Kontakt 180Grader.dk
73

Skrevet af Gunnar Langemark 319 dage siden - Direkte link

Tja... 
Hvad er det man siger?
Lykken står den kække bi.

Nå. Det er nok ikke lige det bonmot man skal citere i denne forbindelse.


Det bliver interessant at se hvad indholdet reelt er. Hvor meget er manden mon syltet ind i?


Skrevet af Flytteklar 319 dage siden - Direkte link

Det bliver også interessant at få afdækket, hvor meget Sass Larsen kendte til forholdet.


Skrevet af slettet bruger 3164 319 dage siden - Direkte link

Opdatering:

 

Tommy Kamp blev tidligere på året af to ejere af byens Café Vanilla på Køge Torv beskyldt for bestikkelse - anklagen var, at de to caféejere i årevis har givet Tommy Kamp gratis mad og drikke, betalt hans cykler og rejser, mod at han til gengæld hjalp cafeen med at få adgang til den attraktive udeservering på torvet. Politiet efterforskning har angiveligt støttet anklagerne om, at Kamp har modtaget "ydelser" fra de to caféejere, men det har ikke været vurderingen, at det kunne komme på tale at sigte Kamp efter straffelovens bestemmelser om bestikkelse, formentlig fordi det ikke kunne bevises, at han faktisk - som betaling - har skaffet den attraktive udeservering. Pointen er formentlig, at Kamp har givet det indtryk, at han kunne hjælpe med udeserveringen, men ikke leveret "varen", idet det ikke er muligt at bevise, at Kamps politiske magt kunne række til faktisk i praksis at skaffe den pågældende udeservering.

 Istedet er Kamp nu sigtet for bedrageri, nærmere bestemt efter straffelovens § 279, der lyder:

 "For bedrageri straffes den, som, for derigennem at skaffe sig eller andre uberettiget vinding, ved retsstridigt at fremkalde, bestyrke eller udnytte en vildfarelse bestemmer en anden til en handling eller undladelse, hvorved der påføres denne eller nogen, for hvem handlingen eller undladelsen bliver afgørende, et formuetab."

Politiets mistanke er, at Tommy Kamp har narret de to café-ejere til at betale hans udgifter og mad - og altså dermed bedraget dem.

Sagen har allerede været vurderet af juristerne i Midt- og Vestsjællands Politi, der har anmodet om, at Tommy Kamp sigtes - det synes således at være en formalitet, at Kamp også bliver tiltalt, erfarer bt.dk.


Skrevet af Deep Throttle 319 dage siden - Direkte link

Var det ham fra Køge, der har en kammerat, der hedder Henrik Sass Larsen, som samtidig er næstformand i Socialdemokratiet, og udpeget som deres kommende finansminister?


Skrevet af kongkret 319 dage siden - Direkte link

Man skal have en tilbundsgående undersøgelse, hvis Lars Lykke får en enkelt øl. Socialdemokraterne må gerne gange 1000, for de er herrefolket. I socialismen er alle lige, undtagen dem der definerer "lige".


Skrevet af anklager 319 dage siden - Direkte link

Var det Sass Larsen eller Kamp som angiveligt skulle have modtaget et jakkesæt på Vanillas regning?

Jeg husker svagt en tøjhandler i Køge som kunne bekræfte dette..


Skrevet af Rasmus J 319 dage siden - Direkte link

Ja, tøj og en cykel er de mest håndfaste beviser tilbage til Tommy Kamp (butiksejerne der solgte disse ting har bekræftet at de har leveret tingene til Tommy Kamp og sendt regningen til Café Vanilla).

 

Bliver spændende at se, om mad og drikke, også er med i anklageskriftet, da det kan få sagen til at eksplodere i både størrelse, og antal involveret. Det burde være en form sag med alle de vidner som er stået frem (nuværende og tidligere ansatte på Café Vanilla), men som vi så i Helle Thorning-Schmidt skattesag, så er det ikke sikkert de mest ulovlige og oplagte ting bliver fulgt til dørs (som vi reelt ikke ved om de blev i Helle Thorning-Schmidt skattesagen, da ingen 3. part har set afgørelsen fra Skat).


Skrevet af jelapo 319 dage siden - Direkte link

Og Henrik Sass er uskyldig som nyfalden sne. Til sn.dk siger han, at han ikke er sigtet i sagen og tilføjer:

- Jeg kan kun stille mig tilfreds, fordi jeg har været beskyldt for en lang række ting. Politiet har efterforsket det meget grundigt. Det viser sig, at der ikke er noget at komme efter. Jeg vil tage det til efterretning, siger Henrik Sass Larsen.

Spørgsmål: - Fortryder du, at du sammen med Tommy Kamp har spist mad, som nogle mener, at der ikke blev betalt for?

- Nej. Når jeg har været der selv, har jeg altid betalt af min egen lomme. Når jeg har været der nogle gange med Tommy Kamp, har han haft en regning på stedet, hvor han har betalt, siger Henrik Sass Larsen. Link: http://www.sn.dk/Sass-sigtes-ikke-i-bedragerisag-fra-Koege/Koege/artikel/139870

 

Læg især mærke til, hvad denne S-næstformand siger til sidst: Tommy Kamp har haft en regning på stedet, som han har betalt! Løgnen fortsætter. Henrik Sass forsvarer Tommy Kamps løgne trods politiets sigtelse. I mine øjne bliver Henrik Sass aldrig stueren. Han er og bliver en gadedreng, der synes altid at have forstået at rage til sig, og det bliver nok ikke bedre, hvis S+SF skulle vinde næste valg. Så er der 'frit valg på alle hylder' for Thorning og Sass og alle de andre S-pampere.

 

 


Skrevet af Rasmus J 319 dage siden - Direkte link

14 vidner der har severet "gratis" mad og drikke for Henrik Sass Larsen må have Skats interesse - der er ihvertfald skatteborgere der er blevet antastet af Skat for mindre.

 

Mon Skat følger med i nyhederne?


Skrevet af Frihed 319 dage siden - Direkte link

Vil det sige, at sælger en narkotikasælger noget hvidt pulver og siger det er kokain, men det viser sig at være talkum, så kan narkosælgeren anklages for bedrageri? :-)

Ja, jeg spørger bare :)

 

PS Bemærkelsesværdigt hvor meget radiotavshed der har været især på DR om denne sag. Men det ville jo også være tragisk, hvis sagen smittede af på socialkammerat Sass Larsen. 


Skrevet af anklager 319 dage siden - Direkte link

Jeg tror ikke man statuere bedrag efter § 279 efter forhold der i forvejen er ulovlige, fordi der er 2 potentielle skyldige i denne sammenhæng.

 

En dommer ville nærme kategorisere dette under en "positiv raktisk retsvildfarelse" og dømme både køber og sælger for forholdet..


Skrevet af Jesper Gødvad 319 dage siden - Direkte link

Analogien passer vist ikke helt her... :-)

 

Vanilla har fået en tilladelse til udendørsservering og ikke kun 'talkum'. Der er ingen falske varer i omløb.


Skrevet af Conrad 319 dage siden - Direkte link

Det er der da såfremt de ikke har fået denne tilladelse af Tommy Kamp. Sekundært såfremt det ikke kan bevises at Tommy Kamp har haft indflydelse på denne tilladelse.


Skrevet af Jesper Gødvad 318 dage siden - Direkte link

Nu er jeg ikke den store fan af analogier, men vi kan konstatere at Kamp lovede en udendørsbevilling mod betaling og såvel betaling som bevilling blev leveret. Kamp har så ikke direkte indflydelse på tildelingen, som så åbenbart er blevet tildelt 'tilfældigt' og derfor er han sigtet for bedrageri.

 

Det er åbenbart bedre for personerne, der tildelte bevillingen, at holde kæft end at forklare omstændighederne for tildelingen. Og hvad er din pointe?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Politik

18
10
5
4
57
31
21
92
12
7
5
62
7
3
10
9
4
24
55
3