Kontakt 180Grader.dk
8

Skrevet af Esben Hansen 572 dage siden - Direkte link

Han mangler da ambitioner! Hvorfor ikke hele Vesteuropa? Måske et par af de centraleuropæsike også? Så kunne vi måske lave et parlament og et eller andet andet. Og vi skal bruge et navn, selvfølgeligt. Hvad med Union af Europæsike lande? ;)


Skrevet af Froggy 572 dage siden - Direkte link

Spændende! Kalmar 2.0 :)


Skrevet af slettet bruger 75 572 dage siden - Direkte link

Det ville uden tvivl være til fordel for Danmark at blive påvirket af den svenske model. Svenskerne er som bekendt kommet meget længere med liberaliseringen af samfundet. Desuden ville det knytte de gamle Skånelande tættere til deres reelle hovedstad, København.


Skrevet af Henrik Johansen 571 dage siden - Direkte link

Sådan Pilegård, endelig en fornuftig kommentar, Skåne, Halland og Blekinge samt Bohuslen tilbage til riget, vi må heller ikke glemme hertugdømmerne Slesvig, Holsten og Lauenburg, men hvad fanden skal vi gøre ved alle de urolige muslimer der har koloniseret områderne?


Skrevet af slettet bruger 4768 570 dage siden - Direkte link

Dem kan Sverige få lov at beholde. Det er dem der har lukket dem ind.


Skrevet af Jesper Brodersen 572 dage siden - Direkte link

Hvorfor skulle vi vinke farvel til Grundloven ved at indgå i en forbundsstat? Den eneste ændring der behøver at komme for den danske stat er, at fjerne lovgivningen om at der ikke må være nogen overstatslig enhed. Ikke at jeg ønsker en forbundsstat, hverken med svenskere, nordmænd eller resten af Europa.


Skrevet af 8000er 572 dage siden - Direkte link

Det kunne måske være en god ide. Kalmar, Norden, whatever navnet skulle være.

Personligt ville jeg være meget mere villig til at give køb på ting, sager og traditioner i forhold til de andre nordiske lande, fremfor i forhold til sydeuropæiske lande med helt anderledes kultur.  

 

Og så skal der selvfølgelig indgå et vikingeskib i vores fælles flag :-)

 

 

 


Skrevet af Aarup 572 dage siden - Direkte link

Et forenet Skandinavien - juhu!


Skrevet af Juul 572 dage siden - Direkte link

Yeah, that's gonna be a big, fat no. Holland og Norge kunne vi gifte os med. Sverige - ellers tak.


Skrevet af Jacques d´Biann 572 dage siden - Direkte link

Vil eddermame også helst undgå den svenske osteklokke. Hvad nu hvis deres kulturmarxistiske psykose smitter?


Skrevet af slettet bruger 4768 572 dage siden - Direkte link

Nej tak.


Skrevet af Helle 572 dage siden - Direkte link

Norge, Island, Finland, jatak. Sverige absolut nej, nej og atter nej.


Skrevet af Kineseren 572 dage siden - Direkte link

Ikke nogen dum ide. I hvert fald ikke hvis man kunne tage det bedste fra alle landene - i saa fald kunne vi trods alt opnaa visse forbedringer. Skraekscenariet, og nok det mest realistiske, er at alle landene holder fast paa det hele saa vi faaar det vaerste af alt - Sverige's immigration, danmarks oekonomiske politik og meget andet.

 

tvivler dog paa at Norge med deres milliarder ville melde sig ind i et forbund med rabundusdanmark og flippersverige. ikke medmindre det var et aktieselskab og de fik en andel svarende til deres vaerdi (og selv da ville jeg ikke goere det da man nok kunne faa hoejere afkast ved at investere i andre markeder).


Skrevet af Jonas Nielsen 572 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af Kineseren 571 dage siden - Direkte link

Det er i oevrigt ogsaa en ok parallel at se paa aktiemarkederne - Norden figurerer relativt hoejt paa trods af vores mangel paa store firmaer, grundet en faelles nordisk boers (i oevrigt ogsaa sjovt at de bruger et EU flag som norden):

 

http://en.wikipedia.org/list_of_stock_exchanges



Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

16
9
56
4
31
92
11
17
6
8
5
62
3
10
9
24
3
54
48
2