Rygeloven er det rene fup.
Udgivet for 143 dage siden i Politik
Tilføjet 03/01 20:40 til Boblere af Finnlinde
Ja,så har man hørt det med.
Nu skal Cigaretpakkerne bag kassedamen i supermarkedet ikke længer være synlige for kunderne. Det
er ligesom voksen mennesker bliver gjort til børn. Samtidig køber nogle minister selv rygebokse og pulser løs samtidig med at de prædiker for os andre.
Jeg har aldrig kunne lide de røde som bilder sig selv ind, at de ved hvad der er bedst for landets borger, Samtidig med at de selv overtræder regler og forbud. Og med Enhedslistens og SFs støtte til forslaget er flertallet på plads. Vi tror på, at det vil have en effekt, at tobak ikke længere er synlig i butikkerne, siger formand Frede Olesen. Frede fup glemmer dog en ting, de unge der vil ryge skal nok få fat i det på en eller anden måde de kender altid en der kan købe det til dem. Jo det er den rene barnepigementalitet.
Udpræget formynderi. INGEN tror, det er sundt at ryge. ALLE ved, det giver bedre sundhed at stoppe rygningen. MEN at det skal ske ved næsten at gøre den enkelte ryger til kriminel, med de love, der er gældende + de nye tiltag, er topmål af "besserwissen". VI skal nok fortælle dig, hvad der er bedst for dig. GU skal i ej, det ved jeg i forvejen, men jeg ryger videre. I en generation har diverse myndigheder og kampagner fortalt, at det er forbudt og direkte livstruende at indtage forskellige former for narkotika, men de, der vil, skaffer da al den dope, de skal bruge, så hvad skulle det hjælpe at gemme tobakken væk bag et gardin??
Hvis der endelig skulle være nogen som helst konsekvens, så forbyd da at importere tobak til Danmark. Så må det stoppe, vi kan jo ikke dyrke den selv. Problemet er så, hvad det næste er, der skal forbydes, skal det være krydderfedt under spegepølsen eller under leverpostejen? Hvad med alkohol? Slik og sodavand er også uha, derfor skal der afgift på, så vi via adfærdsregulering afstår fra det også. Vær dog ærlige og sig, at i (regeringen) er skide ligeglade med vore vaner, bare det smider nogle afgiftskroner i kassen, så i kan forhøje børnetilskuddene (læs: avlspræmierne), gøre det lige så attraktivt at være på offentlig ydelse, som at tage et job, forhøje ulandsbistanden og importere bekvemmelighedsflygtninge. Og når alle afgifterne begynder at trykke på økonomien, hvem er så forrest til at forhøje hyren? - folketingets medlemmer, for dem selv, forstås. Men med alle de nye spindoktorer, der er ansat, kan det vel ikke være anderledes, for alle de små piger i regeringen, ledet af en luksus-europæer, kan da intet på egen hånd.
Saglig W. C. Fields er citeret for at skulle have udtalt følgende:
Alt hvad der er rart her i livet er enten fedende, ulovligt eller umoralsk.
Disse visdomsord er desværre prellet fuldstændigt af på forbudstosserne på Christiansborg. Derfor ser vi til stadighed masser af lovgivning, der er fuldstændig ude af trit med virkeligheden. Rygeloven er ét eksempel.
Et andet eksempel kan man finde i det latterlige forbud, der findes mod de såkaldte1-øres kinesere (fyrværkeri).
I vores naboland - Tyskland - kan man købe alt lige fra 1-øres kinesere til blå lyn og sejlgarnsbomber.
Kan nogen fortælle mig, hvad det er, vi danskere ikke kan, som tyskerne kan, siden det forholder sig som ovennævnt beskrevet?
I guder hvor er jeg dog træt af forbudstosserne fra Christiansborg og rygende uenige med dem i det meste af deres lovgivning.
Det vil sikkert have en - omend begrænset - effekt at skjule smøgerne. Men det er umoralsk, at staten skal blande sig i, hvordan butikker skal indrette sig, og hvad folk må se på!
Jeg køber tobak den 1. for en måned af gangen. Det har ingen som helst betydning for mit tobaksforbrug, at min kioskejer skal pålægges yderligere omkostninger og besvær med at sælge mig den vare jeg efterspørger (han kalkulerer formentlig omkostningerne ud på alle de varer der ikke er påklistret en vejledende udsalgspris). Jeg kender i øvrigt ikke en eneste ryger der impulskøber sin tobak. Skulle man glemme at købe sin tobak når man er ude og handle ind, så er der kun en vej og det er af sted igen for at få det klaret...
Og når det handler om de helt unge, så inspireres de ikke til at ryge tobak nede i kiosken eller i supermarkedet. De unge søger grænser og spejler sig i vennerne. Sådan har det altid været og det kan sundhedstosserne ikke ændre på. Sundhedstosserne (på borgen) skulle måske fintænke lidt over hvordan det går for sig når unge mennesker finder på at ryge hash. Hash (og andre ulovlige stimulanser) er jo ikke synlige i nogen butikker....! ?
Rygeloven er et helt urimeligt indgreb i borgernes livsførelse og en krænkelse af den personlige frihed og ejendomsretten. Tobaksafgifterne er tyveri af borgernes penge.
"Skulle man glemme at købe sin tobak når man er ude og handle ind, så er der kun en vej og det er af sted igen for at få det klaret..."
Altså pga. man er nikotinafhængig.
Hvis man ikke er afhængig af nikotin, kan man godt vente til dagen efter med at købe smøger. Men det er jo det rygerne ikke kan, de er afhængige af nikotin for at fungere.
Kender flere som lige skal ned på tanken kl. 3 om natten.
"Ja, jeg lb tør for smøger"
Så er du nikotinafkængig.
"Man kan ikke blive afhængig af nikotin"
Nej, det har du selv lige bevist :-)
Rygerne er sjove - jeg griner stadigt.
Ejendomsret siger du.
Hvad med min ejendomsret. Jeg bpor ved siden af nogle rygere. teressedøren går op og i hver 10 min. nogle gange hvert 2. min. De sidder på altanen og røgen går ind i min stue, når jeg lufter ud. Hvor er min ejendomsret, til at være fri for tobaksrøg ?
Hvorfor ryger de ikke inde ved dem selv ? Kan de ikke selv li en røgfyldt stue ? Så er det ligemeget at min stue er røgfyldt......
Jeg gik forbi altanen her forleden dag, der sad de udenfor med store tykke jakker og "nød" deres afhængighed til nikotin. Holda kæft hvor griner de er, for deres egne penge.
"Rygning er en privat sag"
SÅ HOLD DEN PRIVAT
Lægevidenskaben plejer at kalde det for en psykose, når folk er bange for en indbildt fare, og da der ikke er noget videnskabeligt bevis for passiv rygnings risici, må hysteriet omkring passiv røg være at betragte som en psykose pr. definition. Et af de klassiske kliniske synmptomer for sindssyge er da også indbildte sanseindtryk, så de der panelsnusere der mener sig forfulgt af underboens røg kan derfor komme med to symptomer på sindsyge. Husk at opfordre dem til at søge læge.
Jeg kan se at du er meget sur på den røde regering.
Men du kan åbenbart godt li den blå.
Helt fint, så lad os få dem tilbage. Det var trods alt dem som var ved magten dengang rygeforbudet blev vedtaget.
Ja, vi behandler folk som de opføre sig. Og da rygerne opføre sig som børn, så behandler regeringen dem også som sådan.
Hej alle!
Mit umiddelbare indtryk af politikernes lovgivning er at den er ofte er mere eller mindre latterlig. Smøgerne der sælges er en kæmpe indtægtskilde til staten og hvad gør de i lovgivningen - de prøver at smide en af deres større indtægtskilder væk hvilket jeg ikke lige umiddelbart kan se nogen fornuft i. De folk der ønsker at ryge skal efter min overbevisning have lov til det - De hjælper jo stærkt vores lands økonomi ved at ryge. Politikerne forbyder folk at ryge men selv ryger de på livet løs i deres ryge bokse - Det er kun godt de gør det for de beviser blot hvor lidt man kan stole på deres dømmekraft. Jeg kan ikke rigtig finde ud af om det er venstre eller højre halvdel de tænker med (nå ja - jeg tænker ikke på deres hjerner men deres bagdele).
De laver masser af love og regler men de har absolut ingen intentioner om selv at efterleve disse love og regler - det kan jo tydeligt ses med de ryge bokse.
Heinrich Christiansen
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 1 time og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 13 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 12 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 22 timer og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 14 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 8 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 12 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 23 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 8 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 8 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 3 timer og 11 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 17 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 17 timer og 16 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 23 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 8 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 time siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 15 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 15 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 69 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 63 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 55 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 41 klik
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet - Politiken.dk 26/05 03:54 - 39 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1023 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 613 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 501 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 455 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

