Ron Paul findes(ifølge DR)ikke!
Udgivet for 194 dage siden i Politik
Tilføjet 13/11 23:13 til Boblere af Daniel Bove
Efter at have set den sene udgave af Deadline på DR2 i dag søndag den 13. november, har jeg valgt at sende følgende klageskrift til DR:
"Jeg skrive denne klage som reaktion på den sene Deadline(kl.22.30) søndag den 13. november 2011. Programmet indledes med et indslag om en debat mellem de republikanske præsidentkandidater i USA. Efter det korte indslag, kommer en journalist op på skærmen, for at analysere panelet af de potentielle kandidater. Her er det så at den dybt kritisable journalistik viser sig. Der bliver rapporteret at alle de republikanske præsidentkandidater går ind for bl.a militær intervention imod Iran og går ind for "waterboarding", og i øvrigt ikke mener at dette er tortur.
Der bliver ud over dette malet et billede af de republikanske præsidentkandidater som en identisk forsamling af useriøse og uintelligente tosser. Dette er ikke blot uhyrlig dårlig journalistik, det er grov misinformation, idet en af præsidentkandidaterne, nemlig Ron Paul, som sidder i repræsentanternes hus for staten Texas, er helt og aldeles imod militær intervention og brugen af både "waterboarding" og nogen form for tortur. Endvidere nævnes de fire præsendentkandidater for det republikanske parti, Michelle Bachmann, Hermain Cain, Mitt Romney og Newt Gingrich som de fire "frontrunners" til at blive nomineret til at udfordre Obama i 2012. Også her er der tale om grov misinformation, idet Ron Paul har ligget foran alle de fire ovenstående kandidater i adskillige meningsmålinger og i flere af de såkaldte "straw polls", især foran Newt Gingrich, som i meningsmålinger i bedste fald ligger mellem 5-7% af stemmerne.
Jeg er en flittig seer af programmer som Deadline, Nyherderne o.lign. tv-programmer. Dog har jeg naturligvis ikke set alle udsendelser, men jeg har endnu ikke så meget som hørt Ron Pauls navn blive nævnt i danske medier, dette på trods af at der er en enorm bølge af støtte i hele USA, især blandt unge og mennesker der tjener i det amerikanske militær, og på trods af at det var Ron Paul, og ikke hverken Sarah Pahlin eller Michelle Bachmann, der var ophavsmanden for Tea Party-bevægelsen. Dette bør der, af den objektive, journalistiske forpligtelse som Danmarks Radio har overfor den danske befolkning, omgående gøres bod på, da man som et statsstøttet nyhedsmedie under ingen omstændigheder kan tillade sig at gøre sig til smagsdommer over udenlandske politikere, ved at udelukke dem fra nyhedsformidlingen."
Jeg vil opfordre alle, der som mig føler det er dybt kritisabelt at Ron Paul kontinuerligt bliver ignoreret af de danske medier, til at klage over den helt fraværende journalistik om Ron Paul. Det er måske ikke så sært at man i en socialistisk højborg som DR, ikke ser Ron Paul som andet en endu en skør og urealistisk liberalist, men det berettiger dem ikke til at helt at udelukke personen i dækningen af det kommende præsidentvalg i USA. Det kunne jo muligvis være, at der var nogen her i landet, som ikke synes at det med liberalisme er helt så skørt endda.
Fint brev, men forvent hverken en rettelse, en undskyldning, eller et svar du kan bruge til noget. Toppen i DR ved hvilken magt de har (fået forærende af politikerne), og hvad den kan bruges til. Og de vil skide både dig og Ron Paul et stykke, indtil en af Jer truer DR's eksistens...hvilket sker samme dag helvedet fryser over, og alle socialister erkender at de tog fejl, og undskylder for dette. Altså aldrig.
Og indtil da må vi lytte til hans tankevækkende spørgsmål på Youtube.
Jeg så nu Ron Paul nævnt i Politiken efter den første strawpoll i Iowa.
"Foruden de andre kandidater er der også Ron Paul, som ingen tager seriøst og ikke har en chance for at vinde"
Jeg tror vi allesammen kan huske, hven der var 200 stemmer fra at vinde 1. pladsen.
De straw polls RP vinder er ikke scientific polls, og de kan ikke sammenlignes med nationwide polls. Det er jo væsentlig lettere for hans tilhængere at deltage i straw polls. :) RP er naturligvis ikke den typiske Republican, han burde stille op, som det third party, han egentlig repræsenterer og ikke bruge en GOP debat/forum/base, som han ikke støtter op om (han har jo selv udtalt, at han ikke vil støtte en af de andre kandidatter, hvis/når han ikke selv bliver nomineret)... Han har nogle fantastisk gode ideer (økonomiske->FED, grundloven), men bestemt også nogle tåbelige ideer og derfor bliver han aldrig en seriøs frontrunner for GOP. Måske derfor medierne ikke spilder tiden? Det diskuteres jo også i USA, hvorfor han får så lidt opmærksomhed. Desuden har han jo ikke alderen på sin side.
Det er nok ikke forkert at antage at RP's filosofier/ideer ligger som inspiration til Tea Party bevægelsen, men begge sider har jo washed their hands of each other....
Uanset hvad skal man jo ikke lade medierne bestemme, hvem man skal stemme på - og den kan den naesten monopolistiske halvkommunistiske main stream media i USA jo ellers godt lide at goere - hvis de kan komme afsted med det.
Sæt dig ind i historien, Ron Paul er da den eneste i det parti der er typisk republican, i traditionen fra Abraham lincoln bl.a., eller du mener måske, at det er en typisk repuplikansk ting, at være korporatist, gå ind for et massivt offentligt forbrug, samt en masse krige, tortur, som i blandt andet water boarding, som de andre gør ?.
Samtlige af the Founding fathers ville væmmes, hvis de så hvordan USA så ud i dag og ville nok stå på Ron Pauls side i de fleste situationer.
Samtidig nævner du at han burde stille op som "third party", de får jo ingen eksponering i medierne overhoved - mindre end han gør nu, hvilket jo reelt gør det umuligt at vinde.
hvor mange danskere kender overhoved til "libertarian party", eller ved at der eksisterer mere end 2 partier derovre, medierne styrer det show - derfor er han nødt til at stille op som republikaner, på trods af at han som situationen er idag, passer bedre ind i et andet parti.
Ikke rigtig. Ron Paul gaar ind for rigtige penge baseret paa guld/soelv (eller hvad markedet ellers kan finde paa), hvorimod Lincoln trykkede loes af fiat penge for at financiere hans massemord.
Selvom medierne virkelig prøver at skjule ham, kan du vel ikke se bort fra, at han har flest frivillige, samt kan samle de største beløb ind blandt private alene, hvilket da om noget, viser en kæmpe opbakning.
De andre republikanske kandidater heriblandt Romney, modtager størstedelen af deres bidrag fra store virksomheder, samtidig vil en sejr til selvsamme, medføre stortset ingen ændringer i den førte politik overhoved, i hvert fald ikke nogle vigtige økonomiske reformer.
Med Ron Pauls kæmpestore støtte fra frivillige, så har han en stor chance for at vinde. Langt flertallet af Ron Pauls støtter er jo så entuasistiske omkring ham, at nogen kalder ham en kultfigur.
Og så kan han finde ud af at sige andet end "Yes we can!"
Paul har ikke en chance. Lev med det.
Fordi medierne ignorerer ham. I den sidste debat (paa 90 minutter) fik han kun lov til at tale i 89 sekunder.
Han kan da tale alt det han vil. Der er intet der forhindrer ham i at lave TV reklamer eller rejse rundt at tale til vælgermøder. At TV programmerne nødvendigvis skylder ham en hvis taletid er en myte. Der er masser af kandidater der slet ikke engang får lov til at deltage i TV debatterne.
Pauls store problem er som sagt at mainstream USA ikke er specielt enige med ham. Pauls tilhængeres store problem er at de endnu ikke har indset dette. Det er som om de tror deres egen ihærdighed opvejer alle problemer for Paul.
Newt har overhalet Paul.
Jeg synes det er fair nok ikke at nævne ham, hvis indslaget går på, hvem der kommer til at vinde nomineringen.
Jeg så klippet vistnok i TV2, hvor Rick Perry glemmer det tredje government agency han vil afskaffe. Ron Paul ved siden af ham i panelet siger og viser med hånden 5 (agencies, der bør sfkaffes) og 'hjælper' Rick Perry ved at foreslå EPA, som det han ikke kan huske.
Det samme klip så jeg vistnok i DR2 Deadline?
Jeg undrede mig over, at Ron Paul slet ikke blev nævnt som stående udenfor DR/TV2's dødsliste og også over, at han slet ikke blev nævnt, selvom man så og hørte, at han deltog i dialogen om Perrys erindringsproblemer og i det hele taget over den fnisende kommentar, der vist mest var standard DR/TV2 US-republikaner bashing?
Republikanere og Tea Party bevægelsen er dumme, mener de statsejede danske medier helt åbentlyst.
DR og TV2 mener omvendt helt åbentlyst, at alle amerikanere bør stemme på Obama og deltage i Occupy Wall Street demonstrationer ?
Det er faktisk ikke kun et Dansk problem - Jon Stewart dedikerede et helt afsnit af The daily Show til at vise at samtlige medier i USA bevidst undlader at nævne Ron Paul.
Bemærk hvordan DR dagligt sender det venstreorienterede propaganda-program "The Daily Show".
Måske vi skal slå fast at "socialisme" i amerikansk forstand ikke er det samme for i dansk forstand. Både rep. og dem. ville end ikke opnå valg her i landet, begge partier ville blive betragtet som ultraliberalistiske i bedste fald, i værste fald ville de blive opfattet som en joke.
Bare så på hvordan LA er opfattet og det er endda med meget moderate liberalistiske holdninger, fx 40% skat og 890.000 offentlige ansatte, i Danmark opfattes dette som ultraliberalistisk, så kan man selv begynde og placere de to amerikanske partier.
De fleste danske partier ville nok blive opfattet som kommunistiske i USA. LA måske som EL.
Ah... Tror nu nok at de demokratiske partier i Maine og andre af de nord-østlige stater kan placere sig til venstre for LA.
Du har fuldstændig ret. Mange af de forslag som S og SF kommer med, stammer direkte fra USA. Det 'demokratiske' parti er fadder til en hel del af det velfærd, miljø og sundhed vi ser her i landet.
Egentlig er det pudsigt at S og SF retorisk set altid har travlt med at advare imod 'amerikanske tilstande', givet at S og SF reelt er bærere af initiativer der er - amerikanske!
Du er på vildspor, Ursin. Jeg mener endvidere i den forbindelse det er mere interessant at se på hvilken retning de forskellige politiske ønsker at bevæge samfundet fremfor hvilket niveau de forskellige samfund ligger på mht. f.eks. skatteniveau. Og her er der også i USA en venstrefløj som ønsker mere stat, mere regulering, mere indkomstfordeling og højere skatter. Og nogle som ønsker mindre statslig indblanden, mindre regulering, lavere skatter.
Jeg synes nu at Daily Show er meget neutralt. Jon Stewart har endda haft Ron Paul i studiet, og flere gange taget ham i forsvar - tilgengæld har han også stillet nogle svære, men meget relevante spørgsmål angående liberalisme. Han har også taget pis på Occupy Wall Street. Det er altså ganske enkelt forkert, når du kalder The Daily Show for et venstreorienteret propaganda program.
The Daily Show er langt fra neutralt og noget af det mest politiske man overhovedet kan finde. De er nærmest en del af Demokraternes partiorganisation - har du slet ikke set programmet? Kan du huske hele dækningen op til valget? Komplet ensidigt pro-Obama (de festede officielt på TV da han vandt) og konstant latterliggørelse af republikanerne og McCain.
Det er ganske enkelt noget vrøvl at kalde The Daily Show "neutralt"! Derfor kan det da godt være sjovt til tider og selv en blind høne kan også finde korn; deres formål er trods alt ikke udelukkende politisk men også at være "sjovt" (for den venstreorienterede del af USA primært).
Problemet er ikke så meget programmet i sig selv, men det at et politisk og politiserende (naturligvis som altid på DR - med venstreorienteret slagside) program bliver finansieret af og vist på DR for tvangsopkrævne licensmidler.
Ja, The Daily Show har en politisk slagside, men det er trods alt dem der først brugte tid på at udstille mediernes sjove behandling af Ron Paul. Desuden var McCain fantastisk populær hos TDS og han var en af de oftest gæstende politikere. Det varede indtil han brød med alle sine egne politiske principper og valgte gåsen Sarah Palin som vp kandidat.
Pjat. McCain var populær når han kritiserede Bush. The Daily Show kørte konsekvent kampagne for demokraterne.
The Daily Show rammer da rigtigt med noget af sin mediekritik (men den har markant venstreorienteret slagside - vi får praktisk talt aldrig mediekritik af venstrefløjen og venstrefløjsmedierne, hvorfor det også er et alvorligt problem at DR sender The Daily Show for danskerne ser ikke de amerikanske medier - de får kun den venstredrejde voldsomt gennemtyggede The Daily Show-udgave).
At The Daily Show peger på f.eks. mediernes underlige manglende dækning af Ron Paul handler i ligeså stor grad om at genere republikanerne. Han er en ufarlig kandidat at give lidt positiv opmærksomhed (på bekostning af de andre republikanske kandidater!) for han bliver ikke valgt som republikanernes præsidentkandidat. Jeg kan love dig for, at den ville få fuld drøn på dæmoniseringen af Ron Paul, hvis han blev republikanernes præsidentkandidat! The Daily Show ville dagligt opbygge et ekstremt had mod Ron Paul (vi så lidt af det i forbindelse med en af debatterne, hvor han udtalte sig til fordel for ikke at ville hjælpe en person som blev voldsomt syg men ikke havde forsikring).
Pjat. McCain var populær når han kritiserede Bush.
Du ved ikke hvad du snakker om. McCains popularitet lå i hans uvilllighed til at følge det republikanske parti i dets hysteri (på mange områder). F.eks var han engang ganske pragmatisk når det galdt bøsser i hæren. I dag er han en af de stærkeste modstandere.
The Daily Show rammer da rigtigt med noget af sin mediekritik (men den har markant venstreorienteret slagside
Det er en paranoid opfattelse. Den overvejende største modtager af kritik er CNN. Den næste er FOX news og her er kritikken sjældent politisk, men går mere på bizarre udtalelser og direkte hykleri. Hykleri anklagerne bliver også tit brugt mod kanaler som MSNBC.
Jeg kan love dig for, at den ville få fuld drøn på dæmoniseringen af Ron Paul, hvis han blev republikanernes præsidentkandidat!
Jeg tvivler, da jeg aldrig har set programmet dæmonisere nogen kandidater før.
Ergo, The Daily Show støttede McCain når han indtog holdninger der ligeså godt kunne findes hos demokraterne og talte imod flertallet af republikanere! Hvad er det du ikke kan forstå?! Jeg ved netop hvad jeg snakker om.
Nu må du lige spænde hjelmen. De kritiserer Fox News langt mere end CNN! Jeg gætter på, at det primære billede flertallet af danskerne har af Fox News er det forskruede, redigerede og ensidige billede som de får af det venstreorienterede Daily Show. Der skal virkelig meget til før de hiver fat i noget fra MSNBC, men det sker da. Men ideologisk ligger de umådeligt tæt på MSNBC, hvilket man da også kan se og høre når Jon Stewart eksempelvis har besøg MSNBC-værten Rachel Maddow.
Det er aldeles ikke "paranoidt" at konstatere, at The Daily Show har markant venstreorienteret slagside. Det står fuldstændig klart. Jeg tror end ikke de selv vil benægte det. Det er ganske enkelt almen viden. Man skal være fuldkommen uvidende om USA og amerikanske medier, hvis man ikke ved og kan se, at The Daily Show har venstreorienteret slagside.
Newt Gingrich er i øvrigt den eneste kandidat ud over Ron Paul, der er seriøst kritisk overfor Federal Reserve. Ron Paul kunne jeg aldrig finde på at stemme på, han er simpelthen for uvidende på en hel stribe punkter. Jeg holder på Gingrich :)
Er det hans holdning til udenrigspolitik, du ikke bryder dig om?
Ja. Jeg finder ham håbløst naiv, f.eks. overfor Irans atomprogram.
Det er naturligvis ingen god grund til at forhindre ham i at komme til orde.
Både ja og nej. Forudsætningen ville jo være, at en gruppe i Texas havde angrebet Kina uden provokation og havde dræbt tusinder af tilfældige kinesere. Og at Republikken Texas derefter havde nægtet at udlevere de skyldige til retsforfølgelse. I den situation ville Kina, jfr. folkeretten, have ret til at angribe Texas. Jeg bryder mig ikke om den måde, videoen er opbygget, for den ignorerer totalt, at Afghanistan angreb os først. Det giver os ret til modsvar, men det glemmer videoen. Det er udeladelse af relevant information og groft misvisende.
En anden ting er så, at vores "Demokratibyggeri" i Afghanistan er aldeles håbløst. Når vi bygger moskeer, lægger vi demokratiet i graven.
Vi burde aldrig have lovet demokrati, blot pulveriseret Taliban og have trukket os ud 1 år, 0 måneder, 0 dage og 0 minutter efter vores første angreb. Og havde efterladt et kort med teksten:
Nu har I set, hvordan vi reagerer på uprovokerede angreb, og går ud fra at I fremover vil opføre jer ordentligt og civiliseret.
For hvis I angriber os igen, pulveriserer vi jer igen.
Kærlig hilsen NATO
Ron Paul er klart den præsidentkandidat der får bedst støtte af militæret, mere end alle andre republikanske præsidentkandidater tilsammen, og mere end Barack Obama.
Lidt underligt, at dem som oplever på egen hånd, hvad USAs nuværende udenrigspolitik medfører (US Air Force, US Navy og US Army), er dem som støtter Ron Pauls modsatte vision mest, hvis nu den var så forkastelig.
Daniel, tak. Det er desværre Davids kamp mod Goliat. Men Goliat døde jo også til sidst, så... :)
Det er ikke kun i Dk. I USA er det samme tilfældet. se denne og grin: http://www.thedailyshow.com/watch/mon-august-15-2011/indecision-2012---corn-polled-edition---ron-paul---the-top-tier
Hvis man kan faa sig selv til at se The Daily Show, saa har man vist allerede sat sig paa en bestemt hylde ;)
Har man ikke nærmere sat sig på en bestemt hylde, når man udelukker medier med en anden drejning end den man lige er enig med?
Hvis Ron Paul ved et mirakel skulle slippe igennem de korrupte medier, og få momentum, så ville han sikkert lide samme skæbne som Kennedy, som var den sidste amerikanske præsident der tog kampen op med FED reserve.
Kennedy, lavede i 1963 en lov, der skulle give rettigheden til at trykke penge tilbage til staten.
Executive Orders EO-11
Spændende, også om Lincoln. Jeg fandt en bog, Kill Zone, der beskriver Kennedys problem ret præcist:
He explains in detail the many enemies that Kennedy made during his administration, The Mafia, The Military, The Cubans, The CIA, The Council on Foreign Relations, The FBI, Lyndon Johnson, the list sometimes seems endless.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 1 time og 37 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 13 timer og 46 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 12 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 22 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 14 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 8 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 12 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 23 timer og 34 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 8 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 8 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 3 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 17 timer og 21 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 17 timer og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 23 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 8 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 15 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 15 timer og 24 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 69 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 63 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 55 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 41 klik
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet - Politiken.dk 26/05 03:54 - 39 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1023 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 613 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 501 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 455 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

