Kontakt 180Grader.dk
16

Skrevet af Marianne Forsberg 822 dage siden - Direkte link
Der kan også drives så meget rovdrift på et menneske, som vi desværre har været vidne til igennem længere tid, at selv den allerbedste må sige - nok er nok . Håber, at den gode Søren Gade får restitueret sig og efterfølgende vender stærkt tilbage.


Skrevet af slettet bruger 1164 822 dage siden - Direkte link
Lad os se; en minister,som vågede over systematiske svigt af Forsvarets hårdt-slidende, underbetalte lønarbejdere, som befinder sig langt væk og allligevel bliver beskidt i tjenesten. Han vågede over Forsvarskommandoens hetz mod lønarbejderen Thomas Ratsack, og han var forsvarsminister, da en landsforræder stak Jægerkorpset i ryggen og lækkede oplysninger om deres mission. Han var forsvarsminsiter, da forsvarskommandoen indledte et frontal-angreb på tre soldaters ry og rygte. De berørte soldater sagde intet til deres forsvar. Disse tre tapre mænd var nemlig døde i tjenesten.

Det er udelukkende på grund af hans charmerende personlighed og sympatiske historie, at han kunne slippe afsted med alle disse svigt uden at modtage en kritik, som bare tilnærmelsesvist stod i et rimeligt forhold til hans svigt. Enhver anden var blevet slagtet i pressen, hvis de håndterede deres tjeneste så kummerligt som Søren Gade.

Skrevet af KCIVDK 822 dage siden - Direkte link
Jesper Helsø var forsvarsminister da de tre soldater døde. Gade kom først til i 2004. Måske skulle du rent faktisk selv læse artiklen før du indleder så groft et personangreb på Gade.

Skrevet af LasseAndersen 822 dage siden - Direkte link
Jesper Helsø var forsvarschef. Det ændrer dog ikke noget ved din pointe, forsvarsministeren dengang var nemlig Svend Aage Jensby.

Skrevet af Kimpo 822 dage siden - Direkte link
Næsten enig.

Skrevet af slettet bruger 1164 822 dage siden - Direkte link
@ KCIVDK, du skriver: Jesper Helsø var forsvarsminister da de tre soldater døde.

WJ: Jesper Helsø har aldrig været forsvarsminister.

KCIVDK: ...så groft et personangreb på Gade.

WJ:
Jeg angriber ikke Søren Gades person, men hans politik. Om Søren Gades person udtaler jeg: ...hans charmerende personlighed og sympatiske historie...

Jeg har kun lovord overfor Søren Gade som person. Jeg synes, at det er et fejt debat-trick at bruge ordet person-angreb, når det udelukkende er politiske beslutninger, som kritiseres.

Du har helt ret, en af sagerne jeg omtalte var fra 2002. Men sagen var et eksempel på den kultur, som tilsyneladende hersker i Forsvarskommandoen, og som herskede i hele Søren Gade-perioden. En kultur som også førte til at ledende medlemmer af Forsvarskommandoen løj til danskerne flere gange under Jægerbogs-sagen, oplysninger blev lækket, beviser som skulle bruges mod menige soldaters ytringsfrihed blev konstrueret m.m. En skarp forsvarsminister havde taget et opgør med den kultur, som har eksisteret mindst siden 2002. Sagen illustrerer om ikke andet, at Søren Gade allerede fra start havde kunne sætte sig for at undersøge Forsvarskommandoens behandling af deres soldater. Søren Gade kunne have brugt sagen som et afsæt for et opgør, som havde forhindret de senere eksempler på ringeagt og dårlig behandling af vores tapre soldater.



Skrevet af Kimpo 822 dage siden - Direkte link
Gade er så blød og rar; han må ik sorteres fra

Skrevet af Kimpo 822 dage siden - Direkte link
PS: vi vil ha Collet tilbage :-)
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

17
9
56
4
31
92
11
17
6
5
62
7
3
10
9
4
24
54
3
48