Søren Pind og Naser Khader stopper i Trykkefrihedsselskabet
Lars Hedegaard, flankeret af Dansk Folkepartis Søren Espersen og den hollandske politiker, Geert Wilders. (Foto: Jens Nørgaard Larsen / Scanpix)
| ||
Udgivet for 885 dage siden i Politik
Tilføjet 22/12 18:24 til Boblere af Ole Birk Olesen
To fremtrædende medlemmer af Trykkefrihedsselskabets rådgivende organ, TFS-rådet, gør en ende på deres medlemsskab af rådet efter udtalelser fra selskabets formand, Lars Hedegaard, om at muslimer bl.a. skulle være mere tilbøjelige til at lade deres døtre misbruge seksuelt af familiemedlemmer. Det drejer sig om de to folketingsmedlemmer Søren Pind og Naser Khader fra henholdsvis Venstre og de Konservative.
"På baggrund af den nylige udvikling omkring Trykkefrihedsselskabets formand, Lars Hedegård, finder jeg det ikke længere muligt at fortsætte i selskabets advisory board. Da jeg ikke er eller har været medlem af selskabet har jeg ikke mere at foretage mig i denne anledning, og har i øvrigt ikke yderligere kommentarer," skriver Søren Pind i en kortfattet pressemeddelelse.
Naser Khader meddeler ifølge Ritzaus Bureau, at en senere udtalelse fra Lars Hedegaard om, at han ikke mener, at alle muslimer lader deres børn misbruge seksuelt, ikke er nok:
"Lars Hedegaards beklagelse er ikke god nok, for han accepterer stadig ikke grundpræmissen om, at man må skelne mellem islam og islamisme. Islam er en religion, hvorimod sidstnævnte er en farlig ideologi, vi må bekæmpe. Samtidig har det jo også vist sig, at Lars Hedegaard har støtte til sine oprindelige udtalelser fra flere af Dansk Folkepartis medlemmer af Trykkefrihedsselskabet. Det bekræfter mig i, at Trykkefrihedsselskabet efterhånden er blevet en underafdeling af Dansk Folkeparti. Derfor må jeg sige farvel til Trykkefrihedsselskabet - og på gensyn, hvis I bliver nuanceret," siger Khader ifølge Ritzau.
Efterhånden en underafdeling af DF? Trykkefrihedsselskabet har jo altid været et antimuslimsk projekt, der har haft begrænset med ytrings- og "trykke"frihed at gøre.
Og det regner du dig frem til, bare fordi de har givet taletid til folk der er truet på livet af Islamister?
Spis brød til Lidstrøm
Nicolai Sennels udemærkede indlæg "Sex, Løgn og Islam: Hedegaard har desværre ret"
Beskriver i yderst saglige termer de mekanismer der ligger bag denne desværre observerede adfærd.
Sennels har arbejdet indgående med disse ting i Københavns Kommune,
Jeg synes den politiske korrekthed er ved at overtrumfe fakta. Selvom jeg dog synes at Hedegaards formulering var grov og kantet.
Jeg spiser masser af brød. Trykkefrihedsselskabet har altid været fuldt af DF'ere og har altid uløseligt været forbundet til islam-"kritik".
Slapt af pind. Det var en skuffelse Søren.
Jeg skal ikke afvise, at Lars Hedegård skulle kunne bidrage positivt til indvandringsdebatten, men jeg husker hans tid i Groft Sagt. Også dengang kom han med grove generaliseringer af muslimer. Jeg ser ingen grund til og har aldrig set nogen grund til at være medlem af et selskab med ham som formand. Dog ser jeg det heller ikke som nogen stor ugerning at have været det.
ok Lidstrøm.
Synes du der er nogle ting der er kritisable i indvandrerpolitikken og indvandreres adfærd i Danmark ?
Siden du synes TFS er ekstremt kritisk overfor indvandrere prøver jeg at finde ud af hvor du placerer dig i spektret. Men du tør åbenbart ikke svare. Er du fra Sverige ? :-)
Personligt synes det er svært at diskutere indvandrerproblematikker frit, ud fra fakta.
Hvilket jeg finder problematisk. Så på den måde støtter jeg TFS.
Enig, det er synd at "fakta" er blevet umoderne. Det er vigtigere at aligne med Politiken, end det er at se på sandheden :-(
Så du støtter TFS, fordi du mener ,at det er let at diskutere indvandrerproblematikker ud fra andet end fakta?
;-D
Havde den hetz-agtige kritik af Trykkefrihedsselskabet været den samme, hvis vi havde haft nazisternes religion at kritisere? Hvis man ikke skal kritisere den største og enorme trussel mod ytringsfriheden i samtiden - hvad skal man så???
Der var også folk helt op før starten af verdenskrigen, som ikke kunne eller nægtede at se, at nazismen var en reel trussel. De fleste nazi-tilhængere var jo rare folk, som ønskede det bedste for deres børn og passede deres grøntforretninger.
Haha, autopilot-offerrolle og kategorisering af alle muslimer som islamistiske grønthandlere.
Sådan!
Haha, autopilot-offerrolle
HA HA HA de truer med at slå alle ihjel der ytrer at Islam ikke er gavnligt HA HA HA
TFS invitere folk til at tale der har Islamiske "dødsdomme" hængende overhovedet HA HA HA
HA HA HA hvor er folk dumme. HA HA HA - troede de virkelig at de bare kunne ytre sig frit HA HA HA
og kategorisering af alle muslimer som islamistiske grønthandlere.
Haha HA HA du siger at grønthandlere er Muslimer HA HA HA Der er massere af grønthandlere der ikke er Muslimer HA HA HA eller vent....
For alle der ønsker en saglig debat om Islam f.eks. med kildekritik og nærmere afdækning af hvilken type person Muhammed var.
Det er egentligt meget simpelt. Den der kritiserer Islam sætter sig selv på en dødsliste.
Så er ytringsfriheden truet på et relativt begrænset område, og så er vores samfundsorden og civilisation ikke voldsomt truet. Vi gider jo ikke tale om islam hele tiden - undskyld, rettelse: kun dig og Lars Hedegaard gider tale islam hele tiden.
Selv om Hedegårds udtalelser ikke var skarpe og nuancerede nok, er der klare tegn på at den politiske korrekthed er ved at få overtaget når det kommer til kritik af islam og muslimer. Fakta er vel følgende;
1) Blandt muslimer er der større tendens til vold og incest i familierne, og man kan i koranen finde eksempler på et liberalt forhold til dette fænomen. Så på sin vis er der en vis sandhed i Hedegårds udtalelser.
2) Islam har et nedværdigende syn overfor kvinder, som betragtes som laverestående end mænd. Særligt de vantros kvinder ligger lavt i islams hierarki. Det kan derfor ikke komme bag på nogen at voldtægt af de vantros kvinder ikke betragtes som en særlig stor moralsk forseelse.
3) Der findes idag rabiate islamiske bevægelser som søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig. I det tilfælde det sker at deres forehavende lykkes, vil det være fuldt legalt at danske parallel institutioner og bevægelser etableres. Særligt militser som kan agere som væbnet modstandsbevægelse.
Det er sådan set bare punkt 1-3 som Hedegård har haft modet til at omtale i mere eller mindre elegante vendinger. Dette er åbenbart en helligbrøde som han skal strafffes for, af det politiske korrekte politi, i form af de etablerede medier og klassens "frække" dreng 180 grader.
Man kunne håde på lidt større cojones fra 180graders side istedet for bare at hoppe med på PK koret.
Jannik: "1) Blandt muslimer er der større tendens til vold og incest i familierne, og man kan i koranen finde eksempler på et liberalt forhold til dette fænomen. Så på sin vis er der en vis sandhed i Hedegårds udtalelser."
Jeg har ikke endnu set overbevisende materiale om øget incest i muslimske familier, men at der er mere vold, der virker plausibelt (det behøver dog ikke, eller ikke kun, at handle om islam. I lavsociale danske familier er der også øget vold). Før vi gør 'det muslimske incest-problem' til sandhed, kan vi så ikke få tal på? "2) Islam har et nedværdigende syn overfor kvinder, som betragtes som laverestående end mænd. Særligt de vantros kvinder ligger lavt i islams hierarki. Det kan derfor ikke komme bag på nogen at voldtægt af de vantros kvinder ikke betragtes som en særlig stor moralsk forseelse."
Helt så simpelt er det ikke, da der findes et utal af islam.varianter, og da kvindeundertrykkelse er et fænomen der optræder hos de fleste religiøse grupper, særligt i de lavsociale lag, Muslimske indvandrere og flygtninge i Danmark HAR netop en lavsocial baggrund, og de der ikke har - først og fremmest iranerne - har et kvindesyn der stort set er som vores. "3) Der findes idag rabiate islamiske bevægelser som søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig. I det tilfælde det sker at deres forehavende lykkes, vil det være fuldt legalt at danske parallel institutioner og bevægelser etableres. Særligt militser som kan agere som væbnet modstandsbevægelse."
Findes disse islamistiske bevægelser, der "søger at overtage Danmark med voldelige midler, så snart muligheden byder sig"? Kan du sætte navn på hvilke? Og hvordan vurderer du deres chancer for at nå dette mål?
Der er noget der undre mig; Khader, Pind og Lilleør er alle bloggere på berlingske, sammen har de vendt Trykkefrihedsselskabet ryggen på grund af Hedegaards udtalelser om Islam. Er der en sammenhæng med Deres venden ryggen til Trykkefrihedsselskabet og det, at Lisbeth Knudsen (og dermed Berlingske) har problemer med et saudiarabisk advokatfirma der fortsat truer med retssag.
@Lidstrøm
Nej, sådan siger jeg ikke. Jeg holder mig til fakta.
Hvis du læser nogle af Sennels indlæg på denne side vil du forstå at de ting Hedegaard snakker om faktisk sker, og hvorfor de ting sker. Man kan så diskutere Hedegaards tone, og politiske ståsted.
Men skal jeg forstå hvad du skriver som om du ikke anerkender at den type voldtægter foregår, og dermed mener der bliver propaganderet ?
@Lidstrøm
Til en anden gang hvis du laver en negation skal du negere hele udtrykket.
@ Jannik:
Koranen har ganske rigtigt et forfærdeligt kvindesyn, men jeg ser - på trods af gennemlæsning og studie af Koranen - ingen belæg for din påstand om at Koranen legitimerer incest. Forklaring udbedes.
@ lbk:
Trykkefrihedsselskabet udsættes for en sober og saglig kritik, som bl.a. Søren Pind har taget til efterretning. Det er uværdigt at forsøge at delegitimere kritikken ved at råbe HETZ i tide og utide.
Der er såvidt jeg kan se, ikke brug for de alen-lange udredninger ovenfor. Hele kernen i spørgsmålet er, om Lars Hedegaard har ret i sine påstande eller ej.
Har han ret, er det indlysende, at han dermed kan bruge sin ytringsfrihed til at fremføre disse oplysninger.
Har han ikke ret, er det løgne, han spreder, og han bør så hurtigst muligt æde ordene i sig igen.
Noget andet er så, at hele DR-Politiken-de radikale segmentet helst ser, at Hedegaard heller ikke fremsætter disse politisk ukorrekte oplysninger, også selv om det skulle vise sig, at de er faktuelt korrekte.
Drop "heller" i næstsidste linje
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 3 timer og 44 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 1 time og 47 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 1 time og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 15 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 14 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 16 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 10 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 10 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 10 timer og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 1 time og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 14 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 5 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 19 timer og 28 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 19 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 3 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag, 1 time og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 17 timer og 31 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 153 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 137 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 106 klik
De rige får beskåret børnechecken 26/05 08:11 - 99 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 97 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1044 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 516 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 470 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

