Kontakt 180Grader.dk
14

Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link

Efterhånden en underafdeling af DF? Trykkefrihedsselskabet har jo altid været et antimuslimsk projekt, der har haft begrænset med ytrings- og "trykke"frihed at gøre.


Skrevet af slettet bruger 1121 885 dage siden - Direkte link

Og det regner du dig frem til, bare fordi de har givet taletid til folk der er truet på livet af Islamister?


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

Spis brød til Lidstrøm

Nicolai Sennels udemærkede indlæg  "Sex, Løgn og Islam: Hedegaard har desværre ret"

Beskriver i yderst saglige termer de mekanismer der ligger bag denne desværre observerede adfærd.

Sennels har arbejdet indgående med disse ting i Københavns Kommune,

Jeg synes den politiske korrekthed er ved at overtrumfe fakta. Selvom jeg dog synes at Hedegaards formulering var grov og kantet.


Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link

Jeg spiser masser af brød. Trykkefrihedsselskabet har altid været fuldt af DF'ere og har altid uløseligt været forbundet til islam-"kritik".


Skrevet af Bertel Vagn Christensen 885 dage siden - Direkte link

Slapt af pind. Det var en skuffelse Søren.


Skrevet af Frederik Nielsen 885 dage siden - Direkte link

Jeg skal ikke afvise, at Lars Hedegård skulle kunne bidrage positivt til indvandringsdebatten, men jeg husker hans tid i Groft Sagt. Også dengang kom han med grove generaliseringer af muslimer. Jeg ser ingen grund til og har aldrig set nogen grund til at være medlem af et selskab med ham som formand. Dog ser jeg det heller ikke som nogen stor ugerning at have været det.


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

ok Lidstrøm.

Synes du der er nogle ting der er kritisable i indvandrerpolitikken og indvandreres adfærd i Danmark ?


Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link
Hvad har det dog med sagen at gøre, hvad jeg synes om indvandringsdebatten og indvandrerne? Jeg forholder mig blot til det, at foreningen altid har været farvet af en fjendtlig holdning til islam/muslimer og af islamfjendtlige folk. Det er sådan set meget faktuelt. Hvad man lægger i det afhænger lidt af beskueren. Og hvad har i øvrigt "indvandrernes adfærd i Danmark" med ytrings- og/eller pressefrihed at gøre?

Skrevet af slettet bruger 1121 885 dage siden - Direkte link

Kan det skyldes at folk der mener at Islam er en dårlig idé er truet på livet?


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

Siden du synes TFS er ekstremt kritisk overfor indvandrere prøver jeg at finde ud af hvor du placerer dig i spektret. Men du tør åbenbart ikke svare. Er du fra Sverige ? :-)


Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link
Haha. Du begynder på ad hominem uden engang at gøre det. Det er da lidt beundringsværdigt. Men jeg taler heller ikke, om hvordan foreningen skulle være overfor indvandrere; jeg taler derimod om baggrunden for størstedelen af de kræfter, der er del af foreningen, og deres track record, når det kommer til muslimer. Særligt sådan som det har kommet til udtryk ved bl.a. Hedegaards udtalelser. Hedegaards rabiate tilgang, der efter hans eget udsagn førte til, at han ikke blev optaget i PEN, var grundlaget for dannelsen af organisationen. Dette sætter til ganske væsentlig grad foreningen i et bestemt lys.

Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

Personligt synes det er svært at diskutere indvandrerproblematikker frit, ud fra fakta.

Hvilket jeg finder problematisk. Så på den måde støtter jeg TFS.

 


Skrevet af slettet bruger 1121 885 dage siden - Direkte link

Enig, det er synd at "fakta" er blevet umoderne. Det er vigtigere at aligne med Politiken, end det er at se på sandheden :-(


Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link

Så du støtter TFS, fordi du mener ,at det er let at diskutere indvandrerproblematikker ud fra andet end fakta?

;-D


Skrevet af slettet bruger 1121 884 dage siden - Direkte link
Ja det gælder vel for alle emner. Hvis man f.eks. diskuterede trafikproblemer som man diskuterede Islam i Danmark, så ville man jo kunne gøre det uden at vide noget om biler og uden i øvrigt at måle på trafikforhold. Man ville også bare kunne søge at socialt stigmatisere folk der talte om trafikproblemer og hele tiden shaming de der pegede på at togene f.eks. ikke kørte. A: "Busser er forsinket igen..." B: "Det er et meget kedeligt menneskesyn du har.... og du siger det i en skinger tone". Når vi I dag i den offentlige sfære har en ikke-fakta baseret debat omkring Islam, så skyldes det i høj grad folk som dig, der i virkeligheden ikke vil støtte op om, at man har ret til at ytre sig. Du er en del af den enighedskultur der har bredt sig.Hvis man gerne vil have talt op og hvis man peger på konkrete misforhold med talrige eksempler, hvis man vil se på kilder - så hyler i. I er nemlig kun for ytringfrihed, hvis andre mener det det samme som jer selv. Således gider I f.eks. heller ikke blive forarget over, at de der har den tanke at Islam ikke er gavnlig må leve anonymt eller i livsfare. TFS er nødvendigt, fordi folk som dig holder fakta ude. I forsøger at gøre fakta selv mistænkelige. Det er da også en stor fordel for jer, på den ene side behøver I heller ikke selv argumentere for noget, på den anden side, kan I dømme andres gode argumenter udeDer gør det meget nemt at mene det I gør, omend vi andre tænkende mennesker kan anfægte at der overhoved er tale om meninger.

Skrevet af kongkret 885 dage siden - Direkte link

Havde den hetz-agtige kritik af Trykkefrihedsselskabet været den samme, hvis vi havde haft nazisternes religion at kritisere? Hvis man ikke skal kritisere den største og enorme trussel mod ytringsfriheden i samtiden - hvad skal man så???

Der var også folk helt op før starten af verdenskrigen, som ikke kunne eller nægtede at se, at nazismen var en reel trussel. De fleste nazi-tilhængere var jo rare folk, som ønskede det bedste for deres børn og passede deres grøntforretninger.


Skrevet af slettet bruger 1133 885 dage siden - Direkte link

Haha, autopilot-offerrolle og kategorisering af alle muslimer som islamistiske grønthandlere.

Sådan!


Skrevet af slettet bruger 1121 884 dage siden - Direkte link

Haha, autopilot-offerrolle

HA HA HA de truer med at slå alle ihjel der ytrer at Islam ikke er gavnligt HA HA HA

TFS invitere folk til at tale der har Islamiske "dødsdomme" hængende overhovedet HA HA HA

HA HA HA hvor er folk dumme. HA HA HA - troede de virkelig at de bare kunne ytre sig frit HA HA HA

og kategorisering af alle muslimer som islamistiske grønthandlere.

Haha HA HA du siger at grønthandlere er Muslimer HA HA HA  Der er massere af grønthandlere der ikke er Muslimer HA HA HA eller vent....


Skrevet af slettet bruger 75 885 dage siden - Direkte link

Hvordan og for hvem er 'islam' en trussel mod ytringsfriheden?


Skrevet af slettet bruger 1121 885 dage siden - Direkte link

For alle der ønsker en saglig debat om Islam f.eks. med kildekritik og nærmere afdækning af hvilken type person Muhammed var.

Det er egentligt meget simpelt. Den der kritiserer Islam sætter sig selv på en dødsliste.


Skrevet af slettet bruger 75 885 dage siden - Direkte link

Så er ytringsfriheden truet på et relativt begrænset område, og så er vores samfundsorden og civilisation ikke voldsomt truet. Vi gider jo ikke tale om islam hele tiden - undskyld, rettelse: kun dig og Lars Hedegaard gider tale islam hele tiden.


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

Hørt du hørt om Hirsi-Ali, Theo van Gogh, Salman Rushdie, Muhammedtegnerne ?


Skrevet af Jannik Thorsen 885 dage siden - Direkte link

Selv om Hedegårds udtalelser ikke var skarpe og nuancerede nok, er der klare tegn på at den politiske korrekthed er ved at få overtaget når det kommer til kritik af islam og muslimer.  Fakta er vel følgende;

1) Blandt muslimer er der større tendens til vold og incest i familierne, og man kan i koranen finde eksempler på et liberalt forhold til dette fænomen. Så på sin vis er der en vis sandhed i Hedegårds udtalelser.

2) Islam har et nedværdigende syn overfor kvinder, som betragtes som laverestående end mænd. Særligt de vantros kvinder ligger lavt i islams hierarki. Det kan derfor ikke komme bag på nogen at voldtægt af de vantros kvinder ikke betragtes som en særlig stor moralsk forseelse.

3) Der findes idag rabiate islamiske bevægelser som søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig. I det tilfælde det sker at deres forehavende lykkes, vil det være fuldt legalt at danske parallel  institutioner og bevægelser etableres. Særligt militser som kan agere som væbnet modstandsbevægelse.

Det er sådan set bare punkt 1-3 som Hedegård har haft modet til at omtale i mere eller mindre elegante vendinger. Dette er åbenbart en helligbrøde som han skal strafffes for, af det politiske korrekte politi, i form af de etablerede medier og klassens "frække" dreng 180 grader.

Man kunne håde på lidt større cojones fra 180graders side istedet  for bare at hoppe med på PK koret.


Skrevet af slettet bruger 75 885 dage siden - Direkte link

Jannik: "1) Blandt muslimer er der større tendens til vold og incest i familierne, og man kan i koranen finde eksempler på et liberalt forhold til dette fænomen. Så på sin vis er der en vis sandhed i Hedegårds udtalelser."

Jeg har ikke endnu set overbevisende materiale om øget incest i muslimske familier, men at der er mere vold, der virker plausibelt (det behøver dog ikke, eller ikke kun, at handle om islam. I lavsociale danske familier er der også øget vold). Før vi gør 'det muslimske incest-problem' til sandhed, kan vi så ikke få tal på? "2) Islam har et nedværdigende syn overfor kvinder, som betragtes som laverestående end mænd. Særligt de vantros kvinder ligger lavt i islams hierarki. Det kan derfor ikke komme bag på nogen at voldtægt af de vantros kvinder ikke betragtes som en særlig stor moralsk forseelse."

Helt så simpelt er det ikke, da der findes et utal af islam.varianter, og da kvindeundertrykkelse er et fænomen der optræder hos de fleste religiøse grupper, særligt i de lavsociale lag, Muslimske indvandrere og flygtninge i Danmark HAR netop en lavsocial baggrund, og de der ikke har - først og fremmest iranerne - har et kvindesyn der stort set er som vores. "3) Der findes idag rabiate islamiske bevægelser som søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig. I det tilfælde det sker at deres forehavende lykkes, vil det være fuldt legalt at danske parallel institutioner og bevægelser etableres. Særligt militser som kan agere som væbnet modstandsbevægelse."

Findes disse islamistiske bevægelser, der "søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig"? Kan du sætte navn på hvilke? Og hvordan vurderer du deres chancer for at nå dette mål?


Skrevet af Bjørk 885 dage siden - Direkte link

Der er noget der undre mig; Khader, Pind og Lilleør er alle bloggere på berlingske, sammen har de vendt Trykkefrihedsselskabet ryggen på grund af Hedegaards udtalelser om Islam. Er der en sammenhæng med Deres venden ryggen til Trykkefrihedsselskabet og det, at Lisbeth Knudsen (og dermed Berlingske) har problemer med et saudiarabisk advokatfirma der fortsat truer med retssag.  


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

@Lidstrøm

Nej, sådan siger jeg ikke. Jeg holder mig til fakta.

Hvis du læser nogle af Sennels indlæg på denne side vil du forstå at de ting Hedegaard snakker om faktisk sker, og hvorfor de ting sker. Man kan så diskutere Hedegaards tone, og politiske ståsted.

Men skal jeg forstå hvad du skriver som om du ikke anerkender at den type voldtægter foregår, og dermed mener der bliver propaganderet ?

 

 


Skrevet af kaarelind 885 dage siden - Direkte link

@Lidstrøm

Til en anden gang hvis du laver en negation skal du negere hele udtrykket.


Skrevet af slettet bruger 1164 885 dage siden - Direkte link

@ Jannik:

 

Koranen har ganske rigtigt et forfærdeligt kvindesyn, men jeg ser - på trods af gennemlæsning og studie af Koranen - ingen belæg for din påstand om at Koranen legitimerer incest. Forklaring udbedes.

 

@ lbk:

 

Trykkefrihedsselskabet udsættes for en sober og saglig kritik, som bl.a. Søren Pind har taget til efterretning. Det er uværdigt at forsøge at delegitimere kritikken ved at råbe HETZ i tide og utide.


Skrevet af Jern-Henrik 884 dage siden - Direkte link

Der er såvidt jeg kan se, ikke brug for de alen-lange udredninger ovenfor. Hele kernen i spørgsmålet er, om Lars Hedegaard har ret i sine påstande eller ej.

Har han ret, er det indlysende, at han dermed kan bruge sin ytringsfrihed til at fremføre disse oplysninger.

Har han ikke ret, er det løgne, han spreder, og han bør så hurtigst muligt æde ordene i sig igen.

Noget andet er så, at hele DR-Politiken-de radikale segmentet helst ser, at Hedegaard heller ikke fremsætter disse politisk ukorrekte oplysninger, også selv om det skulle vise sig, at de er faktuelt korrekte.


Skrevet af Jern-Henrik 884 dage siden - Direkte link

Drop "heller" i næstsidste linje

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

23
13
6
59
4
31
22
13
92
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen