Samuelsen begejstret over ung borgerlig EU-skepsis
Udgivet for 186 dage siden i Politik
Tilføjet 21/11 13:19 til Boblere af T Larsen
Kilde: b.dk
"Der er mange ting sydpå, der ikke er styr på. Min begejstring gik på, at man var solidarisk over for hinanden, og det er ikke det, der foregår", siger Anders Samuelsen.
Morten Messerschmidt glæder sig også over unge menneskers EU skepsis.
EU er det værste lort der nogensinde er udtænkt. Hvorfor skal vi
have penge fælles med luddovne og uduelige sydeuropæere? De gider ikke lave en
skid, og vil bare have os andre til at betale. Lad dem sejle i deres egen sø og
gå fallit med et hult drøn. Bankerot er i øvrigt en logisk konsekvens af
repræsentativt demokrati. Repræsentativt demokrati er den mest afskyelige
styreform der er udtænkt. Direkte demokrati under en enevældig konge eller
dronning er det eneste der dur.
Direkte demokrati under en enevældig konge er selvmodsigende. Det må være en konstitutionel konge du mener.
Jeg kunne tænke mig en retur til noget stænder-lignende, eller i det mindste en genindførelse af Landstinget - og så en styrkelse af kongemagten og en svækkelse af folketinget.
Nu har Danmark jo haft en hel del idiotiske konger undervejs, som har pantsat og tabt store dele af landet... en konge er ikke en garanti for at det bliver bedre.
Om vi har idiotiske konger eller idiotiske politikere er vel lige fedt. Nu ser vi idiotiske EU-begejstrede politikere, der er godt i gang med at smadre det hele.
Derfor skal vi hverken have konger, eller politikere :-) ... vi behøver ikke et parlament. Kun en grundlov. Resten kan forhandles individuelt mellem parterne.
Vil du hellere have grundlov en positivistisk lov ?
Hvem bestemmer så hvad Grundloven er ? Bare et spørgsmål.
Hvis man ser hvem der er ved at vinde kampen over de uskrevne normer i dette samfund, hvad man "må" sige og "må" gøre, så vil jeg hellere leve med en positivistisk grundlov.
Hvem bestemmer så hvad Grundloven er ?
Naturlig lov er lov der er fundet ved brug af menneskets fornuft. At spoerge hvem der bestemmer hvad naturlig lov er er som at spoerge hvem der bestemmer fysikkens love. Hvis der er to videnskabs folk der har forskellige meninger om noget videnskabeligt, saa blive de ved med at forske indtil en af dem har ret. I videnskab findes kun sandt og falsk, holdninger findes ikke.
Ja Lars du kan få det sagt:-))
De gamle politikeres udtalelser undrer mig lidt... "det er vigtigt at have et samarbejde..." . Som om vi EU-skeptikere ikke godt kan regne det ud. Men det ikke nødvendigt at have fælles lovgivning, og suverænitetsafgivelse, for at have et samarbejde. Ligesom at en arbejdsgiver heller ikke behøver eje sine ansatte, for at de kan samarbejde. Eller at firmaer behøver eje hinanden for at samarbejde.
Individuelt forhandlede samarbejds-aftaler. Det er hvad vi vil have. Ikke lovgivning, underkastelse og tvang.
Dejligt at LA og LAU nu offecielt tager afstand fra EU :D
Og jeg er glad for at Anders Samuelsen melder sådan ud. Det burde LA have gjort inden eller under valgkampen. Naturligvis skal vi ikke have euro, og naturligvis skal vi allerhelst ud af det galehus så hurtigt som muligt, men mindre EU kan også gøre det. Det er i øvrigt overraskende høje tal fra ungdomsorganisationerne. 78%/93% er ikke en tilfældig raptus baseret på nogle få dårlige historier og en finanskrise, men er et monumentalt skred ift de gamle EU-begejstrede dage, hvor VU'erne næsten dånede når de så det blå flag med stjerner, især hvis det hvis det optrådte på Ellemanns sokker.
Hvis vi nu melder Danmark ud af EU, kan vi spare mellem 7 og 10 milliarder kroner - om året.
Hvert eneste år fremover! Danmark betaler ca. 20 milliarder kroner til EU om året, og får ca. 10 milliarder kroner tilbage igen. I såkaldt "støtte".
Men - der er jo nok en del afdankede politikere, der skal finde sig et andet levebrød. EU bliver jo brugt som en elefantkirkegård til dem, der ikke længere kan begå sig på Christiansborg, og desuden får de ekstra pension. Endda til EU skat.
Har Danmark fået et eneste gode ud af at være medlem af EU?
Lad os da melde os ud, og bruge pengene i Danmark i stedet for.
Som ofte skrevet før: husk nu på, at Danmark var nettomodtager i EU-regnskabet indtil for ca. 10 år siden. Så altså ca. 28 år med tilskud fra EU og 10-11 år som nettoyder.
Det er typisk dansk. Når fordelene holder op, så vil vi ikke være med mere. Næh, find nogle andre grunde, f.eks.
tab af demokrati (hvem har valgt von Rompuy (?) og Barosso og 'vores' EU-udenrigsminister, som jeg ikke lige kan huske navnet på);
hvem har valgt de nye statsministre i Grækenland og især Italien? Folket. Næh du, EU-diktaturet;
kommission, som kun af formelle årsager får deres regnskab godkendt af parlamentet, og som nu vil godkende alle medlemslandes finanslovsforslag! Ha! Det er da vist at sætte ræven til at vogte høns;
har danskerne fået lov til at stemme om Eu-plus-pagten? Næh, den er underskrevet af en tidligere dansk statsminister, der dermed har været med til at støtte EU-diktaturet.
Men derudover synes jeg da også, at Danmark skal finde vej ud af EU. Medlemsskab kan opsiges med 2 års varsel af enhver medlemsstat. Udmeldelsen skal så godkendes af de andre lande, men selv om de ikke godkender det og der ikke er forhandlet efter-medlemsskabsbetingelser på plads, ja så træder udmeldelsen i kraft under alle omstændigheder. (Kapitel 50 i Eu-plus-pagten.) Der har man trods alt en exit-mulighed - i modsætning til Euroen, som Danmark da heldigvis ikke kom med i.
Argumentet er ikke økonomi men frihed.
Det kan ikke siges mere enkelt og burde ærligt talt vække mere gehør blandt liberale.
Oh well.
Den udvikling EU har taget er helt forkert, tilbage til et samarbejde mellem frie suveræne stater.
Som det ser ud idag er det blot at se at komme væk.
Tak for udmeldingen fra LA.
Ehh, supereuropæeren Samuelsen melder da ikke her om ændret LA politik mht EU.
Han glæder sig kun over at unge borgeliges EU skepsis er med til at nuancere debatten.
Står der ikke også:
Der er mange ting sydpå, der ikke er styr på. Min begejstring gik på, at man var solidarisk over for hinanden, og det er ikke det, der foregår, siger Anders Samuelsen.
EU er et socialistisk projekt for tiden, kan ikke se hvorfor LA, der indtil nu har trådt på listetæer omkring EU, skulle støtte videre indlemmelse i projektet.
Bemærk også at LA stemte imod at vi skulle tilslutte os Euro-regeringen mens V, K, S, SF, R stemte for at vi skulle tilslutte os Euro-regeringen til trods for at vi ikke ville få medbestemmelse, vi ville bare få lov til at sidde med til møderne, møder som vil få stor betydning for os når vi nu er trådt med ind af døren. Altså har man solgt danske skatteyder kroner til andre EU landes ledere, uden at sætte et prisskilt på eller forklare borgerne hvad konsekvenserne kan være.
LA, DF og Ø var imod som de eneste.
Godt at de tager sig sammen og sætter sig ind i tingene :)
Er det ikke bedre, at Grækenland ikke bare kan devaluere og dermed føre økonomisk krig mod os andre, og at de andre eurolande forsøger at få Grækenland til at sætte tæring efter næring? Er det ikke bedre, at EU presser den nuværende regering til at holde måde?
Eller måske bare lære... Grækenland har en service økonomi, hvis den er bundet på imod en produktionsøkonomi som Tyskland, kan den ikke overleve da den Tyske turist ikke længere får økonomiske fordele af at holde ferie i Grækenland i forhold til at holde ferie i Tyrkiet som netop devaluere og fører "Økonomisk krig (Jeg må grine)" for at opretholde service økonomiens fortjeneste på netop produktionsøkonomiernes turisme og import.
Hvis du tror at Græsk og Tysk økonomi på nogen måde er kompatible og derfor ikke kræver reguleringer internt for tilpasning er du en landsbytosse uden økonomisk perspektiv, hvis du yderligere tror at Grækerne har haft politisk mulighed for at sætte tæring efter næring siden de gik med i Euro projektet så er du helt galt afmarcheret.
Sverige devaluerede kronen og "førte økonomisk krig" mod resten af EU, det medførte at svensk økonomi fik et boost i en periode hvor de var på vej imod økonomisk stilstand, de "eksporterede deres problem" ved at øge deres eksport på kortsigt og på langsigt øgede det deres eksport og import... altså på den lange bane var det en økonomisk fordel for Danmark at Sverige devalurede, på den korte bane fik vi et lille tab i det vi øgede vores import af Svenske produkter og ydelser.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 1 time og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 14 timer og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 12 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for kort tid siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 23 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 14 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 9 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 12 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 23 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 9 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 9 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 3 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 17 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 17 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 23 timer og 25 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Når påbudt politisk korrekthed ikke virker nok --> slå autoritær despoti til
Udgivet for 9 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:37 til Boblere af liberfreak
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 1 time og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Fagforeningsmafia: KRIFA medlem forsøgt presset ind i LO
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:30 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: tv2nord.dk
Thorning vil give virksomheder strøre fradrag for investeringer
Udgivet for 15 timer og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:52 til Boblere af NickRohde
Kilde: politiken.dk
|
Om T Larsen Er naiv nok til at tro at mennesket kan tænke selv og varetage egne interesser. Medlem af Liberal Alliance efter at have erkendt svigtet fra V og... Se T Larsens profil eller Følg T Larsen |
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 69 klik
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 63 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 55 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 41 klik
Knud Romer: Facebook er en kræftsvulst på internettet - Politiken.dk 26/05 03:54 - 39 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1023 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 613 klik
Når moderinstinktet regerer 25/05 09:35 - 501 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 455 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

