Kontakt 180Grader.dk
28

Skrevet af Lars Andersen 702 dage siden - Direkte link
Det er godt at se nogen kaste et kritisk lys på 'Reden'. I deres egenskab af at være en del af KFUM/KFUK-familien er de en kristen organisation, og det er derfor rimeligt at spørge om deres kamp for et forbud mod købesex udelukkende skyldes sociale hensyn, eller om der også kunne være indblandet religiøst, moralske hensyn. Men da 'Reden' samtidigt er en pålidelig leverandør af gode venstre-orienterede talking points skal der tilsyneladende ret meget til, før journalisterne går dem efter i sømmene.

Skrevet af KMH1990 702 dage siden - Direkte link
Forbyd prostitution.

Skrevet af Rasmus J 702 dage siden - Direkte link
Så...

Kvinder/Mænd må have frivillig sex med hinanden.
Kvinder/Mænd må tjene penge frivilligt.

Men kombinere man de to, så man både har frivillig sex og tjener penge frivilligt, så skal det være forbudt.

Hvor åbenlyst selvmodsigende/irrationelle skal dine argumenter værer, før du tager dem op til overvejelse igen?

Skrevet af Skovgaard 701 dage siden - Direkte link
Hvorfor?

Skrevet af KMH1990 701 dage siden - Direkte link
Det var i hvert fald, hvad du fik ud af min kommentar, Rasmus J.

Skrevet af Rasmus J 701 dage siden - Direkte link
Problemet er du ikke bidrager med gennemtænkte argumenter, så der var noget at forholde sig til... istedet skriver du bare i "slogans", som var du til en eller anden demo.

Slogans bruges til at understøtte et større budskab - slogans er IKKE budskabet. Så dine kommentarer er intetsigende, og derfor må du acceptere at en hel del går tabt i oversættelsen.

Begynd at tænk før du kommentere - søg argumenter der "underbygger" dit krav. Når du kun taler i slogans, så lyder du som et barn der bare vil have sin vilje over andre, og derfor vil du også i stigende grad blive behandlet som et barn, hvor andre kommer til at vil opdrage på dig - fuldstændig som jeg nu gør.

Skrevet af Morten Kjær Egebjerg 701 dage siden - Direkte link
Prostitution er vel et moralsk spørgsmål?
- Først og fremmest for den enkelte kvinde og for den enkelte mand.

En kvinde, som tager betaling for sex, mister gradvist evnen til helt intim og overgiven elskov. Simpelthen fordi hun går over en masse egne grænser.

En mand, som køber sig til sex, mister gradvist sit selvværd.

Forbud og aktivt politiarbejde er vel best egnet til og bør sættes ind imod "slave-handel" - altså kvinder som trues til prostitution og fastholdes i prostitution af andre mennesker.

Gadeprostitution er kun en lille del af prostitution i Danmark. Det mest uheldige ved prostitution er når den kobles sammen med erotiske reklamer og indirekte reklame fx. når et mandemagasin besøger en prostitueret og skriver at det var god sex eller lignende. Det bygger mænds fokus på prostitution, som et almindeligt forbrug og stjæler mænds muligheder for at opleve den ægte vare, som er 1000% bedre og giver en ægte fred og lykke som hænger helt sammen med den seksuelle nydelse. Denne ægte vare respekterer også kvinden og giver samlet set enormt overskud - ikke behov for hjælpe-caféer og terapeuter til mændene...

Lad os som individer blive bygget op til ægte seksualitet med fuldt udbytte - endda børn af og til!

Skrevet af eru 701 dage siden - Direkte link
Hatten af for din moral Morten. Den er al ære og respekt værd.

Men undlad venligst at påtvinge andre mennesker din personlige moral og livsopfattelse, så skal vi undlade at påtvinge dig vores.

Den personlige frihed og retten til at disponere over sit eget liv, er den kostbareste livskvalitet noget menneske ejer.

Trangen til at pådutte frie mennesker en bestemt livsførelse, lader ikke Taliban noget efter.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

21
13
33
12
66
9
22
7
61
15
17
31
24
17
4
3
31
8
15
45