Teaterstykke kritiserer udviklingsbistanden
Udgivet for 697 dage siden i Politik
Tilføjet 17/03 09:26 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: politiken.dk
"Vi bliver ved med at holde fast i vores udviklingsbistand, selv om både højre- og venstreorienterede økonomer verden over i artikler, rapporter og bøger har påpeget og dokumenteret, at f. eks. bruttonationalproduktet i de lande, der modtager udviklingsbistand, er lavere end i dem, der ikke gør. Det samme gælder den demokratiske udvikling. Vi spreder korruption og bliver selv korrupte, og de, der råber op om det inden for Danidas egne rækker, bliver straffet hårdt og forfulgt," siger dramatiker Astrid Saalbach.
Takket være fr. Saalbach og Det Kgl. Teater vil selv Politiken-læserne måske omsider begynde at fatte, at ulandsbistand er et kolossalt fupnummer på vestlige skatteyderes regning.
Kære fr. Saalbach, Deres næste stykke bør handle om klimasvindelen. God arbejdslyst!
Men, det må da næsten skulle ses - er der nogen der er frisk på en tur i teatret?
"Er du ikke bange for, at du dermed rækker Dansk Folkeparti lillefingeren?"
Hvor er det ynkeligt og useriøst!
Jeg havde netop i dag annulleret min reservation af billetter til Macbeth med Sofie Graabøl og Nicolas Bro på Gasværket, da jeg i går på tv2 i Brian Mørks show hørte skuespilleren Nicolas Bro udtale sig nedladende om Dansk Folkeparti. På nettet fandt jeg, at han sidste år havde sagt, at vi danskere bliver grimmere og grimmere.
http://vip.tv2.dk/article.php/id-21522376/*/nicolas-bro-danskerne-er-grimme.html?forside
Hvad er det dog med de skuespillere?
Læs dette læserbrev fra Jyllands-Posten i går:
Forestillingen blev spoleret
Af Harriet Colding-Jørgensen Kielshøj 47, Farum
Forventningerne var stemt højt, da vi 13/ 3 fandt vores pladser i Folketeatret for at nyde musicalen om von Scholten.
Men den gode stemning blev brat bragt til ophør, da der på sæderne lå et politisk opråb fra skuespillerne, der beskyldte Danmark for at være racistisk.
Vi kom for at høre den musikalske fortælling om, hvordan et af de sorte kapitler i Danmarks historie blev bragt til ophør, men vi følte, at vi blev gjort til deltagere i et politisk debatteater.
Da forestillingen var slut, og der blev klappet af skuespillerne, blev tilskuerne ydermere udsat for en antiracistisk bandbulle mod Danmark, fremført af to af skuespillerne på alles vegne. Da det ikke var muligt at komme ud, blev vi gjort til gidsler i deres politiske spil.
Jeg må protestere over, at Folketeatret lader skuespillerne fremføre deres private politiske synspunkter ved teatrets forestillinger.
Skuespillere får ikke jobs i denne indspiste branche, som er helt afhængig af støtte uddelt af kulturradikale, med mindre de demonstrerer de korrekte holdninger. Det er en branche hvor konkurrencen er intens om de få jobs, og hvor du skal mænge dig med de rigtige. Træder du ved siden af, er det goddag til et job som pædagogmedhjælper.
Desuden lever størsteparten af skuespillerne på dagpenge en stor del af tiden, hvilket gør dem afhængige af velfærdsstaten og giver yderligere grobund for det venstreorienterede tankesæt.
Alt i alt, er teaterverdenen en forpestet, incestuøs branche der inficerer alle der kommer i nærheden af den.
Hvilket gør det meget mystisk at et kritisk stykke som det i artiklen overhovedet bliver sat op.
Du har ret, både om indespistheden i film- og teaterverdenen, og om det bemærkelsesværdige i, at ”Rødt og grønt” med kritik af udviklingsbistanden trods alt bliver opført.
Jeg har allerede købt billetter til forestillingen og glæder mig til at se noget helt nyt.
Hvis skuespillere havde respekt for deres fag - nogle af dem kalder sig endda kunstnere - så ville de omhyggeligt sørge for ikke at bralre ud med deres hjemmelavede meninger om politik blandt andet, for hvilken forstand har bønder på agurkesalat?
Hvorfor betale 375 kr. for en teaterbillet for at få ødelagt sin oplevelse af det storslåede stykke drama Macbeth af en selvfed skuespiller som Nicolas Bro, da det er svært at abstrahere fra mandens nedladende udtalelser.
Her er et par eksempler på udtalelser fra andre selvfede film- og teaterfolk:
"Danskernes ry som racister er fortjent. […] Folk er så uopdragne. […] Og nu har det udviklet sig, så vi har en tone i debatten, jeg er flov over. Det er flere år siden, jeg har været stolt over at komme fra Danmark. Vi er efterhånden blevet kendt som en racistisk nation." -
Søs Egelind, skuespillerinde, JP 5-5-06
"Jeg synes, danskhed er det grimmeste ord, der overhovedet findes." -
Paprika Steen, skuespillerinde, november 2001
[Om Dannebrog] – "det danske svastika. Det burde samles ind og afbrændes"-
Lars von Trier, filminstruktør. TV-Zulu, 24-3-01
Prøv at gå ind på http://www.ekkofilm.dk og læs interviews med forskellige folk fra den verden.
Her er en lille uvidenskabelig ”jeg og mig-prøve”, hvilket vil sige at regne procenten ud på, hvor tit den interviewede siger ”jeg” og ”mig”.
Det kan gøres meget enkelt i Word med ordoptælling (i Funktioner) og søg (i Rediger).
Af fire tilfældigt udvalgte interviews vandt Paprika Steen med 4,6%, skarpt fulgt af Lars von Trier med 4,2%. Så kom Nicolas Bro og på sidstepladsen Hella Joof.
En anden jeg-mester - i en anden boldgade - var/er Ritt Bjerregaard. Ligeledes Søren Gade - for nu at nævne et par stykker.
Når først man begynder at fokusere på den slags, kan det blive ganske ulideligt at læse aviser og se/høre tv. Men det kan være ganske nyttigt. ;-)
Desværre er nutidens poilitkere bange for en revision for den ville netop afsløre disses inkompetance og ligegyldighed i dette spørgsmål.
Og ang. udviklings-bistand og BNP må det være sådan, at BNP er større hos de lande, som ej modtager nogen form for støtte. BNP måler jo netop den samlede sum af et lands produktion af varer og tjeneste-ydelser. Og når et land får udviklings-bistand producerer det jo ikke varer selv...
Et lille illustrativt eksempel:
USA støtter bomulds-farmerne i USA økonomisk, så de kan lave billig bomuld. I Afrika (eller i Sydøst-asien?) er der også bomulds-farmere. Disse laver bomuld billigere end man kan gøre i USA - altså uden støtte. Men USA modsætter sig at dette bomuld, det billige, kan komme ind i landet. Og hvis man endelig tillader det at komme ind i USA, så lægger man kolo-enorm straf-told på denne (billige) bomuld, så den bliver dyrere end den (amerikansk-støttede) bomuld.
NB: At det er USA der er tale om er tilfældigt; det kunne lige så godt være Japan, Rusland, eller Danmark, eller et andet europæisk land. PS: I et helt andet perspektiv kan man også se UFF's (Tvind's) tøj-indsamlinger til Afrika på samme måde; det ødelægger nemlig chancen for, at der kan opstå en lokal produktion af tøj, når folk kan købe brugt kvalitets-tøj fra Vesten, som både er billigt og af høj kvalitet.
Det eneste der virkelig hjælper her er total frihandel, uden toldgrænser overhovedet...
Flere artikler fra Politik
Avis: S og SF skjulte regnestykke bag ringen
Udgivet for 1 time og 36 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 08:49 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
JP's leder om leksikon.org: Propagandisterne
Udgivet for 1 time og 59 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 06:54 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: jp.dk
S og SF fuskede med ring-milliarder
Udgivet for 39 minutter siden i Politik
Tilføjet 12/02 09:08 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: ekstrabladet.dk
Groft Sagt: Græsk gidselleg
Udgivet for 11 timer og 26 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 22:51 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Kilde: b.dk
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør
Udgivet for 16 timer og 6 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:18 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: jp.dk
Ny stramning af rygeloven er det rene vanvid.
Udgivet for 11 timer og 26 minutter siden i Politik
Vindmøller og den forbudte kernekraft.
Udgivet for 21 timer og 30 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:42 til Boblere af Holger Skjerning
Landbrugsminister er ligeglad med den private ejendomsret | Fair Forbud
Udgivet for 17 timer og 8 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 17:16 til Boblere af Carl Andersen
Kilde: fairforbud.dk
Kong Kokain
Udgivet for 13 timer og 29 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 20:30 til Boblere af sorenh
Kilde: tobak-jatak.dk
Pensionsalderen i Sverige sættes op fra 65 til 75 år - for at finansiere indvandringen fra ikke-vestlige lande?
Udgivet for 1 dag, 3 timer siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:00 til Boblere af Winston Smith
Kilde: blogs.jp.dk
Kan en hvid arbejde som en neger?
Udgivet for 19 timer og 2 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 13:07 til Boblere af synopsis-olsen
Smuk og slank på statens regning
Udgivet for 15 timer og 22 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 18:53 til Boblere af Mac
Kilde: ekstrabladet.dk
Betalingsring vil koste år af dit liv
Udgivet for 21 timer og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 12:13 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: borsen.dk
Helle Ib: Trængsler med "ringen" vil ingen ende tage
Udgivet for 1 dag, 1 time og 38 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 08:47 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: borsen.dk
Skal sundhedsvæsenet handle på videnskabelig eller på autoritær viden?
Udgivet for 23 timer og 55 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 10:07 til Boblere af Ane Kirkensgaard Due
Betalingsringen: SF's kronjuvel
Udgivet for 21 timer og 46 minutter siden i Politik
Radikal kovending om døds-debat
Udgivet for 13 timer og 56 minutter siden i Politik
Gallup: Blå blok udbygger sit solide forspring
Udgivet for 1 dag, 3 timer og 3 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:21 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
ACTA vil blokere for livsvigtig medicin til verdens fattigste | information.dk
Udgivet for 19 timer og 41 minutter siden i Politik
Tilføjet 11/02 14:39 til Boblere af Martin-2
Kilde: information.dk
Overborgmesteren: Jeg kunne ikke kontrollere min hash-rus
Udgivet for 1 dag, 3 timer siden i Politik
Tilføjet 11/02 07:23 til Boblere af Ulrich
Kilde: bt.dk
|
Om Ole Birk Olesen Redaktør og medejer af 180Grader.dk. Medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Født i 1972 og opvokset på en gård ved Agerskov i... Se Ole Birk Olesens profil eller Følg Ole Birk Olesen |
Svend Auken: Betal mine dummebøder, eller jeg smadrer dig! 11/02 23:50 - 84 klik
JP's leder om leksikon.org: Propagandisterne 12/02 06:54 - 78 klik
Radikal: Jeg håber jeres kæreste dør 11/02 18:18 - 67 klik
Juicekæde risikerer kæmperegning efter kontrolbesøg - Media | www.business.dk 11/02 10:36 - 61 klik
DMI totalt til grin: 2011 var et meget varmt år! 11/02 22:33 - 56 klik
Juicekæde risikerer kæmperegning efter kontrolbesøg - Media | www.business.dk 11/02 10:36 - 937 klik
Gallup: Blå blok udbygger sit solide forspring 11/02 07:21 - 551 klik
Vindmøller og den forbudte kernekraft. 11/02 12:42 - 431 klik
Skal staten begrænse rygning? - se JBO i clinch med Flemming Møller Mortensen 09/02 20:41 - 409 klik
|
|
Danmark som forgangsland Tilføjet 09/02 17:21 af Allan H. Nielsen |
|
|
Fra Hayek til de Historieløse Tilføjet 05/02 13:50 af Kasper Planeta Kepp |
|
|
Tobinskat: Den forkerte løsning på det forkerte problem Tilføjet 31/01 09:44 af Henrik Ræder Clausen |
|
|
Er de nyuddannede og studerende simpelthen bare for forkælede? Tilføjet 28/01 19:19 af Maria Holme Overgaard |
|
|
Skolens stjernestunder Tilføjet 26/01 08:37 af Lasse Birk Olesen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

