Søvndal efterlyset et folketingsvalget nu - og er efterhånden en karrikatur på sig selv
Udgivet for 444 dage siden i Politik
Tilføjet 08/03 13:39 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: jp.dk
Villy Søvndal har så meget taburet-kløe, at han benytter enhver lejlighed til at opfordre den siddende regering til at gå af. Situationen efter afklaringen med Birthe Rønn er ingen undtagelse, og Søvndal udtaler nu at "det klæder ingen at klæbe til magten".
Villy Søvndal har naturligvis ret når han siger, at det er uklædeligt at klæbe til magten, men har overser helt bevidst at der er en ting der er mindst lige så uklædelig, og det er at efterstræbe magten. Det gælder i helt udpræget grad når man, som det er tilfældet med S-SF, ikke har leveret noget som helst, der kan skabe bare et fjern håb om at S-SF er et vægtigt alternativ - tvært imod.
Villy Søvndal fremstår mere og mere som en karrikatur på sig selv, men et godt råd er at han tager en tørn mere i et middagsprogram eller et andet reality show, for her har han mere succes end på den politiske scene. Måske var det en ide at stille op i "X-factor" eller "Vild med dans".
Den klovn som ikke kan huske fra næse til mund ved godt, at det er første og sidste chance for at redde den for en levebrøds politiker så alt afgørende minister pension - derfor denne adfærd. Ved næste valg vil hans demens være så fremskreden, at en ministerpost er utænkelig.
Det er et enormt problem med det pensions system - i stedet burde det ændres til, at de kan hente pensionen ved de 65 år alt efter hvor længe de har arbejdet i folketinget. Det ville give mere ærlige politikere.
Først vil jeg igen opfordre til et ordentlig sprog .
Og så lige det der med valgdato
Såfremt VOK regeringen vil vente med at udskrive valg til sidst på efteråret så har folketinget det problem at den ny reging skal leve et helt år med en finanslov som, Lars Lykke , som har store problemer med sim personlige økonomi, har været far til.
Derfor ville det være formålstjenligt at valget bliver afholdt i april/maj.
Boe Jørgensen
Den røde blok har problemer med samfundets økonomi, så det er nok bedst at afholde valget sidst på efteråret.
Valget kommer i slutningen af april til starten af maj, og så er det slut med den regering, men der følger et gevaldig oprydningsarbejde.
Det havde bare været bedre at der var udskrevet valg i dag og ikke trække pinen længere.
Nu må vi så hvad en dommerundersøgelse og Rigsretsag kommer frem til, det er bare trist at en borgerlig regering afslutter deres regeringsperiode med dommerundersøgelse og Rigsretsag hver gang, sidste Rigsretsag sluttede for 15 år siden, så det er tydelig at Borgerlige partirer ikke kan reagerer Danmark.
Tror du helt seriøst at valget bliver udskrevet sålænge meningsmålingerne ser ud som de gør? Venstre styrtbløder og rød blok står til at vinde. Hvad er det du baserer din forventede valgdato på?
(og behøver du at nævne "dommerundersøgelse og rigsretssag" i hvert et indlæg du laver, det har jo intet med artiklen at gøre)
Der skal nok ryddes op efter den nuværende regering, men oprydningsarbejdet om 4 år, når rød blok har smadret alt i Danmark tør jeg slet ikke tænke på.
Lars Løkke's økonomi er ganske rigtigt ikke nær så god som f.eks Helle Thornings.
Men nu betaler både Lars Løkke og hans kone mig bekendt også skat til den danske stat.
Mon ikke Lars Løkke's økonomi ville se væsentligt bedre ud hvis han kunne stikke en cool mille ekstra i lommen om året istedetfor at give den til skattevæsenet ligesom Helle og hendes mand gør..
Men den slags er du jo ligeglad med Boesan.....Du er en typisk socialist....Tordner mod de rige svin som gør hvadsomhelst for at slippe for at betale til fællesskabet så du og dine venner har nogle penge at sidde og dele ud til de "fattige<tm>" men når det er en af dine socialistvenner så er det pludseligt helt ok at være skattespekulant..
Det gamle socialistiske ordsprog om at vi alle er skabt lige...Men socialister nu engang er lidt mere lige end alle os andre, passer sgu godt på dig.
Henrik Madsen
Regeringen er valgt ind for fire år, så man "klæber" sig ikke til magten.
Hvis oppositionen får flertal efter et eller to år af regeringsperioden, og man ikke udskriver valg, "klæber" man sig vel heller ikke til magten?
Villy Søvndal er én af de politikere, som kan få mig helt op i det røde felt. Denne uærlige, populistiske, selviscenesatte, selvretfærdige og løgnagtige person snakker om at klæbe sig til taburetterne. Han selv har så megen taburetkløe, at han sætter kursen mod Cairo for at spille frihedshelt på Tahrirpladsen, ophæver sin boycot af Israel og gør sig på utallige måder værdig til navnet 'Villy Vendekåbe'. Den mand skifter mening så mange gange, at han kunne bruges som snurretop i ethvert omrejsende cirkus. Hvis han og kommunisten Ole Sohn nogensinde kommer i regering, er der kun at sige som Dronningen: Gud bevare Danmark - og vi får F..... brug for det!
Glæd jer over at manden er på vej til at blive dement - han kan jo ikke huske hvad han lige selv har sagt. Når han skal holde fest tale for alle taber figurerne med ring næsen, efter et valg, er der nødvendigt for ham at støtte sig til et papir - suk. Når han har reddet sin pension i land ser vi ikke meget mere til ham.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 3 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 1 time og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 1 time og 40 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 15 timer og 53 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 56 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 14 timer og 33 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 16 timer og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 10 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag og 50 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 10 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 10 timer og 58 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 1 time og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 14 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 5 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 19 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 19 timer og 19 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 3 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag, 1 time og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 23 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 17 timer og 32 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
|
Om Christian Melgaard Partner i asset management og rådgivningsfirmaet Atlas Management. Se Christian Melgaards profil eller Følg Christian Melgaard |
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 153 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 137 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 106 klik
De rige får beskåret børnechecken 26/05 08:11 - 99 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 97 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1044 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 516 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 470 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
Bill O'Reilly Caught on Tape Smearing Occupy as Terrorists Tilføjet 25/05 23:26 af NickRohde |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

