Kontakt 180Grader.dk
65

Skrevet af Karl Emil Nielsen 397 dage siden - Direkte link

Som du selv nævner i artiklen er den Danske presse, alle som en, totalt uinterresseret i hvorledes det skal gå Danmark i den nærmeste fremtid, bare de får Helle T som minister.

Eller så er det fordi journalister over en kam er en flok ræverøde lejesvende.... jeg tror egentlig det sidste er gældende.


Skrevet af Andersen 397 dage siden - Direkte link

 

Jeg kan ikke se hvorfor det er et godt spørgsmål til Ole Sohn. Ole Sohn kan da sagtens udtale, at "boligejerne på urimelig vis er blevet begunstiget i det forløbne tiår"... Ja det er vel nærmest et anerkendt faktum blandt alle eksperter, at regeringen førte en tåbelig politik på dette område. Hvorfor skulle det betyde, at så må SF mene, at der "skal rettes op på nogle misforhold"? Forholdene på boligmarkedet har jo ændret sig.


Skrevet af Ulrik B. Petersen 396 dage siden - Direkte link

Det egentlige problem med Ole Sohn og SF og for den sags skyld S og andre er at han/de bliver ved med at ævle om omfordeling, som om det at tage fra nogle grupper og give til nogle andre, kunne løses landets problemer. 

De tre dominerende problemer for Danmark er 1) en alt for stor og bureukratisk offentlig sektor, der tilmed ikke tilnærmelsesvis leverer value for money, 2) at Danmark har påtaget sig alt for store forsørgerbyrder, og 3) at danskerne generelt forlanger for meget for deres arbejde i forhold til hvad det er værd på det grå verdensmarked.

Desværre vil toneangivende danske politikere og de fleste debattører, formentlig også ud over et valg, blive ved med at markedsføre yderligere omfordeling som løsningen på alle problemer, i stedet for at prøve at finde en løsning på de tre nævnte vanskelige problemer. 


Skrevet af ckh 396 dage siden - Direkte link

Ligesom skatten på arbejde er også boligskatten i Danmark allerede i verdensformat. De forskellige EU stater har forskellig boligbeskatning, en model som nogle har synes fornuftig: Første bolig er boligskattefri, yderligere boliger såsom sommerhuse etc. har boligskat. Hertil kommer at man i disse lande har fuldt frentefradrag. - Boligskatten reguleres allerede nu, men i langsomt tempo, men selvom man bibeholder det nuværende system er boligejerne i Danmark alligevel stærkere straffet end boligejere i andre lande. - Kort og godt: Danmark har rekord i skat på arbejde, rekord i momsstørrelse, rekord i bilafgifter, rekord i boligbeskatning og snart også rekord i ekstra afgifter på  visse fødevarer.

Når vi så samtidig konstaterer, at visse elementer i velfærden - f.eks. sundhedsvæsenet - ikke fungerer så godt som hos vore naboer, så må konklusionen være, at vi har uduelige ledere såvel på Christiansborg, som i regionerne og kommunerne.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link
Hertil kommer at man i disse lande har fuldt frentefradrag.

Hvor stort rentefradrag er der i f.eks.Tyskland, Sverige og England? Du bedes endvidere dokumentere dette med en kilde.

 

Omkring Danmark, så koster rentefradraget i omegnen 15-20 mia. selv når man modregner skatten af renteindtægter. En skat af renteindtægter der kan blive så høj som 53 %.

 

Der er ingen tvivl om, at der både er behov for lavere skat på arbejde og opsparing, men også fjernelse af skattestoppet, der løbende letter kapitalskatten på fast ejendom. Dertil burde man også se på rentefradraget og det rimelige i, at der ydes tilskud fra staten til privates renteudgifter. Som skrevet andetsteds, bør dette dog ske samtidigt med at man indrager skattefriheden for andelsboliger, samt ser på de almene boliger og deres skattefrihed.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

 

Dette skaber et offentligt provenutab på 15-20 mia. kr. årligt, som skal dækkes ind bl.a. via højere skatter på arbejdsindkomst. Faktisk fører den nuværende beskatning af kapitalindkomst til, at skatten på arbejde bliver mærkbart højere, end den ville have været uden beskatning af kapitalindkomst!

http://www.dors.dk/sw6308.asp

 

Peter Birch Sørensen, Eirik S. Amundsen, Michael Rosholm og Jan Rose Skaksen, formænd for De Økonomiske Råd.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Her er reglerne som de var i 1995 - ud fra den generelle udvikling indenfor skattepolitik, vil jeg mene at sandsynligheden for at rentefradragsretten skulle være udviddet ikke er stor.

 

Der er altså færre muligheder for at trække renteudgifter fra i udlandet end i Danmark.

 

Sverige

Nettorenteudgifter kan fratrækkes med en skattemæssig værdi på 30 pct., sålænge en eventuel negativ nettokapitalindkomst ikke overstiger 100.000 SEK (89.000 DKK). Ved negativ nettokapitalindkomst udover 100.000 SEK er skatteværdien af rentefradraget 21 pct. Nettorenteindtægter beskattes med 30 pct. Løbende afkast i pensionsopsparing beskattes med 10 pct.

Norge

Nettorenteudgifter kan fratrækkes med en værdi på 28 pct. Nettorenteindtægter beskattes tilsvarende. Løbende afkast i pensionsopsparing beskattes ikke.

Finland

Kun renteudgifter forbundet med køb af bolig, studielån og aktiver, der afkaster skattepligtig indkomst, kan fratrækkes. Skattesatsen på nettokapitalindkomst udgør 28 pct. Negativ nettokapitalindkomst udover 28.600 FIM (36.300 DKK) pr. ægtefælle kan ikke fratrækkes, men kan fremføres i op til ti år til senere modregning i kapitalindkomsten. Det løbende afkast i pensionsopsparing beskattes med 25 pct.

Tyskland

Der er ikke fradragsret for renteudgifter. Ved køb af bolig ydes et subsidie de første syv år efter anskaffelse af den primære bolig. Subsidiet udgør 5 pct. af anskaffelsessummen for nybyggede huse og 2,5 pct. for øvrige, men kan ikke overstige 5.000 DEM (19.100 DKK) for nybyggede huse og 2.500 DEM (9.500 DKK) ved overtagelse af en eksisterende ejerbolig. Subsidiet forøges for hvert barn i husstanden. Renteindtægter og udbytter under 8.000 DEM (30.500 DKK) pr. ægtefælle beskattes med 30 pct. For indtægter herudover sker beskatningen som anden indkomst. For en typisk skatteyder er marginalskatten på anden indkomst 37,4 pct. Topskattesatsen er 57 pct. og gælder for skatteydere med en indkomst på over 120.000 DEM (457.000 DKK). Løbende afkast i pensionsopsparing beskattes ikke.

England

Kun renteudgifter forbundet med køb af bolig kan fratrækkes til en skatteværdi på 15 pct. for den del af lånet, der ikke overstiger 30.000 GBP (330.000 DKK). Renteindtægter beskattes med 20 pct. Det løbende afkast i pensionsopsparing i godkendte pensionsfonde beskattes ikke. Ellers beskattes afkastet med 25 pct.



Frankrig

Renteudgifter for køb af bolig kan fratrækkes de første 5 år inden for en grænse på 20.000 FRF (22.800 DKK) pr. ægtefælle. Fradragsretten øges for hvert barn. Renteindtægter beskattes som anden indkomst, med mindre der er tale om en "kvalificeret opsparing", for hvilke den maksimale skattesats er 36 pct. Marginalskatten på anden indkomst er 27,3 pct. for en typisk skatteyder. Topskatten er 59,1 pct., der gælder for skatteydere med en indkomst på over 283.000 FRF (323.000 DKK). Det løbende afkast af pensionsopsparing beskattes ikke.

USA

Renteudgifter er normalt ikke fradragsberettigede. Renteudgifter vedr. køb af bolig kan fratrækkes. For en typisk skatteyder er marginalskatten 22,5 pct., og topskatten er 47,1 pct. Topskatten træder i kraft ved en skattepligtig indkomst på 132.000 USD (892.000 DKK). Det løbende afkast i pensionsopsparing beskattes ikke.

Japan

Der er ingen fradragsret for renteudgifter. Renteindtægter beskattes med 20 pct. Det løbende afkast i pensionsopsparing beskattes ikke.

Holland

Renteudgifter er fradragsberettigede, og renteindtægter er fuldt skattepligtige. Kapitalindkomsten beskattes som almindelig indkomst. Nettorenteindtægter under 1.000 NLG (3.400 DKK) pr. ægtefælle er fritaget for beskatning. For en typisk skatteyder er marginalskatten 37,5 pct., mens topskatten er 60 pct. Topskatten gælder for personer med en indkomst på over 93.000 NLG (314.000 DKK) efter betaling af sociale bidrag. Det løbende afkast i pensionsopsparing beskattes ikke.

 

http://www.fm.dk/FM/GamlePub/FR97/Kap3_a3.htm


Skrevet af Tommy Hojegaard 396 dage siden - Direkte link

På sigt vil SF selvfølgelig øge boligskatterne, men mon ikke de trods alt har "fredet" området i næste valgperiode?

Så de vil nok kigge sig omkring for at finde en pose penge et eller andet sted - og øjnene vil lande på pensionsopsparingerne. Beskatningen vil blive "fremrykket", og (måske) vil beskatningen så ved udbetaling blive reduceret, og så vil PAL-skatten lige få et lille nøk opad.

Konsekvensen er at endnu flere penge kanaliseres via statskassen og fastholder endnu flere danskere i et afhængighedsforhold af staten.


Skrevet af LeeKuanYew 396 dage siden - Direkte link

Jeg tror at Ole og Co opfinder/skaber en eller anden ekstraordinær begivenhed/krise ala finanskrisen som gør at det kan retfærdigøres at hæve boligskatterne for at betale for det.


Skrevet af Frihed 396 dage siden - Direkte link

Mon ikke skatterne for boligejerne går i vejret - men det kommer bare til at hedde noget andet?

"Grønne afgifter", "klima", "miljø", "folkesundsundhed", "forebyggelse", "vandafledningsafgift" etc. etc?

Og det værste er; flertallet af kvinderne vil støtte det, for det er jo rendyrket godhed. 


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

LA går ind for højere skat på løn, idet de støtter skattestoppet på ejendomsværdiskatten.


Skrevet af Frihed 396 dage siden - Direkte link

Er det ikke en lidt kringlet logik? :)


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Nej, det er faktisk fakta.

 


Skrevet af Skovgaard 396 dage siden - Direkte link

Så dokumentér det. Måske har du ret, men der er ingen logisk konsekvens af at hvis man går ind for stop på ejendomsværdiskat, så er man automatisk også for højere indkomstskat. Mig bekendt mener LA at skatten skal sættes ned, så jeg må tillade mig at tvivle på dig.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link
Så dokumentér det.

Det ene er en følge af det andet valg. Vælger man at fastfryse skatten på fast ejendom, må og skal det tabte provenu alt andet hentes ind et andet sted. Det kan enten være som skat på løn eller øgede skatter.

 

Som vist ovenfor er der også rentefradraget der er højere end i andre lande. De analyser der foretaget af Det Økonomiske Råd og stort set alle andre fagøkonomer, viser at der ydes massive statssubsidier til ejerboliger og lejeboliger.

 

Du mener måske omvendt at de samme fagøkonomer der anbefaler lavere skat på arbejde, tager fejl når det gælder beskatningen af kapital?

 

Jeg så ellers gerne en lavere skat på arbejde og en stop for statsstøtten til fast ejendom.


Skrevet af Jan Nielsen 396 dage siden - Direkte link

Eller den anden selvlysende mulighed: Lavere offentligt forbrug....


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Eller den anden selvlysende mulighed: Lavere offentligt forbrug....

Altså som jeg skrev går LA ind for lavere skat på fast ejendom og højere skat på arbejde alt andet lige. På samme måde som alle andre partier, måske Ole Sohn undtaget når det er udenfor referat.


Skrevet af T Larsen 396 dage siden - Direkte link

Sikke da noget pjat at holde fast i det vrøvl. Læs gerne partiets program inden du kvajer dig i debat igen.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Sikke da noget pjat at holde fast i det vrøvl. Læs gerne partiets program inden du kvajer dig i debat igen.

Hvor står der at LA vil ophæve skattestoppet - kilde tak!


Skrevet af T Larsen 396 dage siden - Direkte link

Du insisterer åbentbart på at fremstå tåbelig og stædig. Jeg gentager: Læs partiprogrammet, der står intet om "højere skat på lån, som din utidige påstand er. Tvært imod. Mangler du øvrige basale facts at debattere på baggrund af, kan jeg anbefale dig at følge folkeskolens pensum i samfundsfag.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Nu udstiller du udstiller du dig som ubegavet og lettere smådum.

 

Du skriver:

Læs partiprogrammet, der står intet om "højere skat på lån, som din utidige påstand er.

Hvilken "skat på lån" som du skriver, taler du om?

 

Jeg skriver at LA som andre partier går ind for skattestoppet og hvor konsekvensen alt andet lige er højere skat på andre skattekilder.

 

Det er flot med din anbefaling - særligt når du udstiller dig som en der næppe på noget tidspunkt har haft evnerne i at gå fra børnehaven til folkeskolen.


Skrevet af Peder Holdgaard Pedersen 396 dage siden - Direkte link

Man kan godt sænke to skatter samtidig.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Man kan godt sænke to skatter samtidig.

Ja, eller fjerne alle skatter og uddele is når det er varmt.


Skrevet af Peder Holdgaard Pedersen 396 dage siden - Direkte link

Flot - sikke et seriøst svar. Hvis du selv vil tages seriøst, så prøv lige at komme ind i kampen, og droppe sådanne platheder.

Der er intet til hinder for fortsat at fastfryse boligbeskatning, samt sænke skatten på arbejde. Det kræver blot at der skæres ned på udgiftssiden. Og det er så sandelig ikke umuligt.


Skrevet af Skovgaard 396 dage siden - Direkte link

Du er altså temmelig dum at høre på. Men det er åbentlyst for enhver, så ikke mere krudt på dig.


Skrevet af Afskaftopskattennu 396 dage siden - Direkte link

Du er altså temmelig dum at høre på. Men det er åbentlyst for enhver, så ikke mere krudt på dig.

Det er sjovt med folk der vil beskytte deres fordomme med uvidenhed. Enten det er dem der er tilhængere af efterlønnen eller af skattestoppet.

 

Så forsvinder al fornuft og man kammer over. Man lukker ørerne når det gælder saglighed og begynder med emotioenlle udbrud.

 

Same shit.


Skrevet af T Larsen 396 dage siden - Direkte link

Der skulle have stået løn, således som du så stupidt påstod initielt, min tastefejl. Ha' en god dag i skolen, min dreng.


Skrevet af Skovgaard 396 dage siden - Direkte link

Netop :)


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 396 dage siden - Direkte link

Det er kun folk som tænker socialistisk der siger sådan.

 

Skattestoppet stoppe dig for at hæve nogen skatter. men det stopper dig ikke for at sætte the offentlige forbrug ned (noget som Død og pine er nøvendigt her i landet).

 

Når du så sætter det offentlige forbrug ned, kan du sænke skatter uden at hæve andre..

 

Det er grunden til at skattestoppet er så godt, fordi (hvis det var overholdt), viste man at der ikke bare lige opfindes, eller hæves en anden skat for at finansiere en påstået lettelse i en skat.

 

Feks er det lige fedt om man sænker skatten på løn hvis man hæver afgifter så det hele er en nulsum, fordi du har ikke ændret en iota på noget som helst, du har bare flyttet ting rundt...  Som ofte elsker man at flytte skat fra løn til afgifter, eller bolig skatter, fordi så kan man himle op om at man har sænket skatterne..  Men hvad men har gjordt er netop at ramme de svageste i samfundet, fordi afgifter vender ALTID den tunge ende ned ad.   En ren lettelse i skatterne betyder at INGEN betaler mere, en omlægning som socialisterne elsker, betyder at NOGEN (de svageste) betaler mere mens ANDRE (de rige, der i bland politikere) betaler mindre.

 

Derfor er skattestoppet en vigtig ting, der aldrig burde ophæves, og burde overholdes.

 

Der er så meget spild i det offentlige, at mange anslår det til at være ca 25%, jeg har endda læst (men har ikke en kilde mere) at Socialdemokratiet også har set dette, og en 25% besparelse på de offentlige budgetter er 250 milliarder, nok til at sløjfe topskatten, mellemskatten, og boligskatterne, samt sænke afgifterne på biler til det samme niveau som resten af europa, UDEN vel og mærke nogen borgere kan mærke en ændring i de offentlige ydelser.

 

Så at holde skatte stoppet, og at ville sænke skatter, er en synagi effekt, fordi så ved man at bliver en skat sænket, så er det en reel lettelse, og ikke en skjult skatte stigning, som samtlige social demokratiske lettelser har været, og mange af VKO's har været.


Skrevet af Henning Rolapp 396 dage siden - Direkte link

Magt- liderligheden kender ingen grænser vel Ole ?

 

Ole Sohns udtalelse:

"har i de sidste 10 år nydt godt af regeringens under- og ufinansierede skattelettelser"

 

er jo total nonsens, al den stund at Fogh regeringen i samme periode fra et ganske højt niveau har nedbragt statens gæld til nul.

Var det ikke sket da kunne vores økonomiske situation være som mange sydeuropæiske lande.

På grænsen af statsbankerot.


Skrevet af Martin Kofoed 396 dage siden - Direkte link

KAN der overhovedet pilles ved boligskatterne i Danmark? Det vil jo ramme De Svage<tm> først, og dermed en del af det vælgersegment, SSF lefler for.

 

Det kommer nok til at ramme nogen mellem øjnene, at DE er i skudlinien, når SSF taler om "de rige".


Skrevet af Andreas Jakobsen 396 dage siden - Direkte link

Ærligt talt Ole.

 

Når du diskuterer boligskatter vil du ikke godt være venlig altid at præciserer hvilket skatter vi taler om.

 

Jeg synes i politikkere alle til hobe uanset fløj har en forfærdelig tendens til at komme let uden om det ved bare at sige "boligskatter".

 

Er det ejendomsskatterne eller er det ejendomsværdiskatten? det er i enhver samtale om "boligskatter" vigtigt at få klarlagt hvor det er man ønsker at foretage indgreb. Hvis det er ejendomsskatterne så rammer det bredt. Hvis det er ejendomsværdiskatten så rammer det kun ejere.

 

Og det er trættende at høre folk omtale rentefradraget som et subsidie til boligejere - men det er ikke mindre trættende at høre en som dig understøtte den formodning ved ikke klart at slå fast at rentefradrag og ejendomsværdiskat hører sammen. De 2 tilsammen skaber en symetrisk beskatning af "kapitalindkomst" selvom denne dog er blevet noget udhulet efterhånden ved at værdien af rentefradraget er nedsat væsentligt.

 

Din kommentar om at en omlægning typisk ender med at den nye skat forbliver mens fradraget forsvinder passer i udpræget grad på ejendomsværdiskatten.

 

Formålet med ejendomsværdiskatten var i sin tid at sikre en ligelig beskatning af kapitalindkomst uagtet om man investerede sine penge i obligationer eller i sin lejlighed. Efterfølgende har man bare "glemt" at rentefradraget ikke var en gave men et instrument der sikrede at man blev beskattet af "friværdien". En udhuling/fjernelse af rentefradraget medfører at man beskatter "indtægterne"(lejeværdien) uden at give fradrag for omkostningerne (renterne).

Med andre ord - det svarer til at vi beskattede virksomhederne af deres omsætning men ikke lod dem fradrag vareforbruget.

 

Personligt er jeg altid tilhænger af at skatterne skal ned - men ejendomsværdiskatten/rentefradraget og skatten på kapitalindkomst skal følges ad. Udhulingen af rentefradraget skal stoppes.

Jeg mener i øvrigt at både ejendomsværdiskatten og skatten på kapitalindkomst skal ned.

 

Det er bemærkelsesværdigt at kapitalindkomst kun beskattes med 30% i sverige mens den beskattes næsten dobbelt så hårdt i Danmark - man fristes voldsomt til at flytte over på den anden side af broen.


Skrevet af Ole Birk Olesen 396 dage siden - Direkte link

Andreas:

 

Nu er det jo Ole Sohn, der - uspecificeret - klager over, at boligejerne har sluppet for let i det forgangne tiår. Jeg ved ikke, hvilke skatter han mener er for lave. Det vil tiden måske desværre vise.


Skrevet af Andersen 396 dage siden - Direkte link

Hvorfor skulle Ole Sohn's holdning til hvad der skete i det forgangne tiår nødvendigvis betyde, at han mener, at der er nogle skatter idag der er for lave idag? De 2 ting behøver da ikke nødvendigvis have NOGETSOMHELST med hinanden at gøre.


Skrevet af Andreas Jakobsen 396 dage siden - Direkte link

Ole, du har jo haft lejligheden til at debatterer med manden flere gange - hæng ham ud til tørre på det. Tving ham til at tage stilling til ejendomsskatter, ejendomsværdiskat og rentefradraget - og hvis han siger rentefradraget er en gave til boligejere - så slagt ham for hans manglende evne til at se sammenhængen og symmetrien i systemet.

 

Politikkerne kan ikke bare hæve ejendomsværdiskatten og sænke rentefradraget selvom de tror det - markedet vil reagerer hvis forskellen i beskatning af lejeboliger og ejerboliger bliver for stor. Resultatet vil ganske enkelt være at ejerboliger bliver omdannet til lejeboliger og nye finansieringsmuligheder vil opstå - leasing kunne være et godt bud på den fremtidige måde at købe bolig på hvis politikkerne ændrer symmetrien.

Som det er nu opvejer dit rentefradrag i overvejende grad din ejendomsværdiskat hvis du er fuldt finansieret - men fjernede du rentefradraget eller hævede ejendomsværdiskatten væsentligt ville du jo kunne spare mange penge ved bare at lave din bolig om til lejebolig.

 

 


Skrevet af StineM 391 dage siden - Direkte link

Hvorfor kan vi ikke afkræve S-SF et svar? så vælgerne bedre kan tage stilling, jeg er overbevist om det er fordi, de har få muligheder, højne vores skatter med deraf flere insolvente danskere til følge, derudover vil de uden at blinke, på vores vegne og sikkert i god tro låne penge, jeg har hørt lidt til Helle Torning, men har ikke en eneste gang kunnet høre at hun har begreb om økonomi. Tør i virkelig have hende som statsminister?


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 389 dage siden - Direkte link

S/SF siger ikke noget om økonomien, Fordi når S/SF kommer ud med prisen for deres gavebod, sætter samtlige røde vælgere deres træsko... hmm, måske skulle vi bare få S/SF ind, så næste valg er der kun blå vælgere tilbage :-P

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

19
10
5
4
57
31
21
92
12
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen