Sæt vand over til en hat eller to!
Udgivet for 767 dage siden i Politik
Tilføjet 19/04 11:20 til Boblere af Anders Samuelsen
Udholdenhed betaler sig!
Så skete det, vi i LA alle har ventet, kæmpet og drømt om i de sidste mange, mange måneder: Meningsmålinger over to procent! Og endda hele to af slagsen:
Først onsdag i MetroXpress.
Derefter kom Ritzaus Catinét-måling i går.
Vi har hele tiden stædigt – nogle vil sikkert sige dumstædigt – holdt fast i, at så længe seriøst politisk indhold var vores kendemærke, ja, så skulle det nok lykkes til sidst.
Jeg er så glad for, at det tilsyneladende kan lade sig gøre at vinde borgernes tillid på en dagsorden, der har fokus på mere frihed, en ny vækstpolitik, en ny skattepolitik og en ny reformpolitik for den offentlige sektor.
Vores politik påpeger det indlysende: Skal Danmark være en vindernation i en global tid, ja, så skal Danmark ikke leve i et reformstop defineret af partier, der er angste for vælgerne. Man kan ikke vinde et kapløb ved at stå stille. Sådan er det.
Vi har stadig en lang vej foran os. Men den foregående uge illustrerer det, som vi stædigt har holdt fast i: Det kan lade sig gøre for Liberal Alliance at komme igen – og dermed komme til at bidrage positivt til Danmarks fremtid.
Før kunne danskerne vælge mellem reformstop administreret af VKO eller reformstop defineret af Enhedslisten, S, SF og de Radikale.
Nu har vælgerne for alvor en tredje mulighed: En borgerlig ledet regering, som er afhængig af Liberal Alliances mandater.
Vi har fortsat brug for al den hjælp, vi kan få, så vi kan fortsætte vores kampagne: Du kan hjælpe os allerede nu ved at sende en sms til 1414 med teksten ”LIBERAL”. Så støtter du med 100 kr.
Jeg glæder mig om muligt endnu mere til landsmødet på lørdag!
Venlig hilsen, Anders
Men stort tillykke med det foreløbige resultat. Du fortjener det og hvor vil det blive godt at få et LA med indflydelse :)
Mao. Der er ikke berøringsangst i forhold til debat om indvandring, ligesom der ikke er angst i forhold til andre emner du måtte ønske at debattere. Vælger- og debatangst er noget du finder hos de gamle partier.
I øvrigt er indvandringspolitik blot et emne blandt mange parametre at måle et parti på. Personligt finder jeg at eksempelvis finanspolitik er et væsentligere emne end indvandring. LA er det eneste parti der ikke driver socialdemokratisk finanspolitik. Retspolitik endnu et vigtigt. Færre forbud for borgerne. Man kunne blive ved - LA er partiet for borgere der ønsker en fremtid for Danmark med dansk identitet. De andre vil bare gerne have lov at bestemme over os.
Men du skriver at finanspolitik er vigtigere end indvandrerpolitik. Det giver jeg dig nu ikke ret i. De to ting hænger underfundigt og direkte sammen.
I din anden tråd her på avisen (dit eget link) holdt AS og SEA op med at svare på spørgsmålene, såsnart de islamkritiske røster viste sig.
Og jeg stoler heller ikke på dem.
Hvis jeg ikke tager helt fejl lægger Politiken ud.
Når du kan nå 2% på så kort tid, er der jo ingen grund til at I ikke kan hive de 4% hjem inden valget, som Løkke jo næppe har travlt med at udskrive :-)
Men LA bør forblive et niche-parti, der nægter at deltage i stemmekøb og bestikkelse af vælgerne. Selv når angrebene fra medierne og de øvrige partier kommer, bør man stå fast på liberal politik. Jo mere kompromisløst, man kan udtrykke sig, jo bedre. I det øjeblik LA begynder at lefle eller bliver populistisk mister det sin eksistensberettigelse. Det klarer de andre partier meget bedre.
I øvrigt finder jeg at morgen-TV kunne gøre nytte for en gangs skyld. Jeg møder gerne lidt senere på kontoret for i slow-motion at se Qvortrup og Krause-Kjær indtage hovedbeklædning til morgenmad :-)
Man kan så håbe på at Helle TS efterhånden har dummet sig så meget at der også vil komme stemmer derfra. Jeg tror snart vælgerne er trætte af S/SF og alt deres forkvaklede vrøvl de hele tiden lukker ud.
Dit indlæg smager unægteligt af kultur-radikalisme, naivitet og det der er værre, når du i remme alvor forstiller dig vandring fra SF til LA - Det vil ihvertfald ikke være en udvikling, som jeg vil hilse velkommen.
Fejlen sker hvis man begynder at lefle eller udvande sig for at tiltrække andre vælgergrupper. Så vil man efter min mening dødsdømme sig selv, eller i hvert fald være overflødig.
Men der ligger en stor bonuspræmie af vælgere som LA kan håbe på, uden at behøve at udvande sin politik.
Det er de mange zombie-vælgere som hører til hos SF lige nu, de var tidligere hos Ny Alliance, før det hos Radikale Venstre. De er politisk umodne, har ingen selvstændig holdning eller omtanke i øvrigt. Det er den type der går i modetøj og kerer sig om andres mening om dem. De flokkes i det parti der for tiden er "hipt". Man skal ikke gøre noget for at tiltrække dem, de kan komme når man mindst venter det. Måske, hvis Sidney Lee eller Anders Mattesen pludselig siger i et blad, at de holder med LA, vil bonuspræmien blive udløst. Men det er der ingen der kan forudsige.
Man må vel bare konstatere at LA's "græsrødder" tilsyneladende stadig er en flok feel-good-tosser, der har mere travt med hvordan man hopper over midten, end at rykke VOK i retning af borgerlige reformer
http://tinyurl.com/y5gtm5h
Kammerater er noget man er på venstrefløjen venner har man andre steder - du og jeg bærer dog ingen af ovennævnte relationer
LA siger idag, at de konsekvent vil støtte en borgerlig regering, men gælder det også når vi får den næste flygtningesag?
De vil støtte den borgerlige side, men vil også have indflydelse..... hvordan?
Vi husker vel tydeligt, hvordan Naser Khader ville have en dronningerunde uden at kende hverken betydning eller konsekvenser af en sådan.
AS er naturligvis en langt dygtigere politiker end NK, men hvordan vil man forlange indflydelse uden at true med at vælte regeringen?
Jeg vil advare alle mod at stemme på LA og opfatte dem som garanterede borgerlige støtter.
Til gengæld vil jeg opfordre alle Radikale vælgere til at skifte til LA!!
LA har alle de positive elementer derfra, de har bare valgt at lege med i blå stue.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 1 time og 54 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 14 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 12 timer og 42 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 22 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 14 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 9 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 12 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 23 timer og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 9 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 9 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 3 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 17 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 17 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 23 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 9 timer og 7 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 time og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 15 timer og 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 15 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
Om Anders Samuelsen Opvokset i Horsens, i Hobro og på Samsø 1986: Student, Viborg Katedralskole 1993: Cand.scient.pol, Århus Universitet Under studierne diverse... Se Anders Samuelsens profil eller Følg Anders Samuelsen |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 69 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 63 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 55 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 41 klik
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet - Politiken.dk 26/05 03:54 - 39 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1023 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 613 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 501 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 455 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

