå i at kravet om en 1-barns politik for at modtage hjælp.

 

Dette ville kun være naturligt, for resultatet af al hjælpen fra alle de gode humanister har kun resulteret i, at endnu flere mennesker bliver sat i verden, og således stiger behovet for hjælp år for år.

 

Hvor svært kan det være at forstå?

 

http://fremskridtdk.wordpress.com/2011/05/05/befolkningseksplosionen-pa-vor-jord/


Skrevet af Ulrich 208 dage siden - Direkte link
Forrykt - der er ikke penge til en cancervaccine til unge under 26 år ( pris: 89 mio kr), men vi kan godt hæve ulandsbistanden, så den er i omegnen af 16-18 mia kr årligt!! Eller ca 4 nye supersygehuse eller over 50.000 sygeplejersker!!

Skrevet af VladKalashnikov 208 dage siden - Direkte link

Den eneste måde at beskytte sig mod det tiltagende misbrug af ens penge er at holde op med at betale skat.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

9
53
25
89
17
5
8
62
5
3
2
9
8
23
2
2
54
48
2
2