Stemmeret, nationalitet, skat og habilitet: Udlændinges og danskeres stemmeret
Udgivet for 811 dage siden i Politik
Tilføjet 06/03 09:08 til Boblere af Nulstat
Der har gennem en årrække været en del polemik om hvorvidt danske statsborgere bosat i udlandet bør have stemmeret til danske folketingsvalg. Som det er nu har kun danske statsborgere, som er udsendt af danske arbejdsgivere (herunder offentlige myndigheder) ret til at stemme til folketingsvalgene. Argumentet for at give alle danske statsborgere stemmeret til folketingsvalgene er primært, at danske statsborgere i udlandet skal have mulighed for at påvirke den politik, som i en del tilfælde har tvunget dem til at flytte til udlandet. Der er her ikke mindst tale om skattepolitikken og dermed også spørgsmålet om den offentlige sektors størrelse, men også i visse tilfælde udlændingepolitikken, som jvf. 25-årsreglen har tvunget danske statsborgere til at flytte til udlandet for at kunne bo sammen med deres ægtefæller.
Man kan dog med nogen ret sætte spørgsmålstegn ved om danske statsborgere i udlandet, som ikke betaler skat til Danmark, bør have mulighed for at påvirke skatteniveauet og det offentlige forbrug i Danmark. Ville det måske ikke være mere retfærdigt at tildele stemmeret til landsdækkende valg såsom folketingsvalg på grundlag af bopæl og skattepligt? Tag f.eks. en udlænding, som har fast arbejde og betaler indkomstskat i Danmark, hvor han har boet nogle år og bl.a. har købt ejerlejlighed. Sammenlign ham med en dansk bistandsklient, som er alkoholiker og stort set aldrig har haft fast arbejde. Er det det kun sidstnævnte, som er værdig til at have stemmeret til folketingsvalg? Næppe. I nordisk regi har man erkendt dette og nordiske statsborgere har således stemmeret til danske folketingsvalg, hvis de er bosat i Danmark. Men hvorfor er dette princip kun gyldigt for så vidt angår Norden? Det giver logisk set ingen mening af afgrænse det til nordiske statsborgere. Eller til EU-borgere, for den sags skyld.
Man burde nok i højere grad se på hvorvidt stemmeretten bør begrænses på grundlag af habilitet frem for statsborgerskab. Således har ovennævnte danske bistandsklient tydeligvis en klar interesse i at bibeholde den danske velfærdsmodel med høj beskatning og høj bistandshjælp, som han selv nyder godt af. Derfor vil han alt andet lige stemme på de socialistiske partier, som garanterer velfærdsmodellens fortsatte eksistens. Dette sker på bekostning af dem, som har fast arbejde og betaler dansk skat, uanset deres nationalitet. Vil det derfor ikke være mere retfærdigt, at kun folk, der betaler dansk indkomstskat, har dansk stemmeret? Det er trods alt deres penge, at man stemmer om at fordele, når man stemmer til et valg. Habilitet defineres af Den Danske Netordbog som evnen til at behandle eller bedømme en sag uden at være påvirket af hensynet til egne interesser. Bistandsklienten er derfor inhabil, idet han med stemmeretten kan give sig selv adgang til andre menneskers penge. Man kan så argumentere for at skatteyderne også er inhabile, når de stemmer, idet de har mulighed for at stemme på partier, som vil sørge for at nedsætte skatten. Men som udgangspunkt er der jo tale om skatteydernes egne penge, og det kan derfor ikke være forkert at de i det mindste gives en vis form for indflydelse på hvordan der disponeres over pengene.
Sammenfattende er det således ens betaling af indkomstskat, der bør være afgørende for, om man kan få dansk stemmeret til folketingsvalg, ikke ens nationalitet. Dette er ikke blot den mest logiske konklusion men er også den mest retfærdige.
Flere artikler fra Politik
Løgnens imperium misregerer landet
Udgivet for 4 timer siden i Politik
Tilføjet 26/05 06:33 til Boblere af Limfjord
Kilde: ekstrabladet.dk
Liberal Alliance er blevet socialistisk
Udgivet for 2 timer og 4 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 08:45 til Boblere af HansJoachim
Skal staten favorisere skilsmisse?
Udgivet for 1 time og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:31 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: politiken.dk
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien
Udgivet for 16 timer og 9 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 19:23 til Boblere af Klaus K
Kilde: metroxpress.dk
Mubarak tror på ny revolution i Ægypten, hvis præsidenten bliver islamist !
Udgivet for 1 time og 12 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 09:49 til Boblere af Medhat Khattab
Danske ministre stiger 31% i løn
Udgivet for 14 timer og 49 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:05 til Boblere af Claus Tjørndal
Kilde: dr.dk
Lufthavnsansatte til kamp mod fagforeninger
Udgivet for 16 timer og 52 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 18:39 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Nu begynder den arabiske vinter
Udgivet for 11 timer og 13 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 21:19 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: blogs.jp.dk
Minister vil lægge skat på vennetjenester
Udgivet for 1 dag, 1 time og 5 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 10:23 til Boblere af hoffmann
Kilde: dr.dk
JP opgiver at leje sig ind i højhusprojekt på havnen i Århus. Tvunget væk?
Udgivet for 11 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 00:07 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Peter Kurrild-Klitgaard: Danske mediers største USA-hemmelighed
Udgivet for 11 timer og 14 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 23:27 til Boblere af Ola Hansen
Når moderinstinktet regerer
Udgivet for 1 dag, 1 time og 57 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:35 til Boblere af Lennart Kiil
Kilde: manfo.dk
Skandale: Venstre vil indfører en millionærskat
Udgivet for 14 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:57 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: b.dk
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter - Politiken.dk
Udgivet for 5 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 26/05 01:07 til Boblere af Jeppe Juhl
Kilde: politiken.dk
Skats lange pokerarm klar til at hive internetudbydere i fogedretten
Udgivet for 19 timer og 45 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Kommentatorer: Hele skattereformen kan ryge i skraldespanden
Udgivet for 19 timer og 35 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 15:57 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
EU-strid kan udløse folkeafstemning
Udgivet for 3 timer og 18 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 20:17 til Boblere af Henrik Johansen
Kilde: jp.dk
Skattereformen er socialt SKÆV!
Udgivet for 1 dag, 1 time og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 09:32 til Boblere af Jesper Lindgren Hejlesen
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 24/05 23:14 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: b.dk
Kvinde, sælg din krop! | Damefrokosten
Udgivet for 17 timer og 48 minutter siden i Politik
Tilføjet 25/05 14:33 til Boblere af Camilla-Dorthea
Kilde: damefrokosten.com
Løgnens imperium misregerer landet 26/05 06:33 - 153 klik
Liberal Alliance er blevet socialistisk 26/05 08:45 - 137 klik
Danske ministre stiger 31% i løn 25/05 20:05 - 106 klik
De rige får beskåret børnechecken 26/05 08:11 - 99 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 97 klik
Minister vil lægge skat på vennetjenester 25/05 10:23 - 1044 klik
Kommentar til Joachim B: Slutdato for forbud - og en note om økonomien 25/05 19:23 - 516 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 470 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

