Kontakt 180Grader.dk
9

Skrevet af Ulrich 116 dage siden - Direkte link

Hvor meget vil en bøde på 1.700.000.000 kr hjælpe på et problem med økonomien? Er de da fuldstændig skingrende vanvittige dernede i EUSSR??


Skrevet af Kristian Oestergaard 116 dage siden - Direkte link

Det vil intet hjælpe, men beløbets størrelse er let at sluge for skeptikerne. Det er prisen for at indføre en knap EU pamperne kan skrue på.

Inden året er omme får vi at vide at bøderne er alt for lave og bør sættes op - det sker så uden nationalstaternes indflydelse.


Skrevet af Ulrich 116 dage siden - Direkte link

Enig - allerede inden den første bøde er udskrevet vil der være 'behov for skærpelse af bødestørrelsen' idet flere lande er i fuld gang med at overtræde. Så vil det blive foreslået, at bøden sættes op til 1% af BNP.

 

Læg mærke til ordet 'Gældsbremse' - det er jo positivt ladet - hvem vil ikke være med til at træde på en sådan? Problemet er bare, at bøden vil være med til at slække trykket på bremsen, da en i forvejen gældsplaget nation for EUs gældsbremse at føle i form af ny gæld!!

 

..det svarer jo lidt til, at du for at forhindre udskridning i en bil trykker mere på speederen!

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

18
8
5
56
31
92
12
7
19
5
62
7
3
10
9
4
24
54
3
48