Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af abel 783 dage siden - Direkte link
Det er godt, at du har været heldig.
Andre må vente i 1 år og 2 mdr. på en operation, der tager under 15 minutter.
Alene i år regner man med, at mere end 1.000 patienter i Region Sjælland vil blive slået ihjel af sygehuspersonalet, altså dø af lidelser, fejlbehandlinger og infektioner, de ikke havde ved indlæggelsen.
Desværre er de gode steder ikke forbilleder for de elendige.
 Vh Abel.

Skrevet af Captain Awesome 783 dage siden - Direkte link
Har du bevis for at andre må vente i 1 år og 2 mdr. på en operation, der tager under 15 minutter? Og hvilken operation er det vi snakker om, som kun tager så kort tid? Og hvorfor har andre ikke gjort brug af det udvidede frie sygehusvalg?

Er 1000 døde patienter pga. fejlbehandlinger, infektioner osv mange eller lidt? Hvordan ser det ud i andre sundhedssystemer? For du kan jo ikke bare smide et tal op, uden at se det i forhold til noget. 1000 lyder for mig ikke som særlig meget, når man tænker på hvor mange som går igennem sundhedssystemet. Derudover tvivler jeg på at de forskellige personer i sundhedssystemet fejlbehandler med vilje og man kan vel ikke undgå at folk dør af fejlbehandlinger osv. Man får hvad man betaler for.

Skrevet af Christian Holm Nielsen 783 dage siden - Direkte link
At man får hvad man betaler for er kun sandt hvis effektivitet er en konstant størrelse. I givet fald burde vi i givet fald have verdens i særklasse bedste sundhedssystem! Jeg er ikke i tvivl om at vores sundhedssystem er ok, men set i forhold til prisen, og at sygehusene til stadighed kræver flere penge er jeg langt mere skeptisk. Mine personlige oplevelser sammenholdt med tal for ansatte pr. dansker og omkosninger i sygehusene synes jeg i hvert fald er rigeligt grundlag for at mene at det ikke er alting man løser ved "bare" at kaste penge efter det.

Skrevet af Captain Awesome 783 dage siden - Direkte link
Man løser selvfølgelig ikke alle vores problemer ved blot at kaste flere penge i sundhedssystemet, men det kunne være rart at komme af med den myte om at vi har verdens dyreste sundhedssystem. Ifølge den nyeste OECD undersøgelse bruger vi 11 mest per person på vores sundhedssystem og så kan man vel starte med at forholde sig til det.
 Det er vel også blot logisk at vores sundhedssystem kræver flere og flere penge. Udvikling og teknologi er et tveægget sværd, for man kan helbrede mere, men samtidig koster det jo logisk nok også mere. Bare det at man har mere viden, har betydet at der er kommet mange flere specialer, som igen koster endnu flere penge.

Svaret må vel være at gøre op med sundhedsydelser betalt over skatten og indføre mere brugerbetaling. Samtidig bliver man nød til at se på hvad staten skal betale for af sundhedsydelser. Det er på tide at ansvaret bliver lagt over på den enkelte borger. Hvis du har brug for en gastrisk bypass operation, så er det på tide at man selv sparer op og betaler.

Det er altid let at råbe effektivisering, men jeg tror at vi har brug for større reformer hvis vores sundhedssystem skal overleve i længden. Det kunne være sjovt med lidt konstruktive idéer herinde fra, for det ender altid med at der blot bliver peget fingre.

 

Skrevet af Christian Holm Nielsen 783 dage siden - Direkte link
Har svært ved at tro på at vi skulle bruge 11. mest når en anden undersøgelse netop har vist at vi er det land i verden der har 2. flest ansat per person - men skal heller ikke udvikle sig til en diskussion om hvem der kan komme flest kunstige tal på bordet.

Synes heller ikke det er "let" at råbe effektivisering. Men en hver virksomhed ser altså ikke problemer i at spare de (i den sammeligning) håndører de reelt bliver bedt om. At spare 1-2% er vitterligt ingenting - og igen siger alle erfaringer mig at der er masser af steder at finde pengene.

Derudover er jeg helt enig i at det er meget muligt at det ikke kan stå alene og at brugerbetaling kan være den rigtige vej i nogen udstrækning. Men én ting ad gangen som man siger :-)

Skrevet af Captain Awesome 783 dage siden - Direkte link
Jeg vil da meget gerne se den undersøgelse du henviser til. De tal jeg forholder mig til er fra OECD. http://www.oecd.org/dataoecd/5/34/43800977.pdf. Personligt synes jeg at det er meget vigtigt at se på hvor mange penge vi bruger kontra andre lande. Det er netop vigtigt for at finde ud af om vi underpræsterer. Hvordan vil du ellers kunne finde ud af om vi har et for dyrt sundhedssystem, hvis du ikke kigger på hvad det koster? Jeg vil også mene at en undersøgelse fra OECD, er lidt mere værd end de "kunstige" tal som du nævner. Derudover er det jo dig selv som bringer det på banen at vi har et dyrt sundhedssystem(uden overhovedet at have nogen beviser for den påstand)

Jeg er enig med Asklepios punkter, dog vil jeg lige tilføje at Danmark faktisk er et af verdens førende lande indenfor "IT i sundhedssystemet". Det kan f.eks. læses i den her rapport: http://www.itif.org/files/2009-leadership-healthit.pdf. Dermed ikke sagt at det ikke kan gøres bedre, især samarbejdet mellem privathospitalerne og det offentlige. Lige p.t. kan man sige at vi er langt fremme indenfor IT i det offentlige og IT i det private, men på tværs halter det lidt.
 

Skrevet af Frihed 783 dage siden - Direkte link
Hvordan når du frem til en 11. plads jvf. den OECD pdf?

Som det fremgår her http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita har Danmark et højere (nominelt) GDP per capita end samtlige lande der ligger højere på den liste du henviser til (undtagen Schweiz).

Man kan sammenligne på mange måder...

Skrevet af Christian Holm Nielsen 783 dage siden - Direkte link
Præcis... Er vidst også i samme rapport det fremgik at vi i DK har 17,5 fuldtidsbeskæftigede pr 1000 borgere kontra 11 i Holland og Tyskland. Fremgik i hvert fald af et tidligere indlæg herinde.

Min pointe var også blot at jeg ikke gad at battle på undersøgelser og unuanceret statistik - men det lykkedes jeg så ikke med at slippe for ;)

Helt håndgribeligt ved jeg imidlertid hvad mine egne erfaringer har været de gange jeg har været i nærheden af sygehusene - og effektivitet er nok det sidste ord jeg har i tankerne. Det gælder både antallet der er involveret i selv de simpleste behandlinger og manglende brug af data på tværs... Så slutproduktet har været helt fint, men prisen på grund af effektiviteten behøver jeg ikke læst statistikker for at vide at man kan gøre en masse ved..

Skrevet af Captain Awesome 783 dage siden - Direkte link
Ahva? Har du overhovedet læst det jeg henviser til og det du selv henviser til? Det du skriver/linker til giver da absolut ingen mening i den her debat. 

Det er vist ret tydeligt at du ikke gider at blande undersøgelser og statistik ind i debatten, siden du ikke selv kan fremvise noget som man kan forholde sig til. Det er jo let nok at sige at vi har verdens 2 dyreste sundhedssystem, det runger bare lidt hult hvis man ikke har nogle beviser for det. Jeg synes også at det er lidt utroligt hvad du kan konkludere, på de enkelte besøg du har haft.

Men man kan altid effektivisere, det er bare vigtigt at se det i forhold til hvad der bliver gjort og hvor kompleks et system vi har. Det siger en del at vi bliver rost for at være førende indenfor sundheds IT, men alligevel skal man konstant høre på hvor dårlige vi er. Det hænger bare ikke sammen. Det er også så meget lettere for folk at kritisere, fremfor at komme med forslag til forbedringer. Næsten alle indlæg fra politikerne, medierne og befolkningen handler om at pege fingre, mens det kniber lidt me at komme med konstruktive forslag.

Jeg glæder mig til at der kommer en klumme med noget konstruktivt...

Skrevet af Frihed 783 dage siden - Direkte link
Hvad er det, du ikke forstår?

Skrevet af Captain Awesome 783 dage siden - Direkte link
Ifølge OECD har vi ikke verdens 2 dyreste sundhedssystem, alligevel er der konstant folk som bringer det frem uden at kunne bevise det. Så spørger du hvordan jeg når frem til at vi bruger 11 mest per capita på sundhed og jeg henviser til en forkortet udgave af en OECD rapport(som handler om hvorfor det amerikanske sundhedssystem er så dyrt). Det vigtige for os er dog de tal som OECD er nået frem til.

Jeg skal ikke kunne sige om vi har verdens 2 dyreste sundhedssystem, men indtil videre peger beviserne da på at vi ikke har. Indtil jeg har set andet tror jeg mere på OECD tallene end nogle random danskere.

I den sammenhæng giver dit indlæg og det link du henviser til da ingen mening. Du kunne ligeså godt have henvist til en artiklen om en fodboldkamp... :) 

Skrevet af Christian Holm Nielsen 783 dage siden - Direkte link
Man skal måske netop passe lidt på med at sige at man kun vil forholde sig til tal - som om man kan konkludere noget reelt ud fra dem. Især når de tal man selv ligger på bordet er fra 2007 og del af en rapport der egentlig handler om noget helt andet - nemlig USA's økonomi.

Hvis rapporten viser noget er det nok lige så meget at prisen pr indbygger ikke er lig med kvaliteten - der er i hvert fald lande der ligger højere end os hvor jeg nødigt ville indlægges til sammenligning.


Prøv hellere at besøg et sygehus en dag og overvej om du synes det ser effektivt ud det du ser...

Skrevet af Frihed 783 dage siden - Direkte link
Og jeg spørger; hvordan læser du det ud af det OECD-dokument?

Vi kan f.eks. sammenligne med nummer to på listen, Frankrig, som bruger 11% af GDP mod Danmarks 9,8%. Men Danmarks GDP per capita er 33-35% højere end Frankrigs, ergo bruger Danmark hvad der svarer til ca. 13,4% af Frankrigs GDP, altså mere end nummer to på listen. Det bringer så ikke nødvendigvis Danmark på en andenplads i forbrug, men det er en anden sag og så er der hele PPP-spørgsmålet.

Jeg synes ikke der bliver brugt for meget på sundhedsvæsenet i Danmark - hvis bare vi fik det for det vi burde. Jeg tror danskerne flest vil synes sundhedsvæsenet er et område som gerne må opprioriteres i forhold til andre områder. Men måden det danske system er indrettet er ikke godt, men det er en længere diskussion.

PS: At du ikke forstod det link jeg linkede til og dettes relevans er egentlig mere et problem for dig end for mig.

Skrevet af Asklepios 783 dage siden - Direkte link
1) Lønreform der øger incitamentet til at yde en optimal beahndling.
2) Implementering af et landsdækkende, velfungerende IT-system på tværs af specialer, regioner og primær- samt sekundærsektoren.
3) Mindre meta-arbejde såsom kontrolregistreringer og flere kerneydelser.

Dette er blot eksempler, der er talrige flere ting der kan forbedres...

Skrevet af abel 783 dage siden - Direkte link
Har du bevis for at andre må vente i 1 år og 2 mdr. på en operation, der tager under 15 minutter?
- Jeg ledsagede patienten.
_____________
Og hvilken operation er det vi snakker om, som kun tager så kort tid?
- Grå stær
_____________
Og hvorfor har andre ikke gjort brug af det udvidede frie sygehusvalg?
- Fordi massemorderen fra Viborg, Bent Hansen, har sat udbudsprisen til de private hospitaler på operationerne så lavt, at de private hospitaler ikke kan udføre dem forsvarligt, og de andre sygehuse har endnu længere ventelister.
_____________
Er 1000 døde patienter pga. fejlbehandlinger, infektioner osv mange eller lidt?

- Hvert eneste iatrogene dødsfald er ét for mange, CA. De 1.000 er kun i Region Sjælland alene. For hele landet er det 5.000 patienter, personalet slår ihjel hvert år.
http://www.bt.dk/sygdomme/hospital-gjorde-min-far-syg
Dødsårsagerne i Danmark er:
1) Kræft
2) Hjerte-karsygdomme
3) Bent Hansen, socialdemokrat fra Viborg.
Det er 5.000 for mange, CA.
______________
1000 lyder for mig ikke som særlig meget, når man tænker på hvor mange som går igennem sundhedssystemet.

- Mere ulækkert og kynisk udsagn har jeg ikke læst længe. 
Det er 1/11 af en årgang, som personalet slår ihjel hvert år. Bent Hansen har slået 1½ gang flere ihjel, end amerikanske soldater, der døde i Vietnamkrigen.

Skrevet af Asklepios 783 dage siden - Direkte link
Det er vel i orden at sundhedsvæsnet prioriterer sine behandlinger så de rigtig syge kommer hurtigt til og grå stær lidt langsommere. Den dag ressourcerne rækker til det kan vi optimere indsatsen for de mildere sygdomme.

De 5.000 årlige dødsfald skyldes bl.a. sygehusinfektioner, blodpropper og andre komplikationer. Dette kan aldrig undgåes, patienternes tilstand taget i betragtning.

Hvad angår Captain Awesomes vurdering af sundhedsvæsnets IT er jeg dybt uenig. Jeg har kigget på din rapport, men jeg vil stadig mene at sundhedsvæsnets IT er utilstrækkeligt. Personalet skal bruge ufatteligt meget tid på at dobbeltregistrere, fordi de ikke kan trække informationer fra andre sygehuse eller praktiserende læger (medicinoplysninger osv.). Det er simpelthen ikke godt nok i 2010.

Skrevet af Rune 783 dage siden - Direkte link

1. April var for 2 dage siden.

Skrevet af Frihed 783 dage siden - Direkte link
+1

Skrevet af Kasper M 783 dage siden - Direkte link
Jeg har også selv ved flere lejligheder, mest børnefødsler, været udsat for direkte upåklagelig behandling i hospitalsvæsnet.

Men jeg er alligevel sikker på at langt de fleste patienter ville få frygtelige oplevelser på hospitalerne, hvis ikke der konstant blev sat fokus på de horrible tilfælde, man stadig hører om svigt i systemet.

Skrevet af Christian Holm Nielsen 783 dage siden - Direkte link
"de følgende 10 dage har jeg været i hænder af over 35 hospital personale, hver i sin speciale, fra fem forskellige afdelinger på Frederiksberg hospital, fire afdelinger på Rigshospital, en afdeling på Herlev Hospital samt min egen sygekasse læge. Jeg har været under seks af de mest teknisk avanceret undersøgelses udstyr i verden, to hospital senge og til sidst, en fuldt bemandet operations stue"

Er da netop om noget bevis for hvor ineffektivt og dyrt systemet er...

Jeg slog selv min albue og skulle have gips på for at holde den i ro her for en måned siden. Jeg endte med at komme forbi 5 læger/sygeplejesker. Det er da helt i hegnet for noget så fantastisk trivielt som at få lagt en gips...

Skrevet af Frihed 783 dage siden - Direkte link
Hold da op Cherif, har du virkelig været i forbindelse med det syge væsen i HELE 10 DAGE! Hvorefter du kan konkludere, at det bare fungerer rigtig godt - tilfældigvis fordi de helbredte dig...

Beklager, men det giver jeg ikke en bøjet femøre for.

Folk som har erfaringer med det syge væsen der strækker sig udover småtterier som kan fixes på 10 dage eller en brækket arm eller andet latterligt småtteri har HELT ANDRE erfaringer med det fagforenings-ineffektive-rædselsvæsen som er det danske syge væsen.

Det glæder mig meget at du har det godt i dag. Men dine erfaringer er lidt ligesom en der har vundet i Lotto og bagefter siger, at Dansk Tipstjeneste bare er det bedste i hele verden.

Skrevet af Bolette Pedersen 783 dage siden - Direkte link
Det lyder jo god Cherift, men en af mine bekendte var så uheldig da han blev alvorligt syg - lige så syg som dig - at han befandt sig på Lolland, hvor han bor. Blev fejlopereret tre gange, var tæt på at dø - kun fordi han til sidst landene på et privathospital i en større by overlevede han.

Det var endda sådan, at han ikke kunne får at vide, hvad de havde opereret hende for, og hvad de konkret havde foretaget sig ved operationerne - der var også meget store sprogproblemer osv. Alt i alt en rystende oplevelse, med mange smerter, mange problemer, alvorlige komplikationer efter operationerne osv osv. Ja en af lægerne indrømmede faktisk lige ud, at han ikke rigtigt mestrede den komplicerede operation, som han var blevet kastet ud i på det pågældende provinshospital, og han beklagede og var ærlig omkring det.

I dag skal man have en privat sundhedsforsikring dvs. være i arbejde eller velhavende, hvis man skal have den kvalitet, man havde over hele landet i gamle dage. Vi har fået et A og et B-hold. Men man er dog også -alt andet lige - bedre stillet, hvis du bor i en storby som København, Århus eller Odense. Det er farligst at blive syg i yderdanmark.

En del af de læger, der er kommet hertil fra Indien eller et Østland kan være veluddannede, men nogle af dem har ikke prøvet at operere ret meget eller er faktisk kun uddannet på niveau med en dansk sygeplejerske (deres papirer kan vi ikke gennemskue). Hvorfor må vi i øvrigt ikke mere selv bestemme, hvor mange læger vi vi uddanne, som skulle have pligt til (som piloterne) at arbejde minimum 10 år her i landet, og ellers skal de betale dele af deres uddannelse tilbage. Hvorfor skal vi uddanne læger til andre lande, når vi selv mangler?

Skrevet af Cherif El-Ayouty 783 dage siden - Direkte link
Det er fantastisk at jeg fik så meget kommentarer på min artikel på så kort tid. Uanset om min erfaring med hospitalene er lille og uanset om der findes tusindvis af negativ erfaringer fra danske hospitaler, så er det min pligt at skrive det jeg skrev. Selv de værste hospitaler i verden må få ros når de gøre deres arbejde som man forventer. Min erfaring skal bare være et tal i statistikken for hele landet når alle hospitaler skal bedømmes. Derfor kan vi heler ikke male alle danske hospitaler sort fordi 10.000 har klaget fordi der kan findes 1.000.000 meget tilfredse patienter, som desvære ikke skriver artikler om deres positive erfaringer. Der er ,som at sige, vi må forbyde alle bilkørsel fordi 500 personer dør hvert år i trafikken. Der er normalt at man hører de fleste at de negative erfaringer men de færreste af de positive. Eller hvad?

Skrevet af abel 783 dage siden - Direkte link
"...Eller hvad?..."
_________
Hvis det var private sygehuse, der fejlbehandlede 100.000 patienter hvert år, så de ligger 14 dage længere på sygehus, og 5.000 af dem, 1/11 af en årgang, bliver slået ihjel af personalet, så var de blevet lukket for længst, og lederne sad i fængsel!
Men Bent Hansen er stadig på fri fod.
 Vh Abel.


Skrevet af Frihed 782 dage siden - Direkte link
Abel, du skal dog sandsynliggøre, at med en anden sundhedsvæsens-struktur, at der ville være væsentligt færre fejlbehandlinger etc. Den slags er desværre ikke uundgåeligt i noget system - men kan utvivlsomt gøres bedre end i dag.

Skrevet af Frihed 782 dage siden - Direkte link
Cherif, jeg antager du også vil skrive et hjertevarmt (eller leflende) indlæg om dit kundeforhold til TDC (hvis du har sådan et) som du (måske?) heller ikke har haft nogle dårlige oplevelser med?


Hvordan giver det mening at sammenligne kritik af det danske syge væsen med forbud mod bilkørsel (what?).

Du udtaler dig på et lille erfaringsgrundlag. Det skal man være varsom med, især når det handler om noget så kompliceret som det syge væsen. Jeg tror ikke mange er "meget tilfredse" - og jeg tror ofte den opfattede tilfredshed bygger på uvidenhed om, hvordan det kunne køre. Nogle (typisk ældre, som er den langt største kundegruppe) bliver jo dybt imponerede og benovede over, at de får gratis mad flere gange om dagen. Gratis! Tænk sig hvad de ikke sparer ved at ligge på sygehuset...

Skrevet af Klamgen 781 dage siden - Direkte link
Én mand har hovedansvaret for, at der lægemangel i Danmark og for, at vi bliver nødt til, at fylde op med udenlandske læger af blandet kvalitet, så godt vi kan. Den mand er Bertel Haarder.

Bertel Haarder var undervisningsminister i perioden fra 10. september 1982 til 25 januar 1993 og indførte en så hård adgangsbegrænsning til medicinstudiet, at der er blevet uddannet alt for få læger. I lighed med de sidste årtiers øvrige undervisningsministre gjorde han heller ikke noget for at holde norske og svenske studenter væk fra de danske studiepladser. I dag lider vi under hans forfejlede politik.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

19
10
5
58
4
31
13
21
92
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3
Om Cherif El-Ayouty
Jeg prøver at bidrage til integrations processen af muslimer i Vesten ved, at præsentere en helt ny tankegang i forståelse af islam ved en ny...

Se Cherif El-Ayoutys profil
eller
Følg Cherif El-Ayouty