Skattens sande natur | Agorist.dk
Udgivet for 302 dage siden i Politik
Tilføjet 28/07 10:13 til Boblere af Agorist.dk
Kilde: agorist.dk
Peter Simon Christensen forklarer hvorfor skat er moralsk forkastelig.
Stater har gjort et fremragende stykke pr-arbejde: de kalder os skatteydere, ikke ofre. Og skatten er på en eller anden måde indsamlet eller betalt, ikke stjålet. Sommetider kaldes skat også for bidrag som om de var indbetalt på grund af et frivilligt valg. Siden det er staten, der bestemmer om denne form for tyveri er lovligt eller ulovligt, så er der ingen legal måde hvorpå vi kan opnå restitution.
Sejt nok.
Jeg må sige, at agorist.dk er et af de bedste tiltag fra libertarianere i Danmark i lang tid. Der har allerede nået at være et par rigtig interessante artikler dér i den korte periode, siden har eksisteret, så ros for initiativet som helhed (og også netop denne artikel/oversættelse(?) for den sags skyld).
Nu mangler vi bare en .dk-pendant til mises.org, ligesom svenskerne har lavet, og så er jeg en rigtig glad, lille anarko-kapitalist.
Tak for ros. Denne artikel artikel er (som der står øverst) skrevet af Peter Simon Christensen. Det er første gang han skriver for sitet.
Personskattens sande natur er en varietet af historiske, komplekse og også modstridende begrundelser. Skatter, moms og afgifter er det offentliges finansiering af dets opgaver, såsom uddannelse, pleje og omsorg, militær, retsvæsen, politi, det politiske liv osv. Påstår man, at det offentlige ikke bør påtage sig sådanne opgaver overhovedet, er der berettiget heller ikke begrundelse for at opkræve skatter. Hvis man omvendt mener, at det offentlige har visse forpligtelser overfor samfund og borgere, skal disse opgaver naturligvis også finansieres. Næste spørgsmål bør efter min mening således blive en afklaring af finansieringen, og først herefter en præcisering af hvilke og hvor store eller små opgaver, det offentlige skal påtage sig. Begrundelsen herfor er, at den sunde vej til en finansiering af det offentliges opgaver, først og fremmest må være at få fastslået, hvor der reelt kan beskattes, og hvor meget samfundet samlet set kan holde til i rimelighed at afgive til det offentlige i skatter og afgifter. Dette beløb kan vi så efterfølgende skændes om, hvordan vi forvalter bedst muligt, i stedet for som nu, hvor vi skændes om, hvem der skal betale for det offentliges næsten grænseløse forbrug, eller, i manges øjne, overforbrug.
I DK, såvel som i vist nok hovedparten af de vestlige lande, er borgerne det primære beskatningsobjekt. Og det er måske i virkeligheden her, det går galt. Flere og flere oplever en stigende grad af angreb på deres retsfølelse og personlige frihed i forhold til skattevæsnet. Denne følelse går i en lige linje tilbage til og mod det politiske liv, som vedtager skattelovene og ikke mindst skattevæsnets størrelse og stigende legitimering af indgrebene i vores frirum. Vi anerkender i dag den personlige frihed under ansvar/strafansvar som værende fundamental, og derfor burde vi også i frihed selv kunne vælge vores 'privatøkonomiske udgifter', herunder skatten, når der vel at mærke er tale om en personskat. Så når det offentlige således med tvang 'angriber' den enkeltes privatøkonomiske rettigheder, må det ud fra en moderne bevidsthed naturligvis opleves som et overgreb. Hvis jeg ønsker at støtte det offentliges drift af forskellige områder i samfundet, vil jeg ud fra denne frihedsfølelse for det første forlange indflydelse på hvilke områder, jeg ønsker at støtte, og dernæst selv kunne bestemme, hvornår og hvor meget, jeg ønsker at støtte med. Det er sådan, friheds - og retfærdighedsfølelsen overvejende er i dag, og det bør det politiske liv ikke overhøre. Hvis personskat med andre ord ikke skal opleves som et overgreb, bør den omlægges til frivillig donation, altså hvor vi hver især i frihed selv beslutter, hvilke områder, vi ønsker at støtte, og med hvor meget og hvornår.
Men min påstand er, at hertil er vi slet ikke nået endnu som mennesker. Et sådant system ville kræve en langt større social modenhed af os hver især, end vi næsten samlet kan præstere i dag. Derfor undgår vi heller ikke en eller anden form for tvang, når det offentliges drift skal finansieres. Der er dog ikke længere tvivl om, at personskat på én og samme tid er et forældet og asocialt tvangsforhold, samtidig med, at vi endnu ikke er modnet nok i vores sociale bevidsthed til at kunne gøre det til et frivilligt anliggende. Personskat er med andre ord utidssvarende og bør derfor nok afskaffes hurtigst muligt.
Hvis personskat med andre ord ikke skal opleves som et overgreb, bør den omlægges til frivillig donation, altså hvor vi hver især i frihed selv beslutter, hvilke områder, vi ønsker at støtte, og med hvor meget og hvornår.
Det kommer jo ikke til at virke. De folk der betaler mere end andre føler sig snydt og vil ikke være med i klubben.
@Crispy. Hvis du havde læst videre ville du været kommet til:
Men min påstand er, at hertil er vi slet ikke nået endnu som mennesker. Et sådant system ville kræve en langt større social modenhed af os hver især, end vi næsten samlet kan præstere i dag. Derfor undgår vi heller ikke en eller anden form for tvang, når det offentliges drift skal finansieres.
Hvis ingen kunne være ansat mere end 4 år i det offentlige, ville vi have et meget mere liberalt Danmark.
Flere offentlige embeder fra Kommunaldirektør og ned burde besættes gennem afstemning. Politimestre, biskopper, generaler, ministre, hospitalsditektører- etc.
Internettet og sms gør mange flere afstemninger mulige.
Og jobrotationen ville medføre en større vidensdeling og vidensbygning mellem flere arbejdere.
Som en Roskilde-biskop formulerede det om besættelsen af professorater: "Der burde trækkes lod blandt ansøgerne, så at de bedst kvalificerede også havde en chance." Dette forslag kunne uden skade indføres ved en række andre offentlige stillinger, heriblandt folketingskandidater.
He - dagens fedeste sætning: "Så at de bedst kvalificerede også havde en chance" :-) ... Så var Helle og Villy nok uden mange chancer.
Bisætning: Så kan VK lære det! - Når VKO så tarveligt rykker ind og snupper den socialdemokratiske plads i det politiske spektrum så skrider SSF da bare længere til "venstre".
En utopi er en hindring mod læring og forståelse. Den sætter en endelighed op der ikke eksisterer i virkeligheden. Derfor er utopier altid dybt tåbelige og jeg ville ønske at jeg ikke havde spildt min tid med at læse det bræk skrevet af en hellig fantast eller landsbytosse.
Baph's præsentation af sin kritik er ikke ligefrem 440 Hz, men han har ret i at utopier og utopiske eller semi-utopiske ideologier låser folk fast i en fantasiverden fremfor at gøre sig bekendte med de (sandt nok, ubehagelige) detaljer ved den virkelige verden, og dermed tackle forhindringerne der er at finde der.
Af samme grund lader tilhængerne af Marxistisk-inspirerede ideologier så ofte til at være sociale tabere eller hylere - de forventer at verden tilpasser sig til deres forestillinger. Det er verden så blot ligeglad med, og når denne kollision af realitet med urealistiske forveninger sker, er resultatet oftest et arrighedsanfald (i stil med hvad man ser hos dårligt opdragede børn).
Den sidste offentlige person vi så med et arrighedsanfald var da vist Bertel Haarder, ikke sandt? Og han er da ikke venstreorienteret, eller??
Nedlæg staten! Det er bedre at give monopolet på tvang og vold til private firmaer. De der har flest penge til private hære, skal også være de der bestemmer..., ALT! Total frihed!
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 3 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 1 time og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 1 time og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 15 timer og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 43 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 14 timer og 20 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 10 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 16 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 10 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 10 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 1 time og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 14 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 5 timer og 1 minut siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 19 timer og 15 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 19 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 2 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag, 1 time siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 10 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 17 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Agorist.dk Nyt dansk website om markedsanarkisme. Se Agorist.dks profil eller Følg Agorist.dk |
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 153 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 137 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 106 klik
De rige får beskåret børnechecken 26/05 08:11 - 99 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 97 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1044 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 516 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 470 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

