Kontakt 180Grader.dk
66

Skrevet af Afskaftopskattennu 123 dage siden - Direkte link

Hvem stod bag boligprisboblen i Danmark? VK

 

Professor ved Københavns Universitet Peter Nedergaard mener, at tallene tegner et tydeligt billede af den danske banksektors langvarige og dybe krise.

»Danske politikere troede i begyndelsen, at vi blot så dønningerne fra en international krise. Men det viste sig senere at være en fundamental krise i den danske banksektor forårsaget af de store boliglån. Så EU's mange dispensationer til danske bankpakker er udtryk for, at bankkrisen i Danmark er både langvarig og omfattende,« siger han til Ugebrevet A4.

 

Dansk bankstøtte topper i EU


Skrevet af Kristian Schmidt 123 dage siden - Direkte link

Det står jo så banksektoren frit for at undersøge staten, men det kan virke som at skyde sig selv i foden, når man er distributionsnet for statens pengesystem.


Skrevet af Martin Kofoed 122 dage siden - Direkte link

Måske BURDE man begynde at interessere sig for støtten til nødlidende banker. Vi har trods alt "doneret" 4,4 billioner kr. (eller 256% af BNP) siden 2008:

 

http://www.ugebreveta4.dk/2012/201204/Tirsdag/Dansk_bankstoette_topper_i_EU.aspx

 

Det er jo ren Irland/Island! Det kommer til at køre af sporet før eller siden. Hvis det er muligt, vil det nok være en rigtig god idé at sikre sine boliglån meget snart.


Skrevet af AndreasSteno 122 dage siden - Direkte link

Lad os lige holde fast i, at staten stadig har tjent penge på bankpakkerne i Danmark.

 

I øvrigt kan man jo undre sig over sammenhængen i, at Finansiel Stabilitets direktør Henrik Bjerre Nielsen, fra 1996-2008 var Direktør i Finanstilsynet. Manden som skulle have ført opsyn med bankerne, bliver nu sat til at rydde op. Manden som har bestilt hvilke banker, som skulle gå konkurs, har nu gjort karriere på at drive forretning på de konkursramte rester.

 

Jeg kan ikke finde belæg for at det antal af banker, som er gået konkurs i Danmark, ville være gået konkurs med mindre staten havde bestilt det. Og samtidig lader de regningen gå til banker, som har opført sig relativt anstændigt gennem krisen. Beskæmmende.

 

 


Skrevet af Jan Christensen 122 dage siden - Direkte link

Staten har ikke tjent på bankpakkerne, idet bankerne har trukket de penge, de skulle bidrage med, fra i skat, hvormed det samlede regnskab ender med at blive negativt for statskassen. Læs mere her.


Skrevet af Afskaftopskattennu 122 dage siden - Direkte link

Havde det været udenlandsk funding, ville renteudgiften have været højere og dermed fradraget.

 

Bankpakkerne er blor reperation på VKOs boligboble der har kostet dyrt på vækst og beskæftigelse.

 

Beregninger, som Nordea har foretaget for Politiken, viser, at 25.000 flere nu bliver arbejdsløse, end hvis det danske boligmarked ikke var ramt af en af de værste prisbobler i verden overhovedet. 

 

Boligboble gør krise dybere og længere


Skrevet af Jan Daniel Andersen 122 dage siden - Direkte link

Hvorfor undersøge finanskrisens årsager igen? Alle der har nogenlunde omløb i hovedet, ved jo at det har været for megen og for dårlig regulering der var årsagen. Men det er selvfølgelig let nok at sætte endnu en undersøgelse i søen, når man nu har andre, som man kan tvinge til at betale regningen.

 

Og det er jo også vigtigt at man skynder sig at leje et 200m2 kontor, hvor de med medlemmer skal mødes 4 gange årligt og skrive de i forvejen udstukne konklusioner ned på fint papir. Det koster selvfølgelig en formue, men den slags skaber jo vækst, jf. regeringen. Hvornår mon regeringen begynder at smadre vinduer?



Skrevet af AndreasSteno 122 dage siden - Direkte link

Tak for en glimrende gennemgang! Er rørende enig.


Skrevet af Frode 122 dage siden - Direkte link

Spot on!


Skrevet af isme 122 dage siden - Direkte link

Man kan sige at finanskrisen ikke var aktørene og risk takerne...

 

Det var de forhold de operede på. Og de var i høj grad skabt af staten. Det var en økonomisk krise serveret på et sølvfad.


Skrevet af MichaelKr 122 dage siden - Direkte link

Mon ikke den samlede danske presse nu kaster sig over denne skandale og finder forklaringen på, hvorfor statens aktører har valgt at konkludere, at statens aktører ikke tåler at blive inkluderet i en undersøgelse af krisen.

 

Fx er der en mand, der misbrugte sin magt til at påføre skatteyderne et tab på 2,1 mia., skal der  ikke drages de sædvanlige konsekvenser i den slags sager?

Departementschef i Erhvervs- og Vækstministeriet Michael Dithmer var hovedmanden bag et økonomisk træk, der har kostet staten mindst 2,1 mia. kr.

Det var departementschefen, der gennemtrumfede en særlig statsgaranti til Amagerbanken på 13,6 mia. kr., mens Brian Mikkelsen sad som erhvervs- og økonomiminister.

Dette skete på trods af, at ministeriet var advaret mod at udstede en garanti til banken. Den advarsel var kommet fra statens såkaldte skraldespandsselskab, Finansiel Stabilitet, som var sat til at vurdere bankens økonomi.

Det kunne faktisk være rasende interessant med sådan en undersøgelse af de offentlige aktørers mia. beslutninger.

 

Også Bendt Bendtsens beslutning om afdragsfrie boliglån vil selvfølgelig veje tungt, når de hovedansvarlige for krisen skal oplistes, men det kræver ikke en længere udredning at nå til den konklusion, så de politiske beslutninger i sig selv er ikke så interessante.

 

Derudover er der alle bankpakkerne. Skal vi ikke have undersøgt, hvorfor skatteyderne skal hænge på alle de kommende mia. tab i banksektoren, og hvorfor skal banker, der har kørt sig selv i sænk, ikke gå konkurs, som alle andre private virksomheder (vejen til en verdensomspændende dyb økonomisk depression er - på langt sigt - netop at lade skatteyderne garantere tab i banksektoren)? 

 

Og hvis bankerne kun kan overleve på bistandshjælp, bankpakker og skatteyderfinansierede trecifrede milliard forsikringer, hvorfor skal de ledende medarbejdere - der jo netop har sat to streger under facit: De magter ikke at drive bank, når der er modvind - fortsat have udbetalt skatteyderfinansierede gigantlønninger, endda uden at aktionærerne har mulighed for at ændre på dette?

 

Endelig vil det være fint med et afsluttende kapitel i undersøgelsen - efter kapitlet, der handler om hvordan man vil undgå en tilsvarende krise i fremtiden - hvor man kigger fremad, og beskriver hvordan man havde tænkt sig at komme ud af milliardgarantierne til banksektoren, og alt den moral hazard man har oparbejdet. Man er gået fra noget der minder om markedsøkonomi til noget der ligner en blanding af socialisme, fascisme og korporatisme. Det hele ender naturligvis med, at det verdensomspændende keynesianske pyramidespil kollapser, men inden da, lad os dog få vendt hver en sten i den danske del af finanskrisen.

 

 

 

 


Skrevet af Ulrik B. Petersen 122 dage siden - Direkte link

"Mon ikke den samlede danske presse nu kaster sig over ..."

Den samlede danske presse kaster sig ikke over noget som helst, der kan tolkes som kritik af staten, som den er dybt afhængig af.

Tværtimod kaster den sig i disse dage over fødslen af endnu en prinsesse i kongehuset. Og når virakken i den forbindelse er forbi, har alle glemt alt om den selektive og dermed ligegyldige kulegravning.


Skrevet af MichaelKr 122 dage siden - Direkte link

Ja, du har nok - desværre - ret


Skrevet af Kasper Planeta Kepp 122 dage siden - Direkte link

 

Vore medier bærer et afgørende ansvar for nationens og demokratiets forfald. Selvom der er journalister, der vil og sikkert også kan, så forhindres de af en mere og mere lavpandet, fordummende og ligefrem manipulerende redaktionel linie på Ritzaus Bureau + affilierede statsmedier.

 

Det er undtagelsen, at der slipper interessante, dybdeborende artikler igennem i aviserne i dag, og i Politiken, Danmarks svar på Pravda, sker det stort set ikke. Derimod er der masser af underholdning, freak shows, reality TV, og andre aktiviteter, som kan forudmme pøblen for deres egne skattekroner.

 

 

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

24
15
10
59
4
31
22
13
92
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3
Om Ole Birk Olesen
Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance.   Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i...

Se Ole Birk Olesens profil
eller
Følg Ole Birk Olesen